Home / Bota / Zbulohet sekreti i ndyrë: SHBA krijoi dhe mbështet ISIS-in

Zbulohet sekreti i ndyrë: SHBA krijoi dhe mbështet ISIS-in

Ky është një nga sekretet më të ndyrë të zbuluar deri më tani.

Dokumentet e Agjensisë së Inteligjencës së Mbrojtjes së SHBA-së (DIA) e provojnë këtë – dokumente të marrë nga Vëzhgimi Gjyqësor përmes një proçedimi nga Akti i Lirisë së Informacionit (FOIA).

Ato tregojnë që ISIS, al-Kaeda dhe grupe terroriste me ideologji të ngjashme janë “forcat kryesore” që përdoren si ushtarë amerikanë në Siri, Irak dhe gjetkë.

Miti i të ashtuquajturve “rebelë të moderuar” ishte diskredituar kohë më parë. Megjithatë, pretendimi se ata ekzistojnë vazhdon.

Dokumentet e DIA-s tregojnë se Amerika, NATO, Arabia Saudite dhe shtetet e tjera rajonale mashtruese mbështesin një kalifat islamik për të sfiduar, rrëzuar dhe zëvendësuar Bashar al-Assadin me një kukull perandorake.

Planet afatgjata amerikane / izraelite kërkojnë ristrukturimin e hartës së Lindjes së Mesme me Revolucione dhe Luftra Ngjyrash, duke zëvendësuar qeveritë e pavarura me regjimet e kukullave pro-perëndimore, duke ballkanizuar Irakun, Sirinë, Iranin dhe vendet e tjera rajonale për kontroll më të lehtë, duke plaçkitur burimet e tyre dhe duke shfrytëzuar popullin e tyre.

Në një artikull të janarit 2016 në Iran Review, Xhejms Fetzer diskutoi dëshminë e krijimit të ISIS-it nga Amerika:

Në shkurt të vitit 2015, ushtria e Irakut “zbriti dy avionë të Mbretërisë së Bashkuar me ngarkesa që mbanin armë për ISIS-in”, shpjegoi ai.

Në mars 2015, “forcat popullore irakiene … qëlluan një helikopter amerikan që mbante armë për ISIS-in në provincën Al-Anbar …”

Provat fotografike e vërtetuan këtë.

Në përgjigje të një kërkese siriane në prill të vitit 2015 për të shpallur ISIL (ISIS) një organizatë terroriste, “SHBA-ja, Britania, Franca dhe Jordania refuzuan …”

“Fotot … që tregojnë anëtarët e ISIS-it me ‘tatuazhet e ushtrisë amerikane’ nuk u raportuan nga mediat perëndimore.

Një dokument i DIA-s nga viti 2012 thotë se Perëndimi do të lehtësojë ngritjen e ISIS-it “për të izoluar regjimin sirian”.

Ish-kontraktori i CIA-s, Stiven Kelly tha se Uashingtoni:

“E krijoi ISIS-in për hir të Izraelit”, së bashku me sigurimin e “luftës së pafundme në Lindjen e Mesme”, për ta bërë shtetin hebre fuqinë dominuese rajonale dhe për të siguruar një “rrjedhje të vazhdueshme të urdhrave për armë nga kompleksi ushtarako-industrial në shtëpi …”

Luftëtarët e ISIS-it janë rekrutuar nga shumë vende, duke përfshirë ato perëndimore.

Në tetor të vitit 2015, kryetari i Komitetit të Çështjeve Ndërkombëtare të Shtetit në Rusi, Alexi Pushkov shpjegoi se Amerika nuk është:

“Aspak duke e bombarduar ISIS-in … Obama është duke gënjyer popullin amerikan”.

Në nëntor 2015, Vladimir Putin tha se dhjetra vende po mbështesin ISIS-in, duke përfshirë Amerikën dhe vendet e tjera perëndimore.

Fetzer:

“Ka shumë burime të tjera që konfirmojnë se ISIS u krijua nga SHBA-ja dhe mbështetet nga fuqitë perëndimore për të promovuar axhendën e tyre politike, dhe asgjë që vjen nga administrata e Barak Obamës nuk është e besueshme”.

“Që nga shfuqizimi i Aktit Smith-Mundt të vitit 1948 (i cili përjashtoi teknikat e propagandës dhe dezinformimit brenda Shteteve të Bashkuara) nga NDAA 2013, nuk ka burime të besueshme të lajmeve (mainstream) në SHBA …”

Në Uashington, “ISIS zakonisht quhet ‘Ushtria e John McCain’ … (një nga) avokatët më të hershëm të veprimit ushtarak (rajonal)” mbi pretekstin e rremë të luftës kundër ISIS.

Të dielën, Fars News citoi zëvendës shefin e shtabit të forcave të armatosura të Iranit, gjeneralin Mostafa Izadi, duke thënë:

“Ne posedojmë dokumente dhe informata që tregojnë mbështetjen e drejtpërdrejtë nga imperializmi i SHBA-së për këtë rrymë kaq të neveritshme (ISIS) në rajon që ka shkatërruar vendet islamike dhe ka krijuar një valë masakrash dhe përplasjesh”.

Uashingtoni e përdor ISIS-in dhe grupe të ngjashme në mendime si instrumente për luftën rajonale “prokurë”…

Të premten, Fars News citoi kryetarin e parlamentit të Iranit, Ali Larijani, duke thënë:

SHBA është lidhur me ISIS-in në rajon.”

ISIS, al-Kaeda, al-Nusra (ISIS në Siri) dhe grupe me ideologji të ngjashme janë krijimet e SHBA-së.

Ato janë përdorur si ushtarë këmbësorë për të çuar përpara perandorinë e saj – përgjegjës që kanë ndihmuar në përdhunimin e Uashingtonit dhe në shkatërrimin e vendeve njëra pas tjetrës.

Shumica e amerikanëve nuk janë të vetëdijshëm për axhendën djallëzore të Uashingtonit në Lindjen e Mesme, Azinë Qendrore, Afrikën e Veriut dhe gjetkë në emër të tyre – një komplot bipartizan kundër paqes, stabilitetit dhe sigurisë botërore, pa marrë parasysh koston e njeriut. / © Gazeta Impakt

Check Also

Vendosni një gotë me ujë, kripë dhe uthull në çdo pjesë të shtëpisë suaj. Pas 24 orëve do të suprizoheni!

Për fat të keq, energjitë negative mund të ndikojnë në familjen tuaj, kafshët, madje edhe …