Home / Tag Archives: Ja

Tag Archives: Ja

Që SOT mos i hidhni gjethet e karrotave – Ja se si ti përdorni ato si një ilaç!

Gjethet e karrotave janë një burim i shkëlqyer i vitaminave, mineraleve dhe proteinave të cilat kanë aftësinë për të pastruar gjakun, gjëndrat limfatike dhe veshkat nga mbeturinat toksike. Gjithashtu, ata mund të përmirësojnë shëndetin e eshtrave dhe muskujve, si dhe shikimin. Ato jane te ngarkuara me vitaminë C dhe kalium, …

Read More »

Ja pse Pejgamberi alejhi selam na ka porositur t’i tundim çarçafët para gjumit?

Shikoni insektin në foto! Insekti është zmadhuar mijëra herë në mikroskop. Bëhet fjalë për morra që kryesisht jetojnë në batanije, çarçafë dhe jastëkë, ndërsa larja dhe pastrimi i këtyre nuk ndikon tek ato insekte. Në përgjithësi ushqehen me qelizat e vdekura që bien nga lëkura e njeriut. Njëra nga gjërat …

Read More »

Ja pse Pejgamberi alejhi selam na ka porositur t’i tundim çarçafët para gjumit?

Shikoni insektin në foto! Insekti është zmadhuar mijëra herë në mikroskop. Bëhet fjalë për morra që kryesisht jetojnë në batanije, çarçafë dhe jastëkë, ndërsa larja dhe pastrimi i këtyre nuk ndikon tek ato insekte. Në përgjithësi ushqehen me qelizat e vdekura që bien nga lëkura e njeriut. Njëra nga gjërat …

Read More »

Ja se si kjo vajzë e vogël japoneze u bë e njohur si fëmija më fotozhenik në botë falë punë së këtij njeriu !

Një vajzë e vogël japoneze, e admirueshme dhe e zymtë, u bë një ndjesi e menjëhershme në internet pasi një libër që përmban fotot e saj u bë një nga librat më të mirë të shitur në Japoni. Fotot që janë marrë nga fotografja Kotori Kawashima tregojnë aventurën e vajzës …

Read More »

Djali e falsifikoi identitetin e tij si vëllai i tij binjak i zgjuar për të hyrë në universitet, ndërsa vëllai punonte në një fabrikë. Pr ja çfarë ndoshi që fatet e tyre morën një kthesë të papritur

Alex dhe Andy,ky cift binjakesh dukeshin tamam të njëjtë;qe nga flokët e tyre deri në lartësinë e tyre. Sidoqoftë, personalitetet e tyre ishin plotesisht të kundërta. Ndërsa Alex, më i madhi i binjakëve ishte me i rezervuar dhe naiv, vëllai i tij më i vogël, Andi ishte fjaleshume. Alex kishte …

Read More »

Ja 20 çajrat për shumë sëmundje në stinën e dimrit

Çajrat nuk mund t’i shërojnë të gjitha sëmundjet, por zbusin shumë dhembje. Kështu që, para se të merrni barnat, provoni kete dhuratë. Forcon imunitetin ’Echinacea’Përgatitja: Një lugë me gjethe të thara, më pas i zieni me dy decilitra ujë dhe leni të qëndrojë ashtu për gjysmë ore. Gjatë tërë ditës …

Read More »

Presidenti Shqipëri-Kosovë? Ja si përgjigjet zëdhënësja e BE

Komisioni Europian ka reaguar këtë të hënë pas deklaratave të Kryeministrit Edi Rama për një president të përbashkët me Kosovën. Në përgjigje të interesit të gazetarëve në lidhje me këto deklarata, zëdhënësja për Politikat e Jashtme dhe Sigurinë në Bashkimin Europian, Catherine Ray u shpreh: “Deklarata që mund të interpretohen …

Read More »

Historia e pabesueshme e djalit që humbi të dy krahët, Ja se si ai ushqen me lugë nënën e tij të sëmurë dhe mban shtëpinë!

Chen Xinyin, 48 vjeç, i cili humbi krahet në moshën shtatë vjeçare për shkak të goditjeve elektrike, punon në fermën e tij familjare. Në moshën 20 vjeç, babai i tij vdiq duke e lënë atë me nënën e tij. Ndërsa jeta bëhet më e vështirë, nëna e tij sëmuret përfundimisht. …

Read More »

Pecetat me uthull janë ato që ju duhen për të reduktuar ethet! Ja si ti përdorni

Pëlhurat e ftohta me uthull për të reduktuar ethet! Zbuloni se si të reduktoni ethet me pelhura te ftohta me uthull, dhe te zvogeloni temperaturën e lartë natyrisht.Cilat janë përfitimet e uthulles për reduktimin e tyre. Te dyja, fashat e ftohte dhe pëlhurat e ftohta janë veçanërisht të dobishme dhe …

Read More »

Ja pse nuk duhet ti lëmë bebet të qajnë

Sa shpesh mund të keni dëgjuar nga prindërit apo të afërmit tuaj “leje të qajë se i hapen mushkëritë”? E dini se në këtë shprehje nuk ka asnjë gjë të saktë? E dini se çfarë ndodh me fëmijën nëse do të lihet të qajë pa ju përgjigjur për një kohë …

