Home / Tag Archives: nëse

Tag Archives: nëse

Nëse dalloni këto 8 Shenja, Keni Depresion (Dhe nuk është thjesht një mërzitje…)

Depresioni quhet “plaga e shekullit të 21-të”. Studimet tregojnë se në të vërtetë është një gjendje mjekësore që mund të trajtohet si çdo sëmundje tjetër, por në disa raste është shumë e vështirë për t’u kuptuar. Megjithatë, hapi i parë për të hequr qafe problemin e depresionit është të kuptoni …

Read More »

NËSE KËRKON SUKSES NË JETË, ATËHER SILLU MIRË ME PRINDËRIT !!

“Nëse kërkon sukses në jetë, atëherë sillu mirë me prindërit!” “Bëhu i kujdesshëm në bamirësinë ndaj prindërve. U habitët? Ç’lidhje ka bamirësia ndaj prindërve, me kërkuesin e dijes? (Shejkhu i drejtohet nxënësve të dijes.) D.m.th, dikush është edhe nxënës dije, por nga ana tjetër sillet keq me prindërit, ky nxënës …

Read More »

” Allahu do te ju fal nese e kerkoni me sinqeritet “

” Allahu do te ju fal nese e kerkoni me sinqeritet ” Një ditë në xhaminë e Pejgamberit, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi te, hyri një burrë i shqetësuar. Duke iu afruar Pejgamberit, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi te, bërtiste me zë të lartë: “Kam bërë …

Read More »

Lutja përpara se të flesh gjumë. Nëse e thua këtë…

Gjumi është një ndër fazat më të rëndësishme për jetën e njeriut. Pas një ditë të gjatë dhe të lodhshme njeriu ka nevoje të fleje. Zoti i Madh e ka krijuar gjumin si shplodhje per trupin e njeriut. Jo pak njeres në botë besimtarë ose jo bëjnë një gjumë jo …

Read More »

Psikologët paralajmërojnë prindërit: Nëse njihni ndonjë fëmijë që shfaq këto shenja, ndihmojini sa më shpejt ato

Fëmijët tanë kalojnë aq shumë në jetë me shkollën, dhe mësojnë mësimet që u nevojiten në jetë. Fëmijëria është një kohë e vështirë për mësimet dhe puna e prindërve është të sigurohet që fëmijët e tyre të mësojnë gjërat që u nevojiten. Një nga gjërat që merren me shumë fëmijë …

Read More »

Nëse diktatura saudite ka vrarë dhe torturuar kritikët në Turqi, si do të reagonte Erdogani?

Nga: George Galloway Ndërsa Riad akuzohet për vrasjen e kritikut Jamal Khashoggi në Turqi, pyetja kryesore është se si do të përgjigjet Presidenti Erdogan nëse konfirmohen dyshimet. Paratë e mia janë në të duke iu përgjigjur me gjak dhe hekur. Khashoggi dyshohet se u vra në konsullatën saudite në Turqi …

Read More »

Nëse ju keni zgjuar ndonjëherë me një dhimbje koke apo migrenë , atëherë Nigella Sativa është vaji i duhur për ju

Nëse ju keni zgjuar ndonjëherë me një dhimbje koke apo migrenë , atëherë Nigella Sativa është vaji i duhur për ju . Grekët dhe arabët kane bere përshkrimin e recetave me Nigella Sativa për mbi 2000 vjet në trajtimin e dhimbjeve kokes dhe ajo jep rezultat shpejt dhe me efikasitet …

Read More »

Këto shtatë shenja të xhelozisë janë mënyra e përsosur për të zbuluar nëse dikush është super xheloz për ju

7 Shenjat kur dikush është Xheloz për ju dhe si ta shmangni këtë Këto shtatë shenja të xhelozisë janë mënyra e përsosur për të zbuluar nëse dikush është super xheloz për ju … Në rast se po pyesni nëse miqtë tuaj janë në të vërtetë xhelozë për ty në vend …

Read More »

Senatorët amerikanë kërcënojnë Arabinë: Sauditët do ta paguajnë shtrenjtë nëse e kanë vrarë gazetarin Khashoggi

Nëse pohimet se mbretëria arabe e ka vrarë gazetarin e shquar dalin të vërteta, atëherë Arabia Saudite do ta paguajë shumë shtrenjtë, tha një senator i lartë republikan të hënën. Jamal Khashoggi, gazetar dhe kolumnist për The Washington Post, është zhdukur që kur hyri në konsullatën e Arabisë Saudite në …

Read More »

Ja cfarë i ndodh trupit tuaj nëse ecni cdo ditë! (Më poshtë po ju paraqesim disa nga efektet më të mira të ecjes)

Ja cfarë i ndodh trupit tuaj nëse ecni cdo ditë! Ecja është një ushtrim krejtësisht i lirë dhe i lehtë, që kërkon shumë pak përpjekje dhe përmirëson jo vetëm mirëqenien tuaj fizike, por edhe atë mendore. Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të thjeshtë por shumë efektive të humbjes …

Read More »

