Home / A e dini se…

A e dini se…

5 funksionet e fshehta të telefonit tuaj që nuk e kishit idenë se ekzistonin

  Të gjithë kanë sot një smartphone, por jo të gjithë e dinë se çfarë mundësish mund t’ju ofroj kombinimi i duhur i numrave.Kode sekrete për telefonin tuaj #31# “numri i telefonit”- Ky kod fsheh numrin tuaj kur doni të merrni në telefon dikë por nuk dëshironi që të dalë …

Read More »

Kush ishte Zoti i Njutonit?

Isak Njuton (1642-1727) është njeriu që ka përdoru shkencën dhe logjikën për të arritur bindjen e plotë në Zotin. Njuton filloi me përpjekje për të shpjeguar universin, me Zotin si Krijues i të gjitha ligjeve të fizikës që udhëheqin në univers. Njutoni besonte se të gjitha ligjet natyrore janë të …

Read More »

Rrobat e bëjnë njeriun … Pse?

Mësojeni përgjigjen nga Mark TuenShkrimtari amerikan Mark Tuen (Mark Twain) shumë bukur e ka bërë një lidhje mes veshjes(zhveshjes) dhe vlerave e kontributit.  Ai e qet në pah gjithë këtë duke e lidhur me një realitet që ai e kishte hetuar gjatë gjithë jetës së tij.  Me pakë fjalë ai …

Read More »

Histori, shkencë dhe qytetërim: si e ndryshuan botën shpikësit muslimanë

Paul Valley, ka renditur 20 shpikjet më me ndikim, duke identifikuar kështu edhe gjenitë që qëndrojnë prapa tyre. 1. Tregohet se një arab me emrin Halid po ruante dhitë e tij në rajonin e Kaffas në Etiopinë Jugore, kur papritur vëren se kafshët e tij qenë bërë më energjike pasi …

Read More »

Mos e beso po deshe: Lagjja e Xhamisë së Korçës e paprekshme nga tërmetet

Nga Vepror Hasani E enjte, 28 janar 1931, ora 07.18 minuta, Korça u trondit nga një tërmet i fuqishëm. U shembën shtëpi, kisha, dyqane, banka, shtylla elektrike, shkolla etj. Mijëra veta mbetën pa asnjë strehë. Pati të vdekur dhe të plagosur. Fatkeqësia ishte e madhe. Shumë njerëz u nisën drejt …

Read More »

ALLA FRËNGA, ALLA TURKA… nga mbetën këto?

Pse tualetëve u ka mbetur kjo mënyrë emërtimi?Historia është kjo.Frëngët (europianët e mesjetës) në ato kohë kanë patur sisteme shumë primitive të ekosistemit. Ujrat e zeza nuk ishin sistemuar, andaj edhe epidemitë vrastare të Europës ndodhnin shumë shpesh.Në këtë kohë aristokratët përdornin një Tas (Uturak) që e mbante një shërbëtor, …

Read More »

Dijetari musliman zbuloi Amerikën 500 vite para Kolombos

Dijetari musliman nga Azia qëndrore Abu Raihan al-Biruni ka dhënë hipotezën për ekzistencën e Amerikës në fillim të shekullit të njëmbëdhjetë.Për shekuj me radhë e ashtuquajtura ‘histori zyrtare’ është përpjekur të bindë botën se eksploruesi spanjoll Kristofer Kolombo ishte personi i parë që zbuloi Amerikën, megjithatë një artikull ka dalë …

Read More »

Rivalet e CIA-s/ Ja 10 agjencitë më të fuqishme të spiunazhit në botë

Për më tepër se një shekull, të gjitha shtetet kryesore të botës, përveç SHBA zhvilluan dhe kultivuan shërbimet sekrete informative. Kodi i pashkruar kombëtar amerikan i etikës nuk mund të toleronte apo të stimulonte spiunazhin. Në fund të vitit 1929, ky lloj qëndrimi ishte shprehur në thënien e Sekretarit të …

Read More »

“Arti i frikësimit” i Putinit: Merkelit i turr qenin, Erdoganin e çon në dhomën Greke (FOTO)

Nëse kërkon të takohesh me Presidentin Rus, Vladimir Putin, duhet që kërkesa të mendohet dy herë. Në sytë e botës, Putin shihet si i frikshëm, ku vargjet e fyerjeve delikate për udhëheqësit e botës kanë zbuluar sytë e tij të ftohtë.Udhëheqësi rus është i prirur që ti mbajë kundërshtarët e …

Read More »

