Home / Shtypi Islam

Shtypi Islam

A do të jetë Libani Lufta e Ardhshme e Energjisë?

Nga F. William Engdahl Në Lindjen e Mesme është duke u formësuar një tjetër konfrontim gjeo-politik dhe jo vetëm me përfshirjen e Izraelit, Sirisë dhe Iranit. Ashtu si shumica e konflikteve në këtë rajon, ky konflikt përfshin një luftë në lidhje me burimet e hidrokarbureve –të këtilla si nafta dhe …

Read More »

A do të jetë Libani Lufta e Ardhshme e Energjisë?

Nga F. William Engdahl Në Lindjen e Mesme është duke u formësuar një tjetër konfrontim gjeo-politik dhe jo vetëm me përfshirjen e Izraelit, Sirisë dhe Iranit. Ashtu si shumica e konflikteve në këtë rajon, ky konflikt përfshin një luftë në lidhje me burimet e hidrokarbureve –të këtilla si nafta dhe …

Read More »

Mynihu nuk bëri asgjë për të qetësuar frikën nga Lufta e Ftohtë 2.0

nga Pepe Escobar. Konferenca e Sigurisë në Mynih supozohet që të jetë një mbledhje vjetore e lartë e politikanëve të botës, dhe e ekspertëve të fushave ushtarake dhe të inteligjencës. Teorikisht, ata diskutojnë çështje serioze të sigurisë nën një vëzhgim të mprehtë profesional brenda një mjedisi të informuar. Sidoqoftë, në …

Read More »

Bullgaria dhe Rumania, fëmijët e pashtruar të Europës

Ato e prezantojnë veten gjithnjë si ishuj stabiliteti dhe sigurie – e megjithatë ende nuk po pranohen në hapësirën Shengen. Bullgaria dhe Rumania mbeten fëmijët e pashtruar të Europës. nga Robert Schwartz Ministrja e Jashtme dhe zëvendëskryeministrja bullgare, Ekaterina Zaharieva, e ka sjellë çështjen “Shengen” sërish në qendër të vëmendjes …

Read More »

Bullgaria dhe Rumania, fëmijët e pashtruar të Europës

Ato e prezantojnë veten gjithnjë si ishuj stabiliteti dhe sigurie – e megjithatë ende nuk po pranohen në hapësirën Shengen. Bullgaria dhe Rumania mbeten fëmijët e pashtruar të Europës. nga Robert Schwartz Ministrja e Jashtme dhe zëvendëskryeministrja bullgare, Ekaterina Zaharieva, e ka sjellë çështjen “Shengen” sërish në qendër të vëmendjes …

Read More »

Nostalgjia për Enverin nuk nënkupton rikthimin e tij

Në politikën shqiptare, qëndrimi ndaj Enver Hoxhës, ka pasur dyzimet e tij. Që nga 20 shkurti i vitit 1991 e deri tani, shumë ujra kanë rrjedhur nën këmbët e një politike të çartur dhe shumë tabu të së djeshmes nuk janë më të tilla. Një forum i tillë, dy dekada …

Read More »

A e ka humbur ushtria amerikane ‘artin e fitores’

Ideja se zbatimi i forcës ushtarake të shpejtë, vdekjeprurëse dhe mbizotëruese mund të parandalojë luftërat e mëdha, të zvogëlojë viktimat dhe të arrijë fitoren është po aq e vjetër sa historia ushtarake Instituti Detar i SHBA-ve botoi një artikull në revistën Proceedings në dhjetor 2017 të titulluar “Nuk mund të …

Read More »

Deputeti i Macron: Ligji i ri për emigrantët e ndan keq Francën

Në Francë është propozuar një ligj që ka sjellë reagime të shumta nga qytetarë. Ligji i ri është propozuar nga deputeti Aurelin Tache, i cili vjen nga partia e Manuel Makron. Tache ka propozuar që emigrantëve t’u mësohet frëngjisht sapo regjistrojnë dosjen. Dhe mbi të gjitha, të kenë mundësi të …

Read More »

Deputeti i Macron: Ligji i ri për emigrantët e ndan keq Francën

Në Francë është propozuar një ligj që ka sjellë reagime të shumta nga qytetarë. Ligji i ri është propozuar nga deputeti Aurelin Tache, i cili vjen nga partia e Manuel Makron. Tache ka propozuar që emigrantëve t’u mësohet frëngjisht sapo regjistrojnë dosjen. Dhe mbi të gjitha, të kenë mundësi të …

Read More »

Kam te puna

Kam te puna gjithçka që lypset për të ndrequr biçikletën, sobën, rubinetën, këpucët; çelsa, kaçavida, llamarina, çekiça, sholla, lëkura, ngjitëse, gozhda, thumba. Kam te puna materialet dhe veglat që më duhen për të bërë një skaldabanjë; dy tuba çeliku kooncentrikë mes të cilëve nxehet uji nga poshtë me vajguri. Kur …

