Home / Bota

Bota

OKB-ja publikoi raportin mbi gjenocidin ndaj myslimanëve të Arakanit në Mianmar

Organizata e Kombeve të Bashkuara njoftoi se ushtria e Mianmarit ndaj myslimanëve të Arakanit ka shfaqur 4 nga 5 veprime me të cilat përkufizohet gjenocidi. Misioni i Pavarur Ndërkombëtar i Identifikimit të Fakteve i Kombeve të Bashkuara (OKB) për Mianmarin publikoi raportin e detajuar të “gjenocidit” të cilin e kishte nxjerrë më …

Read More »

Sulm islamofobik në Londër, 3 të lënduar

Policia britanike ka nisur një hetim pasi tre persona u plagosën në një përplasje pranë një qendre të komunitetit musliman në veriperëndim të Londrës. Policia britanike theksoi se po e trajton incidentin jashtë qendrës Al-Majlis Al-Hussaini në kryqëzimin Oxgate Lande dhe Edgware Road si një krim të urrejtjes. “Dy persona …

Read More »

Debati për shaminë në Austri, muslimanët të shqetësuar për të ardhmen

Në Austri ka një ligj i cili ndalon mbajtjen e burkës, ndërsa me pretekstin e ligjit për islamin, në atë vend janë mbyllur edhe disa xhami dhe janë dëbuar disa imamë Debatet e reja mbi vendosjen e një ndalese për shamitë për nxënësit dhe profesorët në shkollat e mesme të …

Read More »

Presidenti i Koresë së Jugut arriti në Phenian

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in arriti në Phenian në samitin e tretë me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Siç raporton agjencia e lajmeve Yonhap, lideri verikorean ka pritur presidentin Moon në Aeroportin Ndërkombëtar Sunan në Phenian. Të dy liderët u përqafuan në aeroport, ndërkaq kaluan në …

Read More »

‘Përshëndetje, Jack’: Shpërthen Ministri i Jashtëm Iranian pas bllokimit të llogarive të iranianëve “të vërtetë”

Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif ka akuzuar Twitter për “mbylljen” e llogarive të iranianëve pas keqidentifikimit të tyre si “propaganda” të përfshirë në fushatat e ndikimit. “Twitter ka mbyllur llogaritë e iranianëve të vërtetë, duke përfshirë prezantuesit televizivë dhe studentët, sepse duket se janë pjesë e një ‘operacioni …

Read More »

Turqi – Lufta kundër terrorizmit vazhdon me vendosmëri

Vazhdon pandërprerë lufta kundër organizatës separatiste terroriste në Turqi… Në operacionin e zhvilluar në zonën ndërmjet nënprefekturave Këzëlltepe (Kızıltepe) dhe Nusajbin (Nusaybin) të rrethit Mardin, në vijën kufitare me Sirinë, u kapën 3 terroristë, dy prej të cilëve femra, që tentonin të hynin në Turqi me rrugë të jashtëligjshme. Bëhet …

Read More »

Kinë, alarm i kuq për shkak të tajfunit Mangkhut

Në Kinë është dhënë alarmi i kuq për shkak të tajfunit Mangkhut, i cili është efektiv në Hong Kong, rajonin Macau dhe zonat jugore të Kinës. Qendra Kombëtare Meteorologjike e Kinës, ka dhënë paralajmërimin e kuq i cili është alarmi i nivelit më të lartë në vend, për shkak të …

Read More »

Turqia vazhdon të përforcojë njësitë ushtarake në kufirin e Sirisë

Në Hataj dje kanë mbërritur obusët, transportuesit e personelit të blinduar, tanket dhe njësitë e komandove, që u dërguan nga Forcat e Armatosura Turke me qëllim përforcimin e njësive ushtarake në kufirin e Turqisë me Sirinë. Autokolona ushtarake kaloi nënprefekturën Hassa të rrethit Hataj (Hatay) dhe në shoqërinë e masave …

Read More »

Shefi i OKB-së nxit bisedimet për të shmangur gjakderdhjen e Idlibit, ndërsa NATO kërcënon me luftë për të mbrojtur terroristët

Nga: Finian Cunningham Shefi i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres këtë javë priste një ofensivë siriane të mbështetur nga Rusia për të rimarrë provincën Idlib të mbajtur nga militantët. Por, fakti është që grupet terroriste duhet të çrrënjosen dhe fuqitë e NATO-s po i mbështesin ato. Sekretari i përgjithshëm i …

Read More »

Tre akuzat kryesore mbi të cilat duhet të gjykohet John Bolton në Gjykatën Ndërkombëtare Penale (ICC)

Nga: Juan Cole Këshilltari i Sigurisë Kombëtare John Bolton duket të jetë duke u spiralizuar në të njëjtin nivel të çmendurisë që posedojnë anëtarë të tjerë të administratës së Trump, ndoshta të shkaktuar nga një mikrob që bartet nga Trump. Këtë javë ai kërcënoi drejtuesit e Gjykatës Ndërkombëtare Penale në …

Read More »

