Home / Tag Archives: dhe

Tag Archives: dhe

Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarit tek fëmijët

Asnjëherë nuk duhen ngritur duart ndaj fëmijëve, madje edhe kur ata ju kanë zemëruar shumë. Pasi përtej skuqjes acaruese në faqe, fëmija juaj mund të ketë pasoja edhe më të mëdha. Këtë e tregon një studim i fundit i Universitetit të Oregonit në SHBA, që përfshin gjashtë vende (Amerikë, Itali, …

Read More »

Përgjigje ateistëve dhe islamofobëve:

Ajo që dëgjomë më së shumti kohën e fundit në media nga islamofobët, është thënia e tyre: „Ne kemi qenë në të kaluarën krishter“!!! Edhe Azeri babai i Ibrahimit (a.s), ishte idhujtar dhe adhuronte statujat. Por Ibrahimi (a.s), ishte besimtar dhe adhuronte vetëm Zotin e Gjithësisë.Dhe nuk e dogji zjarri …

Read More »

Nëse LIVERPOOL kualifikohet në finale të ligës së kampionëve, SALAH dhe MANE dë të jenë Agjërueshëm

Liverpool është shumë afër që të kualifikohet në finale të Ligës së Kampionëve. E gjithë kjo pasi që skuadra e trajnerit Jurgen Klopp, ka fituar ndeshjen e parë përballë Romës me rezultat 5-2 në stadiumin Anfield Në ndeshjen e së martës dy gola i ka shënuar edhe Mohamed Salah dhe një …

Read More »

Rukje e fuqishme per dituri (Per nxenesit e zgjuar, studentet, arsimtaret,akademiket dhe gjenite)

Rukje e fuqishme per dituri (Per nxenesit e zgjuar, studentet, arsimtaret,akamdemiket dhe gjenite) Degjoje cdo dite me degjuese me sy mbyllur Beni dua Allahu me shkaterru mesyshin,hasedin dhe sihrin qe ndikon ne dije, zgjuaresi dhe intelegjence.

Read More »

Ja sa shpesh duhet të lani flokët dhe a është keq ta përdorni shampon çdo ditë?

Se sa shpesh duhet ti lani flokët tuaj,kjo varet nga lloji i flokut dhe mënyra e jetesës. Si rregull i përgjithshëm, nëse flokët tuaj janë të thatë, ju duhet ti lani flokët maksimumi dy herë në javë, ndërsa flokët normale mund ti lani më shpesh, sa here te jete e …

Read More »

Ja sa shpesh duhet të lani flokët dhe a është keq ta përdorni shampon çdo ditë?

Se sa shpesh duhet ti lani flokët tuaj,kjo varet nga lloji i flokut dhe mënyra e jetesës. Si rregull i përgjithshëm, nëse flokët tuaj janë të thatë, ju duhet ti lani flokët maksimumi dy herë në javë, ndërsa flokët normale mund ti lani më shpesh, sa here te jete e …

Read More »

Komentimi i veçantë nga komentatori arab dhe një sekret rreth Mohamed Salah

Do t’ua tregoj një sekret rreth lojtarit Muhammed Salah, që munden me ditê vetëm banorët e qytetit të Baselit. Çdo musliman do të gëzohet mendoj!  Pse Basel? Ngase ai një kohë ka jetu këtu në këtë qytet kur ka qenë lojtar i FC Basel.Me rëndësi êshtë një informatë e cila shumë më …

Read More »

PËRSHENDET ME SELAM KUR TË TAKOHESH DHE TË LARGOHESH

Transmetohet nga Ebu Hurejra radijAllahu anu se ka thënë: I Dërguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ue sel-lem ka thënë: “Kur ndonjëri prej jush vjen në tubim (mexhlis), le të përshëndesë (të pranishmit) me selam. Po ashtu kur dëshiron të largohet (prej tubimit), të përshëndesë (të pranishmit) me selam. Ngase përshëndetja …

Read More »

Zgjidheni bashkëshortin dhe bashkëshorten sepse do vuani gjith jeten pastaj (Video)

Këshilla për rininë: Zgjidheni bashkëshortin dhe bashkëshorten sepse familja është e rëndësishme!

Read More »

Ka lindur pak orë më parë, por fotoja e tij po bën xhiron e botës. Prindërit dhe mjekët nuk kanë fjalë!

Është normale që kur një fëmijë lind, e gjithë familja fillon t’i bëjë fotografi, pasi është një moment shumë i rëndësishëm dhe askush nuk dëshiron të humbasë orët e para të jetës. Sidoqoftë, ne e dimë se fotografitë më të këndshme mund të merren kur fëmijët janë rreth një vjeç, …

Read More »

Ka lindur pak orë më parë, por fotoja e tij po bën xhiron e botës. Prindërit dhe mjekët nuk kanë fjalë!

