Home / Tag Archives: ndaj

Tag Archives: ndaj

Durimi ndaj kësaj sprove shpërblehet me Xhenet

Vdekja e fëmijëve është një ndër sprovat më të mëdha me të cilat goditet njeriu në këtë botë, për këtë edhe shpërblimi për durimin ndaj kësaj sprove është shumë i madh te Allahu i Lartësuar. Transmeton Xhabir ibën Abdullahu se Pejgamberi sal-lAllah alejhi ve sel-lem ka thënë: “Nëse dikush i …

Read More »

Durimi ndaj kësaj sprove shpërblehet me Xhenet

Vdekja e fëmijëve është një ndër sprovat më të mëdha me të cilat goditet njeriu në këtë botë, për këtë edhe shpërblimi për durimin ndaj kësaj sprove është shumë i madh te Allahu i Lartësuar. Transmeton Xhabir ibën Abdullahu se Pejgamberi sal-lAllah alejhi ve sel-lem ka thënë: “Nëse dikush i …

Read More »

Qëndrimi i besimtarit ndaj sprovave (fitneve) – Hoxhë Ismail Asllani

# 3 Bera ibn Azib pëcjell se i dërguari, sal-Allahu alejhi ve selem ka thënë: “Kur t’i afrohesh shtratit, merr abdes sikur që merr për namaz, pastaj shtrihu në anën tënde të djathtë, dhe thuaj:اللهُمَّ أَسْلَمْتُ وَجهِي إليْك وفَوَضْتُ أمْري إليك وألْجَأتُ ظَهْري إليْك رغْبَة ورَهْبَة إليْك لا مَلْجَأَ ولا …

Read More »

Qëndrimi i besimtarit ndaj sprovave (fitneve) – Hoxhë Ismail Asllani

# 3 Bera ibn Azib pëcjell se i dërguari, sal-Allahu alejhi ve selem ka thënë: “Kur t’i afrohesh shtratit, merr abdes sikur që merr për namaz, pastaj shtrihu në anën tënde të djathtë, dhe thuaj:اللهُمَّ أَسْلَمْتُ وَجهِي إليْك وفَوَضْتُ أمْري إليك وألْجَأتُ ظَهْري إليْك رغْبَة ورَهْبَة إليْك لا مَلْجَأَ ولا …

Read More »

Vazhdon “standardi i dyfishtë” ndaj Çarshi xhamisë së Prilepit

Çarshi xhamia e Prilepit të Maqedonisë, e cila pësoi nga konflikti ndëretnik që ndodhi në vitin 2001, është para zhdukjes totale nga dita në ditë për shkak të mungesës së përkujdesjes. Objekti osman në Prilep, qytet ky në pjesën qendrore të vendit, i cili i përket periudhës së Fatih Sulltan …

Read More »

(VIDEO) Shefja e re e CIA-s Gina Haspel, e njohur si eksperte e torturës ndaj muslimanëve (Video)

Presidenti Donald Trump emëroi në krye të CIA-s, Gina Haspel, drejtoreshën e parë femër në krye të Agjencisë së Inteligjencës. Haspel, i cili shërbeu si zëvendëse e Mike Pompeo gjatë kohës kur CIA drejtohej nga ky i fundit. Mirë po zgjedhja e Trump për të zëvendësuar Rex Tillerson si sekretar …

Read More »

(VIDEO) Shefja e re e CIA-s Gina Haspel, e njohur si eksperte e torturës ndaj muslimanëve (Video)

Presidenti Donald Trump emëroi në krye të CIA-s, Gina Haspel, drejtoreshën e parë femër në krye të Agjencisë së Inteligjencës. Haspel, i cili shërbeu si zëvendëse e Mike Pompeo gjatë kohës kur CIA drejtohej nga ky i fundit. Mirë po zgjedhja e Trump për të zëvendësuar Rex Tillerson si sekretar …

Read More »

20 shenjat që tregojnë varësinë e mirë ndaj librit

“Libraria është vendi ku natyra njerëzore është më e brishtë se kurrë” – Henry Ward Beecher Teksa Borgezi e imagjinon parajsën si një vend me shumë libra, ka nga ata njerëz, të cilët të mahnitur pas librave, e kanë të vështirë ta ndajnë leximin nga vetja. Nga ana tjetër, Heminguej …

Read More »

20 shenjat që tregojnë varësinë e mirë ndaj librit

“Libraria është vendi ku natyra njerëzore është më e brishtë se kurrë” – Henry Ward Beecher Teksa Borgezi e imagjinon parajsën si një vend me shumë libra, ka nga ata njerëz, të cilët të mahnitur pas librave, e kanë të vështirë ta ndajnë leximin nga vetja. Nga ana tjetër, Heminguej …

Read More »

IBN TEJMIJE DHE KUNDËRSHTIMI I TIJ NDAJ LOGJICISTËVE GREKË

Një pjesë nga libri i Ibn Tejmijes “Kundërshtimi ndaj logjicistëve grekë” (versionin e shkurtuar nga Sujuti) “Unë gjithnjë e kam ditur se për logjikën greke nuk ka nevojë i menquri e as nuk e merr vesh atë torollaku. Kurse propozicionet e saja i konsideroja të vërteta, pasi pata parë saktësinë …

