Home / Shtypi Islam / Opinion – Analize

Opinion – Analize

Opinion – Analize

Mynihu nuk bëri asgjë për të qetësuar frikën nga Lufta e Ftohtë 2.0

nga Pepe Escobar. Konferenca e Sigurisë në Mynih supozohet që të jetë një mbledhje vjetore e lartë e politikanëve të botës, dhe e ekspertëve të fushave ushtarake dhe të inteligjencës. Teorikisht, ata diskutojnë çështje serioze të sigurisë nën një vëzhgim të mprehtë profesional brenda një mjedisi të informuar. Sidoqoftë, në …

Read More »

Bullgaria dhe Rumania, fëmijët e pashtruar të Europës

Ato e prezantojnë veten gjithnjë si ishuj stabiliteti dhe sigurie – e megjithatë ende nuk po pranohen në hapësirën Shengen. Bullgaria dhe Rumania mbeten fëmijët e pashtruar të Europës. nga Robert Schwartz Ministrja e Jashtme dhe zëvendëskryeministrja bullgare, Ekaterina Zaharieva, e ka sjellë çështjen “Shengen” sërish në qendër të vëmendjes …

Read More »

Bullgaria dhe Rumania, fëmijët e pashtruar të Europës

Ato e prezantojnë veten gjithnjë si ishuj stabiliteti dhe sigurie – e megjithatë ende nuk po pranohen në hapësirën Shengen. Bullgaria dhe Rumania mbeten fëmijët e pashtruar të Europës. nga Robert Schwartz Ministrja e Jashtme dhe zëvendëskryeministrja bullgare, Ekaterina Zaharieva, e ka sjellë çështjen “Shengen” sërish në qendër të vëmendjes …

Read More »

Deputeti i Macron: Ligji i ri për emigrantët e ndan keq Francën

Në Francë është propozuar një ligj që ka sjellë reagime të shumta nga qytetarë. Ligji i ri është propozuar nga deputeti Aurelin Tache, i cili vjen nga partia e Manuel Makron. Tache ka propozuar që emigrantëve t’u mësohet frëngjisht sapo regjistrojnë dosjen. Dhe mbi të gjitha, të kenë mundësi të …

Read More »

Deputeti i Macron: Ligji i ri për emigrantët e ndan keq Francën

Në Francë është propozuar një ligj që ka sjellë reagime të shumta nga qytetarë. Ligji i ri është propozuar nga deputeti Aurelin Tache, i cili vjen nga partia e Manuel Makron. Tache ka propozuar që emigrantëve t’u mësohet frëngjisht sapo regjistrojnë dosjen. Dhe mbi të gjitha, të kenë mundësi të …

Read More »

Kam te puna

Kam te puna gjithçka që lypset për të ndrequr biçikletën, sobën, rubinetën, këpucët; çelsa, kaçavida, llamarina, çekiça, sholla, lëkura, ngjitëse, gozhda, thumba. Kam te puna materialet dhe veglat që më duhen për të bërë një skaldabanjë; dy tuba çeliku kooncentrikë mes të cilëve nxehet uji nga poshtë me vajguri. Kur …

Read More »

Koment – Kriza e Evropës

Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Mendohuni për disa çaste! Si do të reagonte bota nëse 5 të krishterë apo hebrenj do të vriteshin duke u djegur në vendin ku ju jetoni? (Në Francë, më datë 2 tetor 2017, 5 myslimanë, 3 prej të cilëve fëmijë turq, humbën jetën duke u djegur …

Read More »

Bota myslimane duhet të zgjohet nga gjumi

İBRAHİM KALIN Shtetet myslimane po ballafaqohen me problemet e brendshme dhe të jashtme. Sa do që të duken të vështira dhe në agoni, ato nuk janë të pazgjidhshme. Për zgjidhjen e tyre janë të nevojshme diskutime serioze. Vendet myslimane nuk jetojnë në izolim. Ato janë pjesë të rendit aktual botëror, …

Read More »

A po zgjidhet problemi i emrit të Maqedonisë?

Nga Dr. Erhan Turbedar Sipas informacioneve të burimeve mediatike, Athina dhe Shkupi, deri në muajt e verës, do të zgjidhin në mënyrë definitive problemin e emrit të Maqedonisë. Të paktën kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev duket se është i gatshëm për të hedhur hapa të vendosura në lidhje me zgjidhjen …

Read More »

Një përpjekje për të shantazhuar Perëndimin

Muhabetet për ndarjen e Kosovës, propozimi i Edi Ramës për «president të përbashkët» të Shqipërisë dhe Kosovës, kërkesat pothuaj të çdoditshme të liderëve serbë për vendosjen e një kufiri mes serbëve dhe shqiptarëve në Ballkan («razgraničenje») dhe për «kompromis me shqiptarët» tregojnë se kur popullistët nuk ndërtojnë shtete funksionale për …

