Home / Tag Archives: se

Tag Archives: se

Shiko se si fitohet një thesar prej thesarëve të Xhennetit…

Pejgamberi sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem ka thënë: “O Abdull-llah ibën Kajs, a dëshiron që të të udhëzoj tek një thesar prej thesarëve të Xhennetit? Unë i thashë: “Po, o i Dërguari i All-llahut”. Ai më tha: “Thuaj:… لاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ La Havle ve la kuvvete il-la …

Read More »

Izraeli arreston jordanezin që ishte nisur për në funeralin e nënës së tij

Forcat izraelite kanë arrestuar një shtetas jordanez gjatë kalimit në Bregun Perëndimor për të marrë pjesë në funeralin e nënës së tij. Siç bën të ditur Ministria e Jashtme e Jordanisë, Yasin Ararawi, u arrestua teksa kalonte urën e Mbretit Hussein që lidh Jordaninë me Bregun Perëndimor për të marrë …

Read More »

Këto Janë Fjalët E Motrës Së Aktorit Art Kurtit Të Cilat Do Të Iu Këpusin Shpirtin

Mirjeta Kurti, motra e aktorit Arti Kurtit, i cili është gjetur i vdekur gjatë ditës së djeshme ka folur në mbledhjen komomorative të aktorit që është organizuar nga Komuna e Gjakovës Ajo e emocionuar ka kërkuar që të gjithë të lutën për Artin, teksa ka kujtuar edhe momente gjatë jetës …

Read More »

Nëse LIVERPOOL kualifikohet në finale të ligës së kampionëve, SALAH dhe MANE dë të jenë Agjërueshëm

Liverpool është shumë afër që të kualifikohet në finale të Ligës së Kampionëve. E gjithë kjo pasi që skuadra e trajnerit Jurgen Klopp, ka fituar ndeshjen e parë përballë Romës me rezultat 5-2 në stadiumin Anfield Në ndeshjen e së martës dy gola i ka shënuar edhe Mohamed Salah dhe një …

Read More »

Shenja e kënaqësisë së Allahut dhe shenja e zemërimit ndaj nesh?…

Transmeton imam Bejhekiu në librin Shuabul Iman nga Umeri (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) se Musai (alejhi selam) një ditë iu drejtua Allahut dhe i tha: “O Zot!… Ti je Zoti ynë në qiell e ne jemi robërit e Tu në tokë. Cila është shenja e kënaqësisë Tënde dhe …

Read More »

“Profecia” e Al Xhubeir: Amerika i tërheq trupat nga Siria, qeveria e Katarit bie së shpejti

Ministri i jashtëm i Arabisë Saudite ka thënë se Katari duhet që, para anulimit të mbështetjes amerikane për këtë vend dhe largimit të trupave amerikane nga baza Al Adid, të paguaj koston e pranisë së këtyre forcave në Siri dhe trupat e veta ushtarake t’i dërgoj atje. Kanali televiziv në …

Read More »

Dhikri të cilin nuk duhet ta harrojmë,lexone edhe kallxojuni familjarve tuaj,te afermve tuaj,shokeve dhe shoqeve,qe edhe ata ti praktikojn,e qdo pune bone per Allah,ta dini se Allahu shperblen shume?

Dhikri të cilin nuk duhet ta harrojmë,lexone edhe kallxojuni familjarve tuaj,te afermve tuaj,shokeve dhe shoqeve,qe edhe ata ti praktikojn,e qdo pune bone per Allah,ta dini se Allahu shperblen shum? “O besimtarë, përmendeni shpesh Allahun dhe lavdërojeni Atë në mëngjes dhe mbrëmje! (Ahzab, 41-42) “…Vërtetë, zemrat qetësohen me përmendjen e Allahut!” …

Read More »

Nëse e keni mbajtur këtë perime në frigoriferin tuaj, hidheni atë para se të sëmureni!

Perimet janë një shtesë e rëndësishme për çdo dietë, por ju duhet te beni inventarin e llojeve që keni aktualisht në frigoriferin tuaj. CDC kohët e fundit vuri në dukje një paralajmërim për të gjithë konsumatorët amerikanë lidhur me blerjet e fundit të sallates jeshile te ciles duhet ti kushtoni …

Read More »

Armenët sërish protesta pas dorëheqjes së kryeministrit

Opozitarët në Armeni, janë mbledhur sërish nëpër sheshet e vendit pas dorëheqjes së kryeministrit Serzh Sargsyan. Deputetit Nikol Pashinyan i cili udhëheq opozitarët, nuk ka marrë përgjigje pozitive për një takim para mediave me kryeministrin Karen Karapetyan, i cili erdhi në detyrë përkohësisht pas dorëheqjes së Sarkisyan. Nga ana e tij …

Read More »

Çavusoglu: Evropa të mos përdorë Turqinë për llogaritë e politikës së brendshme

Ministri i Jashtëm, Mevlyt Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu) tha se Turqia nuk duhet bërë mjet i politikës së brendshme në Evropë. Ministri Çavushollu bëri vlerësime për gazetarët në lidhje me kontaktet e zhvilluara në kuadër të mbledhjes me titull “Ndërtimi i Paqes dhe Vazhdimësia e Saj”, organizuar gjatë datave 24-25 prill …

