Home / Feja

Feja

Lumturia e fëmijëve afrikanë që provojnë për herë të parë pambuk sheqerin

Fëmijët që qëndrojnë në një jetimore në Kamerun të Afrikës, në sajë të një organizate bamirëse që transportojnë ndihma humanitare nga Turqia për herë të parë kanë përjetuar lumturinë duke shijuar pambuk sheqerin, raporton Anadolu Agency (AA). Shoqata e ndihmave humanitare “Hak” ka dërguar nga Turqia një makineri të pambuk …

Read More »

ÇKA DO T’I THEMI ALLAHUT? (TREGIM KËSHILLUES)

Një djalosh i ri tregon: Ne ishim tre miq. Në fakt, ishim katër, sepse i katërti ishte shejtani. Ne ishim të pamatur, të mashtruar, kokëtrashë dhe budallenj. Atyre ditëve shkonim në gjueti. Në gjueti të vajzave. Ju flisnim atyre fjalë të bukura, pas së cilave vetmoheshim me to. Pas pak …

Read More »

VLERESOJINI GJERAT PERPARA SE TI HUMBISNI

VLERESOJINI GJERAT PERPARA SE TI HUMBISNI Kur shkova ate nate ne shtepi, gruaja ime me sherbeu darken. I kapa doren dhe i thashe se kisha dicka per t’i thene.Ajo u ul ne karrike dhe filloi te hante qetesisht. Veshtrova dhembje ne syte e saj. Nuk dija si te hapja gojen …

Read More »

THËNIE DHE URTËSI TË ARTA – 34

1. AbdulMelik ibn Is’haku, Allahu e mëshiroftë, ka thënë: “Nuk ka nga njerëzit që janë sprovuar në shëndetin e tyre vetëm se për të parë se si duhet falënderuar ose janë sprovuar me ndonjë të metë për të parë se si duhet duruar.” – [Ibn Kajjimi në ‘Ijdetus-sabirin’, 222] 2. …

Read More »

XHENETI – DËSHIRË E KOTË APO REALITET?

Kur Faraoni mësoi se gruaja e tij, Asija, beson në Allahun e Plotfuqishëm, në vend të tij, ai u tërbua! Si ka mundur? Ai i urdhëroi rojet e tij që ta rrahin. Ata ia lidhën duart dhe këmbët dhe e rrahën pa mëshirë në nxehtësinë e përvëluese të shkretëtirës. Ajo …

Read More »

Myftiu Tërnava ndanë mirënjohje për ish sekretarin e Kryesisë Resul ef. Rexhepi

Prishtinë, 17 janar 2019 Me rastin e pensionimit të sekretarit të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Resul ef. Rexhepi, Kryesia e BIRK-ut organizoi një manifestim rasti ku nderua kontributi jetësor i tij për katër dekada në ngritjen dhe zhvillimin dhe avancimin e jetës fetare dhe arsimore dhe për drejtimin …

Read More »

Shkenca vërteton 40 arsye pse Muhamedi alejhi selam hante rrush të thatë…

I Lartësuar është Allahu, shiko numrin e sëmundjeve që kuron rrushi i thatë dhe efektet e tij në organizmin e njeriut. Rushi i thatë “Zebib”, të cilin Profeti(a.s) e pëlqente dhe i këshillonte të tjerët që me të, të nxirrnin zekatin e Fitrit, ka dobi të jashtëzakonshme për trupin e …

Read More »

Shkaqet e bereqetit (shtimit të të mirave dhe vazhdimësisë së tyre)

Shkaqet e bereqetit (shtimit të të mirave dhe vazhdimësisë së tyre) 1) Thënia “Bismilah” (në veçanti) dhe përmendja e Allahut (me lutje) kur hyn në shtëpi.Profeti salallahu alejhi ue selem ka thënë:” Kur dikush nga ju hyn në shtëpinë e tij dhe e përmend Allahun gjatë hyrjes dhe para ushqimit, …

Read More »

A KE DËGJUAR PËR KËTË NDODHI?

Djajtë e sulmuan të Dërguarin e Allahut salAllahu alejhi ve sel-lem, për ta djegur me zjarr, por ai i mposhti ata me një lutje madhështore. Transmetohet nga Ebu Tijah se ka thënë: I thashë AbduRrahman Et-Temimit: ”Si veproi i Dërguari i Allahut salAllahu alejhi ve sel-lem, natën në të cilën …

Read More »

SHOKU I UDHËS

Shokët e mirë të përjetshëm Shoqëria dhe formimi i saj, është një realitet i pashmangshëm i jetës njerëzore, sepse njeriu është qenie shoqërore dhe është i detyruar të jetojë në shoqëri. Në gjuhën arabe, fjalët shok dhe mik, shprehen me fjalët, “halil”, “sadik” dhe “rafik”.[1] Në Kuranin Fisnik, këto fjalë …

