Home / Tag Archives: që

Tag Archives:

Cilat jane virtytet me te cmuara qe i jepen njeriut?

Iben Mubarekun e pyeten: Cilat jane virtytet me te cmuara qe i jepen njeriut?Tha: “Mendja e kthjellet.”Thane: Po ne qofte se nuk e ka ate?Tha: “Edukata e mire, e cila e ben te pranueshem tek njerezit”Thane: Po ne qofte se nuk e ka ate?Tha: “Nje vella apo shok i urte …

Read More »

Që SOT mos i hidhni gjethet e karrotave – Ja se si ti përdorni ato si një ilaç!

Gjethet e karrotave janë një burim i shkëlqyer i vitaminave, mineraleve dhe proteinave të cilat kanë aftësinë për të pastruar gjakun, gjëndrat limfatike dhe veshkat nga mbeturinat toksike. Gjithashtu, ata mund të përmirësojnë shëndetin e eshtrave dhe muskujve, si dhe shikimin. Ato jane te ngarkuara me vitaminë C dhe kalium, …

Read More »

Këto janë farërat që heqin dhimbjen e gjurit

Dhimbja në gjunjë mund të shfaqet në çdo moshë, për shkak të shumëllojshmërisë së faktorëve, si lëndimi, mbipesha, ushtrimet e teperta etj. E vetmja gjë që është me të vërtetë e rëndësishme për këtë sëmundje është se nëse nuk trajtohet, dhimbja dhe sikleti do të bëhen gjithnjë e më intensive. …

Read More »

Cila Eshte Pyetja E Pare Qe Do Te Behet Kur Te Futesh Ne Varr?

Si portal që jemi formuar kemi për qëllim që juve të ju ofrojmë sa më shumë rreth fesë më të bukur, pra Islamit, por gjithsesi duhet të keni parasysh se ne kemi harxhime, kështu që ju lutemi që para se ta dëgjoni përgjigjen të klikoni mbi reklamën që shfaqet poshtë …

Read More »

50 fakte interesante që duhet t’i dini rreth fesë islame

1 – Islam është emri i fesë. Një person që praktikon islamin quhet mysliman. Mbiemri “Islamik” zakonisht i referohet objekteve e vendeve, dhe jo njerëzve. “Muhamedanizmi” është një term i vjetër që zakonisht konsiderohet fyes. 2 – Islam nga arabishtja do të thotë “paqe, siguri dhe dorëzim tek Zoti 3 …

Read More »

Yildirim: Turqia është vendi i vetëm që lufton njëkohësisht me 4 organizata terroriste

Kryeministri Binali Yildirim bëri të ditur se Turqia është vendi i vetëm në botë që lufton njëkohësisht me 4 organizata terroriste. Në fjalën e tij të mbajtur gjatë mbledhjes së Këshillit të Marrëdhënieve Ekonomike me Jashtë (DEIK) të mbajtur në Pallatin Çankaya tha: “Nuk ka vend tjetër në botë që …

Read More »

Yildirim: Turqia është vendi i vetëm që lufton njëkohësisht me 4 organizata terroriste

Kryeministri Binali Yildirim bëri të ditur se Turqia është vendi i vetëm në botë që lufton njëkohësisht me 4 organizata terroriste. Në fjalën e tij të mbajtur gjatë mbledhjes së Këshillit të Marrëdhënieve Ekonomike me Jashtë (DEIK) të mbajtur në Pallatin Çankaya tha: “Nuk ka vend tjetër në botë që …

Read More »

Hoxhë Shefqet Krasniqi: Nuk pendohem për ligjëratat që Prokuroria i konsideron nxitëse të terrorizmit

Shefqet Krasniqi tha se nuk ishte pishman për asgjë çfarë ka thënë në asnjë ligjëratë të tij. Ai në gjykatë ka mohuar t’i ketë njohur Ilir Mustafën, Venera Ademin dhe Blerim Heten, tre shqiptarët për të cilët familjaret e tyre dhe Prokuroria Speciale pretendojnë se u frymëzuan nga ish-imami i …

Read More »

Shefqet Krasniqi nuk pendohet për ligjëratat që Prokuroria i konsideron nxitëse të terrorizmit

Shefqet Krasniqi tha se nuk ishte pishman për asgjë çfarë ka thënë në asnjë ligjëratë të tij. Ai në gjykatë ka mohuar t’i ketë njohur Ilir Mustafën, Venera Ademin dhe Blerim Heten, tre shqiptarët për të cilët familjaret e tyre dhe Prokuroria Speciale pretendojnë se u frymëzuan nga ish-imami i …

Read More »

Shefqet Krasniqi nuk pendohet për ligjëratat që Prokuroria i konsideron nxitëse të terrorizmit

Shefqet Krasniqi tha se nuk ishte pishman për asgjë çfarë ka thënë në asnjë ligjëratë të tij. Ai në gjykatë ka mohuar t’i ketë njohur Ilir Mustafën, Venera Ademin dhe Blerim Heten, tre shqiptarët për të cilët familjaret e tyre dhe Prokuroria Speciale pretendojnë se u frymëzuan nga ish-imami i …

