Home / Tag Archives: kundër

Tag Archives: kundër

Muslimanët e Kinës protestë kundër prishjes së xhamisë

Protestat u organizuan pasi qeverisja lokale në fillim të muajit njoftoi se do të prish Xhaminë e Madhe në Weizhou për shkak të mungesës së planit të nevojshëm dhe lejes së ndërtimit PEKIN (AA) – Muslimanët e Kinës kanë protestuar kundër qeverisjes lokale pas një vendimi për prishjen e një …

Read More »

Politika e Trumpit kundër emigrantëve vë në lëvizje myslimanët, numër rekord kandidatësh

Në zgjedhjet lokale që do të zhvillohen në muajin nëntor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është shënuar një numër rekord i kandidatëve myslimanë. Sipas lajmit të Al Jazeera, mbi 90 myslimanë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shumica demokratë, kanë vënë kandidaturën ose janë kandidatë për kandidat të zgjedhjeve …

Read More »

Si të dukeni 10 vjet më të reja me këtë maskë kundër plakjes në kushte shtëpie!

Perberesit qe ju nevojiten: 2 qese çaji jeshil 2 lugë gjelle kos ose gjizë 1 lugë gjelle qumësht të papërpunuar 1 lugë gjelle mjaltë Së pari hidhni në një tas 2 qeset e cajit jeshil duke hapur permbajtjen e tyre brenda ne tas.Pastaj shtoni 2 lugë kos ose gjizë, 1 …

Read More »

Erdogan kundër sanksioneve ndaj Iranit: Jemi fqinjë dhe partnerë strategjikë

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) tha se Irani është edhe fqinji i Turqisë edhe partneri strategjik. Presidenti Erdoan, përpara vizitës në Afrikën e Jugut, ku zhvillohet Samiti i BRICS (Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut), në aeroportin Esenboa (Esenboğa) të Kryeqytetin Ankara, iu përgjigj pyetjeve të …

Read More »

Kanada, protestë kundër islamofobisë

Në Kanada u mbajt një protestë për të mbështetur shtetasin kanadez me origjinë palestineze Muhammed Abu Marzouk, i cili javën e kaluar pësoi një sulm islamofobik, raporton Anadolu Agency (AA). Në qytetin e Mississauga u protestua kundër sulmeve islamofobike të cilat janë në rritje gjithnjë e më shumë në vend. …

Read More »

Arabia Saudite, Jordania dhe autoritetet palestineze, paralajmërim Izraelit kundër Turqisë

Arabia Saudite, Jordania dhe Palestina kanë paralajmëruar Izraelin mbi rritjen e ndikimit turk në Jerusalemin Lindor pushtuar, ka informuar izraelitja Haaretz. Sipas asaj çfarë shkruhet, zyrtarë të lartë të të trija shteteve arabe u janë drejtuar homologëve izraelitë duke jua kujtuar se Turqia “po zgjeron ndikimin e saj në lagjet …

Read More »

Ish shefi i Mossadit: Netanjahu urdhëroi luftën kundër Iranit në vitin 2011

Ish kreu i shërbimit të inteligjencës izraelite, Mossadit, Tamir Pardo tha se kryeministri Benjamin Netanyahu urdhëroi ushtrinë që të përgatitet për të sulmuar Iranin brenda 15 ditëve, në vitin 2011. Ish shefi i Mossadit, Tamir Pardo bëri një deklaratë kritike për kryeministrin izraelit, Benjamin Netanjahu të përshkruar si ‘armiku kryesor …

Read More »

Trumza – Ilaqi më i mirë kundër akneve, recetë

Si mund vetvetiu të përgatisni ilaqin më të mirë i cili është dëshmuar se largon aknet dhe atë shumë më mirë se kremat dhe losionët e shtrenjtë nga barnatoret dhe apotekat? Harroni kremat dhe preparatet e tjera të shtrejta! Shkenctarët thonë se kanë zbuluar ilaqin më të mirë kundër pucrrave, …

Read More »

Lëngu nga bima e grurit ndihmon në luftë kundër kancerit

Lëngu nga bima e grurit ndihmon në luftë kundër kancerit Mund të thuhet që trendi i tanishëm nuk është krejt i ri. Në botë kanë filluar të flasin për efektet shëruese të bimës së grurit që nga viti 1940. Ann Wigmore kishte deklaruar që ishte shëruar nga kanceri me ndihmën …

Read More »

Izraeli kundër Iranit në 3 fronte

Kryeministri izraelit ka thënë se ky vend parandalon Iranin që të marr armë nukleare, punon kundër pozitave të tij në Siri dhe po parandalon pranim dorëzimin e armëve të përparuara siriane Libanit, përcolli The Jerusalem Post. Sipas fjalëve të tij, armët e përparuara janë të destinuara kundër Izraelit. E drejta …

Read More »

“The Guardian”: eksporti i armëve britanike për Izraelin arrin nivel rekord [Pa besimtarët janë një komb kur vie puna kundër muslimanëve]