Read More »

Çavusoglu: Evropa të mos përdorë Turqinë për llogaritë e politikës së brendshme

Ministri i Jashtëm, Mevlyt Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu) tha se Turqia nuk duhet bërë mjet i politikës së brendshme në Evropë. Ministri Çavushollu bëri vlerësime për gazetarët në lidhje me kontaktet e zhvilluara në kuadër të mbledhjes me titull “Ndërtimi i Paqes dhe Vazhdimësia e Saj”, organizuar gjatë datave 24-25 prill …

Read More »

“Industria e gjenocidit”, burimi i jetesës së lobeve armene

GÜLSÜM İNCEKAYA STAMBOLL (AA) – Drejtori i Qendrës për Hulumtime të Marrëdhënieve Turko-Armene në Universitetin e Sakaryas (SAÜ) në Turqi, Prof. Dr. Haluk Selvi, argumentoi se rreth 300 lobe armene dhe punonjësit e tyre sigurojnë jetesën nga “industria e gjenocidit”, duke shtuar se kjo është arsye që armenët nuk heqin …

Read More »

8 veprat kur një burrë është i keq përpara gruas së tij

1. Kur mendon se roli i gruas është anësor, dhe se ajo është thjesht një shërbëtore, dhe kur ti nuk e respekton rolin e saj në shtëpi, që ajo përkujdeset për fëmijët e tu, dhe për edukatën dhe arsimimin e tyre, duke mos i lënë anësh edhe punët e shtëpisë.. …

Read More »

Çfarë kishte thënë Salah për tifozët e Romës para se t’i shënonte dy gola ish-ekipit të tij?!

Çfarë kishte thënë Salah për tifozët e Romës para se t’i shënonte dy gola ish-ekipit të tij?! Mohamed Salah ka gjunjëzuar ish-skuadrën e tij Roma në Ligën e Kampionëve. Në gjysmëfinalen e parë të luajtur në ‘Anfield’. Egjiptiani shënoi dy gola dhe dhuroi dy asiste. Për ta çuar Liverpoolin me …

Read More »

Ylli i kinemasë greke Irena Papas deklaron se është shqiptare

Me atë fytyrë të gdhendur mesdhetare që për besnikërinë ndaj dashurisë së saj thurte e çthurte pëlhura për 20 vjet me rradhë. Sepse e tillë është dashuria. Ajo i mbijetoi viteve me forcën e saj. Dhe nëse letërsia greke na ka sjellë imazhe femrash si Helena që shkaktoi një luftë …

Read More »

Ajo takohet me të vëllanë që kurrë nuk e njihte, pastaj ai i tregon sekretin e dytë të nënës para se ajo të vdiste!

Një grua e adoptuar që banon në Uashington, kohët e fundit ka marrë surprizen e jetës. Hulumtimet treguan se ajo kishte një vëlla të humbur dhe sapo ajo u be nënë, vendosi se ishte koha për të zbuluar familjen e saj biologjike. Christina Housel gjeti një njeri me emrin Lyle …

Read More »

PAS VDEKJES SË AKTORIT, REAGON EKIPI I ”O SA MIRË”?!

PAS VDEKJES SË AKTORIT, REAGON EKIPI I ”O SA MIRË”?! Ekipi i serialit ”O Sa Mirë” ka reaguar pas lajmit të vdekjes së aktorit të tyre, Art Kurtit, i cili sot në mëngjes u gjetë i vdekur në një veturë në Gjakovë. Ekipi përmes një postimi kanë shprehur dhimbjen e …

Read More »

Atë që se bëri me vite Komuna dhe Ministria e bën TIKA Turke – brenda vitit restaurohet Xhamia e Çarshisë

TIKA këtë vit do të restaurojë Hamamin e Prishtinës dhe Xhaminë e Çarshisë. Koordinatori i TIKA-s për Kosovë, Hasan Buran Xheran, ka thënë se TIKA do të fillojnë punimet për objektet që kanë mbetur në atë gjendje jo të mirë dhe sipas tij ky restaurim është shumë i rëndësishëm edhe …

Read More »

Atë që se bëri me vite Komuna dhe Ministria e bën TIKA Turke – brenda vitit restaurohet Xhamia e Çarshisë

TIKA këtë vit do të restaurojë Hamamin e Prishtinës dhe Xhaminë e Çarshisë. Koordinatori i TIKA-s për Kosovë, Hasan Buran Xheran, ka thënë se TIKA do të fillojnë punimet për objektet që kanë mbetur në atë gjendje jo të mirë dhe sipas tij ky restaurim është shumë i rëndësishëm edhe …

Read More »

Çavusoglu: Gjuha separatiste e disa politikanëve, shkak i rritjes së ekstremizmit në Evropë

Ministri i Punëve të Jashtme, Mevlyt Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu) tha se një nga arsyet e rritjes së ekstremizmit në Evropën Perëndimore ishte gjuha separatiste që përdoret nga disa politikanë. “Kjo qasje i ndan njerëzit në boshtin e përkatësisë fetare dhe etnike. Kjo është një lojë shumë e rrezikshme”, shtoi ai. …

Read More »