Home / Tag Archives: në

Tag Archives:

Kontradiktat e Arabisë Saudite në rastin Khashoggi

Qeveria e Arabisë Saudite ka dështuar të ofrojë fakte të kënaqshme në lidhje me zhdukjen e gazetarit Jamal Khashoggi, ndërsa në të njëjtën kohë ka shkaktuar huti me qëndrimet e saj kontradiktore. Gazetari saudit Jamal Khashoggi u zhduk më 2 tetor pas hyrjes në Konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll, …

Read More »

Misteri i Stambollit/ Njëri nga vrasësit e gazetarit saudit vdes në ‘aksident’ në Riad

Një gazetë turke raportoi sot se një nga të dyshuarit e përfshirë në vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi, ka vdekur në një aksident trafiku në Riad. Mashal Saad al-Bostani, një nëntoger 31-vjeç i Forcave Ajrore Saudite, ishte në mesin e 15 të dyshuarve që u larguan më 2 tetor …

Read More »

5 arsyet pse keni nevojë për bimë në shtëpi dhe zyra

Njerëzit shpenzojnë rreth 90% të kohës së tyre në ambiente të mbyllura. Dhe kjo është … shumë. Por nëse keni bimë në shtëpinë ose zyrën tuaj keni mundësi të merrni disa nga benefitet e Nënës Natyrë, që janë shumë të rëndësishme. Sigurisht që ju duhet ti ujisni, ti ndërroni pozicionet, …

Read More »

Rrëfimi i biznesmenit nga Tirana: Bixhozi më shkatërroi, kam lënë 70 milionë me një dorë. Futesha në 8 të mëngjesit dhe dilja në 8 të mëngjesit

Rrëfimi i biznesmenit nga Tirana: Bixhozi më shkatërroi, kam lënë 70 milionë me një dorë. Futesha në 8 të mëngjesit dhe dilja në 8 të mëngjesit Në çdo kohë, bixhozi ka shkaktuar drama të forta sociale, ndërsa pasojat financiare janë të pallogaritshme. Top Story solli ekskluzivisht intervistën, me një nga …

Read More »

KAMATA – Një dukuri negative e shpërndarë shumë në mesin e shoqërisë tonë

KAMATA – Një dukuri negative e shpërndarë shumë në mesin e shoqërisë tonë Kamata ose fajdeja, kjo dukuri e njohur që nga popujt e mëhershëm por e përhapur me të madhe edhe në shoqërinë tonë, bën që vendi ynë të ketë një gjendje të mjerueshme. Dikur kishte persona që merreshin …

Read More »

Europiania Macovei: Deputetët erdhën në Bruksel me paratë e shqiptarëve për të ngrënë drekë…

E turpshme ka qenë skena e lënë nga deputetët e opozitës në seancën e sotme në Parlamentin Europian, ku deputeti Genc Pollo kërkoi largimin nga drejtimi i seancës së kolegut të tij në Shqipëri, Taulant Ballës. Pollo nisi të akuzonte rëndë Ballën, siç e kanë zakon deputetët në Shqipëri, por një sjelle e tillë dhe largimi më …

Read More »

Përgjigjja për të gjitha problemet ekonomike qëndron në ekonominë islame

Këshilli i Universiteteve Ndërkombëtare dhe Unioni Botëror i Dijetarëve Muslimanë organizuan punëtorinë me temë “Islami dhe Shkenca” në Universitetin Teknik të Gebzes (GTU) në qytetin turk Kocaeli. Në program morën pjesë ekspertë të shumtë nga Turqia dhe pjesa tjetër e botës, ndërsa fjalën hyrëse e kishte Sekretari i Përgjithshëm i …

Read More »

Palestina me të drejta të plota në OKB, Shqipëria votoi “pro”

Shqipëria voton sërisht kundër qëndrimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës mbi çështjen e Palestinës. 146 shtete u shprehën në favor të rezolutës që i jep të drejtën të paraqesë amendime, mocione  dhe deklarata në OKB. Palestina ka fituar më shumë të drejta dhe privilegje në organizatën e OKB-së, pavarësisht …

Read More »

Gaza, një palestinez i vrarë dhe 3 të plagosur në sulmet izraelite

Në sulmet ajrore izraelite të kryera në zona të ndryshme në Gaza, një palestinez është vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur. Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë së Palestinës, Esref al-Qudra, konfirmoi se 25-vjeçari Naq ez-Zeanin u vra në Beyt Lahy në veri të Gazës. Ai gjithashtu vuri në dukje …

Read More »

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! shtë shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë!

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! Duhet ta lexoni patjetër Është shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë! E mërkurë, ora 8.00. Arrita në kohë në takimin me prindër në shkollën e djalit tim – “Mos harroni të vini nesër në takim, është e detyrueshme!” – …

Read More »

SI TË PYESIN ENGJUJT NË VARR?

