Home / Tag Archives: janë

Tag Archives: janë

Kushëri i Kadafit: Akuzat kundër Sarkozit janë “ndëshkimi i Zotit”

Të afërmit e ish-udhëheqësit libian Muammar Kadafi, kanë thënë se akuzat për korrupsion kundër ish-presidentit francez, Nikolas Sarkozi, janë “ndëshkimi i Zotit” për rolin e tij në kryengritjen e mbështetur nga NATO, në të cilën Kadafi u rrëmbye dhe u vra. “Ky është dënimi i Zotit, sepse Sarkozi ishte i …

Read More »

“The Economist”: përse gratë janë më besimtare se burrat (në Islam nuk ka dallim)

Gratë janë në përgjithësi më të prirura të besojnë dhe të praktikojnë besimin fetar sesa burrat. Diferenca nuk është e madhe nëse kombinohen numrst për të gjitha besimet fetare dhe për të gjithë vendet (83.4 për qind e grave identifikohen me një besim fetar krahasimisht me 79.9 për qind të …

Read More »

Ai të cilit i janë shtuar hallet dhe trishtimet dhe dëshpërimet le të thotë sa më shpesh këtë fjalë…..

Gjithashtu është përmendur prej Ibni Abasit i cili ka përmendur se Profeti alejhi selam ka thënë: “Ai të cilit i janë shtuar hallet dhe trishtimet dhe dëshpërimet le të thotë sa më shpesh fjalën: La haule ue la ku-uete nuk ka ndryshim të gjendjes dhe nuk ka forcë il-la bil-lah …

Read More »

Kush Janë Dervishët? Në Qka Besojnë Ata? Në Çfarë Bazohet Besimi I Tyre? –

Kush janë dervishët? Në qka besojnë ata? Në çfarë bazohet besimi i tyre? – Kush janë dervishët? Në qka besojnë ata? Në çfarë bazohet besimi i tyre? – Kush janë dervishët? Në qka besojnë ata? Në çfarë bazohet besimi i tyre? –

Read More »

Presidenti gjerman Steinmeier: Myslimanët janë pjesë e shoqërisë gjermane

Myslimanët duhet të shihen si pjesë e shoqërisë gjermane dhe ne nuk mund t’i shmangemi kësaj, deklaroi për gazetarët e grupit “VRM” Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier. Ai kujtoi fjalët e presidentit paraardhës, në detyrë deri në vitin 2012, Christian Wulff, i cili kishte deklaruar se Islami i takonte gjithashtu …

Read More »

Presidenti gjerman Steinmeier: Myslimanët janë pjesë e shoqërisë gjermane

Myslimanët duhet të shihen si pjesë e shoqërisë gjermane dhe ne nuk mund t’i shmangemi kësaj, deklaroi për gazetarët e grupit “VRM” Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier. Ai kujtoi fjalët e presidentit paraardhës, në detyrë deri në vitin 2012, Christian Wulff, i cili kishte deklaruar se Islami i takonte gjithashtu …

Read More »

‘Këta kikirikë janë për ju’: Trump ekspozon armët amerikane të blera nga princi saudit për të bombarduar Jemenin (VIDEO)

Presidenti i SHBA-së Donald Trump solli me vete gjatë një takimi me princin e kurorës Mohammad bin Salman të Arabisë Saudite, disa fotografi të armëve amerikane. Ai u mburr për miliardat e dollarëve që erdhën nga shitjet e armëve për mbretërinë e Arabisë Saudite. Trump, gjatë takimit u tregoi gazetarëve …

Read More »

‘Këta kikirikë janë për ju’: Trump ekspozon armët amerikane të blera nga princi saudit për të bombarduar Jemenin (VIDEO)

Presidenti i SHBA-së Donald Trump solli me vete gjatë një takimi me princin e kurorës Mohammad bin Salman të Arabisë Saudite, disa fotografi të armëve amerikane. Ai u mburr për miliardat e dollarëve që erdhën nga shitjet e armëve për mbretërinë e Arabisë Saudite. Trump, gjatë takimit u tregoi gazetarëve …

Read More »

Kreu i rabinëve të Izraelit: Njerëzit me ngjyrë janë majmunë

Kreu i rabinëve të Izraelit ka shkaktuar një debat të madh pasi i quajti njerëzit me ngjyrë “majmunë” gjatë predikimit të tij të shtunën e kaluar. Rabini Yitzhak Yosef po fliste për aspektet ligjore të bekimit të hebrejve dhe u ndal në bekimin e pemëve frutore në pranverë. Në këtë …

Read More »

Çfarë ndodh kur i pyet politikanë të CDU-së për politikanë si Horst Seehoferi, ministri i Brendshëm federal i CSU-së? Jo më ai, do të dëgjoje. Gjashtë ditë në postin e ri, dy herë ai ia ka acaruar nervat kolegëve të partisë CDU. Fillimisht me fjalinë, se myslimanët që jetojnë në Gjermani janë pjesë e Gjermanisë, por jo islami. Pastaj me propozimin për zgjatjen e kontrolleve kufitare në Gjermani e zgjerimin e tyre.

