Home / Tag Archives: më

Tag Archives:

Pesë metalet më të shtrenjta të botës, floriri ( ARI ) nuk është i pari

Ndryshe nga sa mendojnë shumica, ari nuk është metali më i shtrenjtë në botë. Në listën e pesë metaleve më të çmuara, ari renditet i treti. Rodiumi Metal jashtëzakonisht i rrallë, i çmuar dhe me ngjyrë të argjendtë është më i kushtueshmi. Për të krijuar një ide sa e vështirë …

Read More »

MULTIMEDIA Erdogan renditet si muslimani me ndikimin më të madh në botë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, është renditur në vend të parë në botimin e vitit 2019 të “500 muslimanëve më me ndikim në botë”, transmeton Anadolu Agency (AA). Përgatitur nga Qendra e Studimeve Strategjike Mbretërore Islame me seli në Jordani, libri thekson se presidenti Erdoğan u bë presidenti i …

Read More »

Arsyet pse vdekja e një gazetari provokoi reagim më të ashpër se mijëra të vrarë në Jemen

Nga Max Fisher – The New York Times Nëse do të kërkonit një vit gjatë të cilit marrëdhëniet mes SHBA-ve dhe Arabisë Saudite dukej se do të hynin në krizë, padyshim ky vit nuk do të ishte 2018-a. Me shumë gjasa do të ishte 2011-a, kur protestat e pranverës arabe …

Read More »

Erdogan renditet si muslimani me ndikimin më të madh në botë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, është renditur në vend të parë në botimin e vitit 2019 të “500 muslimanëve më me ndikim në botë”, transmeton Anadolu Agency (AA). Përgatitur nga Qendra e Studimeve Strategjike Mbretërore Islame me seli në Jordani, libri thekson se presidenti Erdoğan u bë presidenti i …

Read More »

Presidenti Erdoğan renditet si muslimani me ndikim më të madh në botë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, është renditur në vend të parë në botimin e vitit 2019 të “500 muslimanëve më me ndikim në botë”, transmeton Anadolu Agency (AA). Përgatitur nga Qendra e Studimeve Strategjike Mbretërore Islame me seli në Jordani, libri thekson se presidenti Erdoğan u bë presidenti i …

Read More »

MË MËSUAN LIBRAT

1- Leximi na thotë këtu janë ndalë ata që kanë qenë para nesh, këtu ka arritur bota rreth nesh, e këtu duhet të fillojmë që të mos përsërisim gabimet e tjerëve. 2- Më mësuan librat se disa libra nëse i kanë kopertinat joshëse dhe letrën e brendshme kualitative, nuk domethënë …

Read More »

“Kosova krijon ushtrinë më 28 nëntor”

“Blic” duke u bazuar në informacionet e marra nga burimet e saj nga Prishtina shkruan se Kosova mund ta formalizojë ushtrinë më 28 nëntor. Kosova mund ta formalizojë krijimin e ushtrisë në ditën e flamurit më 28 nëntor.“Blic.rs” shkruan se deputeti i Listës Serbe, Igor Simiq ka paralajmëruar paraqitjen e …

Read More »

Ornela Celmeta: Dua te bëhem shefe e suksesshme kuzhine. Kam gjetur modelin dhe shkollën më të mirë.

Nga: Artur Nura Ajo quhet Ornela Celmeta dhe rrjedh nga një familje me prejardhje te besimit Islam ne Yzberisht, por gjithmonë e sheh te kuruar me kujdes me shijet e moshës dhe është vajze mjaft dinamike dhe inteligjente. Eksperienca e saj jetësore vjen nga gjimnazi i Medresesë se Tiranes dhe …

Read More »

Më 27 tetor në Stamboll mbahet samit katërpalësh reth Sirisë

Zëdhënësi i Presidencës së Turqisë, İbrahim Kalın, njoftoi se më 27 tetor në Stamboll do të mbahet një samit katërpalësh me pjesëmarrje të liderëve të Turqisë, Rusisë, Francës dhe Gjermanisë. Samiti do të mbahet nën mikpritjen e presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, ndërsa në të do të marrin pjesë …

Read More »

Femrat Kokëforta Janë Bashkëshortet Më të Mira

Nuk është e lehtë të duash një femër kokëfortë, sidomos sepse ajo mbron opinionet, parimet dhe bindjet e saj. Mund të nevrikoset dhe të të mërzisë. Nga ana tjetër, edhe pse mund të jetë shumë kokëfortë, një femër e tillë do të gjendet përherë pranë personit që do kur ai …

Read More »

Rrëfimi i biznesmenit nga Tirana: Bixhozi më shkatërroi, kam lënë 70 milionë me një dorë. Futesha në 8 të mëngjesit dhe dilja në 8 të mëngjesit

