Home / Feja / Si erdhi “Black Friday” në Kosovë (Video)

Si erdhi “Black Friday” në Kosovë (Video)

E premtja e zezë, apo e njohur në versionin origjinal si “Black Friday” është ditë që shënon zbritje të mëdha të artikujve nëpër dyqane. Por pak nga ne pyesin se ku e ka origjinën kjo “Festë e shopingut”.
E Premtja e Zezë është një emër joformal për ditën e parë pas Ditës së Falënderimeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila vie të enjten e katërt të nëntorit. Kjo ditë është konsideruar si fillimi i sezonit të blerjeve të Krishtlindjeve, dhe shënohet që nga viti 1952.
Mania e blerjeve ka kapluar edhe Kosovën. Në qendrën tregtare Gorenje shohim se si janë mbledhur qindra blerës për të shfrytëzuar zbritjen. /

window.fbAsyncInit = function() {
FB.init({
appId : ‘1847400895584906’,
xfbml : true,
version : ‘v2.9’
});
FB.AppEvents.logPageView();
};

(function(d, s, id){
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) {return;}
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = “//connect.facebook.net/en_US/sdk.js”;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Check Also

AKTUALE Nxënësit në Prishtinë pinë drogë, në Preshevë falen, RTK akuzon preshevarët.(Foto dhe Video)

Nxënësit në Prishtinë pinë drogë, në Preshevë falen, RTK akuzon preshevarët pse mësojnë islamin. (Foto …