Read More »

Antimarksizmi, ky sport i kotë

/Klodi Leka/ Akuza për marksist është rikthyer në skenën e historisë, tashmë jo si persekutim politik i qeverive ultrakonservatore, por si tentativë për të njollosur biografinë e dikujt dhe idetë e disave. Si damkë, me një fjalë. Megjithatë, pavarësisht rrënojës së trashëguar nga shekulli tragjik XX, marksizmi nuk është një …

Read More »

Siria kundërpërgjigjet, ndërkohë Izraeli zbulon se avionët e tij luftarakë nuk janë më të pamposhtur

nga Rania Khalek. Izraeli për një kohë të gjatë ka qenë i forti i pakundërshtueshëm i Lindjes së Mesme, por tani Tel Avivi do të përballet me pasojat e arrogancës së tij. Ky ishte mesazhi i Damaskut dhënë fundjavën e kaluar kur ushtria siriane rrëzoi avionin izraelit F-16. Përshkallëzimi dramatik …

Read More »

Jehona e njohjes së Pavarësisë së Kosovës nga Turqia në shtypin e kohës

Shkruan: Nuridin AHMETI, Prishtinë Viti 1999 në Kosovë shënon fundin e luftës së armatosur në mes të Ushtrisë Çlirimtare, të Kosovës të ndihmuar edhe nga forcat ndërkombëtare, dhe forcave ushtarake e paramilitare serbe. Pas këtij viti Kosova vendoset nën administrimin ndërkombëtar. Forcat ndërkombëtare në krye me Kryeadministratorin ndërkombëtar në Kosovë …

Read More »

Ka shumë arsye për të qenë optimistë këto kohë. Por pastaj, kur mendon Lindjen e Mesme …

nga Fareed Zakaria. Ka shumë arsye për të qenë optimistë sot. Në pothuaj çdo pjesë të botës, ekonomitë po rriten dhe lufta, varfëria e sëmundjet po reduktohen. Por, pastaj të vjen në mendje Lindja e Mesme. Siria mbetet një vend i shkatërruar; më shumë se 5 milionë njerëz tashmë kanë …

Read More »

Bisedimet diplomatike ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë

Rritja e kontakteve diplomatike kohët e fundit midis Athinës nga njëra anë dhe Shkupit e Tiranës nga ana tjetër mund të sjellin këtë vit mbylljen e një sërë problemesh dypalëshe, të cilat përbëjnë prej shumë kohësh kratere të heshtura tensioni në Ballkan. Problemi kryesor me karakter rajonal është ai i …

Read More »

Problemi ‘panik-shkaktues’ i Izraelit

Nëse deklarata e Netanyahu në lidhje me faktin se rregullat e lojës nuk kanë ndryshuar nuk është një manovër e tij në lidhje me politikën e brendshme për të zbukuruar imazhin e Izraelit pas dëmit të madh që pësoi më 10 shkurt, armiqtë e Izraelit do të përballen me aventura …

Read More »

Nga Meksika në Afrikë: Historia e errët e Izraelit në trajnimin e kriminelëve të luftës, bandave dhe kartelëve të drogës

nga Kit O’Connell. AUSTIN, Teksas – Megjithë politikën e tij të aparteidit kundër palestinezëve dhe pakicave të tjera, Izraeli shpesh përmendet si demokracia e vetme e Lindjes së Mesme dhe ruajtësi i të drejtave të njeriut në rajon. Jo vetëm që ky imazh publik bën kontrast me realitetin e trajtimit …

Read More »

Universiteti i ramë

/Jani Marka/ Siç dihet, prej më se një viti, Universiteti i Tiranës po përjeton një bllokim të rëndë të jetës së tij të brendshme. Ky bllokim ka të bëjë kryesisht me çështje të ekzekutimit të buxhetit, rekrutimit të stafit akademik, sistemit elektronik të notave, ciklit të doktoraturës, kualifikimit të stafit …

Read More »

Politika italiane, fundi i shkatërrimtarit

Në prag të zgjedhjeve, Matteo Renzi po lufton për të mbajtur pushtetin. Partia Demokratike qeverisëse e Italisë është nën presion. Ata e pëlqejnë ushqimin e tyre në Modena, një qytet në jug të lumit Po që i dha botës Ferrari-n, Luciano Pavarotti-n dhe një restorant “Osteria Francescana”, që u votua …

Read More »

Kur të kalohen vijat e kuqe në Siri, atëherë prisni që të lëkundet Izraeli

Në momentin që Hizbullahu goditi corvetën e klasës INS Hanit Sa’ar-5 të Forcave Detare të Izraelit gjatë luftës së vitit 2006, arriti që në mënyrë efektive të nxirrte jashtë funksonit të gjithë Forcat Detare Izraelite nga beteja; Rrëzimi i avionit F-16 të Izraelit e ka informuar Tel Avivin dhe e …

Read More »