Home / Shendeti

Shendeti

Shendeti

Çdo mëngjes, pini ujë me mjaltë

Pijen do ta bëni në mënyrë që në 2 decilitra ujë të ngrohtë ju do të përzieni një lugë çaji plot mjaltë. Prisni derisa mjalti të shkrihet plotësisht dhe pastaj pini pijen. Uji duhet të jetë i vakët dhe jo i nxehtë, sepse temperatura e lartë shkatërron ushqyesit në mjaltë. …

Read More »

Si ta largoni me sukses një fëmijë nga pelenat

Me ardhjen e kohës së mirë dhe të ngrohtë vjen edhe rradha e heqjes së pelenave. Që kjo të bëhet më lehtë, duhet filluar kur fëmija është i gatshëm edhe atë duke bërë zbavitëse. Por si ta dimë se fëmija është gati për këtë veprim është çështja që i mundon …

Read More »

A është i mundur pastrimi i tepërt i dhëmbëve?…

Pastrimi i tepërt i dhëmbëve mund të dëmtojë përfundimisht indin tuaj si dhe smaltin e dhëmbëve, veçanërisht nëse jeni duke përdorur një brushë të fortë të dhëmbëve. Kërkoni një brushë me fije më të buta dhe aplikoni presion të butë duke bërë lëvizje rrethore duke pastruar para dhe prapa me …

Read More »

Një ilaç për astmë, zemër dhe artrit!

Ka shumë produkte natyrore që mund t’ju ndihmojnë nën kushte të ndryshme shëndetësore. Prandaj, ju paraqesim një recetë popullore që ndihmon në largimin e shumë sëmundjeve. Ju duhet: – 500 mililitra qumësht, përdorni vetëm qumësht me yndyrë të ulët, – 2 lugë sheqer kafe, – 10 thelpinj hudhër, të qëruara …

Read More »

Dietë 5-ditore me mollë dhe dardhë

Dardhat dhe mollët janë ideale për dietë, për shumë arsye. Molla përmban fibra dietetike, të cilat japin ndjenjën e ngopjes, pengojnë oscilimin e nivelit të sheqerit dhe shumë ngadalë shndërrohen në yndyra. Këto fruta janë thesare kryesore të vitaminave A dhe C, kaliumit dhe likopenit antioksiduesit më të fuqishëm, i …

Read More »

Një thelb hudhër në mëngjes në stomak bosh … Shih se çfarë ndodh më pas

A e dini se ngrënia e një thelbi hudhre bën cudira për trupin tuaj? Hudhëra – një përbërës i thjeshtë me përfitime të pabesueshme shëndetësore. Hudhra stimulon sistemin imunitar dhe normalizon florën e barkut. Hudhra është një antibiotik i fuqishëm natyror. Me të vërtetë punon! Hudhra vret një numër shumë …

Read More »

99 emrat e All-llahut – Përshkrim i shkurtër shqip-arabisht

1. ALL-LLAH. Është emri më i madh i Krijuesit që dëfton për Qenien Absolute, emër me të cilin përfshihen të gjitha cilësitë dhe atributet e tjera hyjnore. Është emër i përveçëm dhe nuk është i prejardhur, do të thotë nuk rrjedh prej ndonjë fjale tjetër. Si term i tillë përdoret …

Read More »

llaci me i mire per stresin eshte besimi

Qetesia dhe siguria shpirterore eshte nje ndjenje qe te fal qetesi, prehje dhe paqe ne shpirt ne cdo moment te jetes. Perse shoqerite moderne, pamvaresisht zhvillimit te madh ne teknologji ne te gjitha fushat e jetes, jane te paafte te krijojne nje shoqeri te sigurte?! Kohet e fundit, kane dale …

Read More »

Tavë Dheu Nga Tradita e Shijes Shqiptare

Është një ndër gatimet më speciale nga tradita e Shqipërisë së Mesme. Nga kuzhinat më të vjetra të shtëpive përdhese, të gatuara në zjarrin e oxhakut e deri sot në restorantet më prestigjiozë, Tava e Dheut vijon të ruajë traditën e shijes së mirë shqiptare. Vërtetë, një traditë e Shqipërisë …

Read More »

Sadakaja ka domethënie të madhe dhe sadakadhënësi ka pozitë të lartë

Sadakaja llogaritet prej veprave më të mira dhe më të dashura tek Allahu. Argument për këtë është hadithi të cilin e përcjell ibën Omeri, Allahu qoftë i kënaqur prej tyre, se i Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, ka thënë: “Veprat më të dashura tek …

Read More »

Flokë të GJATA dhe të SHËNDETSHME brenda NJË MUAJI vetëm me këtë BIMË

Flokët e gjata dhe shëndetshme janë ëndërr për çdo femër. Jo vetëm që ato e zbukurojnë një grua dhe e bëjnë më joshëse, por gjithashtu e përmirësojnë edhe shëndetin e përgjithshëm të trupit. Rënia e flokëve dhe flokët e pashëndetshëm janë dy nga problemet më të zakonshme që njerëzit i …