Read More »

Sulm ndaj ambasadës turke në Kopenhagë

Një sulm me koktej molotovi është ndërmarrë ndaj ambasadës së Turqisë në kryeqytetin e Danimarkës, Kopenhagë. Në një deklaratë për gazetarët, Torben Madsen nga policia e Kopenhagës tha se policët patrullues incidentin e kanë vërejtur në orën 02:55. Madsen theksoi se në zonë janë dërguar një numër i madh i …

Read More »

Holandë, sulm racist ndaj kandidates me mbulesë

Një kandidate me mbulesë e cila është në përgatitje për zgjedhjet lokale në Holandë ka qenë viktimë e një sulmi racist gjatë fushatës zgjedhore, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas lajmeve në mediumet vendore, Ugbaad Kilincci me origjinë nga Somalia e cila garon për anëtarësim në këshill nga radhët e Partisë …

Read More »

Hoxha që fshehu krimin e nuses ndaj vjehrrës, dëbohet nga Komuniteti Mysliman Shqiptar

Komuniteti Mysliman Shqiptar e ka pezulluar hoxhën që u akuzua për fshehje të krimit. Hysen Shehu shërbente në xhaminë në Qytetin Studenti në Tiranë, por praktikonte edhe shërimin e sëmundjeve të ndryshme në banese ku edhe regjistroi rrëfimin e nuses që vrau vjehrrën duke e helmuar me fostoksinë. Hysen Shehu …

Read More »

“Askush nuk ia del i gjallë në betejën me jetën, ndaj… ndrysho për mirë”/ Fjalimi përlotës i djalit me kancer, para vdekjes

Fjalimi që shkroi Jake Bailey gjatë betejës së tij me kancerin. Do t’ju përlotë… “Një javë përpara se të dorëzoja fjalimin që do të mbaja sonte, mjekët më thanë se vuaja nga kanceri dhe që, nëse nuk merrja trajtim për tri javët e ardhshme, unë do të vdisja. Ku u …

Read More »

HUTBE | Dashuria ndaj Muhamedit alejhi selam, frytet dhe shenjat e saj – Hoxhë Vedat Skenderi

# 3 Bera ibn Azib pëcjell se i dërguari, sal-Allahu alejhi ve selem ka thënë: “Kur t’i afrohesh shtratit, merr abdes sikur që merr për namaz, pastaj shtrihu në anën tënde të djathtë, dhe thuaj:اللهُمَّ أَسْلَمْتُ وَجهِي إليْك وفَوَضْتُ أمْري إليك وألْجَأتُ ظَهْري إليْك رغْبَة ورَهْبَة إليْك لا مَلْجَأَ ولا …

Read More »

Detyrat e bashkëshortes ndaj bashkëshortit

Femra është një krijesë njerëzore sikurse edhe mashkulli dhe janë të të njëjtit lloj, siç thotë Kurani Fisnik në suren Nisa, ajeti 25: “Ju jeni nga njëri- tjetri (të një origjine)”. Dallimet mes mashkullit dhe femrës në disa drejtime kanë ardhur duke pasur parasysh dallimin natyror të tyre dhe rolin e …

Read More »

Muslimanët e Gjermanisë kërkojnë solidaritet pas sulmeve ndaj xhamive

Organizatat muslimane në Gjermani i kanë bërë thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen dhe të flasin kundër valës së fundit të dhunës që synojnë xhamitë në mbarë vendin. “Për dekada me radhë, muslimanët janë përballur me kërcënime nga ekstremistët e djathtë. Ky kërcënim tani situatën e ka përkeqësuar edhe më …

Read More »

Kush vë nje hajmali (nuske) ka bere shirk (ortakeri ndaj Zotit).

“Nje grup njerezish erdhen tek Profeti (alejhi selam) per ti dhene besen. Ai e pranoi besatimin e nente personave dhe u terhoq nga njeri prej tyre. Ata e pyeten: O i Derguari i Allahut! Pranove besatimin e nente personave, ndersa njërit nuk ia pranove? Ai tha: Ky njeri ka te …

Read More »

(Video) Shqipja miratohet sërish, tërbohet Gruevski: drejt dhunës ndaj Talat Xhaferit

Një përplasje fizike në Kuvendin maqedonas është mundur të shmanget sot, ku për protagonisë pati ish-kryeministrin Gruevski dhe kryeparlamentarin Talat Xhaferi. Shkak ka qenë ajo, Ligji i gjuhëve, shqipja më saktë. Gruevksi, në vijim të qëndrimeve të tij me theks nacionalist, nuk ka dashur që Ligji i cili pret të …

Read More »

A e din se cili është shpërblimi për ata qe sillen drejtë ndaj grave të tyre?

Çojeni jetën mirë me to. Nëse e urreni, bëni durim sepse ndodh që Allahu të japë shumë të mira në një send që ju e urreni.A nuk ka thënë Allahu në Kur’an, Ai, i Cili ju bashkoi juve në martesë dhe vendosi dashurinë në zemrat tuaja: “O ju që besuat, …

Read More »