Home / Rajon

Rajon

Shkup, çel qershia japoneze, krijon atmosferë magjepsëse

Lulja e begattë e qershisë e cila është një nga më të bukurat në natyrë, si dhe ecja mbi lulet e rëna për toke, krijojnë një ndjenjë të jashtëzakonshme te kalimtarët Lulëzimi intensiv i qershisë japoneze këto ditë po krijon atmosferë magjepsëse në rrugët dhe parqet e Shkupit, transmeton Anadolu …

Read More »

Cilat janë gratë më të mira dhe gratë më të këqija?

Profetin salallahu alejhi ue selem e pyeten duke i thene: Cilat jane grate me te mira dhe grate me te keqija? Ai u pergjigj duke thene: ‘Grate me te mira, jane ato gra qe jane te dashura, qe lindin, qe binden, qe ngushellojne, dhe qe ia kane friken Allahut. Ndersa …

Read More »

Prap hoxhallarët në akcion – Familja Gashi i falin gjakun familjes Tërmkolli (Foto/Video)

Në fshatin Bardh i Madh (Bellaqevcë), gjegjësisht në xhaminë e këtij fshati të Fushë Kosovës ka ndodhur pajtimi ndërmjet familjes Gashi dhe Tërmkolli. Ky akt pajtimi, transmeton Telegrafi, ka ndodhur në prezencën e shumë hoxhallarëve dhe të pranishmëve të tjerë, në mesin e lotëve dhe vajit. Gjithashtu në këtë pajtim …

Read More »

Artan Grubi arsyeton bllokimet e VMRO-së

Artan Grubi arsyeton bllokimin e Kuvendit nga deputetët e VMRO DPMNE-së, duke thënë se një gjë të tillë e ka bërë edhe BDI-ja por edhe LSDM-ja. I pyetur lidhur me porositë e Tusk dhe zyrtarëve të lartë të Brukselit për krizën, Grubi në emisionin “200” përsëriti edhe një herë qëndrimin …

Read More »

Futja e mësimit të fesë në shkollë është fitore e tërthortë e ISIS

Ja çfarë urrejtje shkruan Kastriot Myftaraj mbi futjen e mësimit të fesë në shkolla Futja e mësimit të fesë në shkollë është fitore e tërthortë e ISIS në Shqipëri, meqënëse bëhet për shkak të terrorizmit islamik Fakti që Kryeministri Rama zgjodhi mbledhjen solemne të Komunitetit Musliman të Shqipërisë me rastin …

Read More »

Ekonomia Turke në 2016-n u rrit me 2,9%

Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave të Turqisë (TUIK) vitin e kaluar ekonomia turke është rritur me 2,9%. Parashikimet e rritjes ekonomike për vitin e kaluar ishin 2,2%. Kurse objektivi i rritjes në programin afatmesëm ishte përcaktuar në nivelin e 3,2%. Në tremujorin e fundit të vitit 2016 rritja …

Read More »

Dyshohet për sulm kimik në Siri, 18 të vdekur

Të paktën 18 persona janë vrarë në një sulm i dyshuar kimik, njofton BBC. Sulmi raportohet se ka ndodhur në qytetin sirian të mbajtur nga rebelët, thonë aktivistët dhe grupi monitorues. Qeveria siriane ka mohuar në mënyrë të vazhdueshme përdorimin e armëve kimike.

Read More »

Cila është detyra jonë ndaj Allahut?

Cila është detyra jonë ndaj Allahut dhe “detyra”(mirësia) e Allahut ndaj nesh? Përcillet nga Muadh bin Xhebel të ketë thënë: ‘ Isha hipur pas Profetit salallahu alejhi selam, në gomar kur më tha: ‘ O Muadh, a e di cila është detyra e robërve ndaj Allahut dhe detyra e Allahut …

Read More »

A ke dhënë sadaka për prindërit e tu të vdekur?

Përcillet se Sead bin Ubade – Allahu qoftë i kënaqur me të – i tha Profetit alejhi selam: “O i Dërguari i Allahut! Nëna ime vdiq dhe unë jam larg saj, prandaj a mund t’i bëj dobi sadakaja që mund të jap për të? Tha: “ Po.” Tha Sead bin …

Read More »

Në cilat periudha kohore paraqiten veprat tek Allahu?

