Kosova

Kosova

Forumi i Biznesit Turqi-Kosovë, Pacolli fton kompanitë turke të rrisin investimet

Në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Turqi, Pacolli hapi Forumin e Biznesit Turqi-Kosovë së bashku me ministrin e Zhvillimit të Turqisë, Lutfi Elvan, në prezencën edhe të shumë kompanive turke dhe nga Kosova. Gjatë fjalës së rastit, Pacolli theksoi përparësitë e ofruara nga tregu i Kosovës duke veçuar sidomos …

Read More »

Çavuşoğlu: Është prioritet i Turqisë që Kosova të jetë e fortë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, tha se është prioritet i Turqisë që Kosova të jetë e fortë në çdo fushë dhe se marrëdhëniet e Turqisë me shtetet e tjera asnjëherë nuk ndikojnë në politikën e Turqisë ndaj Kosovës, raporton Anadolu Agency (AA). Pacolli: Turqia mbështet Kosovën në çdo …

Read More »

Arrestohet një nga njerëzit e Fetullah Gulen në Kosovë

Presioni i zyrtarëve të Turqisë në drejtim të Kosovës për arrestimin e pjesëtarëve të Lëvizjes së Gulenit ka dhënë rezultatet e para. Kjo për shkak se Policia e Kosovës e ka arrestuar në Prizren Ugur Toksoy, i akuzuar nga Turqia se është pjesë e grusht shtetit në Turqi. Arrestimi ka …

Read More »

Rrihet Papa në Vatikan, i nxijnë syrin

Papa i dorëhequr Bendikti XVI është rrëzuar keqazi dhe për pasojë ka marrë një nxirrje në sy, të paktën këtë variant të shkakut të nxirjes na servir Vatkani. Peshkoi Stefan Oster që kujdeset për të tha se “është mirë dhe na bekon të gjithëve”. Ish-Papa ka marrë pjesë në ceremoninë …

Read More »

Pacolli në Turqi, takohet me Ministrin Çavushoglu

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli në kuadër të vizitës së tij në Turqi është takuar me homologu i tij turk, Mevlut Çavusoglu. Pacolli po qëndron në Turqi për një vizitë zyrtare, ku në këtë kuadër ai sot u prit nga ministri i Punëve të Jashtme i …

Read More »

Zeqirija Ibrahimi jep dorëheqje nga posti i deputetit

Kandidati i Lëvizjes BESA për kryetar të Komunës së Çairit, Zeqirija Ibrahimi ka nënshkruar dorëheqjen nga posti i deputetit të Kuvendit. “Ashtu siç kisha premtuar, sot e deponova dorëheqjen time nga detyra e deputetit në Kuvend. Nga e hëna na pret detyra e re në Komunën e Çairit. Na priftë …

Read More »

Kosovarët me pasaportë shqiptare, Thaçi: Jo ‘Shqipëri e Madhe

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur sërish për dhënien e nënshtetësisë shqiptare qytetarëve kosovarë. Në një intervistë për gazetën gjermane “Der Standard”, Presidenti Thaçi deklaron se Kosova është lënë në izolim dhe se propozimi për nënshtetësi është në përputhje me ligjet kosovare dhe shqiptare. Në lidhje me faktin nëse kjo …

Read More »

Athinë, studentët përleshen me policinë

Në kryeqytetin e Greqisë, Athinë, ka ndodhur një përleshje mes policisë dhe studentëve protestues të cilët kanë tentuar të hyjnë në ndërtesën e parlamentit. Të mbledhur me thirrjen e bërë nga grupet e majta që operojnë në universitete, studentët kanë protestuar kundër pezullimit të shpërndarjes falas të teksteve shkollore. Studentët …

Read More »

Shqipëri – Digjitalizohen dokumentet osmane, pajisjet mundësohen nga Turqia

I gjithë dokumentacioni në gjuhën osmane, i cili gjendet në Arkivin Qendror Shtetëror të Shqipërisë, do të digjiitalizohet. Pajisja e digjitalizimit për dokumentet osmane është mundësuar nga Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA). Drejtori i Përgjithshëm i Arkivave të Shqipërisë, Ardit Bido, informoi se një kopje digjitale e dokumentacionit do të mbetet në vend …

Read More »

Për vite me radhë ruan varrin e “heroit të fëmijërisë” Alija Izetbegoviç

Boshnjaku Haris Lagumdzija (29) prej vitesh ruan varrin e presidentit të parë të Bosnje dhe Hercegovinës, Alija Izetbegoviç, të cilin pavarësisht se nuk e ka parë asnjëherë ai e konsideron si “heroin e tij të fëmijërisë”, raporton Anadolu Agency (AA). Lagumdzija, i cili nuk ka patur mundësinë ta shikojë, por …

