Home / Shendeti / Ëmbëlsira me Speca djegës

Ëmbëlsira me Speca djegës

Këto ëmbëlsira kanë një shije të veçantë dhe të këndshme. Janë shumë të mira dhe të shijshme, për tu shoqëruar me kafe apo çaj.

Përbërësit

10 spec i kuq (djegës, që u janë hequr farat dhe janë grirë)
1 e gjysmë filxhan sheqer (i bardhë)
1 filxhan gjalpë (i zbutur)
1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje
2 vezë
2 e 3/4 filxhan miell
1 lugë çaji pluhur pjekës
1 lugë çaji kripë

Përgatitja

Ngrohim paraprakisht furrën në165 gradë C.

Në një tas të madh, përziejmë specat, sheqerin, gjalpin, vaniljen dhe vezët.

I rrahim derisa të zbuten.

Në një tas tjetër, përziejmë bashkë miellin, sodën për pjekje dhe kripën.

I përziejmë mirë. E hedhim përzierjen mbi ëmbëlsirat e palyera me yndyrë.

I pjekim për 10 minuta në furrën e nxehur që më parë ose deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë.

I lemë të ftohen.

Shperndaje lajmin Ëmbëlsira me Speca djegës ne facebook, twiter, google+ etj.

Check Also

Keni dhembje të nyjeve, reumë ? Ju vjen në ndihmë vaji nga specat e kuq djegës

Vaji përgtitet nga specat e kuq djegës dhe ndihmon shumë të radikulitet, miozitet, neuralgjitë, reuma …