Home / Tag Archives: për

Tag Archives: për

Mishel Aun: Izraeli nuk ka kapacitet për të sulmuar Libanin

Presidenti i Libanit ka theksuar unitetin e libanezëve për të mbrojtur kufijtë e vendit të tyre dhe ka thënë se situata aktuale nuk do ta lejojë regjimin sionist të bëjë ndonjë agresion kundër Libanit. Mishel Aun, presidenti i Libanit, në një intervistë me kanalin televiziv Al-Sumerija” të Irakut, në lidhje …

Read More »

Mushkolaj: LDK-ja të kërkojë falje për çështjen e Demarkacionit (Video)

Analisti Imer Mushkolaj në emisionin Debat D Plus të RTV Dukagjinit ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës duhet të kërkoj falje për çështjen e Demarkacionit. Mushkolaj theksoi se LDK të kërkojë falje pse Marrëveshjen për Demarkacionin nuk e kanë vënë në votim, të paktën të rrëzohej. Sipas tij, zgjidhja …

Read More »

Selman Audes i është rikthyer shëndeti, familja e tij lejohet për vizitë

Që nga hera e parë që u arrestua disa muaj më parë, familja Shejh Selman Aude mund ta vizitojë atë në burgun Dhahban të qytetit të Xhiddes. Mediat kanë lajmruar pas postimit nga djali i tij Abdullahi se Shejh Selmani është mirë, me shëndet të fortë dhe energji pozitive si …

Read More »

UNICEF me deklaratë të zbrazët: S’kemi fjalë për vuajtjet e fëmijëve sirianë

Fondacioni i OKB-së për fëmijë, UNICEF, ka publikuar një deklaratë të zbrazët me qëllim që të shprehë mllefin në lidhje me viktimat në mase të fëmijëve sirianë nëpër enklavat në lindje të Ghuota dhe Damascus. “Nuk ka fjalë që do të ishte e drejtë për të folur për fëmijët e …

Read More »

Konsumoni keto 4 ushqime për të larguar menjëherë aluminin nga Mëlcia juaj!

Alumini është një metal i natyrshëm. Në fakt, alumini është toksik dhe mund të shkaktojë simptoma të buta si dhimbje koke, vjellje, ethe, lodhje dhe dhimbje barku. Mëlçia është sistemi i filtrimit të trupit, gjithçka që merr, kalon nëpër të dhe nje pjese , për fat të keq, qëndrojnë brenda …

Read More »

Konsumoni keto 4 ushqime për të larguar menjëherë aluminin nga Mëlcia juaj!

Alumini është një metal i natyrshëm. Në fakt, alumini është toksik dhe mund të shkaktojë simptoma të buta si dhimbje koke, vjellje, ethe, lodhje dhe dhimbje barku. Mëlçia është sistemi i filtrimit të trupit, gjithçka që merr, kalon nëpër të dhe nje pjese , për fat të keq, qëndrojnë brenda …

Read More »

Përmallimi për hirë të Allahut! Nga Hoxhë Omer Bajrami

Kur sot e don ndonjë vëlla shumë ose ndonjë hoxhë me të cilin je afër shumë, nëse një kohë nuk e takon përmallohesh dhe menzi pret momentin që ta takosh përsëri. E nëse ai vdes dhe ndahesh me të përgjithmonë, nuk ka dyshim se dhimbja do të jetë shumë e …

Read More »

A ka ilaç për zemrën time?

A ka ilaç për zemrën time?akailacNjë ditë një njeri kishte takuar dijetarin e njohur Sufjan Etheurin dhe i kishte thënë: “Jam duke vuajtur nga sëmundja e zemrës. Me jep një ilaç”. Atëherë Sufjani i tha: “Merri rrënjët e sinqeritetit, disa fletë të durimit, lëngun e modestisë dhe vendosi në enën …

Read More »

Mynihu nuk bëri asgjë për të qetësuar frikën nga Lufta e Ftohtë 2.0

nga Pepe Escobar. Konferenca e Sigurisë në Mynih supozohet që të jetë një mbledhje vjetore e lartë e politikanëve të botës, dhe e ekspertëve të fushave ushtarake dhe të inteligjencës. Teorikisht, ata diskutojnë çështje serioze të sigurisë nën një vëzhgim të mprehtë profesional brenda një mjedisi të informuar. Sidoqoftë, në …

Read More »

Cila pjesë e ditës është më e përshtatshme për t’u marrë me sport?

