Home / Feja / Sallatë e pergamenës dhe bullgurit

Sallatë e pergamenës dhe bullgurit

Sallatë e pergamenës dhe bullgurit

 • 1 kupë bullgur
 • 1 ½ kupës supë perimesh pa yndyrë apo ujë
 • 2 lugë supe arra të copëtuara
 • 1 kupë fletë pergamene
 • 2 thelba hudhre
 • Lëng nga një limon
 • Kripë për shije
 • 1 domate e madhe apo 2 të mesme të copëtuara
 • 1 lugë supe vaj ulliri (opsionale).
 1. Sjelle supën e perimeve për t’u zier dhe shtoja bullgurin.
  Largoje nga nxehtësia dhe mbuloje.
  Le të qëndrojë për 20 minuta derisa gruri është i butë dhe uji të jetë absorbuar.
 2. Vendosi arrat në procesorin e ushqimit dhe bëji pure, po ashtu dhe pergamenën,
  hudhrën dhe gjysmën e lëngut të limonit, përzieji derisa të bëhet pastë e trashë.
  Shto kripë për shije.
 3. Bëji bashkë bullgurin me pastën, domatet dhe trangullin si dhe përzieji.
  Nëse dëshiron shtoji vaj ulliri apo lëng limoni për shije.
  Shërbehet në temperaturë dhome, e zbukuruar me pergamenë shtesë.
 4. Kjo mund të bëhet shumë lehtë si pjatë kryesore duke i shtuar bullgurit leblebi apo fasule të bardha.
  Shërbehet me sallatë të gjelbër për një shujtë të lehtë dhe të shijshme.

Kjo shujtë është për një person.

Check Also

Lavrov: Rusia plotësisht mbështet sovranitetin territorial dhe integritetin e BeH-së

Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergey Lavrov, pas takimit në Sarajevë me homologun …