Home / Troje Shqiptare / Maqedonia

Maqedonia

Marrëveshje kritike nga Turqia

Marrëveshja synon zhvillimin e mëtejshëm të rrjeteve të transmetimit të gazit ndërmjet Turqisë, Greqisë dhe Italisë. “Marrëveshja e lidhur ndërmjet Republikës së Turqisë, Republikës së Greqisë dhe Republikës së Italisë për Zhvillimin e Korridorit të Transportit të Gazit Turqi-Greqi-Itali” është publikuar në Fletoren Zyrtare. Përmes kësaj marrëveshjeje synohet jo vetëm …

Read More »

Qiproja greke fiton 4 miliardë euro nga shitja e nënshtetësisë

Pretendohet se administrata grekqipriote ka fituar rreth 4 miliardë euro duke u shitur shtetësinë biznesmenëve të pasur rusë dhe ukrainas. Gazeta “The Guardian”, që del në Britaninë e Madhe, shkruan në një artikull të saj se administrata grekoqipriote ka shitur nënshtetësinë e Bashkimit Evropian me çmime shumë të larta nëpërmjet …

Read More »

Gazetari i pavarur serb hyn në grevë urie kundër censurimit të medias

Vukasin Obradoviç, i cili krijoi Vranjske novine, një gazetë të përjavshme, të pavarur dhe të respektuar në qytetin jugor të Vranjes në Serbi, njoftoi të martën se do të futej në grevë urie në shenjë proteste për mbylljen e publikimit të tij dhe për rënien e lirisë së medias në …

Read More »

I kërcënuar nga hidrocentralet, lumi i fundit i egër në Europë zbulon sekretet e tij

Besar Likmeta Në prill të këtij viti, rreth 30 shkencëtarë nga katër vende europiane u zhvendosën për një javë pranë fshatit Poçem në luginën e Vjosës në jug të Shqipërisë – e cila sipas aktivistëve mjedisorë kërcënohet nga projektet e qeverisë shqiptare për ndërtimin e hidrocentraleve – për të hulumtuar …

Read More »

Rikalo porosit shqiptarët: Mos me ngucni se edhe unë kam prejardhje ilire, pyeteni Fahri Xharrën

Ka reaguar edhe një herë ministri serb në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rikalo. Ai kësaj rradhe ka paspur një porosi për gjithë shqiptarët që po e kërkojnë shkarkimin e tij. “Më është bërë bajat emri im duke e parë çdo ditë nëpër media. Më vjen keq që shqiptarët po e …

Read More »

Ja sesi Visar Korenica i pergjigjet shpifjeve te katolikut Berat Buzhala

Pas shpifjeve te Gazetes Express per anti-semitizmin e kandidatit te Levizjes Vetevendosje Visar Korenica, Visari i eshte pergjigjur keshtu fushates shpifese te orkestuar nga gazeta Express. Korenica shpjegon dhe ndan qarte denoncimin e krimeve te Izraelit kunder palestinezeve me anti-semitizmin. Ai i kujton izraeliteve sesi shqiptaret i shpetuan ata nga …

Read More »

Berat Buzhala dhe izraelitet e Beogradit sulmojne Visar Korenicen

Ambasada e Izraelit në Beograd e cila mbulon edhe Kosovën e ka dënuar fuqishëm deklaratën e Visar Korenicës, kandidatit të Vetëvendosjes për kryetar të Rahovecit, i cili në një postim në Facebook tha se shteti i Izraelit do të zhduket nga faqja e dheut. Berat Buzhala dhe gazeta e tij …

Read More »

Adem Demaci: Rugova nuk ishte asgje tjetër përveç një “pijanec”, ishte i çmendur pas vajzave te reja

Ne kete video nder te tjera Demaçi thote: “Rugova ishte ne rrugën e kombit sa ishte letë, si u veshtirsun punët ai iku, ju shishmu rakia, konjaku e kolltuku, ai filloje me e harru edhe rrugën e kombit.Rugova ka qene i urte e burrë i mire, por ishte një frikacak …

Read More »

U masakrua nga qentë pitbull, ja kush është vogëlushja shqiptare

Një ngjarje që nuk mund të shpjegohet. Nuk gjej fjalët. E gjithë qyteza është në zi për tragjedinë që ka goditur këtë familje”, është shprehur për mediat italiane Mauro Brunetti, nënkryetari i bashkisë së komunës së Flero, pas ngjarjes së djeshme ku një vajzë 1-vjeçe mbeti viktimë e kafshimit të …

Read More »

Kosovë, haxhinjtë kthehen nga tokat e shenjta

Grupi i parë dhe i dytë i haxhinjve nga Kosova, të cilët ishin në tokat e shenjta në Arabinë Saudite për të kryer haxhin, kanë mbërritur në aeroportin “Adem Jashari” në Prishtinë, raporton Anadolu Agency (AA). Nga Kosova sivjet janë nisur 1.080 haxhinj, ku prej tyre 400 ishin gra. Ata …

Read More »