Aktiviteti fizik nuk ka të njëjtin ndikim në organizëm sipas momentit të ditës kur e ushtroni. Personat që e ushtrojnë sportin në mëngjes nuk kanë të njëjtat efekte me ata që e ushtrojnë mbasdite apo në mbrëmje. Në mëngjes për të rënë në peshë Sipas një studimi amerikan, nëse bëni …

Read More »

Shefqet Krasniqi flet për borxhin mbi 12 mijë euro të biznesit të tij ndaj ATK-së

I akuzuar për shtytje në kryerjen e veprave terroriste dhe shmangie nga tatimi, ish-imami i Xhamisë së Madhe në Prishtinë, Shefqet Krasniqi ka paraqitur sot mbrojtjen e tij para Gjykatës. Pasi ka treguar për përmbajtjen e ligjëratave të tij në xhami, nëse ka bërë thirrje që të shkohet në luftën …

Read More »

Nostalgjia për Enverin nuk nënkupton rikthimin e tij

Në politikën shqiptare, qëndrimi ndaj Enver Hoxhës, ka pasur dyzimet e tij. Që nga 20 shkurti i vitit 1991 e deri tani, shumë ujra kanë rrjedhur nën këmbët e një politike të çartur dhe shumë tabu të së djeshmes nuk janë më të tilla. Një forum i tillë, dy dekada …

Read More »

Hoxhë Shefqet Krasniqi: Nuk pendohem për ligjëratat që Prokuroria i konsideron nxitëse të terrorizmit

Shefqet Krasniqi tha se nuk ishte pishman për asgjë çfarë ka thënë në asnjë ligjëratë të tij. Ai në gjykatë ka mohuar t’i ketë njohur Ilir Mustafën, Venera Ademin dhe Blerim Heten, tre shqiptarët për të cilët familjaret e tyre dhe Prokuroria Speciale pretendojnë se u frymëzuan nga ish-imami i …

Read More »

Shefqet Krasniqi nuk pendohet për ligjëratat që Prokuroria i konsideron nxitëse të terrorizmit

Shefqet Krasniqi tha se nuk ishte pishman për asgjë çfarë ka thënë në asnjë ligjëratë të tij. Ai në gjykatë ka mohuar t’i ketë njohur Ilir Mustafën, Venera Ademin dhe Blerim Heten, tre shqiptarët për të cilët familjaret e tyre dhe Prokuroria Speciale pretendojnë se u frymëzuan nga ish-imami i …

Read More »

Shefqet Krasniqi nuk pendohet për ligjëratat që Prokuroria i konsideron nxitëse të terrorizmit

Shefqet Krasniqi tha se nuk ishte pishman për asgjë çfarë ka thënë në asnjë ligjëratë të tij. Ai në gjykatë ka mohuar t’i ketë njohur Ilir Mustafën, Venera Ademin dhe Blerim Heten, tre shqiptarët për të cilët familjaret e tyre dhe Prokuroria Speciale pretendojnë se u frymëzuan nga ish-imami i …

Read More »

Nga opozita greke vijnë sinjale për ankimimin e “Marrëveshjes së Detit” në Gjykatë

Nuk është vetëm opozita shqiptare që nuk dëshiron një marrëveshje të re detare me Greqinë. Prova më e fortë ishte dalja e Ilir Metës në konferencë për shtyp dhe publikimi i korrespondencës me Ministrinë e Jashtme, duke mos harruar këtu edhe kundërshtinë e Sali Berishës e Lulzim Bashës ndaj një …

Read More »

Merkel kritika Brukselit për mungesën e financimeve në Ballkan

Kancelarja Angela Merkel ka kritikuar mungesën e mbështetjes së fuqishme nga Brukseli për vendet e Ballkanit Perëndimor. Pas takimit me kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev në Berlin, kancelarja gjermane tha se pyetja kryesore në këtë moment është “edhe sa kohë nevojitet që paratë e premtuara në kuadër të Procesit të …

Read More »

Çfarë tha profeti Muhammed për vajin e ullirit dhe përdorimin e tij?

Vaji i ullirit është i pranishëm në shumë familje, por të pakta janë ato familje të cilat kanë njohuri të përgjithshme rreth vajit të ullirit. Shkurtimisht do të rendisim me lejen e Zotit disa nga dobitë dhe rëndësitë e këtij produkti ushqimor. Druri i ullirit është bekuar dhe permendur në …

Read More »

Djali e falsifikoi identitetin e tij si vëllai i tij binjak i zgjuar për të hyrë në universitet, ndërsa vëllai punonte në një fabrikë. Pr ja çfarë ndoshi që fatet e tyre morën një kthesë të papritur

Alex dhe Andy,ky cift binjakesh dukeshin tamam të njëjtë;qe nga flokët e tyre deri në lartësinë e tyre. Sidoqoftë, personalitetet e tyre ishin plotesisht të kundërta. Ndërsa Alex, më i madhi i binjakëve ishte me i rezervuar dhe naiv, vëllai i tij më i vogël, Andi ishte fjaleshume. Alex kishte …

Read More »

Shkenca tregon për pozicionet e duhura të gjumit që zgjidhin këto probleme shëndetësore

Fiksoni secilën prej këtyre problemeve të gjumit dhe menyrat si ti evitoni ato: Gjumi është një pjesë e pashmangshme e jetës sonë, e cila e mundëson trupit tonë që të ringjallë dhe ripërtërijë energjinë e humbur gjatë ditës. Mesatarisht, një person fle 7-9 orë në natë, që do të thotë …

Read More »