“Nëse shihni një fëmijë të braktisur në rrugë, menjëherë bllokoni dyert e makinës dhe ikni sa më shpejt”. Paralajmërimi vjen nga policia

Bota në të cilën jetojmë sot është një mënyrë e përparimit, e shpikjeve të reja, është një botë e përparuar … smartphone me funksione gjithnjë e më të pabesueshme, tableta, objekte teknologjike që e bëjnë jetën tonë më të lehtë, duke e bërë më të rehatshme, shkruan ShkodraNews. Ne jetojmë …

Read More »

Video: 🎋 Nëse e Ke Zemrën Të Gjallë e Ndjen Këtë Recitim 🎋 Një Recitim i Fuqishēm i Kur’anit 🎋 Ky Këndim Dridh Zemrat e Ngurta 🔹SHPRËNDAJE🔹 🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹

🎋 Nëse e Ke Zemrën Të Gjallë e Ndjen Këtë Recitim 🎋 Një Recitim i Fuqishēm i Kur’anit 🎋 Ky Këndim Dridh Zemrat e Ngurta 🔹SHPRËNDAJE🔹 🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹

Read More »

Si ta kuptoni nëse vezët vijnë nga një pulë e sëmurë? Ja disa mënyra si të gjeni vezë të shëndetshme

Vezët janë një vakt i dashur nga shumë njerëz. Ato konsumohen kryesisht për mëngjes. Pa marrë parasysh se si ju pëlqejnë t’i konsumoni: të fërguara, të ziera ose të skuqura, ato janë një burim i madh i proteinave dhe janë shumë të shijshme. Vezët janë shumë të rëndësishme për shëndetin …

Read More »

Nëse lë Turqinë në dorë të Rusisë e Iranit, Perëndimi mund ta paguajë shtrenjtë

Vlera e lirës turke ka rënë me 40% përkundrejt dollarit brenda këtij viti. Marrëdhëniet midis dy vendeve arritën në pikën më të ulët kur presidenti Amerikan dyfishoi tarifat për çelikun dhe aluminin, si përgjigje ndaj refuzimit të Turqisë për të liruar Endrju Brunsonin, një prift amerikan që mbahet në arrest …

Read More »

Nëse I Ke Prindërit Ende Gjallë, Mos Humb Kohë! Duhet Ta Lexosh Patjetër Këtë…

Marrëdhënia midis prindërve dhe fëmijëve nuk është gjithmonë idilike. Sidomos kur rriteni dhe personalitetet tuaja bëhen të forta, të kuptuarit e zgjedhjeve dhe vendimeve të babait dhe nënës tuaj është një detyrë e vështirë. Por falja e prindërve për të gjitha ato që kanë bërë dhe që ju kanë bërë …

Read More »

…e nëse i lutet dikush me të, Ai i përgjigjet!

E nëse i lutet dikush me të (kështu), Allahu i përgjigjet! Në një hadith të Abdullah Ibn Burejdes (nga babai i tij) transmetohet se Muhammedi (s.a.v.s.) ka dëgjuar një njeri duke thënë: “O Allah, të lutem ma mundëso që të dëshmoj se nuk meriton të adhurohet kush tjetër veç Teje. …

Read More »

Nëse je në…!?

*Nëse je në DEPRESION ti je duke kaluar në të kaluarën. I Lartmadhërishmi në Kur’an thotë: “Thuaj: “O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar me shumë gabime veten tuaj, mos e humbni shpresën ndaj mëshirës së All-llahut, sepse vërtet All-llahu i fal të gjitha mëkatet, Ai është që …

Read More »

E Habitshme! Çfarë Ndodh Me Trupin Tuaj Nëse Nuk Kryeni Marrëdhënie Për Një Javë, Më E Keqja Ndodh Pas 10 Ditësh

Marrëdhëniet intime janë jetësore ndaj nëse jeni nga ata persona që e lini veten për një periudhë kohe pa kryer marëdhënie, kini kujdes. Kjo ka pasoja fizike me kalimin e kohës dhe shumica prej tyre janë negative.Ato sjellin përfitime të ndryshme për shëndetin tuaj ndaj nëse keni pasur marrëdhënie seksuale …

Read More »

Nëse dëshironi ta ndaloni krizën në shoqëri, lidhni “gomarët” tuaj

Dje lexova një përrallë qesharake por mësimdhënëse. Gjegjësisht, në përrallë përmendet se gomari ishte lidhur për një peme, kështu që erdhi shejtani dhe e zgjidhi litarin. Gomari vajti tek ara e fqinjit dhe hëngër dhe shkatërroi gjithçka. Gruaja e fshatarit kur e vërejti çfarë ka bërë gomari me të mbjellat …

Read More »

Ҫfarë të ndodh nëse nuk i pastron dhëmbët para se të flesh

Të shumta janë këshillat që vijnë nga stomatologët për trajtimin e dhëmbëve. Ka disa që mendojnë se dhëmbët duhen larë para se të flesh dhe të tjerë që mendojnë se dhëmbët duhen larë dy herë në ditë. Disa nuk e konceptojnë dot të flenë pa larë dhëmbët, të tjerë i …

Read More »