Home / Tag Archives: Si

Tag Archives: Si

Si shkatërohen shtetet? – Ja si ju përgjigj dijetari i Sulltan Sulejmanit

Sundimi i sulltanit Sulejman Kanuni, sipas mendimit të historianëve, konsiderohet si epoka e artë e Perandorisë Osmane. Kufijtë e Perandorisë ishin zgjeruar si asnjëherë më parë dhe shumë vende kishin hyrë nën administrimin e saj. Mirëqenia ishte shtrirë në të katër cepat e perandorisë. Megjithatë, sulltanin e shqetësonte diçka. Nga …

Read More »

Sorra mësoi njeriun se si të varros të vdekurin

Sorra mësoi njeriun se si të varros të vdekurin Sorra mësoi njeriun se si të varros të vdekurin. Në një natë të errët dhe të zezë, Kabili vajti tek vëllai i tij Habili i cili ishte duke fjetur dhe, e vrau. Ka shumë transmetime se si, por s’ka argument të …

Read More »

Nëse shejtanët janë të prangosur ? Si është e mundur që njerzit të bëjnë mëkate në Ramazan!

Nëse shejtanët janë të prangosur ? Si është e mundur që njerzit të bëjnë mëkate në Ramazan! Një djalosh musliman nuk e kishte të qartë hadithin për prangosjen e shejtanëve gjatë ramazanit, andaj e pyeti hoxhën: “O hoxhë i nderuar, si është e mundur që një njeri të bëjë mëkate …

Read More »

Nëse shejtanët janë të prangosur ? Si është e mundur që njerzit të bëjnë mëkate në Ramazan !

Një djalosh musliman nuk e kishte të qartë hadithin për prangosjen e shejtanëve gjatë ramazanit, andaj e pyeti hoxhën: „O hoxhë i nderuar, si është e mundur që një njeri të bëjë mëkate gjatë ramazanit, nëse shejtanët janë të lidhur me pranga?” Hoxha ju përgjigj: „O bir, a ke parë …

Read More »

Si të largojmë “jashqitjen” nga zorra e trashë në 1 ditë të vetme, duhen vetëm këto 2 përbërës dhe do na uroni kur të lehtësoheni

Një nga aktivitetet që çdo qenie njerëzore kryen çdo ditë është të hajë. Falë kësaj, ne marrim të gjitha lëndët ushqyese të cilat na japin energji. Megjithatë, trupi nuk i përdor të gjitha ato që marrim. Sa më shpejt që ne të hamë diçka, sistemi i tretjes është përgjegjës për …

Read More »

Izraeli ka bërë biznes tek ushtrija e Rohingya duke ja shitur 100 tanke për të vrarë Muslimanë si spastrim etnik

Izraeli ka bërë biznez tek ushtrija e Rohingya duke ja shitur 100 tanke për të vrarë Muslimanë Izraeli ka vazhduar të furnizojë Mianmarin me armë pavarësisht akuzave për genocid. Armatimet e shitura në Mianmar përfshijnë mbi 100 tanke, armë dhe anije që janë përdorur për të policuar kufirin e vendit …

Read More »

kam bërë zina, tash nuk di si t’ia bëj

Pyetja: Unë kam qene i martuar, por ajo martesë nuk kishte qenë jetëgjatë dhe jemi ndarë. Më vonë kam njoftuar një vajzë, që në ditën e pare ia kam treguar asaj vajze gjithë historinë time. Kam qene shumë i sinqertë sa i përket historisë sime. Kurse nga ana e saj …

Read More »

Si të ruhesh nga magjia dhe syri i keq (mësyshi)

Si të ruhesh (mbrohesh) nga magjia dhe syri i keq (mësyshi) Në të vërtetë Allahu i Madhëruar ka lajmëruar njerëzit që të kenë kujdes nga e keqja e magjisë dhe syri i keq, para se të ndodhin ato dhe para se të prekin ndonjërin nga njerëzit. Gjithashtu Allahu i Madhëruar …

Read More »

Si të ruhesh nga magjia dhe syri i keq (mësyshi)

Si të ruhesh (mbrohesh) nga magjia dhe syri i keq (mësyshi) Në të vërtetë Allahu i Madhëruar ka lajmëruar njerëzit që të kenë kujdes nga e keqja e magjisë dhe syri i keq, para se të ndodhin ato dhe para se të prekin ndonjërin nga njerëzit. Gjithashtu Allahu i Madhëruar …

Read More »

Asad për televizionin e Moskës: si e shmangën rusët konfliktin me amerikanët në Siri

Presidenti sirian Bashar al Assad deklaroi në një intervistë për televizionin rus RT se Moska ka shpëtuar Sirinë nga shkatërrimi përfundimtar dhe se situata ka qenë aq e rëndë sa ndodhej pranë një konflikti direkt ndërmjet SHBA-së dhe Rusisë. Asad deklaroi se fitoret e fundit tregojnë që qeveria është afër …

Read More »

Si duhet të veprojë ai që është në shkollë dhe se fal dot namazin e xhumasë?

