Home / Tag Archives: kur

Tag Archives: kur

Cila Eshte Pyetja E Pare Qe Do Te Behet Kur Te Futesh Ne Varr?

Si portal që jemi formuar kemi për qëllim që juve të ju ofrojmë sa më shumë rreth fesë më të bukur, pra Islamit, por gjithsesi duhet të keni parasysh se ne kemi harxhime, kështu që ju lutemi që para se ta dëgjoni përgjigjen të klikoni mbi reklamën që shfaqet poshtë …

Read More »

Prifti Behira, kur pa Profetin Muhammed a.s në moshën 12 vjeçare, u habit. Sepse shenjat që ai pa vërtetuan se ai do të ishte Profeti i fundit!

Argumentet rreth profecisë së profetit Muhammed alejhi selam, janë të shumta! Ardhja e profetit të fundit, është shënuar edhe në librat e shenjtë. Njerzit të cilët, ishin dijetarë dhe ishin njohur nga afër me këto shkrime e dinin shumë mirë se do të vinte profeti i fundit por nuk e …

Read More »

Prifti Behira, kur pa Profetin Muhammed a.s në moshën 12 vjeçare, u habit. Sepse shenjat që ai pa vërtetuan se ai do të ishte Profeti i fundit!

Argumentet rreth profecisë së profetit Muhammed alejhi selam, janë të shumta! Ardhja e profetit të fundit, është shënuar edhe në librat e shenjtë. Njerzit të cilët, ishin dijetarë dhe ishin njohur nga afër me këto shkrime e dinin shumë mirë se do të vinte profeti i fundit por nuk e …

Read More »

DUAJA KUR FRYEN ERA

I Dërguari i Allahut salallahu alejhi ue selem ka thënë: “Era është prej mëshirës së Allahut e cila vjen me mëshirë ose me ndëshkim. Prandaj, nëse ajo vjen mos e fyeni, por luteni Allahun që përmes saj t’ua sjell hajrin, ndërsa kërkoni mbrojtjen e Allahut prej të keqes së saj.” …

Read More »

Çifti porositi disa kosha plastike online. Por kur arritën, ju desh të thërrisnin policinë pas asaj që panë me sy!

Tregtia online është bërë një trend i madh i konsumit në epokën e sotme të informacionit dhe gjithnjë e më shumë njerëz po mbështeten në lehtësinë e saj. Por për këtë çift të dyshimtë të Floridës, ata morën shumë më tepër. Një grua nga Orlando e paidentifikuar dhe i fejuari …

Read More »

(Video) Plaku shqiptar nga Turqia viziton vendlindjen pas 82 vjetësh: Kur u largua ishte dy vjeç, kthehet si 85 vjeçar

Ishte vetëm dy vjet e gjysmë kur familja e tij u detyrua të shpërngulet nga Kosova për në Turqi. Është ky 85 vjeçari, Kadir Ornek, nga fshati Orllan i Komunës së Podujevës, i cili pas 82 viteve jetesë në Turqi, për herë të parë është pajisur me dokumente të identifikimit, …

Read More »

Kur për herë të fundit ju kanë lagur sytë tuaj??

Sa herë ju kanë lotuar sytë tuaj, sa herë i keni larë me lot!! Lot hidhërimi e keqardhje, lotët e frikës dhe besnikërisë, e lotët e dashurisë dhe urrejtjes!! A ke qarë për mëkatet tuaja!! A ke qarë për përgojimin!! Për bartjen e fjalëve!! Për tradhtinë e syve tuaj!! Për …

Read More »

Historia e një nëne kur e kuptoi se ka fëmijën me sindromën daun

Historia e një nëne kur e kuptoi se ka fëmijën me sindromën daun… Tre vite pas martesës mbeta shtatzanë dhe në vizitën time të katërt tek gjinekologia, më tha se fëmija mbart sindromën daun. Nëntë muajt e shtatzanisë kaluan si nëntë shekuj. Çdo mëngjes, mes meje dhe tim shoqi zhvillohej …

Read More »

Historia e një nëne kur e kuptoi se ka fëmijën me sindromën daun

Historia e një nëne kur e kuptoi se ka fëmijën me sindromën daun… Tre vite pas martesës mbeta shtatzanë dhe në vizitën time të katërt tek gjinekologia, më tha se fëmija mbart sindromën daun. Nëntë muajt e shtatzanisë kaluan si nëntë shekuj. Çdo mëngjes, mes meje dhe tim shoqi zhvillohej …

Read More »

Ka shumë arsye për të qenë optimistë këto kohë. Por pastaj, kur mendon Lindjen e Mesme …

nga Fareed Zakaria. Ka shumë arsye për të qenë optimistë sot. Në pothuaj çdo pjesë të botës, ekonomitë po rriten dhe lufta, varfëria e sëmundjet po reduktohen. Por, pastaj të vjen në mendje Lindja e Mesme. Siria mbetet një vend i shkatërruar; më shumë se 5 milionë njerëz tashmë kanë …

Read More »