HOLLËSITË E BESIMIT NË BOTËN E ARDHSHME Besimi në botën e ardhshme është nga bazat më të rëndë-sishme të imanit dhe ky nuk do të realizohet e as do të plotësohet përderisa nuk përfshihen edhe këto dy gjëra: E para: Që njeriu të besojë në botën e ardhshme përgjithësisht. E …

Read More »

BESIMTARËT DO TA SHIKOJNË ZOTIN E TYRE NË AMSHIM

“Ehli Sunneti dëshmojnë se besimtarët do ta shikojnë me sy Zotin e tyre të Lartësuar në Ditën e Gjykimit. Ata do të shikojnë në Të ashtu siç është transmetuar lajmi autentik nga i Dërguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ve sel-lem, në thënien e tij të bekuar: “Vërtet ju do ta …

Read More »

Gjenden prova që tregojnë se gazetari Khashoggi është vrarë në konsullatën saudite

Një zyrtar turk tha se policia ka gjetur prova brenda Konsullatës Saudite që tregojnë se gazetari i zhdukur Jamal Khashoggi është vrarë aty, njoftoi të martën AP. Hetuesit e turq të krimeve hynë në konsullatën saudite të Stambollit, vendin e fundit ku gazetari Khashoggi u pa para se të zhdukej, …

Read More »

Enë Kuzhine nga Kina – Lëshojnë Metale të Rënda në Ushqim 10 Herë Më Shumë se Norma

Nuk ka rëndësi vetëm çfarë hamë. Por edhe ku i gatuajmë dhe si i konsumojmë! Metalet e rënda që lëshohen në ushqim nga enët e kuzhinës me cilësi të dobët sjellin probleme serioze për shëndetin e konsumatorëve. Vetëm pak ditë më parë më 29 Nëntor 2017, autoritetet doganore dhe të …

Read More »

Ndarja më e madhe në historinë moderne ortodokse: Kisha Ortodokse Ruse thyen lidhjet me Konstandinopojën

Në çarjen më të madhe në historinë moderne ortodokse, Kisha Ortodokse Ruse ka prerë të gjitha lidhjet me Patriarkanën e Kostandinopojës, pasi pranoi një ndarje të shkëputur të Kishës Ortodokse të Ukrainës si të pavarur. Sinodi i Shenjtë, organi qeverisës i Kishës Ortodokse Ruse, ka vendosur që çdo marrëdhënie tjetër …

Read More »

Thuaj: Udhëtoni e ecni ne toke – Psikologjia Islame

Ajo qe e hap gjoksin dhe i largon retë e dëshpërimit e pikëllimit është udhëtimi neper vende e shkretëtira, ecja neper token e gjere, shikimi ne librin e gjithësisë se hapur që ti shohësh lapsat madhështisë që në faqet e ekzistencës shkruajnë shenjat e bukurisë, t’i shohësh kopshtet me plot …

Read More »

Klasa politike, e ka kthyer Kosovën në një vend jonormal dhe të pajetueshëm

Fjolla Spanca është njëra prej atyre grave që ka vënë standarde të larta, për gjithsecilin prej nesh. Në shkrimet e saj, ajo jo vetëm që na ndërgjegjëson për të tashmen, por këmbëngulë që të mos e rrënojmë të kaluarën. E lindur dhe e rritur në Mitrovicë, që nga mosha 12 …

Read More »

Durimi në rrugën e Allahut (Tregim mjaftë Emocionues)

Një ndër shembujt më të shkëlqyer të respektimit të urdhrave të Allahut dhe të rrugës së Tij është edhe shembulli i floktares së bijës së faraonit. Një ditë, derisa floktarja ia krihte flokët bijës së faraonit, asaj i rënë krehri në tokë dhe kur ajo u ul ta merrte tha: …

Read More »

“Në Jemen 2,2 milionë fëmijë ballafaqohen me kequshqyerjen”

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë (UNICEF) njoftoi se 2,2 milionë fëmijë si pasojë e mungesës së ushqimit po ballafaqohen me problemin e kequshqyerjes akute. Në raportin e përgatitur nga UNICEF, rikujtohet se po afrohet katër vjetori i konfliktit në Jemen, ku theksohet se gjendja njerëzore në këtë shtet …

Read More »

Fiksoji Mirë Këto 4 Fraza! Që të Mos Biesh në Kurthin e Manipuluesit

“Mjeti kryesor për manipulimin e realitetit është manipulimi i fjalëve. Nëse mund të kontrolloni kuptimin e fjalëve, mund të kontrolloni njerëzit që duhet t’i përdorin fjalët.” – Philip K. Dick Shumica e njerëzve nuk e kuptojnë kur manipulohen. Kjo është për shkak se njerëzit manipulues janë të zotët në atë …

Read More »