Home / Bota / Trump, Koresë së Veriut: Do ju fshijmë nga harta

Trump, Koresë së Veriut: Do ju fshijmë nga harta

Fërkimet midis Uashingtonit dhe Penianit vazhdojnë edhe më tej.

Presidenti i SHBA Donald Trump ka reaguar ndaj fjalimit të ministrit të jashtëm të Koresë së Veriut Ri Yong-ho në Kombet e Bashkuara, duke paralajmëruar atë kundër kopjimit të mendimeve të shefit të tij Kim Jong-un. “Vetëm e dëgjova ministrin e jashtëm të Koresë së Veriut çka tha në OKB” , ka shkruar Trump në Tuiterin e tij të shtunën. “Nëse ai i bën jehonë mendimeve të “Little Rocket Man”, ata nuk do të jenë në rruzull shumë më gjatë!” Gjatë një fjalimi të zjarrtë para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të shtunën, Ri Yong-ho e sulmoi Donald Trump-in duke e quajtur “një person të sëmurë mendërisht dhe me plot megalomani”, i cili mban “butonin bërthamor”. Ministri i jashtëm i Koresë së Veriut paralajmëroi se është “e pashmangshme” që Peniani të nisë një raketë kontinentale drejt SHBA në hakmarrje për fyerjet e Trump ndaj Kim. Ri gjithashtu akuzoi Trump për kthimin e Kombeve të Bashkuara në një “fole gangsterësh ku paratë respektohen dhe gjakderdhja është rendi i ditës”. Çrregullimi bërthamor i Koresë së Veriut ka dominuar mbledhjen e këtij viti të liderëve botërorë në Kombet e Bashkuara mes frikës se lufta e përshkallëzuar e fjalëve mund të shpie në një konfrontim të vërtetë ushtarak. Të martën, presidenti amerikan kishte përdorur Tuiterin e tij për të tallur kreun e Koresë së Veriut si një “Man Rocket” i cili është në një “mision vetëvrasës”. Ai gjithashtu paralajmëroi se SHBA do të “shkatërronin tërësisht” Korenë e Veriut nëse është e nevojshme. Breshëria hiperbolike e fyerjeve vazhdoi në të njëjtën mënyrë të shtunën me Ri duke thënë se, “askush tjetër përveç Trump nuk është në një mision vetëvrasës”.

Më parë gjatë ditës, Pentagoni njoftoi se bombarduesit amerikanë dhe avionët luftarakë fluturuan përgjatë vijës bregdetare lindore të Koresë së Veriut në një “shfaqje force” që ishte më afër kufirit të Veriut sesa çdo operacion tjetër në këtë shekull. “Ky mision është një demonstrim i vendosjes së SHBA dhe një mesazh i qartë se presidenti ka shumë opsione ushtarake për të mposhtur çdo kërcënim”, tha zëdhënësja e Pentagonit Dana White. “Ne jemi të përgatitur të përdorim gamën e plotë të aftësive ushtarake për të mbrojtur atdheun amerikan dhe aleatët tanë”. Pentagoni lëshoi disa fotografi të bombarduesit amerikan B-1 dhe të avionëve luftarakë F-15 që fluturuan drejt Gadishullit Korean. Në fjalimin e tij, Ri nuk përmendi fluturimet, por ai ka folur mbi sanksionet e “mizorive dhe barbare” të OKB-së dhe tha se këto sanksione nuk do t’a pengonin Korenë e Veriut nga përparimi i programit të armëve bërthamore. “Nëpërmjet një lufte të tillë të zgjatur dhe të vështirë, tani jemi në fund vetëm disa hapa larg portës përfundimtare të përfundimit të forcës bërthamore të shtetit”, tha Ri. Më parë gjatë javës, Ri ngriti mundësinë e një prove bërthamore atmosferike mbi Paqësor. Të gjitha testet bërthamore të Koresë së Veriut kanë qenë nëntokësore. Asnjë shtet nuk ka kryer një test bërthamor atmosferik që nga koha kur Kina e kishte bërë një gjë të tillë në vitin 1980. Goditja në mes të Koresë së Veriut dhe SHBA-së arriti kulmin pasi Peniani shpërthye bombën e saj të gjashtë dhe më të fuqishme bërthamore më parë këtë muaj dhe tha se arma ishte në rrugën e përfundimit për të përshtatur raketat e saj balistike ndërkontinentale./ PT

Check Also

Korçë: U përzënë nga fëmijët, myftinia e merr në kujdesje çiftin e të moshuarve

Rasti i një çifti të moshuarish të pëzënë nga shtëpia prej djalit të tyre, ngjarje …