Home / Tag Archives: ndaj

Tag Archives: ndaj

DASHURIA E ALLAHUT NDAJ TË DËRGUARIT TË TIJ ALEJHI SALATU UE SELAM

Shumë ajete të Kuranit aludojnë në dashurinë dhe përkujdesjen e Allahut ndaj të Dërguarit të Tij, alejhi salatu ue selam, ku Allahu nganjëherë e lavdëron dhe e përshkruan me cilësitë më të bukura dhe më të plota, nganjëherë betohet në jetën e tij, e nganjëherë e urdhëron Umetin e tij …

Read More »

Rusia reagon ndaj nismës së ShBA-së në Siri, i del në krah Turqisë

Rusia reagoi ashpër ndaj nismës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të formuar të ashtuquajturën ushtri të përbërë nga elementë PKK/PYD-së. Duke paralajmëruar ShBA-të se kjo mund të rrezikojë integritetin territorial të Sirisë, ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov tha se “Nga ShBA-të presim shpjegim të detajuar në lidhje …

Read More »

Mëshira e Muhammedit alejhi selam ndaj kafshëve…. (Lexojeni kete ngjarje interesante)

Njëherë, Profeti a.s u tha shokëve të tij:“Ndërsa një burrë ishte duke ecur, e mori etja, prandaj zbriti në një pus dhe piu ujë në të. Kur doli jashtë, pa një qen që po gulçonte duke ngrënë dheun për shkak të etjes së madhe. Burri tha me vete, ‘Kjo krijesë …

Read More »

Reagim i ashpër i Turqisë ndaj nismave të SHBA-së në Siri

Turqia dënoi ashpër nismat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) për të militarizuar organizatën separatiste terroriste PYD/PKK, ndërsa vuri theksin në vendosmërinë për të eliminuar çdo kërcënim që synon territorin e saj. Në komunikatën me shkrim të lëshuar nga Ministria e Jashtme e Turqisë thuhet se “Pas publikimit të …

Read More »

BINDJA NDAJ TË DËRGUARIT ËSHTË BINDJE NDAJ ALLAHUT

Njëra nga veprimet ma të rëndsishëme të adhurimit që Allahu i urdhëron besimtarët në Kur’an është bindja ndaj të dërguarve të Tij. Allahu thotë se Ai ka dërgur të dërguar për me i dëgjuar, dhe besimtarët, në çdo moshë, kanë qënë të provuar në dëgjueshmërinë e tyre ndaj të dërguarve. …

Read More »

U dënua “Kasapi i Bosnjës” i cili bëri masakër ndaj muslimanëve nën mbrojtjen e Kombeve të Bashkuara

Dënimi i Gjykatës së Hagës për ish-komandantin serbo-boshnjak Ratko Mladiç, i cili u shpall fajtor për 10 nga 11 akuzat e ngritura kundër tij, përfshi gjenocidin dhe krime ndaj njerëzimit gjatë luftës së Bosnjës në vitet ’90, është burg i përjetshëm. I njohur si “Kasapi i Bosnjës”, Mladic u dënua …

Read More »

Turqia do të kundërpërgjigjet shumëfish ndaj çdo kërcënimi

Zëvendëskryetari i Partisë AK dhe njëkohësisht Kryeministri Binali Yildirim, deklaroi se kurrë nuk do ti japin shans atyre që tentojnë të prishin qetësinë e Turqisë. Në fjalimin e tij të mbajtur në kongresin e 6-të të rregullt të partisë së tij në qytetin Aksaray, Kryeministri Yildirim tha se “Do ti …

Read More »

Kanada, sulm me gërshërë ndaj një vajze muslimane!?

Një vajzë muslimane në qytetin Toronto të Kanadasë, u sulmua nga një person me gërshërë. Sulmuesi i cili iu afrua 11 vjeçares Khawlah Noman që ishte duke shkuar në shkollë, u mundua që t’ia presë shaminë me gërshërë. Ngjarja u zbulua pasi që familja e vajzës njoftoi rastin në polici. …

Read More »

A PRANOHET LUTJA E PRINDËRVE NDAJ FEMIJËVE !?

Pyetje: ”A pranohet lutja e prindërve kundër fëmijut, nëse kjo lutje bëhet për shkak se fëmiu dëshiron të përmirësojë gjendjen dhe prindërit nuk e kuptojnë atë?” Përgjigje: ”Lutja e prindërve ose është e padrejtë ose e drejtë. Nëse ajo është e drejtë, mundësia është e madhe që ajo të pranohet. …

Read More »

Kanada, sulm me gërshërë ndaj një vajze muslimane

Një vajzë muslimane në qytetin Toronto të Kanadasë, u sulmua nga një person me gërshërë, raporton Anadolu Agency Sulmuesi i cili iu afrua 11 vjeçares Khawlah Noman që ishte duke shkuar në shkollë, u mundua që t’ia presë shaminë me gërshërë. Ngjarja u zbulua pasi që familja e vajzës njoftoi …