Është normale që kur një fëmijë lind, e gjithë familja fillon t’i bëjë fotografi, pasi është një moment shumë i rëndësishëm dhe askush nuk dëshiron të humbasë orët e para të jetës. Sidoqoftë, ne e dimë se fotografitë më të këndshme mund të merren kur fëmijët janë rreth një vjeç, …

Read More »

Shenja e kënaqësisë së Allahut dhe shenja e zemërimit ndaj nesh?…

Transmeton imam Bejhekiu në librin Shuabul Iman nga Umeri (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) se Musai (alejhi selam) një ditë iu drejtua Allahut dhe i tha: “O Zot!… Ti je Zoti ynë në qiell e ne jemi robërit e Tu në tokë. Cila është shenja e kënaqësisë Tënde dhe …

Read More »

NJË MËNYRË E THJESHTË PËR TA FITUAR BEREQETIN DHE MBROJTJEN E ALLAHUT…

Transmetohet nga Enes ibn Maliku, se Pejgamberi (savs) i ka thënë atij: “O biri im, kur të hysh në shtëpinë tënde jep selam, do të zbret bereqet mbi ty dhe mbi familjarët tuaj.” (Tirmidhiu) Transmetohet nga Ebu Umame (r.a.) se Pejgamberi (savs) ka thënë: “Tre (veta) janë nën mbrojtjen e …

Read More »

Djali i Erdoganit në Novi Pazar me shqiptarët e Preshevës dhe Sanxhakut: Ju sjell shumë selame nga babai im!

Me Bilal Erdogan-djali i presidentit të Turqisë, pos me autoritet e Sanxhakut si me kryetarin e Këshillit Kombëtar të Boshnjakëve Dr Sulejman Ugljanin dhe kryetarin e Novi Pazarit- Nihat Bishevac takoi edhe kryetarin e KKSH-së dr.Shukri Ymeri si dhe liderë e përfaqësues nga Lugina e Preshevës. Mu ne ditën e …

Read More »

Blen një pikturë prej $ 88, por ai i tronditet kur e hap atë dhe gjen dicka të fshehur brenda saj!

Ndërsa shumica prej nesh tentojnë të shohin thesaret si diçka që është e fshehur në një hartë, ka një gamë të gjerë thesaresh që fshihen në fushën tonë të shikimit çdo ditë, plotësisht të panjohur për ne. Kur ky shkrimtar nga VICE vendosi të blinte një pikturë ,ai kurrë nuk …

Read More »

Vetëvrasja e katërfishtë dhe arti i kapitullimit të një shoqërie

VULLNET KRASNIQI   Vetëvrasjet zakonisht hapin shumë dilema sepse lënë shumë të panjohura në ekuacionin e së vërtetës, madje edhe në versionet kur të vetëvrarët lënë letra lamtumirëse. Gjithmonë ekziston edhe dyshimi nëse ajo çfarë është shkruar në letër është dhe arsyeja kryesore e aktit. Për këtë arsye edhe kurioziteti …

Read More »

Si të shmangni parukieren dhe të prisni flokët tuaj vetë!

Për fat të keq, prerjet e këqija janë një dukuri shumë e zakonshme dhe ndodhin ne shumicen prej nesh. Shkuarja në sallon mund të jetë ndonjehere një dhimbje per ju. Jo vetëm që duhet të kuptoni se si ti prisni, cfare ngjyre apo stili e cila eshte një punë në …

Read More »

Intervistë me Hetem Ramadanin:Farmacia është “sëmundja” që po mbytë njerëzit. Unë po shëroj njerëzit me ushqim dhe vitamina!

Për Hetem Ramadanin “Farmacia është “sëmundja” që po mbytë njerëzit”. Ai pretendon që di metoden alternative të shërimit me ushqim dhe vitamina dhe tashmë rastet e para po tregojnë se diabeti, tensioni dhe disa sëmundje të tjera mund të trajtohen pa ilaçe. E gjithë kjo përmes këshillave të medituesit dhe …

Read More »

Intervistë me Hetem Ramadanin:Farmacia është “sëmundja” që po mbytë njerëzit. Unë po shëroj njerëzit me ushqim dhe vitamina!

Për Hetem Ramadanin “Farmacia është “sëmundja” që po mbytë njerëzit”. Ai pretendon që di metoden alternative të shërimit me ushqim dhe vitamina dhe tashmë rastet e para po tregojnë se diabeti, tensioni dhe disa sëmundje të tjera mund të trajtohen pa ilaçe. E gjithë kjo përmes këshillave të medituesit dhe …

Read More »

Dhikri të cilin nuk duhet ta harrojmë,lexone edhe kallxojuni familjarve tuaj,te afermve tuaj,shokeve dhe shoqeve,qe edhe ata ti praktikojn,e qdo pune bone per Allah,ta dini se Allahu shperblen shume?

Dhikri të cilin nuk duhet ta harrojmë,lexone edhe kallxojuni familjarve tuaj,te afermve tuaj,shokeve dhe shoqeve,qe edhe ata ti praktikojn,e qdo pune bone per Allah,ta dini se Allahu shperblen shum? “O besimtarë, përmendeni shpesh Allahun dhe lavdërojeni Atë në mëngjes dhe mbrëmje! (Ahzab, 41-42) “…Vërtetë, zemrat qetësohen me përmendjen e Allahut!” …

Read More »