Recent Posts

Hajr InshaaAllah

Cila është domethënia dhe vlera e kësaj thënie që muslimani shumë shpesh e zë në gojë? Kishte qenë një mbret dhe për shërbëtor të afërt kishte zgjedhur një musliman. Besnikëria dhe morali i këtij muslimani e kishin bindur mbretin qe ta merrte afër vetes dhe ta bënte shërbëtor, mirëpo mbretin …

Read More »

Kush ishte Muhammedi (sal Allahu alejhi we selem) ?

Kush ishte Muhammedi (sal Allahu alejhi we selem)? ”Në të Dërguarin e Allahut ka një shembull të mrekullueshëm për atë, që shpreson tek Allahu dhe Dita e Fundit dhe e përmend shumë Allahun.” (Kurani 33:21) Muslimanët besojnë se Muhamedi (Paqja dhe lëvdatat e Allahut qofshin mbi të!) është Pejgamberi i …

Read More »

Bobo çfarë kam bërë! Zbulohen SMS e Ritvan Zykajt me vëllain pak pas masakrës

Gjatë marrjes në pyetje të vëllait të Ritvan Zykajt, Hoveljandos, policia ka zbuluar edhe mesazhet që ata kishin shkëmbyer me njeri-tjetrin. Gjatë kohës që ata ishin në arrati, vëllai i Ritvanit që është tre vjeç më i madh se ai, e pyeste se ku ndodhej, ndërsa merrte përgjigje se gjendej …

Read More »

Si të veprojë ai që ka parë endërr te keqe?

SI TË VEPROJË AI QË KA PARË ËNDËRR TË KEQE? Muhamedi, alejhis-selam, na ka mësuar se si të veprojmë nëse shohim ëndërr të keqe: 1. Të pështyjë lehtë në anën e majtë tre herë; 2. Të kërkojë mbrojtje nga Allahu nga sherri i shejtanit tre herë: “Eudhu bilahi mine shejtanirraxhim”; …

Read More »

Lutjet kryesore për identifikimin dhe shkatërrimin e sihrit

Falënderimi i qoftë Allahut, Zotit të botëve. O Zot, Ty të përket i gjithë falënderimi, i hapur dhe i fshehtë. O Zot, Ty të përket i gjithë falënderimi, o Ti që je Një i Vetëm në pushtetin dhe sundimin tënd dhe je veçuar me madhështi dhe fuqi absolute. Krijove e …

Read More »

Dua’ja është prej ilaçeve më të dobishme

Dua’ja është prej ilaçeve më të dobishme. Ajo parandalon fatkeqësitë, i mënjanon dhe i lehtëson në rast se ato ndodhin.Dua’ja është arma e muslimanit. Këtë fakt e mbështet edhe El-Hakimi në librin e tij (El-Mustdrek), me anën e një hadithi të transmetuar nga Ali Bin Ebi Talibi, sipas të cilit …

Read More »

Turqia vazhdon të kundërpërgjigjet, rrit 100% taksat për produktet bazë amerikane

Vendimi i Presidentit për të bërë ndryshime në zbatimin e tatimeve shtesë ndaj disa produkteve bazë që importohen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës u publikua në Fletoren Zyrtare. Sipas vendimit të publikuar në Fletoren Zyrtare me nënshkrimin e Presidentit Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) janë rritur dyfish normat …

Read More »

Edi ishte nga Shkodra, sot u dha lajmi i trishtë për familjen e tij. Ambasada thotë se…

Edi Bokrina, i riu i cili mbeti viktimë e tragjedise ne Genova nje dite me pare, eshte nga qyteti i Shkodres. Edhe Ambasada shqiptare ne Itali ka konfirmuar viktimat shqiptarë ne tragjedine e Genovas. “Ambasada po ndjek me autoritetet italiane lajmin e rende per humbjen tragjike te jeteve te dy …

Read More »

NDRROI JETË SHEJH EBU BEKR EL XHEZAIRIJ (Allahu e mëshiroftë!)

إنا لله و إنا إليه راجعون! Të Allahut jemi dhe tek Ai është kthimi ynë! Sot, në këtë ditë të bekuar të muajit Dhul Hixh-xheh (15.08.2018) paska ndërruar jetë dijetari i dashur dhe eminent i Medines Shejh Ebu Bekr el Xhezairij në moshën 97 vjeçare. O Allahu im, fale dijetarin …

Read More »

Turqia favorizon kalimin nga dollarë në monedhat kombëtare me tregtinë me Rusinë dhe Kinën

Ankaraja i ka ndezur dritën e gjelbër për propozimin e Moskës për të kaluar në tregtinë rubla-lira ndërmjet vendeve. Gjithashtu Turqia ka plane të ngjashme për tregtinë me Kinën dhe vendet e tjera. “Ne po diskutojmë kalimin në monedhat kombëtare jo vetëm me Rusinë dhe Kinën, por edhe me vendet …