Read More »

Putin: Ne e dimë se kush qëndron pas sulmit ndaj bazave tona në Siri, nuk ka lidhje Turqia

Presidenti rus, Vladimir Putin, duke theksuar se e dinë se cilat vende qëndrojnë prapa sulmeve mbi bazat ruse, Hmeymim dhe Tartus në Siri, tha se: “Kjo nuk është Turqia.” Putin i cili tha se sot zhvilloi një bisedë telefonike me presidentin Regjep Tajip Erdogan shtoi se: “As ushtria , as …

Read More »

“Turqia nuk qëndron prapa sulmeve ndaj bazave ruse”

 Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se shteti dhe ushtria turke nuk qëndrojnë prapa sulmeve ndaj bazave ruse në Siri. Në një mbledhje me përfaqësuesit e mediumeve ruse në Moskë, Putin theksoi se sulmet ndaj bazave ruse Hmejmin dhe Tartus synojnë prishjen e marrëdhënieve të Rusisë me partnerët e saj, …

Read More »

Surja El-Felek në Kur’an është njëra nga suret me të mirë mbrojtëse dhe përdoret si lutje më efikase ndaj të keqës

Surja El-Felek në Kur’an është njëra nga suret me të mirë mbrojtëse dhe përdoret si lutje më efikase ndaj të keqës si dhe recitimi i saj na forcon aurën tonë,duke na mundësuar të krijojmë një fushë antimagnetik një llojë antivirusi ndaj këtyre energjive negative që gjithnjë e sulmojnë njeriun. Duke …

Read More »

Holandë, letër kërcënuese islamofobike ndaj turqve?!

Në shtëpitë e familjeve turke në qytetin Zaandam të Holandës janë vendosur letra kërcënuese me përmbajtje islamofobike. Sipas mediave holandeze, në dyert e hyrjeve të shtëpive të dy familjeve turke fqinje është gjetur nga një letër me përmbajtje fyese ndaj muslimanëve dhe një svastikë (kryq i thyer). Në letrën e …

Read More »

“Të dua shumë ndaj po të lë të shkosh”, 18-vjeçarja jep fëmijën për adoptim

Një nënë e re ka publikuar një video ku tregon momentet e fundit me djalin e saj të porsalindur, përpara se ta jepte atë për adoptim. Sot 21 vjeç, Hannah Mongie, nga Utah, SHBA ishte 18 vjeç kur ngeli shtatzënë papritur me të dashurin e saj Kaden Whitney, me të …

Read More »

Turqia reagon ndaj SHBA-së për ‘mbështetje terroriste’

Ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) është reaguar me rrugë diplomatike për shkak të trajnimit ushtarak që Uashingtoni vazhdoj ti bëjë PYD-së, derivati sirian i organizatës separatiste terroriste PKK. Të Ngarkuarit me Punë të ShBA-së në Ankara, Philip Kosnett, i cili të mërkurën u thirr në Ministrinë e Punëve …

Read More »

Mëshira e Muhammedit alejhi selam ndaj kafshëve…. (Lexojeni)

Njëherë, Profeti a.s u tha shokëve të tij: “Ndërsa një burrë ishte duke ecur, e mori etja, prandaj zbriti në një pus dhe piu ujë në të. Kur doli jashtë, pa një qen që po gulçonte duke ngrënë dheun për shkak të etjes së madhe. Burri tha me vete, ‘Kjo …

Read More »

Islamofobi Kastriot Myftaraj tregon injorancën dhe dashakëqësine e tij ndaj shqipëtarëve Muslimanë duke thënë se Ezani bën thirje për luftë.

I ftuar gjatë një emisoni televiziv Islamofobi Kastriot Myftaraj tregon anën e tij dashakeqe ndaj Muslimanëve të mbarë Shqiptarisë. I pa ditur, me zemër të sëmurë dhe me mllef të madh për fene hyjnore Islame ai tha se Ezani bën thirje për luftë. Me këtë veprim ai shfaqi injorancën dhe …

Read More »

Opozitarët sirianë thirrje OKB-së për “presion ndaj regjimit të Asadit”

Gjatë takimit me sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në New York, delegacioni i Komitetit të Lartë të Negociatave (KLN) i cili përbëhet nga opozitarët sirianë kërkoi që të ushtrohet presion ndaj regjimit të Asadit për të marrë pjesë në negociatat në Gjenevë për tranzicionin politik. Në …

Read More »

Si shkatërrohen shtetet? – Ja si u përgjigj dijetari ndaj Sulejman Kanunit

Sundimi i sulltanit Sulejman Kanuni, sipas mendimit të historianëve, konsiderohet si epoka e artë e Perandorisë Osmane. Kufijtë e Perandorisë ishin zgjeruar si asnjëherë më parë dhe shumë vende kishin hyrë nën administrimin e saj. Mirëqenia ishte shtrirë në të katër cepat e perandorisë. Megjithatë, sulltanin e shqetësonte diçka. Nga …

Read More »