Rrëfimi i biznesmenit nga Tirana: Bixhozi më shkatërroi, kam lënë 70 milionë me një dorë. Futesha në 8 të mëngjesit dhe dilja në 8 të mëngjesit Në çdo kohë, bixhozi ka shkaktuar drama të forta sociale, ndërsa pasojat financiare janë të pallogaritshme. Top Story solli ekskluzivisht intervistën, me një nga …

Read More »

Enë Kuzhine nga Kina – Lëshojnë Metale të Rënda në Ushqim 10 Herë Më Shumë se Norma

Nuk ka rëndësi vetëm çfarë hamë. Por edhe ku i gatuajmë dhe si i konsumojmë! Metalet e rënda që lëshohen në ushqim nga enët e kuzhinës me cilësi të dobët sjellin probleme serioze për shëndetin e konsumatorëve. Vetëm pak ditë më parë më 29 Nëntor 2017, autoritetet doganore dhe të …

Read More »

Ndarja më e madhe në historinë moderne ortodokse: Kisha Ortodokse Ruse thyen lidhjet me Konstandinopojën

Në çarjen më të madhe në historinë moderne ortodokse, Kisha Ortodokse Ruse ka prerë të gjitha lidhjet me Patriarkanën e Kostandinopojës, pasi pranoi një ndarje të shkëputur të Kishës Ortodokse të Ukrainës si të pavarur. Sinodi i Shenjtë, organi qeverisës i Kishës Ortodokse Ruse, ka vendosur që çdo marrëdhënie tjetër …

Read More »

Kush është njeriu më i pasur?

Kush është njeriu më i pasur? Teksa lexoja gazetat, më tërhoqi vëmendjen një raport mbi vendet dhe njerëzit më të pasur në botë. Gjatë leximit të artikullit, pyeta veten: Cili është kriteri për tu renditur tek të pasurit? Rreshtat në vazhdim, ma shuan këtë kureshtje. Aty thuhej që kriteri është …

Read More »

Prapambetja teknologjike: dështimi më i madh i Europës së industrializuar

Historia e Europës shpjegon pse kontinenti nuk do të prodhojë kurrë një “Google” Në mbrëmjet plot diell të Brukselit, eurokratët e rinj frekuentojnë bar tarracat e Place du Luxembourg, jashtë Parlamentit Europian. Udhëheqësve të ardhshëm të kontinentit zor se i vjen në vëmendje statuja e bronztë e John Cockerill, në …

Read More »

Turqi: Organizohet festivali ndërkombëtar i maceve më të bukura

Në Ankara të Turqisë, me qëllim të promovimit të maceve të Ankarasë dhe të inkurajimit të dashurisë ndaj kafshëve, është organizuar Festivali i 3-të Ndërkombëtar i Bukurive të Maceve”, raporton Anadolu Agency. Në garën e mbajtur në qendrën e kongresit Abdurrahim Karakoc të komunës Pursaklar të Ankarasë, morën pjesë rreth …

Read More »

Tusk, Brexit ka sot më shumë gjasa që të realizohet pa marrëveshje

Një marrëveshje për Brexit-in ka tani më shumë gjasa që të mos realizohet fare, paralajmëroi Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk krerët e BE-së të hënën, përpara samitit të kësaj jave. Paralajmërimin e bëri ndërkohë që po bënte thirrje për të bërë përpjekje në mënyrë që të arrihej një marrëveshje …

Read More »

Pyetje: Cila lutje është më e mira për me na heqë mërzinë, jemi shumë të mërzitur?

Pyetje: Cila lutje është më e mira për me na heqë mërzinë, jemi shumë të mërzitur? Përgjigje: Lavd-falënderimi i takon vetëm Allahut… Jeta në këtë botë është sprovë, prandaj çastet që i përjetojmë këtu mund të jenë të lumtura dhe të gëzueshme por gjithashtu mund të jenë çaste të pikëllimit, …

Read More »

UNË NUK KAM KUR TË FALEM, MË DUHET TË PUNOJ, SE EDHE PUNA ËSHTË IBADET.

Disa muslimanë si justifikim pse nuk e falin namazin thonë: Ne punojmë, edhe puna është ibadet. Ne e fitojmë furnizimin për familjet tona. Mungesa e logjikës në këtë shembull është shumë e qartë! Fjala ibadet, para së gjithash, është koncept fetar. Për një fjalë apo veprim të thuhet se është …

Read More »

Video: # Mrekullia Nga Vendi Më i Bukur Ne Botë Mekkja e Ndriquar

# Mrekullia Nga Vendi Më i Bukur Ne Botë ❤❤❤❤❤ Mekkja e Ndriquar

Read More »