Read More »

Arsyeja e vërtetë përse në restorante në pjatë gjithmonë ju sjellin një copë majdanozi – çka do të duhej të bënit me të

A keni pyetur ndonjëherë përse pothuajse bashkë me çdo ushqim në restorant në pjatë ju sjellin edhe një copë majdanozi? Pos asaj që shumica e kuzhinierëve majdanozin e përdorin si dekorim, ekziston edhe një arsye shumë e rëndësishme për këtë. Edhe pse shumica e njerëzve e lënë majdanozin në pjatë, …

Read More »

Ekpertët bëjnë thirrje:«Kujdes me 5 ushqimet e mëposhtme, mund të shkaktojnë dëmtime serioze në tru»

Harrojeni rënien në peshë për një moment,disa zgjedhje të ushqimeve mund të ndikojnë në kujtesë dhe aftësitë tuaja njohëse. Ekspertët bëjnë thirrje që të shmangni sa më shumë këto ushqime pasi shkaktojnë dëmtime të pariparueshme në tru. 1.Tofu ose djathi i sojës, i njohur ndryshe si “djathi vegjetarian”: Një studim …

Read More »

Ja pse kjo bimë mund t’ju vrasë çdo moment?Beni kujdes!

Kangkong është me të vërtetë e mahnitshme dhe të gjithë Filipinet e duan atë – nuk ka rëndësi nëse është e skuqur ose jo. Shumë njerëz dhe ekspertë në mbarë botën mendojnë se kangkong është një superushqim sepse është e ngarkuar me ushqyes të shëndetshëm dhe përmban shumë vitamina. Por, …

Read More »

Mjekët paralajmërojnë: Ky lloj ilaci shkatërron mëlçinë tuaj

Para se të fillojmë me këtë artikull, do të doja t’ju bëja një pyetje të thjeshtë – a e dini se çfarë është dështimi akut i mëlçisë ?! Ne mund t’i përgjigjemi kësaj pyetjeje për ju: Dështimi akut i mëlçisë është një gjendje e pazakontë në të cilën përkeqësimi i …

Read More »

Këto janë farërat që heqin dhimbjen e gjurit

Dhimbja në gjunjë mund të shfaqet në çdo moshë, për shkak të shumëllojshmërisë së faktorëve, si lëndimi, mbipesha, ushtrimet e teperta etj. E vetmja gjë që është me të vërtetë e rëndësishme për këtë sëmundje është se nëse nuk trajtohet, dhimbja dhe sikleti do të bëhen gjithnjë e më intensive. …

Read More »

Ajo vdiq pas dy ditesh nga dhimbja e kokes, tani mjeket paralajmerojne njerez me probleme te tilla te tregojne kujdes!

Ndonjëherë, njerëzit vetëm injorojnë problemin derisa të largohet, gjë që mund të ketë pasoja serioze për shëndetin tonë. I tillë ishte rasti i Charlotte nga Karolina e Veriut. Ajo dhe burri i saj Eric kishin 4 fëmijë. Charlotte dhe Eric ishin të dashur qe ne shkolle te mesme. Charlotte vuante …

Read More »

Cilat ushqime nuk duhet të hani nëse vuani nga gjëndrra tiroide

Hipertiroidizmi është gjendje që ndodh atëherë kur gjëndrat tiroide nuk prodhojnë hormone të mjaftueshme. Kjo ndodh te të gjithë personat, pavarësisht nga mosha dhe gjinia, por më shpesh nga kjo sëmundje preken femrat. Niveli i ulët i hormoneve tiroide mund të shkaktojë shumë çrregullime të mëdha shëndetësore. Për të përmisuar …

Read More »

Doktori sheh një rreth të bardhë rreth kokës së foshnjës në eko dhe çuditet, por nëna e kupton të vërtetën kur lind

Çdo nënë e re pret me padurim për ditën kur do të shoh për herë të parë në ultratinguj fëmijën e saj. Infermierja tregon pjeset ne ekran nxjerrjen e hundës së foshnjës, duart dhe këmbët e vogla. Është në këto momente kur goditja e fortë në barkun e nënës ndihet …

Read More »

Si të shkëlqeni lugët, pirunjtë dhe mjetet e kuzhinës me këta 2 përbërës

Kjo recetë është një shpëtim për të gjithë ju që keni në shtëpi lugë, pirunë apo mjete të tjera gatimi të cilat nuk pastrohen kurrë si duhet. Ju nevojitet vetëm… Përbërësit: Letër alumin 1 filxhan çaji ujë 1 lugë gjelle sodë buke 1 lugë gjelle kripë ½ filxhan çaji uthull …

Read More »