Read More »

Koment – Kriza e Evropës

Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Mendohuni për disa çaste! Si do të reagonte bota nëse 5 të krishterë apo hebrenj do të vriteshin duke u djegur në vendin ku ju jetoni? (Në Francë, më datë 2 tetor 2017, 5 myslimanë, 3 prej të cilëve fëmijë turq, humbën jetën duke u djegur …

Read More »

Interviste imagjinare me Enver Hoxhen

Shoku Enver, si ju duket imazhi qe shqiptaret kane per ju ditet e sotme? Imazhi im keto 27 vitet e fundit eshte shume negativ pasi punohet çdo dite per te diksredituar figuren time. Egziston nje makine propagande gjigande, ne Shqiperi dhe ne te gjithe boten, per te perbaltur arritjet e …

Read More »

Bota myslimane duhet të zgjohet nga gjumi

İBRAHİM KALIN Shtetet myslimane po ballafaqohen me problemet e brendshme dhe të jashtme. Sa do që të duken të vështira dhe në agoni, ato nuk janë të pazgjidhshme. Për zgjidhjen e tyre janë të nevojshme diskutime serioze. Vendet myslimane nuk jetojnë në izolim. Ato janë pjesë të rendit aktual botëror, …

Read More »

A po zgjidhet problemi i emrit të Maqedonisë?

Nga Dr. Erhan Turbedar Sipas informacioneve të burimeve mediatike, Athina dhe Shkupi, deri në muajt e verës, do të zgjidhin në mënyrë definitive problemin e emrit të Maqedonisë. Të paktën kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev duket se është i gatshëm për të hedhur hapa të vendosura në lidhje me zgjidhjen …

Read More »

Një përpjekje për të shantazhuar Perëndimin

Muhabetet për ndarjen e Kosovës, propozimi i Edi Ramës për «president të përbashkët» të Shqipërisë dhe Kosovës, kërkesat pothuaj të çdoditshme të liderëve serbë për vendosjen e një kufiri mes serbëve dhe shqiptarëve në Ballkan («razgraničenje») dhe për «kompromis me shqiptarët» tregojnë se kur popullistët nuk ndërtojnë shtete funksionale për …

Read More »

Antimarksizmi, ky sport i kotë

/Klodi Leka/ Akuza për marksist është rikthyer në skenën e historisë, tashmë jo si persekutim politik i qeverive ultrakonservatore, por si tentativë për të njollosur biografinë e dikujt dhe idetë e disave. Si damkë, me një fjalë. Megjithatë, pavarësisht rrënojës së trashëguar nga shekulli tragjik XX, marksizmi nuk është një …

Read More »

Siria kundërpërgjigjet, ndërkohë Izraeli zbulon se avionët e tij luftarakë nuk janë më të pamposhtur

nga Rania Khalek. Izraeli për një kohë të gjatë ka qenë i forti i pakundërshtueshëm i Lindjes së Mesme, por tani Tel Avivi do të përballet me pasojat e arrogancës së tij. Ky ishte mesazhi i Damaskut dhënë fundjavën e kaluar kur ushtria siriane rrëzoi avionin izraelit F-16. Përshkallëzimi dramatik …

Read More »

Jehona e njohjes së Pavarësisë së Kosovës nga Turqia në shtypin e kohës

Shkruan: Nuridin AHMETI, Prishtinë Viti 1999 në Kosovë shënon fundin e luftës së armatosur në mes të Ushtrisë Çlirimtare, të Kosovës të ndihmuar edhe nga forcat ndërkombëtare, dhe forcave ushtarake e paramilitare serbe. Pas këtij viti Kosova vendoset nën administrimin ndërkombëtar. Forcat ndërkombëtare në krye me Kryeadministratorin ndërkombëtar në Kosovë …

Read More »

Ka shumë arsye për të qenë optimistë këto kohë. Por pastaj, kur mendon Lindjen e Mesme …

nga Fareed Zakaria. Ka shumë arsye për të qenë optimistë sot. Në pothuaj çdo pjesë të botës, ekonomitë po rriten dhe lufta, varfëria e sëmundjet po reduktohen. Por, pastaj të vjen në mendje Lindja e Mesme. Siria mbetet një vend i shkatërruar; më shumë se 5 milionë njerëz tashmë kanë …

Read More »

Bisedimet diplomatike ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë

Rritja e kontakteve diplomatike kohët e fundit midis Athinës nga njëra anë dhe Shkupit e Tiranës nga ana tjetër mund të sjellin këtë vit mbylljen e një sërë problemesh dypalëshe, të cilat përbëjnë prej shumë kohësh kratere të heshtura tensioni në Ballkan. Problemi kryesor me karakter rajonal është ai i …

Read More »