Kur jam në vetmi, vetja më shtyn për kryerjen e ndonjë mëkati të madh

Kur jam në vetmi, vetja më shtyn për kryerjen e ndonjë mëkati të madh, mundohem të përmbahem, mirëpo më ngadhënjen epshi, megjithëse unë kam prirje për të mirë.Akonsiderohet kjo se po e shfrytëzoj vetminë për të bërë mëkat, duke pasur parasysh se mundohem vazhdimisht ta ndal veten? Nëse robin besimtar …

Read More »

“Kur vranë Pablon”. Flet autori i librit që frymëzoi “Narcos”

Flet Mark Bowden, autori i librit investigative mbi Pablo Escobar që ka frymëzuar serialin televiziv “Narcos”: “Luftimi i karteleve të drogës sot është shumë e vështirë, prej mjeteve teknologjike dhe fitimeve gjiganteske. Në ndryshim nga Pablo Escobar, bosët e rinj lëvizin në hije, janë më fluidë, shmangin reklamën” Mark Bowden …

Read More »

Historia e një nëne kur e kuptoi se ka fëmijën me sindromën daun…

Historia e një nëne kur e kuptoi se ka fëmijën me sindromën daun… Tre vite pas martesës mbeta shtatzanë dhe në vizitën time të katërt tek gjinekologia, më tha se fëmija mbart sindromën daun. Nëntë muajt e shtatzanisë kaluan si nëntë shekuj. Çdo mëngjes, mes meje dhe tim shoqi zhvillohej …

Read More »

Historia e Foutanga Babani Sissokos: Kur “xhindet” morën 242 milonë dollarë nga banka

Në jetë duhet të provosh çdo gjë. Ky është ndoshta një nga mësimet kryesore që sa më mirë ta kuptosh aq më mirë është. Ose të paktën këtë na dëshmon rasti Foutanga Babani Sissoko, një qytetar nga Mali në Afrikën Perëndimore që arriti të merrte 242 milionë dollarë nga një …

Read More »

Lutja qe behet kur njeriu viziton varrezat

Pyetje: Duaja (lutja) qe behet kur njeriu viziton varrezat, a eshte e kufizuar vetem gjate vizites (se varrezave), apo perfshin dhe rastin kur njeriut i bie rruga kalimthi tek varrezat? Pergjigje: Ajo qe mendoj eshte se lutja mbetet e pergjithshme dhe nuk kufizohet me rastin e vizites se varrezave. Kushdo …

Read More »

Kur të kalohen vijat e kuqe në Siri, atëherë prisni që të lëkundet Izraeli

Në momentin që Hizbullahu goditi corvetën e klasës INS Hanit Sa’ar-5 të Forcave Detare të Izraelit gjatë luftës së vitit 2006, arriti që në mënyrë efektive të nxirrte jashtë funksonit të gjithë Forcat Detare Izraelite nga beteja; Rrëzimi i avionit F-16 të Izraelit e ka informuar Tel Avivin dhe e …

Read More »

Mamaja e vajzës me aftësi të kufizuara tërbohet kur sheh imazhin e te bijes ne internet duke u abuzuar me të. Por ja çfarë bën ajo … !

Natalie Weaver ka pasur komente të turpshme nga të panjohur. Kur Natalie Weaver pa imazhin e vajzës së saj duke u abuzuar në internet, ajo bëri atë që çdo prind do të bënte. Nëna e të tre femijeve kerkoi për personin përgjegjës. Për shkak të deformimeve të fytyrës, nëntëvjeçarja Sophia …

Read More »

Tmerri i kësaj nëne kur djali desh i vdiq vetëm prej një gabimi mjekësor Ja çfarë ishte e gabuar me ta!

Bobby kaloi 48 orë nën kujdesin intensiv pasi u diagnostikua me meningjit. Mjekët pretendonin se e kishin ngaterruar meningjitin e tij me nje problem te bajameve. Bobby Beardshall 17 muajsh ishte duke luftuar për jetën e tij. Mamaja e tij, Jane Brown, 42 vjeç, e kishte derguar Bobin tek mjeku …

Read More »

Prindërit humbën djalin e tyre 4 vjeçar në një stacion treni dhe e kërkuan për pesë vjet. Por kur e gjetën, ndodh e papritura dhe ata nuk kishin guximin të bashkoheshin me të …

Është e paqartë sesi Liu Quoqing dhe gruaja e tij Zhang Mei humbën djalin e tyre Liu Qiangqiang. Liu mund të kujtojë vetëm se ndodhi 10 vjet më parë kur ata ishin duke pritur për një tren në qytet që të vizitonin të afërmit e tyre. Në stacionin e trenit, …

Read More »

A lejohet ta shkruaj hutben kur imami mban hutbe?

Shejh Uthejmin rahimehullah: “Jemi pyetur per nje njeri qe shkruan ate qe degjon ne hutbe, sepse disa njerez harrojne dhe thote se sa here qe degjon ndonje fjali te dobishme, e shkruaj. A lejohet kjo apo jo? Sic shihet, kjo nuk lejohet sepse nese preokupohet me shkrimin, nuk mund ta …

Read More »