Read More »

Atë që Harvardi nuk ia mësoi dot, ja mësoi… (Video)

Nuseir Yassin (i njohur si Nas) është një prej blogerëve më të suksesshëm, videot e të cilit kalojnë në nivelin viral sapo të publikohen. Yassin ka bërë me dije se gjatë 4 viteve sa ka studiuar në Harward nuk ka marrë mësimet më të …

Read More »

Akademiku Rexhep Qosja refuzon medaljen Presidenciale, ja fjalët e tij për Presidentin Thaçi

Akademiku Rexhep Qosja ka refuzuar të pranojë dekoratën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhënë në nder të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Qosja shkruan në një reagim në rrjetet sociale se ky çmim i jepet nga një regjim, i cili me politikën e brendshme dhe me politikën e …

Read More »

Ja cka i bëri Vjehrra e mencur, rejave të saj! Ngjarje interesante!

Ja cka i bëri Vjehrra e mencur, rejave të saj! Ngjarje interesante! Një nënë e mençur e cila i kishte tre djem. Dhe i kishte rritur me mundime të shumta pasi burri i saj kishte ndërruar jetë prej kohësh fillon tregimin e saj dhe thotë: Unë i kam tre djem …

Read More »

Mos lejoni që kunjat e veshëve tju shurdhojnë, ja çfarë mund të përdorni në vend të tyre!

Shumë amerikanë i pastrojnë veshët me pambuk, si pjesë e rutinës së rregullt të higjenës, duke shpresuar që të heqin dyllin e tepert të veshëve. Dylli është një substancë qe krijohet per nje arsye dhe duhet të jetë në veshët tuaj. Ai ndihmon në procesin e vetëpastrimit të veshëve tuaj, …

Read More »

Ky çift “nën moshë” dëshironte të regjistronte martesën e tyre por gati sa i nxorën jashtë nga Zyra e Regjistrimit Civile. Ja çfarë ndodhi përfundimisht me ta

Një pamje e këtyre dy fëmijëve që përqafojnë njëri-tjetrin mund tju habise, sidomos nese i shihni nga pikëpamja e nje prindi. Ata duken si fëmijë, por mënyra se si ata përqafojnë njëri-tjetrin duket sikur ata duhen shume. A lejohen fëmijët ta bëjnë këtë? Të gjithë mund të kruajnë kokën dhe të …

Read More »

Shkencëtarët italianë deklarojnë: Ja si të krijoni vet viagra natyrale vetëm nëpërmjet këtyre 2 përbërësve!

A e dini se shalqiri është një nga frutat më të shëndetshme në botë? Përveç ofrimit të përfitimeve të shumta shëndetësore, ai është gjithashtu një ushqim i përkryer që nxit kënaqësinë! Shkencëtarët italianë kanë quajtur lëngun e shalqirit një Viagra natyrale për shkak të efekteve të saj të nxitjes së …

Read More »

Ja se si të zgjidhim natyrshëm problemet e lekures si lythat, pikat e zeza dhe njollat e moshes!

Keto jane çështje të zakonshme të lëkurës me te cilat shumë njerëz merren çdo ditë. Lexoni për të mësuar se si te shpetoni natyrshem prej tyre. Vitamina C për lytha Ndërsa lythat zakonisht gjenden në duar dhe këmbë, shumica nuk janë serioze për të kërkuar ndihmë mjekësore nga një mjek. …

Read More »

Ja cka ndodhe nese shejtani e liron gomarin

Një gomarë e kishin lidhur për druri. Erdh shejtani dhe e zgjidhi. Gomari u fut në arat e komshinjve dhe nisi të hajë ç’i dilte para. Bashkëshortja e bujkut – pronarit të arës, kur pa gomarin, mori pushkën dhe e vrau. Pranari i gomarit dëgjoi pushkën dhe kur pa gomarin …

Read More »

Mamaja e vajzës me aftësi të kufizuara tërbohet kur sheh imazhin e te bijes ne internet duke u abuzuar me të. Por ja çfarë bën ajo … !

Natalie Weaver ka pasur komente të turpshme nga të panjohur. Kur Natalie Weaver pa imazhin e vajzës së saj duke u abuzuar në internet, ajo bëri atë që çdo prind do të bënte. Nëna e të tre femijeve kerkoi për personin përgjegjës. Për shkak të deformimeve të fytyrës, nëntëvjeçarja Sophia …

Read More »

Tmerri i kësaj nëne kur djali desh i vdiq vetëm prej një gabimi mjekësor Ja çfarë ishte e gabuar me ta!

Bobby kaloi 48 orë nën kujdesin intensiv pasi u diagnostikua me meningjit. Mjekët pretendonin se e kishin ngaterruar meningjitin e tij me nje problem te bajameve. Bobby Beardshall 17 muajsh ishte duke luftuar për jetën e tij. Mamaja e tij, Jane Brown, 42 vjeç, e kishte derguar Bobin tek mjeku …

Read More »