Përçahen shqiptarët në Maqedoni 2 aleanca për zgjedhjet e ardhshme

Në zgjedhjet lokale të 15 tetorit në Mqedoni duket se dy Aleanca për Shqiptarët do të kërkojnë votën e qytetarëve. Njëra si parti Aleanca për Shqiptarët nën udhëheqjen e Zijadin Selës, ndërsa tjetra si koalicion parazgjedhor për zgjedhje lokale, por gjithashtu e quajtur Aleanca për Shqiptarët (Uniteti, RDK). Palët e …

Read More »

Mortajat serbe në duart e militantëve kurdë

Ministria e Tregtisë në Serbisë dhe prodhuesi shtetëror i municioneve Krusik, kanë zbuluar se mortajat e gjetura te një milici kurde në Siri ishin nga një grup armësh të shitura te Komanda e Operacioneve Speciale të Pentagonit, SOCOM. SOCOM, i cili është përgjegjës për sigurimin e armëve për rebelët e …

Read More »

Serbia dhe Mali i Zi gati për tu pranuar në BE, Shqipëria i duhet amerikanëve

Serbia dhe Mali i Zi kanë fituar edhe njëherë në raport me vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Ndonëse këto ditë presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, ka deklaruar edhe njëherë se BE-ja nuk do të zgjerohet deri në vitin 2019, ai ka iniciuar një lëvizje që ndihmon në mënyrë …

Read More »

Kelmendi: Shkarkojeni Rikalon ose rrëzojeni qeverinë

Kryetari i Partisë Fjala, Gëzim Kelmendi, po kërkon që ministri i Bujqësisë, Nenad Rikalo të shkarkohet menjëherë. Kelmendi jep edhe opsionin e dytë se nëse Rikalo nuk shkarkohet, ai propozon të rrëzohet qeveria. “Mbi të po rëndojnë akuza për torturim të shqiptarëve gjatë luftës në Kosovë. Për krimet e tij …

Read More »

KOT E KENI DREQËR, BIJA E BIJË TË DJAJVE

Nga Sulejman Mehazi Edhe halli i disa gazetarëve, opinionistëve, politikanëve sqepkojrila, naivëve mendjelehtë, butakëve inatçorë shqiptarë nga Shqipëria e Kosova, na shesin e na japin mendtë me rërë se kah t’ia mbajnë e kah t’shkojnë shqiptarët, n’perëndim a n’lindje. Leshat e dredhur të nënave të tyre mendojnë se populli, shqipja …

Read More »

Binjakëzohen 2 qytetet osmane: Berati i Shqipërisë me Amasya të Turqisë

U zhvillua dje ceremonia e binjakëzimit ndërmjet qyteteve të Beratit dhe Amasyas në Turqi. Marreveshja e binjakëzimit u nënshkrua nga Kryetarët e Bashkive respektive, Petrit Sinaj dhe Cafer Özdemir. Marrëveshja fokusohet në disa pika, si: bashkëpunimi ekonomik, kulturor, në fushën e turizmit, arsimit, shërbimeve sociale dhe shkëmbimeve midis stafeve. Në …

Read More »

Ministri grek: Deklaratat e Ramës, provokuese, izolojnë Shqipërinë

Ministri Grek i Mbrojtjes Panos Kammenos gjatë një konferencë për mediat komentoi deklaratat e fundit të Kryeministrit Edi Rama për marrëdhëniet dypalëshe. Kammenos jo vetëm i ka cilësuar provokative  deklaratat e kryeministrit shqiptar por vuri në dukje edhe disa lëvizje që lidhen me pakicën greke në Shqipëri. Gjatë një konference për mediat …

Read More »

Arsimimi dhe “pornografia”

Shkruan: Ismail BARDHI, Shkup Arsimi, në përgjithësi, dhe ai universitar, në veçanti, është një çështje shumë serioze, por për arsye se ne me çështjet serioze nuk merremi seriozisht, atëherë i lejoj vetes që, duke u “mbështetur” mbi thashethemet tona kur flasim mbi arsimin, ta filloj kësisoj: para nja njëzet vitesh …

Read More »

Greqi – Zyra e “Turkish Airlines” në Athinë sulmohet nga anarkistët e “Rouvikonas”

Një grup anarkistësh grekë u përpoqën të hynin me forcë në zyrën e Linjave Ajrore Turke (THY) në Athinë duke shkaktuar dëme materiale. Siç bëjnë të ditur burimet zyrtare, mëngjesin e së mërkurës, të dyshuarit e lidhur me grupin anarkist “Rouvikonas” dëmtuan derën prej qelqi në hyrje të zyrës së …

Read More »

Prishtinë – Agjencia turke TIKA rinovon Parkun e Qytetit

Parku i Qytetit në qendër të Prishtinës me lodra të papërdorshme për një kohë të gjatë dhe me pamje jo të mirë do të rinovohet me mbështetjen financiare të Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA)”, thuhet në një njoftim të kësaj agjencie. Kanë filluar punimet për rinovimin dhe rregullimin …

Read More »