Shkolla (laike) ku studiojnë i ndalon nga falja e namazit me xhemat si dhe nga falja e të xhumasë! Si duhet vepruar? Komisioni i përhershëm i fetvave dhe kërkimeve akademike ka thënë: “Muslimani, duhet ti kushtojë rëndësi të veçantë faljes së namazeve në kohën e përcaktuar dhe të distancohet nga …

Read More »

Jam musliman, agjëroj por luaj bastore, A është e vërtet se kot agjëroj? Ja si i përgjigjet Hoxha

Pyetja: Unë jam musliman, por luaj bastore, dhe atë gjatë kohë. E di se nuk bën, por ja mashtrohem. Mirëpo, në jetën time asnjiherë nuk e kam prishur Ramazanin. Disa me thonë se kot agjëroj, pasi luaj bastore. A është e vërtetë se kot agjëroj, dhe çka të bëj të …

Read More »

“Si shkatërohen shtetet”, ja si ju përgjigj dijetari sulltan Sulejmanit

Sundimi i sulltanit Sulejman Kanuni, sipas mendimit të historianëve, konsiderohet si epoka e artë e Perandorisë Osmane. Kufijtë e Perandorisë ishin zgjeruar si asnjëherë më parë dhe shumë vende kishin hyrë nën administrimin e saj. Mirëqenia ishte shtrirë në të katër cepat e perandorisë. Megjithatë, sulltanin e shqetësonte diçka. Nga …

Read More »

Si të dobësohem pas lindjes?

Shumë nëna pyesin veten se sa kohë do t’ju duhet që të humbasin peshën e shtuar gjatë shtatzanisë dhe të kthehen në trupin e para lindjes. Shumë nëna pyesin dhe kalojn faza të depresionit në përpjekje të dëhtuar për të rikthyer peshën që kishin para shtatzanisë. Shumë nëna pajtohen që …

Read More »

Si të largojmë gurët në veshka për vetëm 10 ditë me ndihmën e melit ?

Meli i artë është lloj drithi, i cili qëndron në krye të drithrave për nga ana shëndetsore.Meli është lloj drithi me kërcell të hollë e me gjethe si të grurit, që nxjerr sipër një kokë të mbushur me kokrra shumë të vogla. Eshtë shumë i pasur me minerale: magnez, kalium, fosfor, squfur, …

Read More »

Si të largojmë gurët në veshka për vetëm 10 ditë me ndihmën e melit ?

Meli i artë është lloj drithi, i cili qëndron në krye të drithrave për nga ana shëndetsore.Meli është lloj drithi me kërcell të hollë e me gjethe si të grurit, që nxjerr sipër një kokë të mbushur me kokrra shumë të vogla. Eshtë shumë i pasur me minerale: magnez, kalium, fosfor, squfur, …

Read More »

PSE PEJGAMBERI (SAVS) KA QËNDRUAR I URITUR, EDHE PSE KA MUNDUR TË HANTE ME PJATA TË ARTA, SI TË GJITHË MBRET E ATËHERËSHËM?

(Një ligjëratë shumë e fuqishme nga një dijetar pakistanez) Një ditë, Pejgamberi (a.s.) ishte i ulur dhe po qëndronte mendueshëm dhe i pikëlluar. Ka’bi (r.a.) e pyeti: “Çka (të) ka ndodhur o i Dërguari i Allahut?” Pejgamberi (a.s.) i tregoi me gisht në stomakun e tij. – Kanë kaluar tri …

Read More »

Probleme me ereksionin? Ja ushqimet që funksionojnë si viagra natyrale

E dimë që pilulat, pompat dhe ndërhyrjet kirurgjikale funksionojnë për disfunksionin erektil, por ushqimi si ndikon. A ka ushqime që mund të ndihmojnë me disfunksionin erektim? Ka arsye të mendojnë se mundet, megjithatë duhen më shumë të dhëna shkencore për të konfirmuar potencialin e ushqimeve të mëposhtme: Shalqiri Ky frut …

Read More »

Rroba të pastra e të bardha si bora, këto janë truket e larjes që nuk ua thonë kurrë në pastrim kimik

Edhe pse mund ta konisderoni veten si eksperte të lavatriçes, ashtu si në çdo fushë tjetër ekzistojnë disa truke dhe hile që nuk ua tregon askush, sidomos ata të pastrimit kimik ku harxhoni goxha para çdo vit. Sot do të ndalemi tek larja dhe sekretet për të patur rroba të …

Read More »

Si ta trajtoni aneminë ?

Në rastet e të ashtuquajturave “Anemia fiziologjike “në fëmijët e e lindur në kohë, filloni terapinë me hekur pas muajit të tretë, ndërsa tek foshnjat e lindura parakohe rekomandohet më parë. Megjithatë, në procesin e gjidhënjes kemi një absorbim shumë më të mirë të hekurit (50%) sesa kur femija ushqehet …

Read More »