“The Guardian”: eksporti i armëve britanike për Izraelin arrin nivel rekord [Pa besimtarët janë një komb kur vie puna kundër muslimanëve] E përditshmja britanike “The Guardian” i kushton këtë të dielë një artikull të posaçëm shitjes së armëve britanike Izraelit. Kjo e përditshme thotë se kontraktorët britanikë të mbrojtjes po …

Read More »

Fushata e mediave saudite kundër Erdoganit

Gjatë disa muajve të fundit mediat saudite, në mesin e të cilëve edhe gazeta ditore Oukaz, vazhdimisht sulmojnë presidentin turk Rexhep Tajip Erdoganin, përkundër marrëdhënieve korrekte diplomatike në mes dy shteteve dhe vizitave ndërsjella të zyrtarëve të lartë shtetëror. Në numrin e djeshëm gazetar ditore saudite Oukaz ka kushtuar hapësirë …

Read More »

“Vendet Arabe i janë bindur idesë se mund të qëndrojnë së bashku me Izraelin kundër Iranit”

Në artikullin e tij me titull “Përtej normalizimit të lirë me Izraelin”, shkrimtari i gazetës Al Halixh Al Xhadid, Muhammed el Minshavi pyeti se “Pse Trump ka ndërmarrë hapat të cilët nuk i ka ndërmarrë asnjë president i Amerikës më parë”. El Minshavi i cili vuri në dukje vizitën e …

Read More »

Pyetje: Me që Islami është kundër adhurimit të idhujve, atëherë, për- se muslimanët e adhurojnë Qabenë dhe në lutjet (namazet) e tyre ata i përkulen asaj?

MUSLIMANËT “ADHUROJNË” QABEN!? Pyetje: Me që Islami është kundër adhurimit të idhujve, atëherë, për- se muslimanët e adhurojnë Qabenë dhe në lutjet (namazet) e tyre ata i përkulen asaj? Përgjigje: Qabeja është kibla e muslimanëve drejtë se cilës kthehen gjatë kryerjes së namazeve të tyre. Është e rëndësishme të theksohet …

Read More »

Kanada Miraton Ligjin Kundër Islamofobisë – Çdo Qytetarë Që Kritikon Islamin Do Të Ndëshkohet Me ..

Pavarësisht nga fakti se shumica e 71% të kanadezëve e kanë kundërshtuar këtë masë të re, Parlamenti miratoi një projekt-ligj “M-103”, me një shumicë prej 201 ndaj 91.Ligji i ri çon para ligjit çdo qytetar që kritikon Islamin me akuzën për “islamofobi” një krim për të cilin autorët potencialisht mund …

Read More »

Protestë e hebrenjve pro-palestinezë në Nju Jork, një rabin shpërthen kundër Izraelit

Hebrenj ortodoksë, nga ata që janë kundër shtetit të Izraelit, së bashku me emigrantë palestinezët në SHBA, u mblodhën në Nju Jork për të protestuar kundër vrasjes deri në nivel masakre të dhjetra palestinezëve në kufirin me Gaza-n, gjatë orëve që në Jerusalem hapej ambasada amerikane. Ata kërkuan një fund …

Read More »

Kreu i OBI-t: Masakra izraelite në kufirin e Gazës është krim lufte dhe krim kundër njerëzimit

Sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Bashkëpunimit Islam (OBI), Yousef bin Ahmad al-Othaimeen, deklaroi të premten se masakrat e forcave izraelite në Palestinë janë kryekëput të papranueshme. Al-Othaimeen mbajti një fjalim në Takimin Përgatitor të Këshillit të Ministrave të Jashtëm të Mbledhjes së Jashtëzakonshme të Konferencës së Samitit Islam të …

Read More »

Rusia hap çështje penale kundër gazetarit i cili sugjeroi që të hidhej në erë ura e Krimesë

Komisioni hetimor rus (RIC) ka hapur një çështje penale kundër Tom Roganit, një gazetari nga Shtetet e Bashkuara, i cili i “rekomandoi” Ukrainës që të hidhte në erë urën e Krimesë, tha Svetlana Petrenko, përfaqësuesja zyrtare e RIC. “Një çështje penale është hapur ndaj shtetasit amerikan Tom Rogan, i cili …

Read More »

Turqia në ofensivë diplomatike kundër masakrave të Izraelit ndaj palestinezëve

Turqia ka nisur një ofensivë diplomatike në shkallë globale menjëherë pas masakrave të Izraelit ditën e hënë kundër popullit palestinez. Siç bëjnë të ditur burimet diplomatike turke, pas transferimit të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Tel-Avivi në Jerusalem dhe incidenteve që ndodhën në kufirin e Gazës, ministri …

Read More »

Erdogan: Turqia ka zhvilluar luftën më efikase kundër DAESH-it

Erdogan: Turqia ka zhvilluar luftën më efikase kundër DAESH-it Presidenti Recep Tayyip Erdogan bëri të ditur se Turqia ka zhvilluar luftën më efikase kundër organizatës terroriste DAESH. I ndodhur për një vizitë zyrtare në Angli, Presidenti Erdogan iu drejtua të pranishmëve në një mbledhje të organizuar në institucionin e mendimit …

Read More »