Home / Tag Archives: TA

Tag Archives: TA

Popoviq Kosovën s’kemi mundur ta marrim në Kohën e Turqisë, por po vjen brezi ri i shqiptarëve dhe unë besoj në dialogun me ta.

Autonomi më të gjerë të mundshme, ndoshta të tillë që nuk gjendet askund në botë, është zgjidhja për marrëdhëniet ndërmjet Serbisë e Kosovës. Kështu ka thënë për gazetën “blic” të Beogradit ministri serb i Inovacionit dhe kryetari i Partisë Popullore Serbe Nenad Popoviq. “Në përbërje të Kushtetutës së Serbisë dhe …

Read More »

Policët e Nju Jorkut u bashkohen për ta festuar Ramazanin

Zyrtarët policor të Zonës së Katërt dhe besimtarët e xhamisë Bull Lane dhe familjet e tyre u takuan në stacionin e policisë House Athena të Jorkshir-it Verior për të ngrënë iftar. Polici Lee Pointon tha se “Oficerët tanë janë ftuar shumë herë për t’u bashkuar në faljen e akshamit dhe …

Read More »

Video: a Ju Ka Ndodhur Edhe Juve Kështu All-llahu Ju Faltë Fëmijë Qe Ta Përjetoni …

🔶 a Ju Ka Ndodhur Edhe Juve Kështu 😂 ❤❤❤ 🔶 All-llahu Ju Faltë Fëmijë Qe Ta Përjetoni Këtë Kënaqësi ❤ 🔶 ☆ ☆

Read More »

Video: Pse Nuk Falesh ? Degjojeni dhe Shperndajeni ta dëgjojnë të tjerët ..

Pse Nuk Falesh ? Degjojeni dhe Shperndajeni ta dëgjojnë të tjerët ..

Read More »

Naumkin: Mjerë për ta nëse dikush në Lindjen e Mesme i beson ende SHBA-së!

U mbajtë forumi ndërkombëtar ‘Leximet Primakov’, në të cilin morën pjesë ekspertë, diplomatë dhe politikanë nga 22 vende, në kujtim të Yevgeniy Maksimoviç Primakov, i cili ishte një shkencëtar dhe burrështetas në Moskë. Emri i këtij forumi që në këtë vit u zhvillua për herë të tretë, ishte ‘Rreziqet e …

Read More »

NJË GRUA ISHTE LAVDUAR SE DO TË BËHEJ VJEHRRË E MIRË KUR DO TA MARTONTE DJALIN, POR…

Këto janë vetëm dëshira dhe supozime. Një gjendje nuk mund ta kuptojmë derisa të arrijmë në atë gjendje. Një dijetar e kishte pyetur Imam Gazaliun se si duket kur dikush martohet, që t’ia përshkruante atë ndjenjë, kurse Imam Gazaliu i ishte përgjigjur: “Unë nuk e kam ditur se ti je …

Read More »

Do na uroni kur ta mësoni këtë! Kolla, gripi dhe bllokimi zhduken brenda një natë, me 4 përbërës që i kemi të gjithë në shtëpi

Ndër problemet më të zakonshme dhe të bezdisshëm janë patjetër kolla, gripi dhe gjithçka që rrjedh prej tyre, sidomos në dimër, kur bakteret dhe viruset përhapen shumë shpejt në vende publike të tilla si vendet e punës dhe shkollat ​​dhe, për fat të keq, fëmijët janë më të prekur. Ilaçet …

Read More »

Si ta trajtoni aneminë ?

Në rastet e të ashtuquajturave “Anemia fiziologjike “në fëmijët e e lindur në kohë, filloni terapinë me hekur pas muajit të tretë, ndërsa tek foshnjat e lindura parakohe rekomandohet më parë. Megjithatë, në procesin e gjidhënjes kemi një absorbim shumë më të mirë të hekurit (50%) sesa kur femija ushqehet …

Read More »

Si ta dallojmë aneminë tek fëmijët?

Çka e shkakton aneminë ? Si ti njohim simptomat e anemisë ? A sjellë anemia ngecje në zhvillimin motor e intelektual te fëmijet ? Si ta trajtoni dhe parandaloni aneminë ? Anemia ose pagjakësia, është një aftësi e reduktuar e gjakut për të transferuar oksigjen dhe zakonisht ndodhë për shkak …

Read More »

Video: – Ti Mundësh Te Martohesh edhe 100 Herë Por Asnjeher Nënën Nuk Mund Ta Zavencosh…

– Ti Mundësh Te Martohesh edhe 100 Herë Por Asnjeher Nënën Nuk Mund Ta Zavencosh Me Dikë Tjetër ❤

Read More »

