Home / Tag Archives: në

Tag Archives:

A ka natë në Xhenet apo vetë Dritë?

A ka natë në Xhenet?Ne si staf kemi pë qëllim që juve të ju ofrojmë sa më shumë rreth islamit por gjithsesi se kemi Harxhime kështu që ju lutemi që pasi ta dëgjoni përgjigjen të klikoni mbi reklamën që shfaqet poshtë këti teskti sepse ashtu ne do ti mbulojmë harxhimet …

Read More »

Myanmar: i riu musliman, 7 ditë ecje në këmbë me prindërit e moshuar në shporta!

Të shtyrë nga sulmet e ushtrisë së Myanmar-it, popullsia Rohingya ka vërshuar kufirin me Bangladeshin, pas një rrugëtimi me kilometra të gjatë nëpër këneta, kodra dhe lumenj, në një udhëtim tmerrësisht të rrezikshëm. Mes pamjeve të trishta të peripecive të udhëtimit për t’u ikur tmerreve, veçon një foto që ta …

Read More »

Adoleshentja shëndrron mbeturinat e plastikës në ide me vlerë miliona dollarë (VIDEO)

Një adoleshente egjiptiane ka zbuluar një mënyrë të lirë për të shndërruar mbeturinat e plastikës në gaz – dhe mund të përfitojnë miliona dollarë çdo vit. Ideja e Aza Faid ka tërhequr vëmendjen e Institutit të Kërkimeve në Egjipt. Instituti i dha asaj qasje te një laborator hulumtues më qellim …

Read More »

Ekpertët bëjnë thirrje:«Kujdes me 5 ushqimet e mëposhtme, mund të shkaktojnë dëmtime serioze në tru»

Harrojeni rënien në peshë për një moment,disa zgjedhje të ushqimeve mund të ndikojnë në kujtesë dhe aftësitë tuaja njohëse. Ekspertët bëjnë thirrje që të shmangni sa më shumë këto ushqime pasi shkaktojnë dëmtime të pariparueshme në tru. 1.Tofu ose djathi i sojës, i njohur ndryshe si “djathi vegjetarian”: Një studim …

Read More »

Interesante – Në vitin 1971 një mjek ka thënë për se kinse uji i Zemzemit është i ndotur…

Në vitin 1971 një mjek Egjiptian ka thënë për “European Press” se kinse uji i Zemzemit është i ndotur dhe jo i mirë për pije pasiqë,burimi i ujit të Zemzemit ndodhet nën nivelin e objekteve banuese dhe ujrat e ndotur derdhen në këtë burim,ashtu që uji i Zemzemit nuk është …

Read More »

Ja sa muslimanë jetojnë në Amerikë (SHBA)

Islami ėshtė feja me shtim mė tė shpejtė dhe feja e dytė pėr nga numri i besimtarėve nė botė Qdo i katėrti banor i botės ėshtė musliman. Shtimi i muslimanėve nė pesėdhjetė vjetėt e fundit ishte mė shumė se 235%, kėshtu qė numri i muslimanėve nė botė ka arritur 1.6 …

Read More »

Dëgjo me vëmendje ti që nuk beson në Zot – vetëm 30 sekonda!

Dëgjo me vëmendje ti që nuk beson në Zot – vetëm 30 sekonda! —— —– Es-Selamu Alejkum portali ynë ju paraqet videon e radhës nga Hoxha i nderuar Abil Veseli me titull: “Dëgjo me vëmendje ti që nuk beson në Zot – vetëm 30 sekonda! ” …

Read More »

Një lider i Frontit për Çlirimin e Palestinës vritet në jug të Libanit

Një person i panjohur të dielën pasdite ka shtënë me armë drejt Mahmud Haxhir, një prej liderëve të Frontit për Çlirimin e Palestinës, në kampin Ajnul-Halva në jug të Libanit i cili është goditur në kokë dhe është vrarë. Qendra Informative e Palestinës njoftoi se udhëheqja politike e grupeve kombëtare …

Read More »

Çifutët janë përzënë 47 herë në 1000 vjet – Pse?

Pse aq shpesh? Pse nëpër kaq kultura e popuj të ndryshëm? Pse asnjë popull tjetër mbi faqen e dheut as nuk i afrohet këtyre të dhënave të tërheqjes së këtij reagimi? Në librin e tij “L’antisémitisme son histoire et ses causes”, i botuar më 1894, autori i shquar çifut Bernard …

Read More »

Në cfar gjuhe do të na pyesim melaqet në naten e varrit dhe cka do te na pyesin?