Read More »

Vdes evangjelisti Billy Graham, përkrahësi i Izraelit dhe njeriu që këshilloi shumë presidentë amerikanë

Evangjelisti amerikan, Billy Graham, njëri nga predikuesit më me ndikim i shekullit 20, ka vdekur në moshën 99-vjeçare. Graham është bërë një nga promotorët më të njohur të krishterimit, duke predikuar para audiencave në mbarë botën qysh në vitin 1954. Ai ka vdekur në shtëpinë e tij në Montrit të …

Read More »

Ministri i Jashtëm turk paralajmëron Sirinë: Kujdes me veprimet që ndërmerrni

Me rritjen e intensitetit të operacioneve ushtarake të forcave që udhëhiqen nga Turqia kundër milicisë kurde siriane YPG në enklavën Afrin të kontrolluar nga kurdët e Sirisë, Ankaraja ka reaguar me kujdes ndaj njoftimeve se Damasku do të ndërhyjë ushtarakisht. Ankaraja ka paralajmëruar Damaskun për mbështetjen që ofron për YPG-në. …

Read More »

Ministri i Jashtëm turk paralajmëron Sirinë: Kujdes me veprimet që ndërmerrni

Me rritjen e intensitetit të operacioneve ushtarake të forcave që udhëhiqen nga Turqia kundër milicisë kurde siriane YPG në enklavën Afrin të kontrolluar nga kurdët e Sirisë, Ankaraja ka reaguar me kujdes ndaj njoftimeve se Damasku do të ndërhyjë ushtarakisht. Ankaraja ka paralajmëruar Damaskun për mbështetjen që ofron për YPG-në. …

Read More »

LETËR PRESIDENTIT THAÇI: MBI DEKORATAT PRESIDENCIALE DHE TË MERITUARIT QË MUNGOJNË

Shkruan Rrahman Paçarrizi I dashur President, z. Hashim Thaçi I vetëdijshëm për mundësitë e mëdha që kjo letër të mos arrijë fare te Shkëlqesia Juaj, që në fillim dua t’i sqaroj dy gjëra, për të cilat mund të kritikohem potencialisht: 1. Si qytetar i Kosovës dua të besoj që listën e …

Read More »

Djali e falsifikoi identitetin e tij si vëllai i tij binjak i zgjuar për të hyrë në universitet, ndërsa vëllai punonte në një fabrikë. Pr ja çfarë ndoshi që fatet e tyre morën një kthesë të papritur

Alex dhe Andy,ky cift binjakesh dukeshin tamam të njëjtë;qe nga flokët e tyre deri në lartësinë e tyre. Sidoqoftë, personalitetet e tyre ishin plotesisht të kundërta. Ndërsa Alex, më i madhi i binjakëve ishte me i rezervuar dhe naiv, vëllai i tij më i vogël, Andi ishte fjaleshume. Alex kishte …

Read More »

Shkenca tregon për pozicionet e duhura të gjumit që zgjidhin këto probleme shëndetësore

Fiksoni secilën prej këtyre problemeve të gjumit dhe menyrat si ti evitoni ato: Gjumi është një pjesë e pashmangshme e jetës sonë, e cila e mundëson trupit tonë që të ringjallë dhe ripërtërijë energjinë e humbur gjatë ditës. Mesatarisht, një person fle 7-9 orë në natë, që do të thotë …

Read More »

Ministri Kotzias flet për nxënësin shqiptar që veshi bluzën e “Shqipërisë së Madhe”

Ministri i  Jashtëm Nikos Kotzias ka komentuar lidhur me rastin e nxënësit shqiptar në Kretë që u shfaq në një orë mësimi me bluzën e “Shqipërisë së Madhe”. Duke iu përgjigjur pyetjeve të një deputeti, ministri Kotzias e konsideroi një rast të izoluar dhe se kjo ngjarje nuk duhet të …

Read More »

Artikujt ushqimorë që rrezikojnë zemrën tuaj

Ekzistojnë ushqime të cilat mund të na ndihmojnë që të mbrohemi nga problemet e mundshme me zemrën, megjithatë ekzistojnë edhe të tilla që mund të shkaktojnë probleme Mishi i përpunuar në mënyrë industriale Salsiçet, suxhuku, produktet e mishit të tharë dhe proshutat, madje edhe ato të bëra nga mishi i …

Read More »

Ç’farë ka ai që largon një breng nga vëllau i tij – Hoxhë Sadullah Bajrami

Ç’farë ka ai që largon një breng nga vëllau i tij – Hoxhë Sadullah Bajrami

Read More »

Frigoriferi – Një tregim që duhet ta lexoni

– Një tregim që duhet ta lexoni – Ky tregim bën fjalë për një njeri i cili ka punuar në mirëmbajtjen e një frigoriferi të madh në fabrikën e akulloreve.Ishte pothuajse fundi i orarit të punës. Të gjithë punëtorët ishin paketuar dhe përgatitur për të shkuar në shtëpi. Një dritë …

Read More »