Home / Tag Archives: të

Tag Archives:

Shkencëtarët thojnë se njerëzit e parë kanë pas pamje të ngjashme me atë të majmunit,por ja cka thotë Kurani Famëlarte

Shkencëtarët thojnë se njerëzit e parë kanë pas pamje të ngjashme me atë të majmunit dhe se nuk kanë ditur të flasin por kanë komunikuar me gjeste apo me vizatime. Këtë supozim e hedh poshtë Kur’ani i cili na tregon se njerëzit e parë kanë folur dhe i kanë kërkuar …

Read More »

SI PËRBALLOHEN KRITIKAT E TË KËQINJVE.

Të pagdhendurit dhe trashanikët fyen dhe llomotitën ç’mos për Krijuesin, Allahu qoftë larg fjalëve të tyre, shanë të Vetmin Një që përveç Tij tjetër s’ka, dhe u orvatën që me fjalë të ndyra të prekin pastërtinë e Tij, Allahu është i pastër dhe larg thënieve të tyre. Kur patën guxim …

Read More »

Unë nuk kam kur të falem,më duhet të punoj, se edhe puna është ibadet

Disa muslimanë si justifikim pse nuk e falin namazin thonë: Ne punojmë, edhe puna është ibadet. Ne e fitojmë furnizimin për familjet tona. Mungesa e logjikës në këtë shembull është shumë e qartë!Fjala ibadet, para së gjithash, është koncept fetar. Për një fjalë apo veprim të thuhet se është ibadet, …

Read More »

Video: illahi e Reh Ernim Rexhepi Es Sellamun Alekym Ju Uroj Njé Dit Te Mbar Ndegjim Te…

illahi e Reh Ernim Rexhepi Es Sellamun Alekym Ju Uroj Njé Dit Te Mbar Ndegjim Te Kanshum Kujdesu per jetim Shperdaje Share Teilen 👇👇👇👇👇👇 https://youtu.be/IIhBydQqwys

Read More »

Femrat Kokëforta Janë Bashkëshortet Më të Mira

Nuk është e lehtë të duash një femër kokëfortë, sidomos sepse ajo mbron opinionet, parimet dhe bindjet e saj. Mund të nevrikoset dhe të të mërzisë. Nga ana tjetër, edhe pse mund të jetë shumë kokëfortë, një femër e tillë do të gjendet përherë pranë personit që do kur ai …

Read More »

Rrëfimi i biznesmenit nga Tirana: Bixhozi më shkatërroi, kam lënë 70 milionë me një dorë. Futesha në 8 të mëngjesit dhe dilja në 8 të mëngjesit

Rrëfimi i biznesmenit nga Tirana: Bixhozi më shkatërroi, kam lënë 70 milionë me një dorë. Futesha në 8 të mëngjesit dhe dilja në 8 të mëngjesit Në çdo kohë, bixhozi ka shkaktuar drama të forta sociale, ndërsa pasojat financiare janë të pallogaritshme. Top Story solli ekskluzivisht intervistën, me një nga …

Read More »

Europiania Macovei: Deputetët erdhën në Bruksel me paratë e shqiptarëve për të ngrënë drekë…

E turpshme ka qenë skena e lënë nga deputetët e opozitës në seancën e sotme në Parlamentin Europian, ku deputeti Genc Pollo kërkoi largimin nga drejtimi i seancës së kolegut të tij në Shqipëri, Taulant Ballës. Pollo nisi të akuzonte rëndë Ballën, siç e kanë zakon deputetët në Shqipëri, por një sjelle e tillë dhe largimi më …

Read More »

SHKAQET QË TË BËJNË TA LIDHËSH ZEMRËN ME ALLAHUN

Cilat janë shkaqet specifike që të ndihmojnë ta lidhësh zemrën me Allahun e Lartësuar? Shejh Salih el-Feuzani (Allahu e ruajttë!): Shkaqet që të ndihmojnë ta lidhësh zemrën me Allahun e Lartësuar janë shtimi i leximit të Kuranit, përkujtimi i mirësive të Allahut të Lartësuar, frika nga dënimi i Allahut, dëshira …

Read More »

Përgjigjja për të gjitha problemet ekonomike qëndron në ekonominë islame

Këshilli i Universiteteve Ndërkombëtare dhe Unioni Botëror i Dijetarëve Muslimanë organizuan punëtorinë me temë “Islami dhe Shkenca” në Universitetin Teknik të Gebzes (GTU) në qytetin turk Kocaeli. Në program morën pjesë ekspertë të shumtë nga Turqia dhe pjesa tjetër e botës, ndërsa fjalën hyrëse e kishte Sekretari i Përgjithshëm i …

Read More »

Palestina me të drejta të plota në OKB, Shqipëria votoi “pro”

Shqipëria voton sërisht kundër qëndrimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës mbi çështjen e Palestinës. 146 shtete u shprehën në favor të rezolutës që i jep të drejtën të paraqesë amendime, mocione  dhe deklarata në OKB. Palestina ka fituar më shumë të drejta dhe privilegje në organizatën e OKB-së, pavarësisht …

