Home / Tag Archives: DUHET

Tag Archives: DUHET

Juncker: Çështja e emrit duhet të zgjidhet urgjentisht

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, tha se çështja e emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë është një çështje që duhet të zgjidhet urgjentisht. Juncker, në kuadër të vizitës së tij në kryeqytetin e Greqisë, Athinë, iu drejtua me një fjalim deputetëve në parlamentin grek, ku mes tjerash foli edhe për …

Read More »

Juncker: Çështja e emrit duhet të zgjidhet urgjentisht

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, tha se çështja e emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë është një çështje që duhet të zgjidhet urgjentisht. Juncker, në kuadër të vizitës së tij në kryeqytetin e Greqisë, Athinë, iu drejtua me një fjalim deputetëve në parlamentin grek, ku mes tjerash foli edhe për …

Read More »

Reagon Thaçi:Për Merkel ne Shqipri Jemi lodhur me raporte, BE duhet të Kthehem nga Turqia

Pas publikimit të Raportit të Progresit nga Komisioni Evropian për gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, ka reaguar Presidenti Hashim Thaçi. Ai ka thënë se qytetarët e Kosovës janë lodhur nga raportet e shumta dhe se është koha për diçka konkrete. Vetëm pak çaste pasi shefja e diplomacisë së BE’së, Federica …

Read More »

Rockefeller: Nëse duam ta mbajmë nën kontroll naftën, gazin natyror, mineralet, atëherë Turqia duhet të jetë nën diktatin tonë!

Ky është pranimi më i madh i shekullit XXI, artikuluar prej Dejvid Rokfelerit, bankier dhe biznesmen, një hebre nga Amerika. Deklarimet e Rokfelerit janë, në të vërtetë, fakte historikë, të cilët pak a shumë i dimë të gjithë. „Turqit kanë luftuar kundër komunizmit vite me radhë. Më 1950 në Turqi …

Read More »

Rockefeller: Nëse duam ta mbajmë nën kontroll naftën, gazin natyror, mineralet, atëherë Turqia duhet të jetë nën diktatin tonë!

Ky është pranimi më i madh i shekullit XXI, artikuluar prej Dejvid Rokfelerit, bankier dhe biznesmen, një hebre nga Amerika. Deklarimet e Rokfelerit janë, në të vërtetë, fakte historikë, të cilët pak a shumë i dimë të gjithë. „Turqit kanë luftuar kundër komunizmit vite me radhë. Më 1950 në Turqi …

Read More »

Ja sa shpesh duhet të lani flokët dhe a është keq ta përdorni shampon çdo ditë?

Se sa shpesh duhet ti lani flokët tuaj,kjo varet nga lloji i flokut dhe mënyra e jetesës. Si rregull i përgjithshëm, nëse flokët tuaj janë të thatë, ju duhet ti lani flokët maksimumi dy herë në javë, ndërsa flokët normale mund ti lani më shpesh, sa here te jete e …

Read More »

Ja sa shpesh duhet të lani flokët dhe a është keq ta përdorni shampon çdo ditë?

Se sa shpesh duhet ti lani flokët tuaj,kjo varet nga lloji i flokut dhe mënyra e jetesës. Si rregull i përgjithshëm, nëse flokët tuaj janë të thatë, ju duhet ti lani flokët maksimumi dy herë në javë, ndërsa flokët normale mund ti lani më shpesh, sa here te jete e …

Read More »

Dhikri të cilin nuk duhet ta harrojmë,lexone edhe kallxojuni familjarve tuaj,te afermve tuaj,shokeve dhe shoqeve,qe edhe ata ti praktikojn,e qdo pune bone per Allah,ta dini se Allahu shperblen shume?

Dhikri të cilin nuk duhet ta harrojmë,lexone edhe kallxojuni familjarve tuaj,te afermve tuaj,shokeve dhe shoqeve,qe edhe ata ti praktikojn,e qdo pune bone per Allah,ta dini se Allahu shperblen shum? “O besimtarë, përmendeni shpesh Allahun dhe lavdërojeni Atë në mëngjes dhe mbrëmje! (Ahzab, 41-42) “…Vërtetë, zemrat qetësohen me përmendjen e Allahut!” …

Read More »

Meta: Toleranca fetare në Shqipëri, duhet përmirësuar çdo ditë e më shumë

Presidentit i Republikës së Shqipëris, Ilir Meta mori pjesë në ceremoninë e prezantimit të studimit “Toleranca fetare në Shqipëri”, i realizuar nga Institutit për Demokraci e Ndërmjetësim dhe PNUD. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin Koordinatori i Përhershëm i Kombeve të Bashkuara në Shqipëri, Brian Williams, drejtues të komuniteteve fetare …

Read More »

Si të qetësoni dhimbjen e Migrenës natyrshëm, ja çfarë duhet të dini patjetër

Ka shumë mundësi për të hequr qafe një migrenë, dhe gjëra të ndryshme punojnë për njerëz të ndryshëm. Provoni mënyrat e mëposhtme për të hequr qafe një migrenë për të parë se çfarë funksionon më mirë për ju. 1. Ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e migrenës Ushqime Omega-3 Arra, fara …

Read More »

Prindër kini kujdes: Këto 5 shenja paralajmëruese nuk duhet ti injoroni kurrë!