Transmetohet nga Enesi, Allahu qoftë i kë- naqur me të, se i Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thënë: “Të vdekurin e për-cjellin tri gjëra: Familja e tij, pasuria e tij dhe veprat e tij. Dy kthehen kurse njëra mbetet me te. Kthehet familja dhe pasuria e tij, …

Read More »

SHIKONI CFARE NDODH NE NJE VARRIM TE JO MUSLIMANEVE

ju lutemi që pasi ta dëgjoni përgjigjen të klikoni mbi reklamën që shfaqet poshtë këti teskti sepse ashtu ne do ti mbulojmë harxhimet tona Për të dëgjuar përgjigjen e kësaj pyetje mund të dëgjoni videon duke klikuar kete Shperndaje lajmin SHIKONI CFARE NDODH NE NJE VARRIM TE JO MUSLIMANEVE appeared …

Read More »

Fruthi po përhapet në Kosovë, mbushni raftet me Vitaminë C

E di qe e keni mendjen tek zgjedhjet, por une jo! Fruthi na pëlqen apo jo, e pranojmë apo jo, ka filluar të përhapet në Kosovë. A ka të dhëna nga media? Jo mbase. Po ka të dhëna të sigurta të cilat I kam parë me sytë e mi, madje …

Read More »

Mjekët këshillojnë lëngjet e frutave për fëmijët deri në 1 vjeç

Pediatrët amerikanë kanë këshilluar prindërit që të mos u japin fëmijëve të tyre lëng frutash deri në moshën 1 vjeç. Më herët ata kishin këshilluar që të mos ushqenin fëmijët e tyre deri në muajin e 6-të, por tani e kanë rritur kufirin kohor se kur fëmijë e vegjël duhet …

Read More »

Asgjë ne nuk dimë për dashurinë!

Dashurinë e ka njohur gruaja e cila në Uhud e humbi: burrin, djalin dhe vëllanë, ndërsa kur e pa Pejgamberin savs gjallë, tha: “Çdo fatkeqësi përveç fatkeqësisë tënde është e përballueshme!”   Dashurinë e ka njohur Bilal b. Rebbah r.a. i cili kur pas vdekjes së …

Read More »

Miksoni 1 limon me 1 lugë vaj ulliri dhe përdoreni deri në fund te jetes tuaj!..

Kjo përzierje e fuqishme me keto 2 përbërës do t’ju ndihmojë të pastroni trupin tuaj nga të gjitha toksinat e dëmshme. Do të ndiheni të freskët dhe plot energji! Shumë njerëz në mbarë botën e përdorin këtë përzierje që nga kohërat e lashta. Po, ata e kanë përdorur atë për …

Read More »

Namazi i udhëtarit (Studim akademik i mbështetur në argumente)

Allahu i madhëruar në Kuran thotë: “Kur të udhëtoni në tokë, nuk është gjynah që ta shkurtoni namazin, nëse i druheni ndonjë dëmi prej jobesimtarëve. Me të vërtetë, jobesimtarët janë armiqtë tuaj të hapur” suratu En-Nisa: 101. Ky ajet bën fjalë për shkurtimin e namazit në udhëtim kur njeriu ka …

Read More »

Metoda më e lehtë dhe më e sigurt për heqjen e dyllit në vesh

Dylli është substancë që në mënyrë natyrale gjendet në brendësi të veshit dhe e mbron atë nga bakteret dhe grimcat apo organizmat tjerë që mund ta dëmtojnë këtë zonë delikate. Rrjedhimisht, dylli vepron si lubrifikues natyral për veshin dhe kanalin e veshit. Por, shpeshherë akumulohet në sasi të mëdha – …

Read More »

Ndikimi i artit islam në filma dhe videolojra

Arti islam është i pranishëm edhe në atë zhanër që ndoshta kurrë nuk ju ka shkuar mendja, siç janë lojërat kompjuterike apo filmat me famë botërore. Ja disa shembuj të këtyre elementëve, pavarësisht përdorimit të tyre për mirë apo për keq. Journey Bëhet fjalë për lojën e 2012-tës në playstation …

Read More »

Emri Muhamed më e përhapuri në botë

Nje gazete Spanjolle pohoi ne nje nga raportet e saj se emri i profetit Muhamed salallahu alejhi ue selem, eshte emri me i perhapur ne bote. Ajo pohoi se afro 150,000,000 (njeqind e pesedhjete miljon) persona ne bote bartin emrim Muhamed. Gazeta A.b.c. Spanjolle pohoi se ky emer mbizoteron me …

Read More »

Rusia: Situata në Siri e përshtatshme për të kaluar në procesin politik

Në komunikatën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë në lidhje me takimin Çavusoglu-Lavrov-Zarif në Antalya thuhet se niveli i dhunës në Siri ka rënë në raportin që do të sigurojë kalimin në procesin e zgjidhjes politike të krizës siriane. Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë bëri një …

Read More »