Home / Tag Archives: po

Tag Archives: po

Rikthehen bujshëm, emrat e foshnjave që nga vitet ’90! Po ju kë do të zgjidhnit

Emrat e vjeter jane te bukur dhe klasike. Për shembull, merrni këto emra të mrekullueshëm nga vitet 1990. Joseph Sepse Ross dhe Chandler nuk bëjnë emrat më të famshem të foshnjave sipas mendimit tonë! Sigurisht, nëse nuk jeni fans e Friends, mund ta përdorni ende Joseph si frymëzim për Joey …

Read More »

Alarmante cfare po ndodhe ne Kosove? : Për katër muaj, afër 500 raste të reja me kancer në Kosovë

Afro 500 kosovarë janë diagnostikuar me kancer vetëm gjatë katër muajve të parë të këtij viti. Të gjithë këta, janë duke marrë trajtim në Klinikën e Onkologjisë që funksion në kuadër të Qendrës Klinike dhe Universitare të Kosovës. Lloji më i shpeshtë i kancerit është ai i gjirit, mushkërive dhe …

Read More »

Shkollat në Kanada po i ndihmojnë agjëruesit [Video]

Shumë studentë myslimanë në New Brunswick po strehojnë adoleshentët të cilët agjërojnë Ramazanin kur ata duken të lodhur në klasë. Të rinjtë mysliman, qofshin në shkolla publike apo në universitet, po përpiqen të përshtaten me agjërimin, duke filluar ta kuptojnë rëndësinë e këtij fetar. “Në Siri ju e ndjeni Ramazanin …

Read More »

Kombi i cili po shpëton fytyrën e civilizimit njerëzor

Gjermania po planifikon të investojë 78 miliard euro për programin e migrimit gjer në vitin 2022, duke përfshirë edhe 31 miliard Euro në luftë kundër shkaktarëve të problemeve të cilët detyrojnë njerëzit të braktisin shtëpitë e tyre dhe të shkojnë drejt Evropës, shkruan revista Der Spiegel. Revista gjermane Der Spiegel …

Read More »

Po paguani “qimet e kokës” për mjaltin, por faktikisht po blini helmin që ju çon drejt semundjeve! Ja çfarë ka ndodhur në këtë qytet të Shqipërisë

Skandal! Prodhimi i ushqimeve jashtë standardeve duke u kthyer në një problem të madh për shëndetin është një problem shumë i mprehtë ne vend. Mashtrues nën emrin e tregtarit manipulojnë ushqime të ndryshme deri tek mjalti dhe më pas e shesin atë me çmime të shtrenjta sikur të ishte natyral. …

Read More »

8 shenjat që duart tuaja po përpiqen t’ju tregojnë dicka dhe ju duhet të kuptoni

1. Thatësi e tepruar Duart e thata mund të jenë një shenjë e menopauzës. Një fajtor tjetër që shkakton lëkurën e thatë është dehidratimi. Ekzema është gjithashtu një gjendje shëndetësore që është shoqëruar me duart e thata. 2. Skuqje e pëllëmbëve Mëlçia juaj mund të jetë fajtor për skuqjen në …

Read More »

8 shenjat që duart tuaja po përpiqen t’ju tregojnë dicka dhe ju duhet të kuptoni

1. Thatësi e tepruar Duart e thata mund të jenë një shenjë e menopauzës. Një fajtor tjetër që shkakton lëkurën e thatë është dehidratimi. Ekzema është gjithashtu një gjendje shëndetësore që është shoqëruar me duart e thata. 2. Skuqje e pëllëmbëve Mëlçia juaj mund të jetë fajtor për skuqjen në …

Read More »

Ky është haxhiu 106 vjeçar i cili po e agjëron ende muajin shenjtë të Ramazanit (Foto)

Ky është 106 vjeçari XHEMA nga fshati Malin (Breza) i cili ende po e agjëron muajin e Bekuar të Ramazanit. Elhamdulilah, Allahu i dhashtë jetë të gjatë haxhiu dhe ia pranoftë ibadetet! Ky është mësim për ata që thojnë nxet është e nuk po mundem të agjëroj apo ndonjë arsye …

Read More »

Restorantet e njohura në Britani po ofrojnë ushqime për iftar

Iftari është padyshim një nga pikat më të rëndësishme të Ramazanit për myslimanët që agjërojnë këtë muaj. Pra, disa nga restorantet shumë të dashur dhe të cilësisë së lartë po hyjnë në frymën fetare duke ofruar një meny të veçantë për iftar kur myslimanët në mbarë botën në këtë kohë …

Read More »

Hakerët rusë po hedhin viruse në Windows 10

Fansat e Windows 10 janë vënë në gatishmëri për një softuer me qëllim të keq që mund të ngadalësojë kompjuterët e tyre deri në një ritëm kërmilli dhe është i padukshëm për ta. Softueri u zbulua nga analistët nga Bleeping Computer të cilët kuptuan se virusi mund të ngadalësoj burimet …

Read More »

4 Shenjat që dikush që e shihni cdo ditë po përpiqet t’ju mashtrojë psikologjikisht! Ja se si ta shmangni

Njerëzit të cilët manipulojnë të tjerët,i shërbejnë interesave të tyre,shpesh në kurriz të një viktime të pafajshme. Metodat e përdorura nga manipuluesit mund të karakterizohen si abuzive, mashtruese, devijuese dhe shfrytëzuese. Manipulimi psikologjik është një lloj ndikimi social që ka për qëllim të ndryshojë sjelljen ose perceptimin e të tjerëve …

Read More »

I Tha Mjekut: Mos U Lodh, Se Unë Po Vdes!