Sa më shumë që ne prindërit , mundohemi të sigurohemi që fëmijët tanë të mos vuajnë kurrë, ne nuk mund t’i mbrojmë ata nga gjithçka. Pra, kur të vegjlit tanë sëmuren në mënyrë të pashmangshme, duhet të jemi prane tyre. Në vitet e fundit, një sëmundje eshte rikthyer: ethet e …

Read More »

BIK-u duhet të ketë avokat dhe secili që e fyen islamin me paditë dhe me të me u marrë drejtësia! (Video)

Osman Musliu, imam i ftuar në ‘Ditë Mbas Dite’ në Televizionin Rrokum ka thanë se nuk ka Islam politik, por mund të ketë individ që Islamit synojnë për interesa të caktuar me i dhënë karakter politik. Ai i ka marrë si shembull fetë në vendet arabe. Sipas tij, pothuaj se …

Read More »

BIK-u duhet të ketë avokat dhe secili që e fyen islamin me paditë dhe me të me u marrë drejtësia! (Video)

Osman Musliu, imam i ftuar në ‘Ditë Mbas Dite’ në Televizionin Rrokum ka thanë se nuk ka Islam politik, por mund të ketë individ që Islamit synojnë për interesa të caktuar me i dhënë karakter politik. Ai i ka marrë si shembull fetë në vendet arabe. Sipas tij, pothuaj se …

Read More »

Arsyet pse uji duhet të pihet ulur dhe jo në këmbë – zbulimi shkencorë dhe hadithi i Muhamedit (alejhi selam)

Kohët e fundit shkenca ka njoftuar opinionin publik rreth një zbulimi të veçantë e cila është mënyra sesi duhet të pihet uji. Njerëzit me të drejtë do pyesin se çfarë ndryshimi ka ta pish ujin në këmbë dhe ulur. Pozita e lukthit tek njerëzit ndryshon gjatë pozicionit në këmbë dhe …

Read More »

Arsyet pse uji duhet të pihet ulur dhe jo në këmbë – zbulimi shkencorë dhe hadithi i Muhamedit (alejhi selam)

Kohët e fundit shkenca ka njoftuar opinionin publik rreth një zbulimi të veçantë e cila është mënyra sesi duhet të pihet uji. Njerëzit me të drejtë do pyesin se çfarë ndryshimi ka ta pish ujin në këmbë dhe ulur. Pozita e lukthit tek njerëzit ndryshon gjatë pozicionit në këmbë dhe …

Read More »

A duhet te lexoj Kuran kur shkoj ne varreza?

Shejh Albani (Allahu e mëshiroftë!): Nuk gjendet në Sunetin autentik diçka (argument) që të dëshmojë për një vepër të tillë. Përkundrazi, Suneti tregon se legjitime gjatë vizitës së varreve është vetëm përshëndetja ndaj tyre (të vdekurve) me selam dhe përkujtimi i botës tjetër. Kështu kanë vepruar es-selafus-salih Allahu qoftë i …

Read More »

Nëse e keni marrë patentën me lekë, këto 5 teknika duhet t’i fiksoni mirë

Të ngasësh makinën mund të duket mjaft e lehtë, por sot e dimë fare mirë se rreziku mund të na vijë pa pritur, për shkak të rrugëve që “mund të fshehin” rreziqe. Ne e dimë që ju njiheni me këto metoda, por kemi disa sekrete nga specialistët e drejtimit të …

Read More »

Nëse e keni marrë patentën me lekë, këto 5 teknika duhet t’i fiksoni mirë

Të ngasësh makinën mund të duket mjaft e lehtë, por sot e dimë fare mirë se rreziku mund të na vijë pa pritur, për shkak të rrugëve që “mund të fshehin” rreziqe. Ne e dimë që ju njiheni me këto metoda, por kemi disa sekrete nga specialistët e drejtimit të …

Read More »

A duhet të heshtë djali nga padrejtsia e nënës ndaj nuses…

Pyetje: Esselamu alejkum. Ka shume raste qe vjerrat i bejne padrejtesi grave te djemve te tyre, shume pas syve te djemve por ndodhe edhe para tyre! Wallahi kjo eshte sahih. Nuk po e them veq si mbrojtje ndaj grave (nuseve) meqenese une tash jam vete ne moshe te shtyer. Pyetja …

Read More »

Hadithi madhështorë që duhet ta dijë çdo musliman!…

Profeti alejhi selam nje here iu drejtua Ibn Abasit me keto fjale te arta:.. ” O djalosh, ruaje Allahun dhe Allahu do te ruaje ty! Ruaje Allahun dhe do ta gjesh Ate perpara teje! Kur te kerkosh, kerko vetem nga Allahu dhe kur te lypesh ndihme lype vetem nga Allahu!… …

Read More »