Recent Posts

Vuçiçit i intereson pushteti, jo ulja e krimit

Danilo Curcic Pas mbledhjes së fundit të Këshillit për Sigurinë Kombëtare të Serbisë, presidenti Aleksandër Vuçiç njoftoi sanksione më të rrepta për një numër krimesh, duke filluar nga dhuna në familje deri tek trafikimi i drogës dhe vrasja. Vuçiçi e shfrytëzoi mundësinë për t’u ankuar për politikën e butë penale …

Read More »

NJË THESAR PREJ THESAREVE TË XHENETIT

HADITHI: Ebu Musa el-Eshariu (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) përcjell se i dërguari i Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë: “O Abdullah ibn Kajs, a dëshiron të të tregoj për një thesar prej thesareve të xhenetit? La havle ve la kuvete ila bilah (S’ka …

Read More »

Ushtria amerikane është akuzuar për lirimin e 40 militantëve të Daesh në Afganistan

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Muxhahidi ka thënë në llogarinë e tij të Twitter se ushtria amerikane kishte vrarë rojet e sigurisë gjatë një bastisje në një nga burgjet në provincën Badghis (Afganistani veriperëndimor) dhe mori 40 luftëtarë të Daesh të burgosur atje në një drejtim të panjohur. Ministria e Jashtme ruse gjithashtu raportoi se forcat speciale amerikane mund …

Read More »

Video: Ligjeratë e E FUQISHËME Globi Islam TË SHKATËRROHET QABJA ËSHTË MË E LEHTË S…

Ligjeratë e 😱 E FUQISHËME 😱 TË SHKATËRROHET QABJA ËSHTË MË E LEHTË SE SA ….?

Read More »

Kimisti turk shkrin borën dhe akullin brenda 20 minutash

Si rezultat i 6 viteve të punës Ar-Ge, kimisti turk ka prodhuar granila të formulës speciale të cilat janë miqësore ndaj mjedisit me resurset vendore dhe kombëtare dhe mund të shkrijnë akullin dhe borën për 20 minuta në minus 45 gradë. Produktet e testuara në vende të tilla si Kanadaja …

Read More »

Mijëra Palestinezë protestuan në kufirin Gazë-Izrael

Katërmbëdhjetë Palestinez janë plagosur sot nga zjarri izraelit gjatë protestave masive javor përgjatë kufirit Gazë-Izrael. Në demonstrata janë tubuar me mijëra Palestinez, ndërsa Ministria e shëndetësisë palestineze në Gaza ka kumtuar se janë plagos edhe tri personel shëndetësor kur vetura e ndihmës së parë është qëlluar me plumba dhe gazë …

Read More »

Facebook heq faqet e Sputnik

Është raportuar se rrjeti social Facebook ka bllokuar më shumë se 500 llogari të lidhura me Rusinë, në mesin e të cilave ishin edhe 7 faqe të Sputnik. Facebook, një nga rrjetet sociale më të përdorura në botë, ka bllokuar mbi 500 llogari të lidhura me Rusinë, duke përfshirë edhe …

Read More »

Pritet që prezantuesja e televizionit shtetëror të Iranit që u arrestua pa të drejtë nga SHBA të lirohet shumë shpejt

Njoftohet se pas dhënies së deklaratës në gjykatë do të lirohet prezantuesja e televizionit shtetëror të Iranit, Merzieh Hashemi, e cila ishte arrestuar në SHBA në cilësinë e “dëshmitarit material” në lidhje me një hetim, transmeton Anadolu Agency. Sipas dokumenteve të gjykatës rajonale Washington DC, mësohet se nuk do të …

Read More »

Institucionet e Qeverisë Haradinaj ‘Plazma’ përmes tenderit publik

“Plazma”, “Eurokrem”-i, “Smoki”, por edhe produkte tjera të prodhuara në Serbi janë paraparë të blihen përmes një tenderi prej 23.5-milionësh të shpallur nga Agjencia Qendrore e Prokurimit (AQP) pavarësisht se tash e dy muaj Kosova ka vendosur taksë prej 100% për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina. …

Read More »

Për shëndet të mirë – Arsyet pse duhet të hani ullinj çdo ditë…

Ullinjtë klasifikohen fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të zinjtë kur janë pjekur plotësisht. Të dy llojet konsiderohen të pasur me yndyrna të shëndetshme për organizmin. Më poshtë do të gjeni të listuara nga …

Read More »

