Home / Tag Archives: TI

Tag Archives: TI

SA VLERË KE TI ? (Lexoni këtë tregim të shkurtër i cili e godet thelbin)

Me një rast një djalosh u takua me një njeri të mençur dhe i tha: “Unë kam ardhur të kërkoj këshillë, po më mundon ndjenja e pashpresës dhe nuk po dua të jetoj më. Të gjithë po më thonë se jam një i dështuar dhe budalla. Të lutem, o mësues, …

Read More »

I ikën gruaja me fëmijën, shokohet burri kur shkon t’i kërkojë në Korçë

Një situatë të pazakontë është duke përjetuar një i ri nga Tirana. I martuar me një vajzë nga Pojani i Korçës, me të cilën ka dhe një djalë, ai thotë se prej një muaji po përjeton makthin më të madh të jetës së tij. Krejt papritur gruaja u largua për …

Read More »

Trudeau: Nuk do t’i kërkojmë falje Arabisë Saudite

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, tha se ata nuk do të tërhiqen dhe nuk do të kërkojnë falje për çëshjen që shkaktoi tensione midis Arabisë Saudite dhe Kanadasë. Trudeau, në një deklaratë për gazetarët në qytetin Montreal, tha se do të vazhdojnë bisedimet diplomatike me Arabinë Saudite. Ai theksoi se përballë …

Read More »

A i keni provuar specat e mbushur me groshë? Ja si t’i gatuani në pak minuta

Është sezoni i specave dhe me to ju mund të gatuani receta nga më të ndryshmet. Mbushjen sot kemi zgjedhur ta bëjmë me fasule. E keni provuar? Çfarë prisni, merrni recetën… Ja përbërësit: 5-6 speca jeshile; 250 gramë fasule; 2 qepë të prera në copa të vogla; 1 domate; Piper …

Read More »

E trishtë/ Ja ku po shkonte nëna me 2 vajzat para se t’i përplaste makina në Kamëz

Nëna e vajzës 7-vjeçare që humbi jetën në aksidentin e djeshëm në Kamëz, Valbona Ndreu mësoi sot lajmin e kobshëm se e bija nuk jeton më. Ajo ka kërkuar që ta çonin në varrimin e vajzës, por mjekët nuk e kanë lejuar për shkak të gjendjes shëndetësore. “Report tv” ka …

Read More »

OKB-ja kërkon nga Mianmari ti përmirësojë kushtet për rikthimin e myslimanëve të Arakanit

Komesariati i Lartë i OKB-së për Refugjatët (UNHCR) dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) kanë bërë thirrje për përmirësimin e kushteve për kthimin e sigurt të qindra mijëra refugjatëve në Arakan që ndodhen në Bangladesh. Në një deklaratë të përbashkët nga UNHCR dhe UNDP, zyrtarët e OKB-së, …

Read More »

Ikën e zemëruar nga shtëpia dhe lë burrin me 2 fëmijët, 2 ditë më vonë ajo merr një letër që do t’i ndryshojë jetën

Një baba i ri vjen në shtëpi pas një dite të lodhshme në punë, dëshira e tij e vetme ishte të kalonte darkën në paqe dhe të mos duhej të përfshihej në menaxhimin e fëmijëve, tekat e tyre apo punët e tjera shtëpiake. Por atë mbrëmje, edhe gruaja e tij …

Read More »

Gruaja kalon 5 orë në parukeri për t’i bërë qejfin burrit, pëson goditjen fatale pasi…

Shkoi ne parukeri te perdorte 200 stërlinat dhuratë të të shoqit. Gruaja peson goditjen e rende te jetes. me pasoja fatale. Që nga ai 21 prill i mallkuar i 2016, Adele Burns, 47vjecare nga Glasgow, në Skoci ka vendosur ta ndjekë cështjen në gjyq, në beteje me sallonin e bukurisë …

Read More »

9 gjëra që nuk lejohen t’i bësh në aeroplan nëse je mysliman

E përditshmja The Independent ka ironizuar me disa prej rasteve të evidentuara të keqtrajtimit të pasagjerëve mysliman nga stafi i ekuipazhit të disa prej kompanive ajrore më prestigjioze kryesisht amerikane, me arsyetime të cilat janë sa qesharake aq edhe absurde, por që në sfond të gjitha kanë një motiv të …

Read More »

Pse burrit mund ti duken gratë tjera më të bukura se gruaja e tij

Pse burrit mund ti duken gratë tjera më të bukura se gruaja e tij… Një burrë kishte ra pikërisht në këtë telashe, ai më nuk e njihte as veten e tij, pse ky ndryshim kaq i madh në mua, kështu që u drejtua tek një dijetar i madh i vendit …

Read More »