Miliona djem e bëjnë këtë në flokët e tyre, por ka një kuptim të tmerrshëm

Të flasësh për modën do të thotë të flasësh për shijet e njerëzve në një kohë të caktuar. Më shumë se të veshësh diçka të bukur, duhet të dimë kuptimin që kanë disa gjëra që ne bëjmë. Në fakt, moda përtej të qënurit sipërfaqësore, siç mund të jetë për shumë …

Read More »

“In God We Trust”, historia e frazës ikonë në dollarin amerikan

Më tetor të vitit 1957 në kartëmonedhën amerikane shfaqet për herë të parë shprehja “In God We Trust” si alternativë apo zëvendësuese e motos jo-zyrtare “E pluribus unum”. Disa thonë se shprehja “Në Zot ne besojmë” është marrë nga himni i Amerikës “The Star-Spangled Banner”. Strofa e katërt përfshin frazën, …

Read More »

A është natyral mjalti që po konsumoni? Ja si ta kuptoni

Mund të jemi gënjyer shumë shpesh por mbase vazhdojmë edhe të gënjehemi për atë çfarë konsumojmë për cilësinë dhe vërtetësinë.Sipas një eksperti nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ekziston metoda, të cilat na ndihmojnë që të kuptojmë nëse mjalti është natyral apo i përpunuar Përmes disa metodave që ai ka …

Read More »

10 profesionet më të paguara pa nevojën e një diplome

Për disa profesione, është më mirë të bësh djalin/student-model: të shkosh në shkollë për të marrë nota të mira, të diplomohesh dhe specializohesh. Por jo gjithnjë një formim i mirë arsimor është sinonim i rrogës së lartë. Ka në fakt profesione shumë mirë të paguara, që gjithsesi nuk përkojnë me …

Read More »

Kjo është arsyeja pse xhamitë në Indonezi nuk u shkatërruan nga cunami

Kur para dhjetë viteve qytetin indonezian BandaAceh u godit nga një cunami i madh , strukturat e vetme që i shpëtuan atij ishin xhamitë. Për qindra njerëz që gjetën shpëtimin në muret e xhamive, roli shpëtimtarë i tyre për ato mbetet i paharruar dhe për shumicën një përvojë e tillë …

Read More »

Sot ka nisur llogaritja verore e kohës

Me zhvendosje të akrepave për një orë përpara, respektivisht prej orës 2 në orën 3 pas mesnate, prej sot fillon llogaritja verore e kohës. Kalimi i llogaritjes prej dimërore në verore të kohës është bërë me qëllim të “vazhdohet” dita, mundësohet kursim i energjisë elektrike, rritet produktiviteti i fuqisë punëtore, …

Read More »

Nëntë mënyrat më të mira për të studiuar, sipas shkencës

Një shtysë më tepër për të shoqëruar ditët e para të shkollës: taktika e sugjerime që munden të revolucionarizojnë dhe përmirësojnë kohën e kaluar mbi libra. Kanë rifilluar mësimet dhe për shumëkënd, orët e gjata të studimit në vitin e ri shkollor. Cilat janë taktikat “shkencërisht të provuara” për të …

Read More »

Përse i dhembin këmbët nënës ?

Përse i dhembin këmbët nënës ? Allahu i Lartësuar e ka vendosur foshnjen në mitren e gruas në një lëng shumë të kripur me qëllim që t’i rritet trupi, që të lehtësohet pesha e tij dhe në të njëjtën kohë t’i vijë ushqimi pa asnjë lodhje nëpërmjet kordonit të lidhur …

Read More »

Shokon Deputeti Gjerman – Ja pse Shqiptarët preferohen nga Perëndimi?!

Shokon Deputeti Gjerman “Shqiptarët preferohen nga Perëndimi, jo për shkak të kulturës apo mungesës së saj, por sepse janë vasalët (shërbëtorët) më të mirë në botë dhe u binden urdhërave pa bërë pyetje” – Deputeti Gjerman Dr. Alexander Neu

Read More »

5 hapa të thjeshtë për t’u ndier të lumtur

Kemi dëgjuar shpesh të thonë se lumturia është një zgjedhje e jona, por shumë prej nesh vazhdojnë të mos e kenë në jetën e tyre.Në këtë artikull do të gjeni një listë me 5 hapa të thjeshtë për të qenë të lumtur. Bëhet fjalë për disa gjëra që nuk ju …

Read More »

Vendet me më së shumti doktorë shkencash (FOTO)

Edukimi është çelësi për zhvillim ekonomik. Arsimimi praktikisht është zemra e inovacioneve që shihen për rreth secilën ditë. Zbulimet e reja, si MP3 dhe teknologjia e GPS kurrë nuk do të mund të ndodhnin pa pasur hulumtues, doktorë shkencash, shkruan Weforum, transmeton Klan Kosova. Vendet investojnë shumë në ngritjen e …

Read More »