Home / Troje Shqiptare / Maqedonia

Maqedonia

Ramush Haradinaj oficer rezervë në Armatën Jugosllave, APJ?!

A e keni ditur se kryeministri Ramush Haradinaj, ka pasur një përgatitje krejt të veçantë, madje ushtarake?! Por, a ju shkon në mendje të pyesni tani, pse do ta ketë mbajtur të fshehur ai, biografët e tij, dhe autorë të tjerë për kaq shumë gjatë. Ai ka qenë, sipas disa …

Read More »

Ramush Haradinaj oficer rezervë në Armatën Jugosllave, APJ?!

A e keni ditur se kryeministri Ramush Haradinaj, ka pasur një përgatitje krejt të veçantë, madje ushtarake?! Por, a ju shkon në mendje të pyesni tani, pse do ta ketë mbajtur të fshehur ai, biografët e tij, dhe autorë të tjerë për kaq shumë gjatë. Ai ka qenë, sipas disa …

Read More »

Turqia prish planet greke me stërvitjen ushtarake

Turqia deklaroi se deri më 10 mars në Mesdheun Lindor do të zhvillojë një stërvitje të re ushtarake në zonën, të cilën udhëheqja greko-qipriote e quan si “parcela nr. 3”. Turqia aktualisht është duke e zhvilluar një stërvitje ushtarake në “parcelën nr.3”, e cila është pjesë përbërëse e zonës ekskluzive …

Read More »

Turqia prish planet greke me stërvitjen ushtarake

Turqia deklaroi se deri më 10 mars në Mesdheun Lindor do të zhvillojë një stërvitje të re ushtarake në zonën, të cilën udhëheqja greko-qipriote e quan si “parcela nr. 3”. Turqia aktualisht është duke e zhvilluar një stërvitje ushtarake në “parcelën nr.3”, e cila është pjesë përbërëse e zonës ekskluzive …

Read More »

Hoxhë Shefqet Krasniqi: Nuk pendohem për ligjëratat që Prokuroria i konsideron nxitëse të terrorizmit

Shefqet Krasniqi tha se nuk ishte pishman për asgjë çfarë ka thënë në asnjë ligjëratë të tij. Ai në gjykatë ka mohuar t’i ketë njohur Ilir Mustafën, Venera Ademin dhe Blerim Heten, tre shqiptarët për të cilët familjaret e tyre dhe Prokuroria Speciale pretendojnë se u frymëzuan nga ish-imami i …

Read More »

Shefqet Krasniqi nuk pendohet për ligjëratat që Prokuroria i konsideron nxitëse të terrorizmit

Shefqet Krasniqi tha se nuk ishte pishman për asgjë çfarë ka thënë në asnjë ligjëratë të tij. Ai në gjykatë ka mohuar t’i ketë njohur Ilir Mustafën, Venera Ademin dhe Blerim Heten, tre shqiptarët për të cilët familjaret e tyre dhe Prokuroria Speciale pretendojnë se u frymëzuan nga ish-imami i …

Read More »

Shefqet Krasniqi nuk pendohet për ligjëratat që Prokuroria i konsideron nxitëse të terrorizmit

Shefqet Krasniqi tha se nuk ishte pishman për asgjë çfarë ka thënë në asnjë ligjëratë të tij. Ai në gjykatë ka mohuar t’i ketë njohur Ilir Mustafën, Venera Ademin dhe Blerim Heten, tre shqiptarët për të cilët familjaret e tyre dhe Prokuroria Speciale pretendojnë se u frymëzuan nga ish-imami i …

Read More »

Nga opozita greke vijnë sinjale për ankimimin e “Marrëveshjes së Detit” në Gjykatë

Nuk është vetëm opozita shqiptare që nuk dëshiron një marrëveshje të re detare me Greqinë. Prova më e fortë ishte dalja e Ilir Metës në konferencë për shtyp dhe publikimi i korrespondencës me Ministrinë e Jashtme, duke mos harruar këtu edhe kundërshtinë e Sali Berishës e Lulzim Bashës ndaj një …

Read More »

Merkel kritika Brukselit për mungesën e financimeve në Ballkan

Kancelarja Angela Merkel ka kritikuar mungesën e mbështetjes së fuqishme nga Brukseli për vendet e Ballkanit Perëndimor. Pas takimit me kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev në Berlin, kancelarja gjermane tha se pyetja kryesore në këtë moment është “edhe sa kohë nevojitet që paratë e premtuara në kuadër të Procesit të …

Read More »

Shqipëri – Agjencia turke TIKA vazhdon mbështetjen për nxënësit me aftësi të kufizuara

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) përfundoi rikonstruksionin dhe mobilimin e ambienteve për nxënësit konviktorë në Institutin e Nxënësve që nuk Shikojnë në Tiranë, duke iu ardhur në ndihmë dhjetëra nxënësve që qëndrojnë në konvikt. Përmes një aktiviteti ku merrte pjesë zëvendësministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë e Shqipërisë, …

