Home / Tag Archives: cfarë

Tag Archives: cfarë

Si mund ta dëmtoj sheqeri shëndetin tuaj dhe çfarë mund të bëni për ta ndaluar atë

Shkencëtarët amerikan kanë zbuluar se sheqeri nuk është aq i rrezikshëm për shëndetin tonë siç kemi menduar. Më shumë se aq, një sasi e vogël e sheqerit është e nevojshme për trupin tonë te funksionoj siç duhet. Por, ne shpesh hamë shumë akullore, çokollatë, torta të ndryshme, dhe ushqime tjera …

Read More »

ÇFARË HUMB NJERIU QË NUK FAL NAMAZ NATE?!

Humbja e parë: E humb nofkën rob i Mëshiruesit, Allahu thotë: “E robërit e Mëshiruesit janë ata të cilët … dhe ata që e kalojnë natën duke i bërë sexhde Zotit të tyre, dhe duke ndenjur në këmbë.” Sureja Furkan, 63-64. Humbja e dytë: E humb nofkën i devotshëm, Allahu …

Read More »

SHBA-ja dhe Kina po luajnë një lojë të rrezikshme. Çfarë ndodh më pas?

Nga Stejsi Godard Ushtarët amerikanë dhe kinezë, luajtën një lojë të rrezikshme në Detin e Kinës Jugore këtë javë, duke shtuar tensionet në rritje, lidhur me çështjet tregtare, dhe akuzat për ndërhyrjen e Pekinit në zgjedhjet e mesit të mandatit në SHBA. Marrëdhëniet SHBA-Kinë duket të jenë në terren të …

Read More »

Ja cfarë i ndodh trupit tuaj nëse ecni cdo ditë! (Më poshtë po ju paraqesim disa nga efektet më të mira të ecjes)

Ja cfarë i ndodh trupit tuaj nëse ecni cdo ditë! Ecja është një ushtrim krejtësisht i lirë dhe i lehtë, që kërkon shumë pak përpjekje dhe përmirëson jo vetëm mirëqenien tuaj fizike, por edhe atë mendore. Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të thjeshtë por shumë efektive të humbjes …

Read More »

Ja nga çfarë po u dëmtohet rëndë truri i fëmijëve tuaj, mund ta ndaloni…

Një studim i fundit zbulon se çfarë ndodh me trurin e fëmijëve që përdorin tabletat. Ne shohim fëmijët që luajnë me telefona, kompjuter dhe tableta çdo ditë. Teknologjia po bëhet pjesë integrale e shoqërisë dhe shumë shkolla po kalojnë nga letra në ekranet me prekje nëpër klasat e tyre. Tabletat …

Read More »

Ja nga çfarë po u dëmtohet rëndë truri i fëmijëve tuaj, mund ta ndaloni

Një studim i fundit zbulon se çfarë ndodh me trurin e fëmijëve që përdorin tabletat. Ne shohim fëmijët që luajnë me telefona, kompjuter dhe tableta çdo ditë. Teknologjia po bëhet pjesë integrale e shoqërisë dhe shumë shkolla po kalojnë nga letra në ekranet me prekje nëpër klasat e tyre. Tabletat …

Read More »

ÇFARË JANË NJERËZIT, ASHTU JANË EDHE UDHËHEQËSIT

Një pjesëtar i havarixhëve (tekfirxhi) kishte dalë para hz. Aliut për të sjellë prova kundër tij, kështu që, ndër të tjera, i thotë: “Pse Ebu Bekri dhe Omeri ishin të suksesshëm dhe fitues, kurse ti nuk je i tillë?” Hazreti Aliu i ishte përgjigjur: “Sepse Ebu Bekri dhe Omeri ishin …

Read More »

Letra e Profetit Muhamed që vlen deri në ditën e Kijametit: Ja çfarë thotë për të krishterët…

Sipas traditës së murgjëve krishterë të manastirit ‘Shën Katerina’ në Sinaj, profeti Muhamet shpesh e vizitonte manastirin dhe zhvillonte biseda me klerikët krishterë. Ky dokument është shkruar më vitin 626, ndërsa përbëhet nga disa dispozita rreth termeve të lidhura rreth jetës së krishterëve nën udhëheqjen islame dhe mban vulën e …

Read More »

Cfare tha Pejgamberi,Muhamedi alejhi selam per vajin e ullirit dhe perdorimin e tij?

Vaji i ullirit është i pranishëm në shumë familje, por të pakta janë ato familje të cilat kanë njohuri të përgjithshme rreth vajit të ullirit. Shkurtimisht do të rendisim me lejen e Zotit disa nga dobitë dhe rëndësitë e këtij produkti ushqimor. Druri i ullirit është bekuar dhe përmendur në …

Read More »

Brexit: Çfarë do të ndodhë me Britaninë e Madhe pas 30 marsit 2019?!