Lumturia e fëmijëve afrikanë që provojnë për herë të parë pambuk sheqerin

Fëmijët që qëndrojnë në një jetimore në Kamerun të Afrikës, në sajë të një organizate bamirëse që transportojnë ndihma humanitare nga Turqia për herë të parë kanë përjetuar lumturinë duke shijuar pambuk sheqerin, raporton Anadolu Agency (AA). Shoqata e ndihmave humanitare “Hak” ka dërguar nga Turqia një makineri të pambuk …

Read More »

YPG/PKK-ja do të marrë 1.000 dollarë haraç nga çdo burrë që do të martohet

Siç bëjnë të ditur burimet lokale, YPG/PKK-ja ka filluar një pseudopraktikë, sipas të cilës çdo burrë rezident jashtë Sirisë, i cili dëshiron të martohet me një grua banore në territoret siriane nën pushtimin e organizatës dhe të transferohet jashtë shtetit familjarisht (me gruan), do të paguajë 1.000 dollarë. Prej një …

Read More »

ÇKA DO T’I THEMI ALLAHUT? (TREGIM KËSHILLUES)

Një djalosh i ri tregon: Ne ishim tre miq. Në fakt, ishim katër, sepse i katërti ishte shejtani. Ne ishim të pamatur, të mashtruar, kokëtrashë dhe budallenj. Atyre ditëve shkonim në gjueti. Në gjueti të vajzave. Ju flisnim atyre fjalë të bukura, pas së cilave vetmoheshim me to. Pas pak …

Read More »

Kitaroviç: Islami është pjesë e pandashme e mozaikut shpirtëror dhe kulturor të shoqërisë kroate!

Islami është pjesë e pazëvendësueshme dhe e pandashme e mozaikut shpirtëror dhe kulturor të shoqërisë kroate, ka thënë dje në Ankara presidentja e Kroacisë, Kolinda Kitaroviç, transmeton KosovaPost. Presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan dhe presidentja e Republikës së Kroacisë Kolinda Grabar-Kitaroviç u takuan dje në Ankara. Pas takimit, presidentja kroate …

Read More »

Përshëndetje nga Sarajeva, qyteti i heronjve i cili e gëzon lirinë pa granatat serbe nga kodrat përreth saj

Gazetari T. Rexhep Elezaj, e ka përkthyer dhe publikuar në faqen e tij në facebook, letrën publike të akademikut boshnjak Mustafa Cerniçit, me të cilën i është drejtuar presidentit serb Aleksandër Vuçiq – përcjell Gazeta e Re. Elezaj u ka bërë ftesë miqve të tij, që “kush ka kohë” ta …

Read More »

VLERESOJINI GJERAT PERPARA SE TI HUMBISNI

VLERESOJINI GJERAT PERPARA SE TI HUMBISNI Kur shkova ate nate ne shtepi, gruaja ime me sherbeu darken. I kapa doren dhe i thashe se kisha dicka per t’i thene.Ajo u ul ne karrike dhe filloi te hante qetesisht. Veshtrova dhembje ne syte e saj. Nuk dija si te hapja gojen …

Read More »

Mogherini dhe ministrat e BE-së shpërfillin samitin amerikan kundër Iranit

Shefja e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini nuk do të marrë pjesë në një konferencë kundër Iranit-që do të mbahet nga SHBA në kryeqytetin polak të Varshavës në mes të shkurtit, thonë raportime të mediave iraniane dhe amerikane. Një zyrtar i BE-së, i cili foli në kushte anonimiteti, …

Read More »

# 10YearChallenge / “I njëjti dem”: ministri iranian tallet me Bolton

Javad Zarif ka treguar përsëri aftësinë e tij për pjekjen e zyrtarëve amerikanë në Twitter, këtë herë duke tallur Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare John Bolton për 10 vjet thirrje për të sulmuar Iranin. Ndërkohë që Bolton mbetet i lidhur ngushtë me nivelet e klisheve në lidhje me ” mullahët ” e ” malinjve ” dhe “vrasës ” të Iranit , Zarif me një …

Read More »

Putin në Beograd, loja që Rusia po luan në Ballkan

Sido që të jetë situata në Rusi, vendi ku Presidenti Vladimir Putin do të jetë një yll që shkëlqen është Serbia. Putin u kthye në Serbi për vizitë pas 4 vitesh dhe është po aq popullor sa herën e fundit. Më 17 janar, më shumë se 30 mijë njerëz nga …

Read More »

Rama ka mbetur pa përrallë

Fitim Zekthi Nuk ekziston asnjë qeverisje, asnjë formë e caktuar regjimi politik që nuk ka një narrativë, që nuk u ofron njerëzve një fabul, një ide apo edhe një përrallë. Me anë të narrativës, idesë apo përralllës qeveria, regjimi politik, iu thotë njerëzve se çfarë synon të bëjë, si do …

Read More »