Read More »

Nën organizimin e BISHZ disa haxhilerë u nisën për në Haxh

Me 15.08.2018 nën organizimin e Bashkësisë Islame Shqiptare në Zvicër, nga Gjeneva direkt për në Xheda u nisën haxhileret nën udhëheqjen e Bilal ef.Tahiri ,Imran ef. Ahmeti,Irfan ef.Musliu dhe Enes ef. Koshi. Në Aeroportin e Gjenevës për t’i përcjellur haxhilerët kishte dalur edhe vetë Kryetari i Bashkësisë Islame Shqiptare në …

Read More »

Ky është Edi, dje u gjend papritur në momentin dhe vendin e gabuar! Mesazhi në FB

Marjus Djerri dhe Edi Bokrina, nga ana tjetër, ishin në furgonin Qubo të EuroPulizia. Duhej të shkonin në punë në një kompani në Rapallo. U nxorën nga rrënojat para mamasë, babait dhe grave të tyre”, shkruajnë mediat italiane, duke konfirmuar kështu edhe vdekjen e shqiptarit të dytë në tragjedinë e …

Read More »

“Ku e pate atë kismet”/Në lot të afërmit e djemve që u nxorën në sy të prindërve nga rrënojat

Mes 35 viktimave të shënuara nga shembja e urës në Xhenova të Italisë, dy prej tyre janë shqiptarë. Lajmi i rëndë për vdekjen e të rinjve Marjus Djerri nga Shijaku dhe Edi Bokrinës është konfirmuar nga familjarët e tyre. Dy të rinjtë ishin duke shkuar në punë në momentin që …

Read More »

Si te sheroni djegien nga dielli me ushqime

Nje djegie e keqe jo vetem qe te lendon por edhe rrit shanset per te zhvilluar rrudhat e parakohshme dhe kancerin e lekures. Me poshte po iu rendisim 11 ushqimet me te mirat qe iu ndihmojne te sheroni djegiet: ⦁ Patate e embel Merrni dy patate per nje doze te …

Read More »

“Bija ime mos harro…”/ Mesazhi prekës i babait për 7-vjeçaren që humbi jetën

Dita e 8 gushtit të këtij viti do të ishte dita më e zezë në familjen Ndreaj, ku një makinë përplasi nënën bashkë me dy vajzat. Valbona Ndreaj u përplas me dy vajzat e saj, 6 dhe 7 vjeçe, teksa po kalonin rrugën. Esmeralda, 7-vjeç do të humbte jetën, ndërsa …

Read More »

Turqia liron dy ushtarët grekë

Turqia do të lirojë dy ushtarët grekë të arrestuar 5 muaj më parë, pasi shkelën gabimisht në territorin turk. Gjykata ka vendosur që ushtarët Angelos Mitretodis dhe Dimitris Kouklatzis të gjykohen në gjendje të lirë. Sipas mediave turke, vendimi i Gjykatës për lirimin e ushtarëve grekë nuk ka kufizime, kështu …

Read More »

Kompanitë gjigande turke fillojnë fushatë embargoje ndaj Amerikës

Kompanitë më të rëndësishme të Turqisë mbështesin fushatën e embargos së reklamave ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikë. Pas Turk Telekomit ka ardhur një deklaratë edhe nga Linjat Ajrore Turke (THY). Kjo kompani deklaroi se nuk do tu japin reklamë institucioneve me seli në Amerikë. Këshilltari për Media i Linjave …

Read More »

“Mbylli sytë!”

“Mbylli sytë!” Patjetër që do të përballesh me njerëz që do të kenë mendim të keq për ty, që do të bëjnë komente të ndryshme mbi fjalët e tua. Mjerisht është instaluar një kulturë negative edhe në mesin e fetarëve, vëllezërve tanë muslimanë. Të vegjlit etiketojnë të mëdhenjtë, dëgjohen akuza …

Read More »

Historia e plakës së moshuar që fliste vetëm me ajete të Kur’anit

Transmetohet se Abdullah Ibnul Mubarek, njëri prej dijetarëve të mëdhenj në kohën e Tabiinëve tregon: “Mora rrugën për të kryer Haxhin në shtëpine e shenjtë dhe për të bërë gjithashtu Umren, vizitën e Qabes. Gjatë rrugës pashë nga larg dicka të zezë dhe më pas dallova se aty ishte një …

Read More »

Ky Popull Do Dallohet Me Shkëlqimin E Abdesit

Transmetohet nga Ebu Hurejra radijAllahu anhu se ka thënë: E kam dëgjuar të Dërguarin e Allahut sal-lAllahu alejhi ue sel-lem të thotë: “Me të vërtetë populli (umeti) im do të vijë ditën e Kiametit me fytyrë dhe gjymtyrë që shkëlqejnë me rrezet e dritës prej gjurmëve të abdesit. Prandaj kush …

Read More »