Janë orët e hershme të mëngjesit të 30 marsit 2019, dhe katastrofa nis të shpaloset ngadalë. Radiot britanike, raportojnë për bllokimin e trafikut në portet e trageteve në Dover dhe Folkstoun. Fluturimet nga Hithrou, Getuik dhe aeroportet e tjera në kontinent janë anuluar. Është e shtunë, ndaj tregjet e aksioneve …

Read More »

Ja çfarë ka brenda Qabesë në Mekë [Foto]

Në një sipërfaqe që nuk i kalon 180 metra katrorë, Qabja përmban tri shtylla prej druri të cilat mbajnë tavanin e saj. Druri i përdorur është i një prej llojeve më të forta, vënë nga një prej shoqëruesve të profetit Muhamed, Abdullah bin Zubejri.Shtyllat janë më shumë se 1.350 vjet …

Read More »

Mos E Humbisni! Ja Çfarë Thotë Kurani Për Borën!

Në Kuran, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani nuk e përmend dëborën, pasi ai u drejtohet arabëve të cilët nuk e njihnin borën, Vetëm ata që merreshin me tregti dhe udhëtonin drejt vendeve ku binte borë, e dinin si është bora. …

Read More »

Ja se çfarë mësimi i dha mësuesi nxënësve të tij!

Kohë më parë, një mësues vendosi të takonte disa nga nxënësit e tij të mëparshëm për të mësuar se çfarë rrjedhe ka marrë jeta e tyre. Ai kishte kohë pa i takuar nxënësit të cilët tashmë ishin të rritur dhe mendoi se duhet t’i takonte për të folur për jetën. …

Read More »

Cfare eshte spirulina dhe cilat jane perfitimet shendetesore prej saj?

Cfare eshte spirulina dhe cilat jane perfitimet shendetesore prej saj? Spirulina eshte alge jeshile e njohur ndryshe si ‘ushqimi me i pasur ne bote’. Ka 2300% me shume hekur se sa spinaqi, 3900% beta karoten me shume se karrota, 300% me shume kalcium se sa qumeshti, 375% me shume proteina …

Read More »

Cfare thone hulumtimet bashkekohore per dhallen ?

Cfare thone hulumtimet bashkekohore per dhallen ? Banoret e basenit te detit mesdhetar shume shekuj e kane perdorur kosin si ilac kunder diarrese dhe veshtiresive ne zorre. Hulumtimet bashkekohore tregojne se kosi ndihmon ne eliminimin e bakterieve qe shkaktojne helmim me ushqim, mes te cilave me te rendesishme jane salmonella …

Read More »

Cfare mbjellë atë do korësh!

Një ditë, mbreti i mblodhi tre shërbëtorët e tij. Secilit prej tyre u dha nga një thes t’i mbushin me pemë e t’ia sjellin atij “Do t’mi sillni të mbushura me pemë deri ne perëndim te diellit”, u tha mbreti atyre. U nisen të tre me të njëjtin mendim që …

Read More »

Sprovat e shpeshta në jetë , cfarë dëshiron Allahu nga ne?

Falënderimi i takon Allahut, Zotit të të gjitha botëve. Prej Tij falje, ndihme dhe udhëzim kërkojmë. Kë e udhëzon All-llahu në rrugë te drejtë ai me të vërtetë është i udhëzuar, e atë të cilin Allahu e le në humbje, askush nuk mund ta vë në rrugë të drejtë. Dëshmoj …

Read More »

Çfarë fsheh admirimi i Zukerbergut për perandorin August?

Njerëzve me shumë pushtet u pëlqen të adhurojnë një figurë historike. U pëlqen të kenë një figurë të lashtësisë që ta admirojnë, dhe, pse jo, t’ia kalojnë. Mark Zuckerberg tregoi për “New Yorker” se sa shumë e admironte figurën e perandorit romak, Augustit. Ai dhe gruaja e tij, madje, i …

Read More »

E Dini Se Çfarë Do Të Thotë Kur Zorrët Bëjnë “Gërr – Gërrr”?!

Na ka ndodhur të gjithëve, qoftë në mes të mbledhjes apo në një takim me miqtë të dëgjojmë një zhurmë që vjen nga stomaku qoftë në mes të mbledhjes apo në një takim me miqtë të dëgjojmë një zhurmë që vjen nga stomaku Shumë ekspertë thonë se nuk është gabim …

Read More »

E Habitshme! Çfarë Ndodh Me Trupin Tuaj Nëse Nuk Kryeni Marrëdhënie Për Një Javë, Më E Keqja Ndodh Pas 10 Ditësh

Marrëdhëniet intime janë jetësore ndaj nëse jeni nga ata persona që e lini veten për një periudhë kohe pa kryer marëdhënie, kini kujdes. Kjo ka pasoja fizike me kalimin e kohës dhe shumica prej tyre janë negative.Ato sjellin përfitime të ndryshme për shëndetin tuaj ndaj nëse keni pasur marrëdhënie seksuale …

Read More »