Home / Tag Archives: Pse

Tag Archives: Pse

Video: Pse Mediat i Sulmojnë Këta Hoxhallar Hoxhë Irfan Salihu Hoxhë Shefqet Krasniqi…

Pse Mediat i Sulmojnë Këta Hoxhallar Hoxhë Irfan Salihu Hoxhë Shefqet Krasniqi Hoxhë Muharem Ismaili Hoxhë Mazllam Mazllami i Pengon Gjuha? Mendimi Juaj

Read More »

5 arsyet pse keni nevojë për bimë në shtëpi dhe zyra

Njerëzit shpenzojnë rreth 90% të kohës së tyre në ambiente të mbyllura. Dhe kjo është … shumë. Por nëse keni bimë në shtëpinë ose zyrën tuaj keni mundësi të merrni disa nga benefitet e Nënës Natyrë, që janë shumë të rëndësishme. Sigurisht që ju duhet ti ujisni, ti ndërroni pozicionet, …

Read More »

Video: Ernim Rexhepi ft. Bujar.R. Kadir.S & Behar.B – Pse ti Sabër s`bën

Ilahi e re (Pse ti.saber zban kushtuar Pejgamberve tan Ejupit.as Jusufit a.s Ibrahimit a.s Dhe Muhamedit a.s Interprutuesit e Ilahis Janë #Ernim_Rexhepi Bujar Ramadani #Kadir_Sojeva #behar_Beluli Shperndane https://youtu.be/Dhc5YNTQIQAInterpretuan: Ernim Rexhepi | Bujar Ramadani | Kadir Sojeva | Behar Beluli Text: Bujar Ramadani Melodi: Jeton Rahmani Vokalët Përcjellëse: Jeton Rahmani Rec:…

Read More »

Pse të krishterët në Malajzi Zotin e quajnë “Allah”!

Për katolikët në Malajzi viti i ri filloi me një sukses juridik. Gjykata Supreme e vendit e shpalli antikushtetues vendimin për mospërdorimin e fjalës Allah në gazetën katolike Herald. Bashkësia Islame, e cila e ka ndaluar përdorimin e kësaj fjale nga gazeta, nuk e ka të drejtën ekskluzive për fjalën …

Read More »

Kura me uje, pse duhet pire uje ne bark te thate

Kura me uje, pse duhet pire uje ne bark te thate. Është traditë në Japoni që të pihet ujë menjëherë pasi që të zgjohet nga gjumi në mëngjes. Pas një analize shkencore u dëshmua vlera e saj. Trajtimi i ujit ishte i sukseshëm nga Mjekesia Japoneze për këto sëmundje: dhimbje …

Read More »

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që do t’i lejonin gjykatat të vendosin mbi saktësinë e raportimeve online përpara zgjedhjeve kombëtare. Shtetet e Bashkuara, propozuan një ligj për rritjen e transparencës, mbi …

Read More »

Turqia dhe India duan të blejnë sistemin raketor rus S-400, ekspertët tregojnë pse SHBA-të dhe NATO i frikësohen kësaj

Lojërat e luftës Vostok-2018 në Siberinë lindore muajin e kaluar shënuan stërvitjen më të madhe ushtarake të Rusisë në më shumë se 30 vjet, ku morën pjesë rreth 300,000 trupa ruse, kineze dhe mongoliane. Por, siç shkruan Aljazeera, përcjell Telegrafi, më shumë se një ushtrim, lojërat e luftës ishin një …

Read More »

Shkruan Taip Erdogan: Pse dhe si duhet reformuar OKB-ja

Shkruan Taip Erdogan: Pse dhe si duhet reformuar OKB-ja Këtë javë, udhëheqësit nga e gjithë bota janë mbledhur në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, për të shkëmbyer pikëpamjet e tyre mbi problemet më emergjente që ka aktualisht njerëzimi. Tema kryesore e takimit të këtij viti “Ta bëjmë …

Read More »

Pse dhe si duhet reformuar OKB-ja

Nga Rexhep Tajip Erdogan Këtë javë, udhëheqësit nga e gjithë bota janë mbledhur në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, për të shkëmbyer pikëpamjet e tyre mbi problemet më emergjente që ka aktualisht njerëzimi. Tema kryesore e takimit të këtij viti “Ta bëjmë OKB-në të rëndësishme për të …

Read More »

Video: Pse Gratë Janë Më Shumë Në Xhehennem? Ndëgjoje Përgjigjen Nga Hoxhë Omer Bajra…

🔹 Pse Gratë Janë Më Shumë Në Xhehennem? 🔸Ndëgjoje Përgjigjen Nga Hoxhë Omer Bajrami 🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻

