Home / Analiza

Analiza

Vuçiçit i intereson pushteti, jo ulja e krimit

Danilo Curcic Pas mbledhjes së fundit të Këshillit për Sigurinë Kombëtare të Serbisë, presidenti Aleksandër Vuçiç njoftoi sanksione më të rrepta për një numër krimesh, duke filluar nga dhuna në familje deri tek trafikimi i drogës dhe vrasja. Vuçiçi e shfrytëzoi mundësinë për t’u ankuar për politikën e butë penale …

Read More »

Përshëndetje nga Sarajeva, qyteti i heronjve i cili e gëzon lirinë pa granatat serbe nga kodrat përreth saj

Gazetari T. Rexhep Elezaj, e ka përkthyer dhe publikuar në faqen e tij në facebook, letrën publike të akademikut boshnjak Mustafa Cerniçit, me të cilën i është drejtuar presidentit serb Aleksandër Vuçiq – përcjell Gazeta e Re. Elezaj u ka bërë ftesë miqve të tij, që “kush ka kohë” ta …

Read More »

Putin në Beograd, loja që Rusia po luan në Ballkan

Sido që të jetë situata në Rusi, vendi ku Presidenti Vladimir Putin do të jetë një yll që shkëlqen është Serbia. Putin u kthye në Serbi për vizitë pas 4 vitesh dhe është po aq popullor sa herën e fundit. Më 17 janar, më shumë se 30 mijë njerëz nga …

Read More »

Rama ka mbetur pa përrallë

Fitim Zekthi Nuk ekziston asnjë qeverisje, asnjë formë e caktuar regjimi politik që nuk ka një narrativë, që nuk u ofron njerëzve një fabul, një ide apo edhe një përrallë. Me anë të narrativës, idesë apo përralllës qeveria, regjimi politik, iu thotë njerëzve se çfarë synon të bëjë, si do …

Read More »

Shpresa përballë poshtërimit

AGIM BAÇI Të mohosh të vërtetën dhe të bësh më të rëndësishëm faktin e mohuar!” Kjo ishte motoja e “Ministrisë së të Vërtetës” në romanin distopik “1984” të Xhorxh Oruellit. Në botën e sotme duket se ky parashikim ka ardhur duke u vendosur në qendër të vëmendjes, sidomos në një …

Read More »

Leksionet që duhen nxënë nga Kina

Nga Erik Berglof Që prej fillimit të reformave dhe hapjes ndaj botës 40 vjet më parë, Kina ka qenë një “nxënëse” shumë e mirë. Dhe tani, pas 4 dekadave të zhvillimit të shpejtë ekonomik, vendi po shfaqet gjithnjë e më shumë si një mësues. Teksa po investon më shumë kapitale …

Read More »

Modeli i financimit të medias në Kosovë që rrezikon pavarësinë mediale

Arta Berisha Krahas mostransparencës për publikimin e kontratave për marketing në mediat online dhe sociale, Qeveria e Kosovës nuk ka treguar as kriteret përcaktuese për lidhjen e këtyre kontratave. Praktika e qeverive të kaluara tregon se këto marrëveshje kryesisht lidhen me mediat e afërta me qeverinë dhe se ndikimi në …

Read More »

Qindra mijëra euro për reklamat jotransparente të Qeverisë së Kosovës

Arta Berisha   Nga 21 ministri sa ka gjithsej Qeveria e Republikës së Kosovës, nëntë prej tyre janë përgjigjur në kërkesën për qasje në të dhënat zyrtare për buxhetin që ndahet për marketing në media online dhe ato sociale për vitin 2017 dhe 2018. Ministria e Financave, Ministria e Zhvillimit …

Read More »

Vaclav Havel: Si e pranova postin e presidentit

Në Uashingtonin e 7 prillit 2005, Vaclav Havel do të hidhte në letër këto rreshta për largimin e tij nga Çekia. “U largova për në Amerikë. U largova për dy muaj së bashku me familjen, me Dashën, me dy qentë dhe vajzën e saj Madlenkën. U largova me shpresë se …

Read More »

Daut Demaku, ‘burdushi mediatik’ që i ofendoi gjithë shqiptarët

Shqiptarët janë egoistë primitiv dhe shërbëtorë, ndërsa Turqia i ka vra intelektualët shqiptarë! Këto janë dy konstatimet kryesore të Daut Demakut që i thotë botërisht në një emision televiziv në Kosovë. Sigurisht se nuk do të isha marrë kaq seriozisht me këtë njeri kaq joserioz, po mos t’i jepej kaq …

Read More »

Të dashur shokë, kapitalizmi është i bërë nga “bytes”