Read More »

Hyot Brian Yee: Kosova të përmbyllë çështjen e demarkacionit

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, në një takim me shefin e diplomacisë së Kosovës, Behgjet Pacolli, është shprehur se SHBA do të qëndrojë pranë Kosovës dhe do të bashkëpunojë në luftën kundër terrorizmit ndërkombëtar, për zhvillimin ekonomik të vendit dhe në fushat e tjera. Gjatë takimit …

Read More »

Itali, dëbohen “terroristët”. U kapën në biseda pro ISIS

Një shqiptari dhe një maqedonasi i është dhënë espuls nga shteti italian për arsye sigurie. Të dy ishin banues në Bari dhe prej kohësh hetoheshin nga Njësia Antiterror e Barit. Sipas hetimeve, të dy këta persona, të moshave 27 dhe 36 vjeç, kishin krijuar kontakte nëpërmjet rrjeteve sociale me një …

Read More »

Bakir Izetbegoviç në Turqi në shfaqjen e premierës të serialit “Alija”

Anëtari i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës (BeH), Bakir Izetbegoviç gjatë vizitës së tij do të qëndrojë edhe në rajonin Sanliurfa të Turqisë, ku me ftesë të autoriteteve rajonale do të diskutojë për bashkëpunimin ekonomik, si dhe ndihmën që BeH mund t’u ofrojë refugjatëve nga Siria, raporton Anadolu Agency (AA). …

Read More »

Pacolli i reagon islamofobit Blerim Latifi: Universiteti dhe xhamia do të ndërtohen

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli i ka reaguar ish-këshilltarit të Kadri Veselt, Blerim Latifi, i cili ka thënë se projekti i Pacollit për Universitetin e Prishtinës është anti kombëtar. Pacolli me anë të një postimi në facebook, ka thënë se Latifi ka fyer mbi 90 përqind e muslimanëve …

Read More »

Në Kosovë u parandalua një akt terrorist, pse heshtin liderët politik?!

Fidan Mustafa Siç është informuar edhe opinioni publik, shumë shkarazi, në ditën e zgjedhjeve të 22 tetorit 2017, nga Policia e Republikës së Kosovës u parandalua një akt terrorist, me destinacion Kosovën, e cila u evitua gjatë një kontrolle rutinë në pikën kufitare në Jarinjë nga policia e Kosovës, ku …

Read More »

Letër e hapur Ambasadës së Turqisë në Kosovë

Nga Gentian JETISHI E nderuara Ambasadore! Jo pak herë disa gazetarë të ‘medieve me agjendë’ në Kosovë kanë shkruar kundër shtetit turk që përfaqësoni ju, për ju direkt dhe gjithçka me Turqinë është prezentuar në kontekst negativ. Ju kutojë se kur flisni me këta dhe për ta ju nuk flisni …

Read More »

Kosovarët e kthyer nga Siria alarmojnë amerikanët

Sipas një raportit të ri nga instituti hulumtues Soufan Center, me bazë në Shtetet e Bashkuara, 117 kosovarë pjesëtarë të të ashtuquajturit Shtet Islamik (ISIS) janë kthyer në Kosovë në dy vitet e fundit, gjersa ISIS vazhdon të humbë territor në Irak dhe Siri. Sipas këtij raporti, 33 shtete kanë …

Read More »

“Populli shqiptar dhe populli turk i besojnë njëri-tjetrit”

Deputeti i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) në Kuvendin e Turqisë (TBMM) për qytetin e Giresun-it, Sabri Öztürk, tha se “Populli shqiptar i beson popullit turk dhe populli turk i beson popullit shqiptar”. Öztürk, i cili ishte në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, për të përfaqësuar Turqinë në takimin …

Read More »

YTB: ata që sulmojnë Turqinë sulmojnë dhe Shqipërinë, sulmojnë edhe të gjithë Botën Islame

Drejtoria e Komuniteteve Turke dhe Mike Jashtë Vendit (YTB) ka organizuar të dielën në Tiranë një takim me shqiptarët që kanë studiuar në Turqi, raporton Anadolu Agency (AA). Në aktivitet ishin të pranishëm përfaqësues të Ambasadës së Turqisë në Tiranës, të institucioneve turke në Shqipëri, përfaqësues të institucioneve qendrore dhe …

Read More »

BE rikthen vizat për Ballkanin: Procedurat e reja për udhëtimin drejt zonës Shengen

Në të ardhmen, qytetarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të duhet të kërkojnë autorizim nga organet relevante të BE-së për të udhëtuar në të ashtuquajturën zonë Shengen. Aplikimi do të kërkojë plotësimin e një formulari dhe përgjigja e BE-së do të arrijë brenda 72 orësh. Atyre që mendohet se …

Read More »