Read More »

Ja pesë shenjat e kancerit të gjirit që nuk duhen injoruar kurrë

Bazuar në studimet e Shoqërisë Amerikane për kancerin, vlerësohet se rreth 246.660 raste të reja të kancerit të gjirit janë zbuluar te gratë amerikane këtë vit. Ndërkohë 40.450 gra do të vdesin nga kanceri i gjirit. Ky kancer te gratë është më i shpeshti. Diku 1 në 8 gra në …

Read More »

Veprat për të cilat melekët bëjnë lutje për ata që i bëjnë ato

Ka vepra për të cilat melekët bëjnë lutje për besimtarët dhe besimtaret që bëjnë vepra të tilla. ‎Këtu do t’i përmendim tri vepra të tilla.‎ ‎1. Vizita në emër të Allahut Një nga veprat, për të cilat melekët bëjnë lutje për pronarin e asaj vepre, është vizita e ‎muslimanit (zijareti) …

Read More »

Filloi punimet konferenca rajonale “Bashkësitë Islame në Evropën Lindore – të drejtat dhe obligimet”

Prishtinë, 15 janar 2019 Në Zagreb të Kroacisë, filloi punimet konferenca rajonale me titullin “Bashkësitë Islame në Evropën Lindore – të drejtat dhe obligimet. Kjo konferencë organizohet nga Këshilli Botëror për Shoqëritë Myslimane me qendër në Abu Dabi në bashkëpunim me Bashkësinë Islame të Kroacisë. Bashkësinë Islame të Kosovës në …

Read More »

MEDITIME KURANORE – 126

1. Allahu, xhele ue ala, ka thënë: “Dhe thuaj: “Falenderuar qoftë Allahu, i cili nuk pati fëmijë dhe nuk ka për Të shok në sundim, dhe i përket aftësisë, nuk ka nevojë për ndihmëtarë, dhe madhëroje Atë me madhërinë që i takon”. (Isra; 111). Urdhër nga ana e Allahut, xhele …

Read More »

SI REALIZOHET TEVEKULI NË ALLAHUN?

Definicioni i Tevekulit Allahu i Madhëruar urdhëroi njeriun që vetëm Atij t’i mbështetet, kështu që mbështetja në Allahun është veçori e robërve të sinqertë, Allahu urdhëroi edhe profetët dhe besimtarët. Tevekul është: mbështetja e sinqertë e zemrës së muslimanit në Allahun e Lartmadhëruar, në kërkim të dobive dhe largim të …

Read More »

SOFRA E JETËS

SOFRA E JETËS Në sofrën e jetës dijetarët ushqehen dhe ushqejnë Udhëtojnë në zemrat e tyre dhe paqen aty e gjejnë Ata nuk të mësojnë çfarë duhet por si duhet të mendosh S’të flasin për paqen po veç për pengesat që drejt saj s’të lënë të shkosh Të mësojnë se …

Read More »

Tri Du’a te preferuara gjate namazit te nates

Tri Du’a te preferuara gjate namazit te nates, te bazuara ne Hadithe: 1. Muslimi ne Sahihun e tij e permend thenien e Aishes radijAllahu anha, i cili transmeton se i Derguari i Allahut salAllahu alejhi ue selem ne namazin e nates e ka thene duane ne vijim: ” O Allah, …

Read More »

Nga fjalët më të bukura të Aliut (Zoti qoftë i kënaqur prej tij)

Nga fjalet me te bukura te Aliut radijallahu anhu:1)Ndershmeria eshte stolia e mendjes se shendoshe2)Nese dikujt i persoset logjika, i pakesohen fjalet3)Vlera e cdo njeriu eshte te veproje ne ate qe di te beje me mire4)Habitem se si dikush mund t`i humbase shpresat per sa kohe qe me vete ka …

Read More »

Katër proverba arabe, që duhet të na bëjnë të gjithëve të reflektojmë

Proverbat arabe kanë gjithmonë diçka për të mësuar, ose nxisin reflektime të cilat vlen të analizohen në thellësi. Vlen të analizohen, si për shkak të influencës që kjo kulturë ka patur në histori, ashtu edhe për shkak se janë burim i pasur mësimesh të vyera. Mbani shënim dhe mos i …

Read More »

Nëse keni qime në gjoks, atëherë ju vuani nga …

Nëse e gjeni veten papritmas me qime në gjoks, nivelet e juaja të testosteronit mund të jenë të ngritura për shkak të kësaj sindrome, që nënkupton prodhimin e hormoneve mashkullore në gjendrrat e vezoreve dhe adrenale. A mund të bëjmë diçka në lidhje me këtë…ë!! Pas një dushi të mirë, …

Read More »