Home / Shëndetësi

Shëndetësi

Si te sheroni djegien nga dielli me ushqime

Nje djegie e keqe jo vetem qe te lendon por edhe rrit shanset per te zhvilluar rrudhat e parakohshme dhe kancerin e lekures. Me poshte po iu rendisim 11 ushqimet me te mirat qe iu ndihmojne te sheroni djegiet: ⦁ Patate e embel Merrni dy patate per nje doze te …

Read More »

SI TA NDALOJMË MASTURBIMIN

Masturbimi është definuar si stimulim manual i organeve gjenitale , jo nga marrëdhëniet seksuale , e cila veprohet për të prodhuar një orgazëm. Masturbimi është rreptësisht i ndaluar në Sheriat. Një nga problemet me poshtëruese që një mashkull masturbues i vazhdueshëm vuan më vonë kur tenton te ketë marrëdhënie seksuale …

Read More »

MENDO DHE BËHU MIRËNJOHËS

Njeriu me siguri do të duhej të mendojë shumë për mirësinë e Zotit, të cilat i vinë nga të gjitha anët. “Nëse ju doni t’i numëroni të mirat e Allahut, nuk do t’i numëroni dot.” Këto të mira manifestohen në shëndetin e trupit, në sigurinë nga shteti, në ushqim dhe …

Read More »

LERE TË ARDHMEN TË VIJË

“Ajo që e ka përcaktuar Allahu – do të ndodhë; andaj mos e nxitoni!” O njeri, mos u paraprijë ngjarjeve, a dëshiron që fëmija të vdesë para se të lindet? Mos dëshiron të vjelësh frytet para se të piqen? E nesërmja është e pasigurt, joreale. Ajo nuk ekziston, nuk ka …

Read More »

Rukje kundër impotencës

Imam Muhammed bin Salih bin Uthejmin (v. 1421) Burimi: Bab el-Lika el-Maftuh (5 B) Përktheu: Valdet Gashi /perlatmuslimane/ Pyetje: Një njeri ka qenë i martuar për 20 vite. Që nga viti i parë ai nuk ka qenë në gjendje që të ketë marrëdhënie me gruan e tij. Natyrisht, që ka shkrime …

Read More »

Mbrojtja ndaj mësyshit

Pyetje: “A është e vërtetë se nëse personi i cili merr mësysh të tjerët nuk i ikën mësyshi (që ka marrë të tjerët) për një kohë të gjatë, pra, mësyshi nuk largohet derisa të vdes ai i cili i ka marrë mësysh?” Përgjigje: ”Ne nuk dimë asnjë argument nga Sheriati se …

Read More »

Ushqimet që mënjanojnë erën e keqe të gojës

Studiuesit kanë përpiluar një listë me ushqimet e rekomanduara për shmangien e erës së keqe të gojës, hidratimin e trupit, si dhe përmirësimin e sistemit tretës. Era e keqe e gojës është një shqetësim i shpeshtë, prej të cilit, sipas ekspertëve, vuajnë një në katër persona. Ndër shkaqet kryesore nuk …

Read More »

Lëngu që ndalon gërhitjen dhe apnean e gjumit!

Njerëzit që gërhasin, të gjithë e njohim nje. Ndoshta është një nga prindërit tuaj, një vëlla, një partner, një mik … ose ndoshta ju jeni Nëse jeni duke kërkuar në mënyrë të dëshpëruar një mënyrë për të ndihmuar shokun tuaj të flejë pak më shumë në heshtje gjatë natës, ose …

Read More »

UDHËZIMET E PROFETIT ALEJHI SELAM NË KURIMIN E DËSHPËRIMIT, TRISHTIMIT, MËRZITJES DHE ANKTHIT

Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit Falënderimi i takon Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të Dërguarin e Tij salallahu alejhi ue selem. Në dy sahihët transmetohet prej hadithit të Ibnu Abasit se: “Profeti alejhi selam kur i ndodhte ndonjë fatkeqësi thoshte: La  ilahe il-lell-llahu             nuk ka …

Read More »

Shenjat që tregojnë se fëmija po konsumon më shumë kripë se ç’duhet

  Fëmijët shpeshherë janë të prirë konsumojnë kripë më shumë se sasia e lejuar. Edhe nëse ju mund të mbani larg kripën prej tyre, ata mund ta gjejnë një mënyrë për të arritur deri tek kripa. Shenjat që tregojnë se fëmija po konsumon më shumë kripë se ç’duhet mund t’i …

Read More »