Read More »

Ministri Kotzias flet për nxënësin shqiptar që veshi bluzën e “Shqipërisë së Madhe”

Ministri i  Jashtëm Nikos Kotzias ka komentuar lidhur me rastin e nxënësit shqiptar në Kretë që u shfaq në një orë mësimi me bluzën e “Shqipërisë së Madhe”. Duke iu përgjigjur pyetjeve të një deputeti, ministri Kotzias e konsideroi një rast të izoluar dhe se kjo ngjarje nuk duhet të …

Read More »

Shekullarizmi i keqkuptuar i Kosovës

Nga Shpend Kursani Një shtyllë themelore e shtetit të Kosovës që kur shpalli pavarësinë në vitin 2008 shpesh është thënë të jetë ajo e ‘shekullarizmit’. Kjo periudhë kohore është mjaft e kufizuar për të diskutuar mbi manifestimin e këtij koncepti, meqë marrëdhënia ndërmjet shekullarizmit dhe religjiozitetit ka pasur shtrirje për …

Read More »

Eeleftheros typos: Meta hodhi flakë mbi negociatat e detit

“Bombë” në kufijtë detarë greko-shqiptarë: Presidenti shqiptar bllokon negocimin”. Me kete titull i ka komentuar gazeta greke Eeleftheros typos zhvillimet e fundit për paktin detar mes Athinës dhe Tiranës. Media greke flet me tej per “Zjarr” në marrëdhëniet greko-shqiptare te vëne nga presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, pas refuzimit të …

Read More »

Në maj Erdogan pritet të vizitojë Maqedoninë

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) dhe Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, pas takimit të realizuar në Kompleksin Presidencial në Ankara, mbajtën një konferencë shtypi të përbashkët. Duke iu përgjigjur ftesës së homologut të tij të Maqedonisë, Erdoan tah se në rast se programi i tij do …

Read More »

Në maj Erdogan pritet të vizitojë Maqedoninë

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) dhe Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, pas takimit të realizuar në Kompleksin Presidencial në Ankara, mbajtën një konferencë shtypi të përbashkët. Duke iu përgjigjur ftesës së homologut të tij të Maqedonisë, Erdoan tah se në rast se programi i tij do …

Read More »

Marrëdhëniet Turko-Shqiptare në Kohën e Ataturkut (Pjesa e 8-të)

Në artikullin e kaluar theksuam mbështetjen shumë të rëndësishme të shqiptarëve në formimin e Komitetit Bashkim dhe Përparim dhe në shpalljen e monarkisë kushtetuese. Në vijim do të flasim për ndarjen e rrugëve ndërmjet intelektualëve shqiptarë dhe Unionistëve (përkrahësit e lëvizjes xhonturke Bashkim dhe Përparim) si dhe mbi qëndrimin e …

Read More »

Maqedoni – Hiqen tabelat me emrin “Aleksandri i Madh”

Kompania “Rrugët e Maqedonisë” hoqi tabelat e komunikacionit me emrin e deritanishëm të autostradës “Aleksandri i Madh” në Korridorin 10, që sipas vendimit të qeverisë duhet të zëvendësohen me të reja që do ta mbajnë emrin “Miqësia”. Nga kompania publike informojnë se janë porositur 19 tabela komunikacioni me emrin e …

Read More »

Zoran Zaev shokon të gjithë: Kam prejardhje shqiptare

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka luftuar për një kohë të gjatë për zyrtarizimin e gjuhës shqipe në Maqedoni, duke sfiduar kështu edhe partitë maqedonase. Por kohët e fundit ai i ka befasuar të gjithë pasi ka deklaruar se është shqiptar. Ai ka sqaruar se është me origjinë nga Ilirët …

Read More »

Zoran Zaev shokon të gjithë: Kam prejardhje shqiptare

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka luftuar për një kohë të gjatë për zyrtarizimin e gjuhës shqipe në Maqedoni, duke sfiduar kështu edhe partitë maqedonase. Por kohët e fundit ai i ka befasuar të gjithë pasi ka deklaruar se është shqiptar. Ai ka sqaruar se është me origjinë nga Ilirët …

Read More »

Presidenti Shqipëri-Kosovë? Ja si përgjigjet zëdhënësja e BE

Komisioni Europian ka reaguar këtë të hënë pas deklaratave të Kryeministrit Edi Rama për një president të përbashkët me Kosovën. Në përgjigje të interesit të gazetarëve në lidhje me këto deklarata, zëdhënësja për Politikat e Jashtme dhe Sigurinë në Bashkimin Europian, Catherine Ray u shpreh: “Deklarata që mund të interpretohen …

Read More »