Read More »

Pse Burrit Mund T’i Duken Grate E Tjera Më Të Bukura Se Gruaja E Tij?…

Një burrë kishte ra pikërisht në këtë telashe, ai më nuk e njihte as veten e tij, pse ky ndryshim kaq i madh në mua, kështu që u drejtua tek një dijetar i madh i vendit të tij i njohur për zgjuarsinë dhe urtësinë e tij… Filloi burri t’ia tregoj …

Read More »

5 arsyet pse duhet të pini një lugë çaj uthull molle para se të flini gjumë

Do të ishte e kotë t’ju pyesnim në qoftë se e njihni uthullën e mollës pasi kemi folur aq shumë për të dhe e kemi sjellë vazhdimisht nëpër artikujt tanë. E pasur me kalcium, magnez, potas, fluor, hekur, fosfor, vitamina A, B1, B2, B6, C dhe E,acid acetik, pektinë, beta-karoten …

Read More »

Pse Erdogan kritikon strukturën e OKB-së?

Nga: Mahmut Ovur Bota është aktualisht në një udhëkryq pasi kërcënohet nga terrori global, luftërat ndëretnike të fuqive imperialiste, krizat e refugjatëve, shpërndarja e padrejtë e të ardhurave dhe rritja e racizmit. Edhe pse shumë vende, përfshirë shtetet e BE-së, janë të vetëdijshëm për këtë fakt, askush për fat të …

Read More »

Pesë arsyet pse duhet të bëni dush të ftohtë

Bërja e dushit të ftohtë nuk ështëë e thënë të praktikohet secilën here që ju pastroheni, por kohë pas kohe do të ishte një mënyrë e mirë për mbrojtjen shëndetësore. Kultura moderne e njerëzve të fiksuar pas të mirave ka bërë që të harrojnë përparësitë e bërjes dush në ujë …

Read More »

Pse Kurani e përmend dëgjimin para shikimit?

Njeriu është i rrethuar nga argumente të pafundme që të dërgojnë tek besimi në Krijuesin e Gjithësisë. Trupi jonë është një ndër argumentet e shumta për shkak se është sinkronizuar në atë mënyrë që rastësia nuk ka vend. Thotë Krijuesi i Gjithësisë në Kur’anin famëlartë: “Ju nuk u fshehët, që …

Read More »

Identiteti në shënjat e gishtrinjve! Në miliarda njerëz, pse asnjë shënjë e gishtit nuk është e njëjtë?! Përshkrimi në Kur’an dhe vërtetimi shkencor…

Miliarda njerëz kanë erdhur në këtë Botë dhe miliarda do të vijnë duke ikur, por asnjë njeri nuk i ka shënjat e gishtave njësoj! A është kjo rastësi?! A mundet të jetë rastësi që identiteti i një personi të jetë koduar në shënjat e tij të gishtave?! Jo! Kjo s’është …

Read More »

8 shenja të padiskutueshme që ju jeni një nënë e shkelqyer, edhe pse ndjeheni ndryshe

A njihni ndonje nënë që ndihet plotësisht e sigurtë se po bën një punë të mirë dhe nuk e kritikon veten? Me shume gjasa jo. Ne të gjithë duam më te miren për fëmijët tanë aq shumë sa që jemi të tmeruuar se mos bejme gabime. Edhe nëna më e …

Read More »

Lumi Që Vret Gjithçka Që Hyn Në Të … A E Dini Se Pse ???

Tingëllon si një legjendë, por “Boiling River” në Peru është i vërtetë dhe vdekjeprurës. Andres Ruzo nga Peruja kishte dëgjuar nga gjyshi i tij historinë e pabesueshme të qytetit të lashtë, i humbur në malet e Amazonës dhe për lumin mistik, uji i të cilit vlon për shkak të temperaturave …

Read More »

Pse janë të shëndetshme turshitë ?

Nëse nuk e keni ditur,perimet turshi janë të pasura me laktobacile,enzima dhe vitamin dhe kështu pra bëhet fjalë për ushqim ideal. Në vijim ju zbulojmë se për çfarë janë të mira turshitë. Dobitë për organizmin Laktobacilet dhe acidi I qumështit kontribuojnë në procesin e tretjes në dy mënyra: duke I …

Read More »

Pse Islami është zgjedhja jonë e vetme?

Islami është pjesë e një tërësie, me ndjenjë të brendshme për t’u nënshtruar dhe prirje për të kërkuar Krijuesin e Tij. Këtë në Islam e quajnë Fitreh. I Dërguari i All-llahut, Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka deklaruar: “Secili fëmijë që lind, lind në Islam, por prindërit e tij e …

Read More »