Read More »

Gül: Islamofobia paraqet shkelje të të drejtave të njeriut dhe krim nga urrejtja

Kryetarja e Këshillit Këshillimor të Grave të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OBI) Esra Albayrak deklaroi se islamofobia nuk është abstrakte, por një dukuri konkrete dhe e vazhdueshme e cila reflekton negativisht në jetën e përditshme të njerëzve që manifestohet nga djegiet e xhamive deri tek sulmet ndaj grave në rrugë. …

Read More »

Ja se cilat janë dhjetë gjigantë të korporatës që ndihmojnë masakrën e Izraelit mbi Protestuesit e Gazës

Nga: Joe Catron Ndërsa ushtarët izraelitë sulmojnë demonstruesit e paarmatosur palestinezë në Marshimin e Madh të Kthimit, operacionet e tyre vdekjeprurëse varen nga një sërë kontraktorësh dhe furnizuesish, shumë prej të cilëve janë kompani jashtë Izraelit. “Ushtria izraelite mbështetet në një rrjet të kompanive ndërkombëtare, duke u furnizuar me gjithçka …

Read More »

Si mund ta dëmtoj sheqeri shëndetin tuaj dhe çfarë mund të bëni për ta ndaluar atë

Shkencëtarët amerikan kanë zbuluar se sheqeri nuk është aq i rrezikshëm për shëndetin tonë siç kemi menduar. Më shumë se aq, një sasi e vogël e sheqerit është e nevojshme për trupin tonë te funksionoj siç duhet. Por, ne shpesh hamë shumë akullore, çokollatë, torta të ndryshme, dhe ushqime tjera …

Read More »

Do të ngelesh shtatzënë? Ja ç’duhet të dish!

Nga Dr. Lindita Myzyri, mjeke gjinekologe pranë Qendrës Shëndetësore nr.3 në Tiranë Kush ka provuar të paktën një herë një shtatzëni, e di që në konsultorin e gruas do të përballet me një mori pyetjesh, këshillash e ekzaminimesh që ndonjëherë ngjajnë dhe fare pa rëndësi. Por a keni menduar ndonjëherë …

Read More »

Masazhi me lugë çaji, trajtimi ideal kundër rrudhave të fytyrës

Me kalimin e viteve shfaqen rrudhat, rrathët e zinj dhe qeset poshtë syve. Këto shenja lajmërojnë plakjen e padëshiruar. Lëkura e humbet elasticitetin dhe indi epithelial fillon të bjerë. Nëse doni të ruani pamjen rinore të lëkurës, Living ju fton të provoni masazhet me lugë, të cilët janë të rekomanduar …

Read More »

Deputetët nuk pranojnë që Vidovdani të shpallët festë zyrtare e Kosovës

Deputetët nuk pranojnë që Vidovdani të shpallët festë zyrtare e Kosovës Lista Serbe ka kërkuar që në Ligjin për festat zyrtare të futet edhe data 28 qershori, që njihet si Vidovdani. Mirëpo, këtë e kanë kundërshtuar anëtarët e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje lokale dhe Media. Përveç 28 qershorit, Lista …

Read More »

TRIDHJETË HADITHE TË SHKURTËRA QË NXISIN PËR VEPRA TË MIRA

Falënderoj Allahun e Madhëruar, prej Tij ndihmë dhe falje kërkoj. Paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të Dërguarin e Tij, familjen, shokët dhe pasuesit e tij deri në Ditën e Gjykimit. Përhapja e dijes është lëmoshë rrjedhëse që e përcjell besimtarin deri në Ditën e Gjykimit. Kush e drejton …

Read More »

Gaza, një palestinez i vrarë dhe 3 të plagosur në sulmet izraelite

Në sulmet ajrore izraelite të kryera në zona të ndryshme në Gaza, një palestinez është vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur. Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë së Palestinës, Esref al-Qudra, konfirmoi se 25-vjeçari Naq ez-Zeanin u vra në Beyt Lahy në veri të Gazës. Ai gjithashtu vuri në dukje …

Read More »

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! shtë shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë!

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! Duhet ta lexoni patjetër Është shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë! E mërkurë, ora 8.00. Arrita në kohë në takimin me prindër në shkollën e djalit tim – “Mos harroni të vini nesër në takim, është e detyrueshme!” – …

Read More »

Kryeimami Bajgora: Kanë filluar ligjëratat nëpër burgje, po ndikojnë pozitivisht te të burgosurit

Kryeimami Bajgora: Kanë filluar ligjëratat nëpër burgje, po ndikojnë pozitivisht te të burgosurit Kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Sabri Bajgora, ka treguar se imamët e këtij institucioni kanë filluar ligjëratat nëpër burgjet e Kosovës. Ai në një intervistë ka theksuar se këto ligjërata janë të karakterit edukativ dhe …

Read More »