6 gjërat që nuk duhet t’i thoni një fëmije

Mënyra se si ne rritemi kur jemi fëmijë, ndikon në personin që do të bëhemi kur të rritemi. Është e rëndësishme që ne të jemi persona të shkëlqyer në mënyrë që të jemi shembulli më i mirë i fëmijëve tanë. Për të rritur fëmijë me personalitet dhe me vetbesim është …

Read More »

Uaa nuk do t’i besoni syve, miliarderi rus viziton Shqipërinë me jahtin më të madh në botë. Mësoni jetën e tij

Ai vizitoi Sarandën! Por kush është Andrey Melnichenko ? Andrey Milenixhenko është një industrialist dhe filantrop i lindur në 8 Mars të vitit 1972. Ai është aksioner kryesor i kompanisë “EuroChem” prodhuesja më e madhe e azotit (nitrogjen” dhe fertilizuesve me bazë fosfatin, në Rusi. Pasuria e 46-vjeçarit Andrey Melnichenko …

Read More »

Dr. Mimoza Keta: Infeksionet vaginale, llojet, si t’i dalloni simptomat dhe trajtimi i duhur

Infeksionet vaginale janë ndër sëmundjet më të zakonshme gjinekologjike tek gratë dhe vajzat. Kjo mund të jetë edhe arsyeja se pse shumë femra i drejtohen mjekut gjinekolog për të bërë analizat gjinekologjike. Në një intervistë për revistën “Shije”, obsestër-gjinekologia Mimoza Keta tregon se cilat janë tipet e infeksioneve infeksionet vaginale, …

Read More »

Liderët shqiptarë u mblodhën për t’i dhënë lamtumirën Adem Demaçit

Liderët shqiptarë u mblodhën sot bashkë me familjarë, miq e bashkëqytetarë të Adem Demaçit, në ceremoninë mortore që u mbajt nën patronatin e Presidencës së Kosovës, për nder të tij. Gjatë fjalimit të tij në ceremoni, i pari i shtetit, Hashim Thaçi, ka vlerësuar lartë jetën dhe veprën e veprimtarit …

Read More »

A mund t’i përgjigjet ushtarakisht Irani presionit të SHBA-së?

nga Makram Najmuddine Irani, i cili gjendet nën presionin e vazhdueshëm të Amerikës, në vend që të zgjedhë që të bëjë një “tërheqje nderi” nga të gjithë konfliktet rajonale, mund të zgjedhë që t’i dalë kundër SHBA-së dhe të rrisë edhe më shumë tensionin mes tyre. Në aspektin rajonal, Teherani …

Read More »

ALLAHU ËSHTË ME TY KUR TI E PËRMEND ATË

HADITHI: Ebu Hurejra (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) përcjell dhe thotë: i dërguari i Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë: Allahu i Madhëruar thotë: “Unë jam me robin Tim kur ai më përmend, dhe për Mua i lëviz buzët e tij.”[1] KOMENTI: Allahu thotë: …

Read More »

Si mund t’i mbijetojë Europa epokës Trump

Nga Dirk Kurbjuweit Politikanët janë mësuar të përplasen në politikë me politikanë të tjerë. Tradicionalisht, politika e jashtme e një shteti kombëtar ose aleance, përballet me politikën e jashtme të një shteti tjetër kombi ose aleance. Kështu ka qenë prej qindra vjetësh. Por nuk është kështu në këtë moment. Kur …

Read More »

Po ti, a pi në gota kristali?

Elmaz Fida Ndër traditat e pëlqyeshme në shkollat e mesme dhe universitetet amerikane, është se nxënësit e studentët, mblidhen me njëri-tjetrin dhe me mësuesit e tyre, herë pas here, për tu interesuar për shokët, kujt prej tyre i ka ecur, kush është martuar, kush është bërë me fëmijë etj… Në …

Read More »

Qeveria kineze vazhdon t’i shtyp myslimanët edhe në Ramazan

Qeveria në Kinë po shton më tej kontrollin e saj ndaj grupeve minoritare në rajonin autonom të Xinjiangut gjatë muajit të Ramazanit, ndërsa vazhdon të përdorë fushatën e saj të deradikalizimit për të shtypur banorët lokalë, paralajmërojnë liderët ujgur dhe aktivistët për të drejtat e njeriut. Kina filloi një fushatë …

Read More »

Video: 1 O ti Pejgamber, qëndro i fortë në besnikëri ndaj All-llahut, e mos i përfill j…

1 O ti Pejgamber, qëndro i fortë në besnikëri ndaj All-llahut, e mos i përfill jobesimtarët dhe hipokritët, se vërtet All-llahu është i gjithëdijshëm, i di çështjet në hollësi. 2 Dhe ti vepro sipas asaj që po të shpallet nga Zoti yt; All-llahu është i njohur shumë mirë me atë …

Read More »