Humbja e flokëve dhe Hixhama

Humbja e flokëve dhe Hixhama Modeli mashkullor i tullacërisë është njëra nga format më të shpeshta të humbjes së flokëve dhe e cila normalishtë ndodhë tek mashkujt. Njihet gjithashtu si humbja gjenetike e flokëve apo alopecia androgjenike. Humbja e flokëve normalishtë ndodhë ngadal; zakonishtë fillojnë të vërejnë zhveshje të flokëve …

Read More »

DITA MË E MIRË E VITIT, DITA E AREFATIT

Falënderojmë Allahun e madhëruar, Allahun e Arshit madhështor! I lutemi Atij që paqja, mirësia dhe mëshira të jetë për Profetin Muhamed dhe pasuesit e tij! Dita e ِِِِِِِِِِِِِِِِِِِArefatit është një nga ditët më të mëdha dhe më me vlerë të gjithë vitit hënor. Në këtë ditë pranohen lutjet dhe duatë, …

Read More »

HISTORIA E MILIONERIT

Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit Falënderimet qofshin vetëm për Allahun. Paqja dhe shpëtimet qofshin mbi të dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij, si dhe mbi të gjithë pasuesit e tij deri në Ditën e Gjykimit. Shoku im ishte një burrë i mirë. Ndoshta ka lexuar ndonjëherë rukje të …

Read More »

Është bima ideale për të mbetur shtatzënë

Çaji VIRAK (manteli i Zonjave) Emërtimi latin: Alchemia vulgaris Problemet gjinekologjike, të cilat mund të jenë nga më të lehtat e deri tek më seriozet, janë shumë të zakonshme te vajzat e reja dhe te gratë.Zakonisht, këto probleme shëndetësore vijnë si rezultat i baktereve, viruseve, apo edhe tumorit .Mirëpo, fatmirësisht, …

Read More »

TREGIMI I FATIT

Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit Falënderimet qofshin vetëm për Allahun. Paqja dhe shpëtimet qofshin mbi të dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij, si dhe mbi të gjithë pasuesit e tij deri në Ditën e Gjykimit. Shpesh dëgjojmë se ka njerëz që deklarojnë se kanë dije nga bota e …

Read More »

Sa po kemi hyrë në 10 ditët shenjta të Dhulhixhes

Sa po kemi hyrë në 10 ditët shenjta të Dhulhixhes Allahu i lartësuar nga mirësia e Tij bëri për ne periudha kohore në të cilat garojnë me vepra të mira garuesit e Xhenetit, e ndër këto periudha janë edhe dhjetë ditët e para të muajit hënor dhul-hixhe, për të cilat …

Read More »

Çfarë duaje duhet të thuhet kur të ndodh një tërmet ?

Pyetja: Çfarë duaje duhet të thuhet kur të ndodh një tërmet ? Përgjigjja: Falënderimi i takon Allahut. Tërmetet janë një nga shenjat e mëdha të Allahut në këtë univers, me të cilat Ai sprovon robërit e Tij si një kujtesë ose frikësim ndaj Tij, ose si një ndëshkim. Njeriu duhet …

Read More »

Sena nëse përzihet me vaj ulliri dhe pihet,ajo i nxjerr materialet e pavlera

Gjethet e Senës janë të dobishme për kapsllëkun,humbje të apetitit,mostretje ,ankime të mëlqisë,probleme të barkut,zgjerime të shpretkës,tifoide,verdhëz,anemi,malarie,sëmundje të lëkurës,leprozë,simptoma të helmimit,frymëmarrje e vështirë,djersë me erë,sëmundje të mushkërive,bronkit,tumore. Dr.Muhammed Ali Al-Baar ka shkruar një artikull mbi Senën dhe virtytet e saja sipas Sunnetit dhe ai ka folur shumë për përfitimet e …

Read More »

Si ta kuptosh që Allahu të do

Nëse doni ta dini dashurinë e Allahut për ju, atëherë shiko në këto tri vepra (punë), nëse kryeni një prej tyre, kjo tregon dashurinë e Tij për ju. 1. Shtimi i kryerjes së adhurimeve vullnetare (nafile) në mënyrë të vazhduar. Në një hadith kudsij transmetohet se Allahu i Lartësuar ka …

Read More »

Sjellja e mirë me gruan

Sjellja e mirë me gruan Nga Ebu Hurejrah – Allahu qoftë i kënaqur me të – përcillet se ka thënë: I Dërguari i Allahut – lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të – ka thënë: “Të mos e urrejë besimtari besimtaren, nëse nuk pëlqen prej saj një moral, do …

Read More »