Home / Tag Archives: TI

Tag Archives: TI

Si t’i largosh shqetësimet?

Dërguari i Allllahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]në raste të vështirësive thoshte:“LA ILAHE IL-ALL-LLAHU EL-ADHIM EL HALIM LA ILAHE IL-LALL-LLAHU RABBUL ARSHI-L-ADHIM. LA ILAHE ILA-LLAHU RABBU-SSEMAVATI VE RABBU-L-ERDI VE RABBUL-ARSHI-L-KERIM.”(Nuk ka zot pos All-llahut të Lartëmadhëruar, të Urtit. Nuk kaZot pos All-llahut, pronarit të Arshit. Nuk ka Zot pos All-llahut.Zot i …

Read More »

Dhikri të cilin nuk duhet ta harrojmë,lexone edhe kallxojuni familjarve tuaj,te afermve tuaj,shokeve dhe shoqeve,qe edhe ata ti praktikojn,e qdo pune bone per Allah,ta dini se Allahu shperblen shume?

Dhikri të cilin nuk duhet ta harrojmë,lexone edhe kallxojuni familjarve tuaj,te afermve tuaj,shokeve dhe shoqeve,qe edhe ata ti praktikojn,e qdo pune bone per Allah,ta dini se Allahu shperblen shum? “O besimtarë, përmendeni shpesh Allahun dhe lavdërojeni Atë në mëngjes dhe mbrëmje! (Ahzab, 41-42) “…Vërtetë, zemrat qetësohen me përmendjen e Allahut!” …

Read More »

Presidenti i Çeçenisë: Nëse Trump dhe Merkel vijnë këtu, do t’i arrestojmë

Nëse Angela Merkel ose Donald Trump vizitojnë ndonjëherë Republikën ruse të Çeçenisë, ata do të arrestohen dhe të gjitha llogaritë e tyre në territorin çeçen do të ngrihen, thotë lideri lokal Ramzan Kadyrov. Kadyrov, i njohur për deklaratat e tij të diskutueshme, bëri shaka të dukshme gjatë një interviste që …

Read More »

Çfarë kishte thënë Salah për tifozët e Romës para se t’i shënonte dy gola ish-ekipit të tij?!

Çfarë kishte thënë Salah për tifozët e Romës para se t’i shënonte dy gola ish-ekipit të tij?! Mohamed Salah ka gjunjëzuar ish-skuadrën e tij Roma në Ligën e Kampionëve. Në gjysmëfinalen e parë të luajtur në ‘Anfield’. Egjiptiani shënoi dy gola dhe dhuroi dy asiste. Për ta çuar Liverpoolin me …

Read More »

Prindër kini kujdes: Këto 5 shenja paralajmëruese nuk duhet ti injoroni kurrë!

Sa më shumë që ne prindërit , mundohemi të sigurohemi që fëmijët tanë të mos vuajnë kurrë, ne nuk mund t’i mbrojmë ata nga gjithçka. Pra, kur të vegjlit tanë sëmuren në mënyrë të pashmangshme, duhet të jemi prane tyre. Në vitet e fundit, një sëmundje eshte rikthyer: ethet e …

Read More »

Si t’i kalojmë krizat nga migrena

Mund të duket e habitshme por shkaku i saktë i migrenës është ende i panjohur. Këto dhimbje koke të forta, shpesh herë nga njëra anë dhe të shoqëruara me përzierje, si dhe ndonjëherë pamje të vijave zig-zage dhe ndjeshmëri shumë të madhe ndaj dritës dhe zhurmës, duhet të shkaktohen nga …

Read More »

Kush e thotë këtë shpërblehet sikur t’i ketë liruar 100 robër,i shkruhen …

Kush e thote kete shperblehet sikur t’i kete liruar 100 rober,i shkruhen 100 sevape(te mira),i fshihen 100 gjynahe(gabime),i mbrojtur eshte prej shejtanit deri ne mbremje… Pejgamberi alejhis-selam ka thene:”Kush thote:… LA ILAHE ILALLAHU VAHDEHU LA SHERIKE LEHU LEHUL MULKU VE LEHUL HAMDU VE HUVE ALA KUL-LI SHEJIN KADIR… perkthimi-(Nuk ka …

Read More »

Nëse e keni marrë patentën me lekë, këto 5 teknika duhet t’i fiksoni mirë

Të ngasësh makinën mund të duket mjaft e lehtë, por sot e dimë fare mirë se rreziku mund të na vijë pa pritur, për shkak të rrugëve që “mund të fshehin” rreziqe. Ne e dimë që ju njiheni me këto metoda, por kemi disa sekrete nga specialistët e drejtimit të …

Read More »

Nëse e keni marrë patentën me lekë, këto 5 teknika duhet t’i fiksoni mirë

Të ngasësh makinën mund të duket mjaft e lehtë, por sot e dimë fare mirë se rreziku mund të na vijë pa pritur, për shkak të rrugëve që “mund të fshehin” rreziqe. Ne e dimë që ju njiheni me këto metoda, por kemi disa sekrete nga specialistët e drejtimit të …

Read More »

Ti japësh një kafshe ujë ka shpërblim të madhë !!!