Çfarë ndodh kur i pyet politikanë të CDU-së për politikanë si Horst Seehoferi, ministri i Brendshëm federal i CSU-së? Jo më ai, do të dëgjoje. Gjashtë ditë në postin e ri, dy herë ai ia ka acaruar nervat kolegëve të partisë CDU. Fillimisht me fjalinë, se myslimanët që jetojnë në …

Read More »

Çfarë ndodh kur i pyet politikanë të CDU-së për politikanë si Horst Seehoferi, ministri i Brendshëm federal i CSU-së? Jo më ai, do të dëgjoje. Gjashtë ditë në postin e ri, dy herë ai ia ka acaruar nervat kolegëve të partisë CDU. Fillimisht me fjalinë, se myslimanët që jetojnë në Gjermani janë pjesë e Gjermanisë, por jo islami. Pastaj me propozimin për zgjatjen e kontrolleve kufitare në Gjermani e zgjerimin e tyre.

Çfarë ndodh kur i pyet politikanë të CDU-së për politikanë si Horst Seehoferi, ministri i Brendshëm federal i CSU-së? Jo më ai, do të dëgjoje. Gjashtë ditë në postin e ri, dy herë ai ia ka acaruar nervat kolegëve të partisë CDU. Fillimisht me fjalinë, se myslimanët që jetojnë në …

Read More »

Duke përdorur këtë maskë tërshëre këto 2 javët e fundit, papritmas vura re se të gjitha njollat e errëta në fytyrën time janë zhdukur

Maskë anti-inflamatore për fytyrën me miell tërshëre! Cdo femer dëshiron të duket e bukur në ditën e saj të dasmës, kështu që nëse doni të jeni nje nuse e bukur, atëherë ky artikull është për ju. Përbërësit që ju nevojiten: 4 lugë çaji të qumështit të papërpunuar 1 lugë çaji …

Read More »

Këto janë shenjat që tregojnë se ju ka rënë sheqeri në gjak

Rreth 9% e grave vuajnë nga mungesa e hekurit dhe për më tepër nuk janë as në dijeni. Hekuri është një mineral që merr pjesë në shumë funksione metabolike ndaj niveli i ulët i tij mund të shoqërohet me jo pak probleme shëndetësore. Më poshtë Living do të përmbledhë 10 …

Read More »

Problem nuk janë fake news, por fake society

Tom Wolfe dhe Gay Talese kundër shoqërisë histerike të rrjeteve sociale: çdo hollësi bëhet ngjarje epokale. “Nuk më duket se Facebook, Twitter apo blogosfera kanë pjellë shkrimtarë të paharrueshëm. Më vjen në mendje ajo që thoshte Marshall McLuhan…” «Nganjëherë do të ishte më mirë të heshtej». E thekson një gjë …

Read More »

Problem nuk janë fake news, por fake society

Tom Wolfe dhe Gay Talese kundër shoqërisë histerike të rrjeteve sociale: çdo hollësi bëhet ngjarje epokale. “Nuk më duket se Facebook, Twitter apo blogosfera kanë pjellë shkrimtarë të paharrueshëm. Më vjen në mendje ajo që thoshte Marshall McLuhan…” «Nganjëherë do të ishte më mirë të heshtej». E thekson një gjë …

Read More »

Ja cilat jane ushqimet qe kane me shume hekur

Ne momentin kur kemi mungesa ne hekur dhe shfaqet anemia. Keto oligo-elemente u lejojne rruazave te kuqe te transportojne oksigjenin e nevojshme ne qelizat tona. Ne momentin kur kemi mungesa ne hekur dhe shfaqet anemia. Keto oligo-elemente u lejojne rruazave te kuqe te transportojne oksigjenin e nevojshme ne qelizat tona. …

Read More »

302.Si janë përshkruar pallatet e xhenetit?

Pallatet e xhenetit janë të ndërtuara prej një tjegulle të arit dhe njëtë argjendit, kurse mes tyre ka misk (parfum).Toka është shumë e bukur me erë misku dhe gurë prej margaritarit dhe xhevahirëve. Libri:Akidetu Et­-Tiflul Muslim Autori:Shejh Mahmud El-­Misri Përktheu :Hoxhë Lulzim Kabashi

Read More »

301.Çfarë janë shtrojat e xhenetit?

Thotë Allahu i Madhëruar:“Të mbështetur në kolltukë që i kanë mbulesat e kadifes, dhe pemët e atyre dy xhenneteve janë krejt afër”.(Rrahman: 54) “Edhe shtretër të lartë (ose gra të larta)”. ​(Vakia:34) Libri:Akidetu Et­-Tiflul Muslim Autori:Shejh Mahmud El-­Misri Përktheu :Hoxhë Lulzim Kabashi

Read More »

Të rrallë janë ata që njohin fuqinë e kësaj bime si ilaç natyror për shëndetin e trupit dhe të mendjes

Bëhet fjalë për mështeknën ose të quajturën thupër. Gjethet e thuprës zakonisht dalin në pranverë. Bima përmban shumë lëndë ushqyese esenciale duke përfshirë vitaminën C, tannoidet, saponinat, rrëshirat, acidet, kalium, magnez, kalcium dhe një shumëllojshmëri e vajrave thelbësore që mund të përmirësojnë shëndetin tuaj të përgjithshëm. Sipas studimeve, vaji i …

Read More »

Vrasjet e shumta janë prej shenjave të Kijametit

Transmetohet nga Ebu Musa el Esh’arij se Profeti, alejhi selam, ka treguar se para Kijametit do të shtohet el Harexh. I thanë: “Çfarë është el Harexh?” Tha Profeti, alejhi selam,: “Vrasja dhe gënjeshtra.” I thanë: “A do të vriten njerëzit më shumë sesa vriten sot?” Tha Profeti, alejhi selam,: “Nuk …

Read More »