7 arsye të mira për ta konsumuar lulelakrën

Nëse kjo perime nuk është aq shpesh në tavolinën tuaj të bukës, atëherë do të duhej ta ndryshonit këtë shprehi. 1. Lulelakra është perime e cila nuk përmban yndyrë dhe natrium. Me konsumimin e rregullt të saj zvogëlohet rreziku nga shfaqja e kancerit. 2. Kjo perime përmban vitamina B1, B2, …

Read More »

Ja 20 arsye ta shtoni shafranin e Indisë në dietën tuaj:

Ja 20 arsye ta shtoni shafranin e Indisë në dietën tuaj: 1. Është një agjent antiseptik natyral dhe antibacterial, për perdorim në dezinfektim, prerje dhe djegie të lëkurës. 2. Kur kombinohet me lulelakër, ajo ka treguar efekt për të parandaluar kancerin e prostatës dhe për të ndaluar rritjen e kancerit …

Read More »

Izraeli do ta sulmojë përsëri Sirinë dhe zëdhënësi i Aksit të Rezistencës, Nasrallah, do të kundërpërgjigjet

nga Elijah J. Magnier Megjithatë, mediat lokale izraelite janë shprehur haptazi në lidhje me këtë ngjarje: “Kodrat e Golanit janë ndriçuar – nga raketat dhe milicitëe lëshuara – si pema e Krishtlindjeve.” Në të vërtetë, atë ditë, banorët e Tiberiadës, Galilesë dhe bregut të Haifës janë vendosur nëpër strehimore për …

Read More »

NBC sonte do ta trondisë Shqipërinë me një rrëfim dramatik

Në Shqipëri është folur gjithmonë për një strehim modest të MEK, grupit opozitar iranian, të njohur si muxhahedinë. Por për herë të parë, në disa pamje ekskluzive të kampit të strehimit të tyre në Shqipëri, NBC zbulon se në fakt bëhet fjalë për një bazë gjigande me stil ushtarak. Gazetari …

Read More »

Disa metoda psikologjike për ta bindur fëmijën të hajë ushqimin

Nëse fëmija yt bën probleme në kohën e ushqimit, dhe refuzon të provojë ushqime të reja ose mendoni që ai nuk hanë mjaftueshëm ushqim, të rekomandojmë disa forma për të bërë që kjo situatë të ndryshojë. Është e mundshme që të ketë fëmijë me më pak apetit se të tjerët, …

Read More »

Sigurimi i Taip Erdogan e pret keq policin serb: As mos guxo ta prekësh flamurin shqiptar!

Para disa ditësh qëndroi në Sarajevë, Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan. Mes mijërave simpatizantëve të tubuar në një sallë të madhe, ishte gjendur edhe Zekerija Alimi nga Shkupi, i cili për Almakos ka rrëfyer një ngjarje të jashtëzakonshme që kishte ndodhur në këtë tubim. Rrjedhimisht, një polic serb i …

Read More »

Gjyshja përpiqet të veshë fustanin e dasmës pas 63 vjetësh. Por nuk do ta besoni si duket reflektimi i saj në foto!

Ndërsa procesi i plakjes mund të shkaktojë që shumë prej nesh të shpërthejnë në lot,kjo gjyshe në këtë histori shikon prapa të kaluarën e saj me shumë krenari. Gjyshja e Amy Buchan Kavelaras, nuk donte te hapte kutine e ofruar nga mbesa e saj fillimisht, por me nxitjen e Amy-t …

Read More »

Motra dhe vëllai jetuan në një godinë të vjetër për 70 vite rresht. Por kur një i huaj hyn brenda për ta parë, emocionohet nga ajo që sheh!

Dikur në fund të viteve 1930,Jack dhe motra e tij Andra Newton u shperngulen së bashku në Grange Farm për pjesën më të madhe të jetës së tyre, ku ata kultivonin tokën që rrethonte shtëpinë me nente dhoma, për më shumë se 70 vjet. Ata gjithashtu rritnin bagetine qe perbehej …

Read More »

Nëse do i dinit të gjitha vetitë shëruese të këtij lëngu, do ta pinit cdo ditë!

Ndonjëherë zgjidhjet më të thjeshta janë më të mirat. Kjo recetë mund të jetë shumë e lehtë për t’u përgatitur, kushton pothuajse asgjë dhe mund t’ju ndihmojë vërtet. Gjërat me veti shëruese kanë nje shije jo tërheqëse për ne, dhe ato qe kane shije te mire shpesh na bejne keq. …

Read More »

Nëse më ikë namazi i vitrit, si mund ta kompenzoj atë?

Nëse më ikë namazi i vitrit, si mund ta kompenzoj atë? Pyetje: Nese te ike namazi i vitrit si duhet te kompenzohet ai? Përgjigje: Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, mbi shokët e tij …

Read More »