Histori të bukura të treguara nga profeti -alejhi selam-. EbuHurejra -radiallahuanhu- tregon se profeti -alejhi selam- ka thënë: “Kur një burrë po ecte në rrugë (udhëtar) dhe e kishte marrë shumë etja, gjeti një pus, zbriti në të dhe piu pastaj doli. Ndërkohë, pa një qen që kishte nxjerrë gjuhën …

Read More »

Mesazhet më të fuqishme të Kuranit, i’a vlen t’i lexoni…

“Kujto gabimet e tua, përpara se të përmendësh gabimet e të tjerëve”…“Kështu që mos e humb zemrën tënde. Mos bjer në dëshpërim. Ti do të jesh në krye, nëse je i vërtetë në besim”. Kurani 3:139.“Ji i duruar. Sigurisht që Allahu i do ata që bëjnë durim”. Kurani 08:46.“Kështu që …

Read More »

IBRAHIMI PËR HARADINAJN: TI JE NJË HIÇ, NJË PALAÇO DISKOTEKASH I VESHUR ME PETKUN E POLITIKANIT

VAZHDOJNË REAGIMET E PERSONALITETEVE TË SHQUAR NË MBARË TROJET SHQIPTARE KUNDËR DEKLARATAVE FYESE NDAJ KOMUNITETIT MUSLIMAN TË KRYEMINISTRIT TË KOSOVËS, RAMUSH HARADINAJ. NDËR TË FUNDIT KA REAGUAR EDHE PUBLICISTI DHE SHKRIMTARI I NJOHUR SHQIPTAR, NEXHAT IBRAHIMI, I CILI KA KRITIKUAR ASHPËR HARADINAJN, TRANSMETON GAZETA E RE. Ja postimi i plot …

Read More »

Palestina do t’i drejtohet KS-OKB-së për sulmet izraelite

Qeveria palestineze do t’i drejtohet Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) për mbrojtjen e palestinezëve kundër sulmeve izraelite. Sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve WAFA, mësohet se zëdhënësi i Presidencës së Palestinës, Nebil Ebu Redine, në një deklaratë duke tërhequr vëmendjen tek sulmet izraelite në kufirin e Gazës …

Read More »

Palestina do t’i drejtohet KS-OKB-së për sulmet izraelite

Qeveria palestineze do t’i drejtohet Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) për mbrojtjen e palestinezëve kundër sulmeve izraelite. Sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve WAFA, mësohet se zëdhënësi i Presidencës së Palestinës, Nebil Ebu Redine, në një deklaratë duke tërhequr vëmendjen tek sulmet izraelite në kufirin e Gazës …

Read More »

Keni thartirë në lukth, këto janë ushqimet që duhet ti evitoni

Nëse bëhet fjalë për një çrregullim të rastit pas një përtypjeje apo një refluks të vërtetë gastro-ezofageal, bezdia mund të jetë vërtet e padurueshme, por për të lehtësuar simptomat dhe për të përmirësuar shëndetin e zorrëve mjafton të limitoni ose të eliminoni disa ushqime. Hapi i parë për të luftuar …

Read More »

10 gjërat që çdo musliman duhet t’i dijë për Profetin Muhammed (alejhi selam)…

Profesioni – Në një moshë të re, Profeti Muhammed (sal Allahu alejhi we selem) ishte bari. Pastaj, pas kësaj, ai bëhet një tregtar i suksesshëm. Pra, profesioni i profetit tonë ishte tregtia. Gjithashtu ai ka thënë se Allahu i jep shumicën e të ardhurave nga tregtia…. Besueshmëria – Ai ishte personi më i sinqertë …

Read More »

E pafuqishme për t’u përball vet, Greqia përpiqet t’i dresojë shqiptarët kundër Turqisë

Refuzimi i Ali Ahmetit për të shoqëruar Erdoganin, largimi i flamurit turk nga Mirdita dhe historia e shqiptarëve është pengesa e Erdoganit, shkruan mes tjerash media greke. Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ka hapur disa fronte ushtarake në Lindjen e Mesme, në të njëjtën kohë, ai kërcënon këtu dhe atje …

Read More »

Pesë gjëra që duhet t’i mbani gjithmonë sekret

Nuk është e këshillueshme që të komunikosh detajet e jetës tek cilido – sepse ndonjëherë, një vesh që dëgjon shndërrohet në një gojë që flet. Më mirë që informacionet personale t’i mbani për vete, në vend që t’i ndani me këdo, pasi diskutimi i këtyre gjërave në shumicën e rasteve …

Read More »

Pesë gjëra që duhet t’i mbani gjithmonë sekret

Nuk është e këshillueshme që të komunikosh detajet e jetës tek cilido – sepse ndonjëherë, një vesh që dëgjon shndërrohet në një gojë që flet. Më mirë që informacionet personale t’i mbani për vete, në vend që t’i ndani me këdo, pasi diskutimi i këtyre gjërave në shumicën e rasteve …

Read More »

Djali fejohet me vajzën më të bukur por xhelozia e tij vetëm sa shtohet, I pabesueshëm plani që thuri ai në mënyrë që asnjë mashkull tjetër mos ti shkojë asaj pas!

Për të parandaluar të fejuarën e tij nga ngacmimet e burrave të tjerë, i fejuari xheloz i kësaj vajze pati nje plan te persosur. E ushqeu dhe e shendoshi. 20 vjecarja Yan Tai peshonte rreth 45 kg kur filloi të takohej me Ju Pan. Ai u bë i fiksuar që …

Read More »