Ne si staf,kemi për qëllim që juve të ju ofrojmë sa më shumë informacione dhe dije të dobishme rreth fesë Islame por gjithsesi se kemi edhe harxhime të shumta,kështu që ju lutemi që pasi të dëgjoni përgjigjen të klikoni mbi reklamën që shfaqet poshtë këtij teksti sepse ashtu ne do …

Read More »

Leonora Jakupi po lexon Kur’anin, citon Ajetin 112

Ajo është një besimtare e devotshme, e cila edhe i uroi myslimanët për fillimin e muajit të Ramazanit. Këngëtarja Leonora Jakupi, ka nisur të lexojë edhe librin e shenjtë të myslimanëve Kur’anin, dhe ka vendosur që me ndjekësit e saj në Instagram të ndajë një pjesë të tij. “Edhe ata …

Read More »

Motorola po e risjell modelin Razr?

Motorola po punon në një telefon të palueshëm që mund të sjellë markën ikonike Motorola Razr. Kohët e fundit kompania paraqiti një patentë për një telefon të palueshëm dhe në shkurt të vitit 2017, drejtori i kompanisë theksoi bindshëm se firma dëshiron të rifreskojë dhe rifutjen e dizajnit të Razr. …

Read More »

Lista me prodhimet shqiptare natyrale që po dominon tregun evropian

Produktet shqiptare po shndërrohen në më të preferuarat e tregjeve evropiane. Cilësia e lartë, përmbushja e standardeve dhe shija krej natyrale i veçojnë këto prodhime si më të mirat e më të kërkuarat në tregjet e huaja. Frutat, perimet por edhe bimët medicinale kanë nisur të dominojnë bindshëm eksportet shqiptare …

Read More »

A po sëmuren fëmijët nga lodrat plastike?

Një studim i ri rekomandon se lodrat plastike dhe të përbashkëta të fëmijëve mund të mbartin viruse që shkaktojnë sëmundje, disa orë pasi ato janë lënë diku dhe kjo mund të ndikojë negativisht te shëndeti i fëmijëve. Lodrat e një fëmije mund të paraqesin një rrezik të madh shëndetësor për …

Read More »

Turqia detyron ambasadorin Izraelit të heq këpucët në aeroport, mediat e Izraelit: po na poshtërojnë! (VIDEO)

Mediat izraelite kanë publikuar një foto ku shihet ambasadori i tyre në Turqi duke hequr këpucët në areoport gjatë kontrollit. Përfaqsuesi i diplomacisë së Tel Avivit duhet ta lërë Turqinë pas një kërkese të Ankarasë, bërë si reagim ndaj vrasjes së rreth 60 palestinezëve dhe plagosjes së afro 3000 të …

Read More »

(VIDEO) Turqia detyron ambasadorin Izraelit të heq këpucët në aeroport, mediat e Tel Avivit: po na poshtërojnë

Mediat izraelite kanë publikuar një foto ku shihet ambasadori i tyre në Turqi duke hequr këpucët në areoport gjatë kontrollit. Përfaqsuesi i diplomacisë së Tel Avivit duhet ta lërë Turqinë pas një kërkese të Ankarasë, bërë si reagim ndaj vrasjes së rreth 60 palestinezëve dhe plagosjes së afro 3000 të …

Read More »

ZV. Kryeministri kosovar që po agjëron edhe këtë vit muajin e Ramazanit

Ai njihet si një agjerues i rregullt i muajit të Ramazanit. Zv. Kryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, nuk e kishte lën Ramazanin as në ditët kur ky muaj kishte rënë në kohën e fushatës, e pa marrë parasysh akiviteteve të shumta, Pacolli e kishte agjëruar. Edhe …

Read More »

Historia e Al Walaja: fshati palestinez që po e fshijnë ngadalë nga harta

Ndërsa afron 70-vjetori i Nakba-s – kur 700 mijë palestinezë humbën shtëpitë e tyre pas krijimit të Izraelit – familjet fermere në bregun Perëndimor rrëfejnë betejën e tyre të mbijetesës. Në mes të shekullit të kaluar, banorët e fshatit Al Walaja, jo shumë larg prej Jerusalemit, e konsideronin veten e …

Read More »