NJE THIRRJE PER ARTISTET SHQIPTARE PER TE MBESHTETUR LIRINE,DREJTESINE DHE TE DREJTAT E BARABARTA

Bojkotoni “Eurovision Song Contest” që do organizohet nga Izraeli. Artistët nga Evropa dhe më gjerë mbështesin apelin e artistëve palestinezë për të bojkotuar garën vitin e ardhshëm. Letra: Ne, artistët e nënshkruar nga Evropa dhe më gjerë, mbështesim thirrjen e përzemërt të artistëve palestinezë për të bojkotuar “Eurovision Song Contest …

Read More »

Zonja e parë, Emine Erdogan merr çmimin e “Mirënjohjes për Shërbime Humanitare”

Bashkëshortes së Presidentit, Recep Tayyip Erdogan, zonjës së parë, Emine Erdogan në kuadër të “Forumit Global të Donatorëve” të organizuar në kryeqytetin Londër të Anglisë iu nda çmimi i “Mirënjohjes për Shërbime Humanitare”. Në kuadër të “Forumit Global të Donatorëve” të organizuar në kryeqytetin Londër të Anglisë nga ana e …

Read More »

Shpëtoi 6 veta nga përmbytja, Franca i jep lejeqëndrimi azilkërkuesit nga Kosova

Florim Shehu, 33-vjeç, që jeton në Changé, Francë, ka marrë leje qëndrimi nga shteti francez pas heroizmit të tij, ku shpëtoi 6 vetë nga përmbytja qershorin e këtij viti. Florim Shehu nuk do ta harrojë kurrë datën 9 qershor, kur arriti të shpëtonte 6 vetë, të cilët ishin bllokuar nga …

Read More »

Origjina e 11 shtatorit: 45 vjet pas grushtit të Pinochet

Nga: Yves Engler Në vitin 1973, presidenti i Kilit i zgjedhur në mënyrë demokratike, Salvador Allende, u rrëzua nga gjenerali Augusto Pinochet. Pas kësaj,  3000  persona të majtë u vranë, dhjetëra mijëra u torturuan dhe  qindra mijëra u dëbuan nga vendi. Megjithëse mediat kanadeze nuk e pasqyrojnë sa duhet dominimin e Kanadasë …

Read More »

Dhjetë Fakte të Pakundërshtueshme, Shkatërruese për 11 shtatorin

Nga: Elias Davidsson dhe Craig McKee Ky artikull intrigues u botua fillimisht në GR në prill 2018. Studiuesit që përpiqen të sqarojnë krimet e kryera më 11 shtator, të cilët zakonisht quhen të vërtetat e 9 shtatorit, shpesh kritikohen se mbështeten në supozime dhe spekulime për të vërtetuar pretendimet e …

Read More »

Dollari amerikan është vetëm pak vite larg humbjes së dominimit global, thotë investitori Jim Rogers

Nga: Thomas White Shtetet e Bashkuara janë vendi më i madh debitor në botë janë duke u përkeqësuar dhe më keq, sipas mësuesit të investimeve Jim Rogers, në një bisedë në RT. Rogers pranon se ai ende zotëron shumë dollarë amerikanë, por jo sepse është një monedhë e shëndoshë. “Pra, …

Read More »

Afganistan, 32 të vdekur dhe 128 të plagosur në Nangarhar

Tridhjetë e dy persona janë vrarë dhe 128 janë plagosur sot në një sulm vetëvrasës në Afganistan, në provincën lindore të Nangarhar. Lajmin e ka bërë të ditur Ataullah Khogyani, zëdhënës i qeverisë lokale. Kamikazi ka shpërthyer në ajër pranë një grupi që protestonte për abuzimet e policisë lokale. Në …

Read More »

“Kompanitë turke të inkurajuara pozitivisht nga mbështetja e Shqipërisë”

Shqipëria dhe Turqia synojnë të forcojnë marrëdhëniet tregtare mes tyre, u theksua gjatë një vizite nga ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes e Republikës së Shqipërisë, Sonila Qato dhe Ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük, në ambientet e një kompanie me kapital turk për shitjen dhe shpërndarjen …

Read More »

Koreja e Jugut dhe Veriut hapin zyrë të përbashkët të ndërlidhjes

 Në Kaesong, pranë kufirit në mes dy Koreve të premten do të hapet zyra e përbashkët e ndërlidhjes. Agjencia e lajmeve Yonhap, duke iu referuar një zyrtari të paemëruar të Koresë së Jugut, raporton se të premten do të hapet zyra e ndërlidhjes në Kaesong, në kufi me Korenë e …

Read More »

Zgjedhjet, pas Italisë edhe Suedia merr kthesën drejt së djathtës

Në Suedi u mbajtën këtë të dielë zgjedhjet parlamentare. Rezultatet paraprake tregojnë se një ndër vendet më liberale të Evropës po merr një kthesë të vendosur drejt së djathtës. Partia Demokratët e Suedisë, e cila kërkon ndalimin e emigracionit dhe largimin e vendit nga Bashkimi Evropian, duket se do të …

Read More »