Maurizio Ferraris Kur isha fëmijë, zakoni ishte të shpallej shembja e radhës e Kapitalizmit nën peshën e kontradiktave të veta, dhe ngjitjes së afërt të Komunizmit. Ishte mesianik dhe pak i mërzitshëm, dhe veç të tjerash autorizonte qeveri të djathta që do të na shpëtonin nga bolshevikët. Pas 1989 ndryshoi: …

Read More »

Reagon Neki Kaloshi ndaj Mustafa Nanos: Femra e mbuluar dhe syzet e mospranuesit të saj në “provokacija”

Mbulimi i trupit në përgjithësi, dhe mbulesa e femrave në veçanti, është një çështje e përmendur dhe e trajtuar në të gjithë librat e shenjtë, dhe në Kur’anin famëlartë. Kur flitet për mbulimin e trupit, dhe më konkretisht se cila pjesë e trupit duhet mbuluar, në përgjithësi trajtohet caku minimal, …

Read More »

Refuzimi i mashtrimeve mbi Profetin

Karen Armstrong Që nga koha e kryqëzatave, perëndimorët e kanë parë Profetin Muhamed si një figurë djallëzore. Gjatë shekullit të XXII-të, të krishterët po kryenin luftëra barbare kundër muslimanëve, edhe pse të konsideruara si të shenjta. E gjithë kjo në kundërshtim me vetë mësimet e Jezusit që i kërkonte pasuesit …

Read More »

Puna si turp, rrogë dhe vuajtje

Ermal Hasimja Ka një paradoks të pabesueshëm sot në Shqipëri: nga njera anë kemi një përqindje të lartë shqiptarësh, sidomos të rinj, që janë pa punë dhe nga ana tjetër ankesa kryesore e sipërmarrësve në vend është pamundësia për të punësuar njerëz të përshtatshëm. Ndryshe nga sa thuhet në shprehjen …

Read More »

“The Economist”: Shqipëria, demokraci hibride që nuk di të qeverisë

Shqipëria u rendit në vendin e 76 në botë në Indeksin e Demokracisë të publikuar nga The Economist. Në raport me një vit më parë, Shqipëria ka të njëjtin pikëzim, në 5.98, ndërsa është përmirësuar me një vend. Treguesi ku vendi ynë merr më pak pikë është ai i funksionimit …

Read More »

Shko Hashim

Albin Kurti Arritjet dhe sukseset që Kosova i ka pasur falë sakrificave të popullit tonë e të UÇK-së, por edhe falë ndihmës së miqve ndërkombëtarë, u përpoqe t’ia përshkruash vetvetes. Por, kur erdhi puna për të mbajtur përgjegjësi, e mohove UÇK-në, e le në baltë popullin, dhe i tradhtove ata …

Read More »

Ndryshimet në qeveri, pse dhe për ç’duhen?

Redi Shehu   Protestat studentore përshpejtuan procesin e ndryshimeve ne qeveri dhe e kushtëzuan atë. Nëse përpara në 2017 mendohej të hiqeshin bashkë me Tahirin edhe Bushati dhe Nikolla (u lanë për shkak të samiteve të NATO-s dhe maturës shtetërore), shuplaka studentore jo vetëm përshpejtoi proçesin por edhe e kushtëzoi …

Read More »

Armend Shkoza: Gjykata Speciale është gjykatë politike

Armend Shkoza është jurist, i cili aktualisht ushtron profesionin e avokatit. Me mbi 10 vite përvojë profesionale si ekspert ligjor, duke shërbyer profesionalisht në organizata të ndryshme vendore dhe ndërkombëtare. Përvoja e tij dëshmohet në fusha të ndryshme, siç janë e drejta kontraktuale, legjislacioni parlamentar, e drejta kushtetuese, të drejtat …

Read More »

Lojërat e rrezikshme me kufijtë në Ballkan

Ndryshimet e kufijve dhe krijimi i shteteve të mëdha në Ballkan nuk janë të mundura pa luftë, mendojnë analistët në Sarajevë. Ata flasin edhe për krahasimet mes Kosovës dhe Republikës Srpska. Autoritetet serbe kanë reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, i cili tha se “kufiri mes …

Read More »

Ligjërimi me dy standarde i Hamza Yusuf dhe Abdullah Bin Bayyah

Shkruar nga THOMAS PARKER Hamza Yusuf dhe Abdullah Bin Bayyah po luajnë një rol të madh në legjitimimin e veprimeve të Emirateve të Bashkuara Arabe në mbarë botën. Çfarë fshihet mbrapa dijetarit dhe nxënësit e tij dhe a duhet të mbahen ata në një standard më të lartë? Javën e …

Read More »