1. Përcillet nga Ebu Hurejra – radijallahu anhu – se Profeti alejhi selam – ka thënë: “Dyert e Xhenetit hapen ditën e dytë (të hënën) dhe të pestën (të enjten) e në këto ditë falet cdo rob musliman që nuk i bën Allahut shok, përvec atij njeriu që është i …

Read More »

Ndikimi i fesë në shëndetin mendorë dhe largimin e stresit

Streset dhe ankthet e jetës janë sot ndër shkaktarët më të rëndësishëm të vdekshmërisë. Dhe jo vetëm kjo, por në mënyrë direkte apo indirekte ato janë gjithashtu shkaktarë të rëndësishëm të sëmundjeve koronare, të cilat cilësohen si vrasësi numër një i njerëzimit sot. Irritim, paqëndrueshmëri emocionale, pagjumësi, vështirësi në përqëndrim, …

Read More »

Qaforja e Hatixhes – Tregimi për një dashuri madhështore – Lexoje

Njëra nga vajzat e Profetit Muhamed Zejnebja, ishte e martuar për Ebil As Ibn err-Rrebi’ën, që ishte idhujtar, kurse Zejnebja ishte muslimane. Ajo u përpoq me të gjitha mundësitë e saj që Ebil Asi ta pranonte fenë islame, po më kot, ai prapëseprapë ishte këmbëngulës në mosbesim. Përpos kësaj, ai …

Read More »

Egjipt, zbulohen mbetjet e piramidës së vjetër 3.700 vjeçare

Besohet se kjo piramidë ishte përpjekja e parë e Egjiptit të Lashtë për të ndërtuar një formë të butë të kësaj arkitekture KAJRO (AA) – Një ekipi arkeologjik në Egjipt, ka zbuluar mbetjet të një piramide e cila daton nga dinastia e 13-të, e vjetër rreth 3.700 vjet, raporton Anadolu …

Read More »

Rritet numri i azilkërkuesve të FETO-s për në Belgjikë

Pas tentativës së grusht shtetit në Turqi më 15 korrik të vitit të kaluar, nga organizata terroriste FETO, njoftohet se 678 shtetas të Turqisë kanë bërë kërkesë për azil në Belgjikë BRUKSEL (AA)- Pas tentativës për grusht shteti në Turqi më 15 korrik të vitit të kaluar, nga organizata terroriste …

Read More »

Urim nga Kreu i BFI për fitoren e Nuri Seferi: Këtë që bëtë ju është një fitore e Umetit tonë

Kryetari i bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi ka uruar fitoren e boksieri shqiptar me prejardhje nga Gostivari, Nuri Seferi, ndaj boksierit Hungarez Laszlo Hubert. Në vijim ua sjellim urimin e plotë Në natën e sontshme përjetuam po atë ndjenjë të krenarisë të cilën dinë ta shaktojnë veçse bijtë …

Read More »

Ndihma nga TIKA për refugjatët e Sudanit Jugor

TIKA, e cila ka qenë një prej institucioneve të para që kishte shkuar në këtë rajon, ka zgjatur dorën e ndihmës për familjet e refugjatëve që strehohen në këtë vend KOSTI (AA) – Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA), zyra në Hartum me shpërndarjen e ndihmave bëri që 1.300 …

Read More »

Ambasadori Amerikan në Kosovë Greg Delawie instrukton Arbana Xharrën kundër islamit dhe muslimanëve?

Të jetë vallë një intervistë gazetareske? Pa letër, pa mjete të punës dhe pa asgjë, është e pabesueshme! Në foto shihet një bisedë miqësore mes Islamofobes Arbana Xharra dhe Ambasadorit amerikan në Kosovë Greg Delawie, sigurisht që ambasadori mund t’i premtojë Xharrës ndonjë medalje tjetër nga SHBA-ja, nëse ajo vazhdon …

Read More »

HRW akuzon Izraelin për pengimin e aktivistëve në Gaza

HRW ka akuzuar Izraelin se bllokon hyrje-daljet në Rripin e Gazës për aktivistët për të drejtat e njeriut, të cilët janë duke dokumentuar shkeljet e raportuara në territoret palestineze KAJRO (AA) – Human Rights Watch (HRW) ka akuzuar Izraelin se bllokon hyrje-daljet në Rripin e Gazës për aktivistët për të …

Read More »

Shqipëri, policia sekuestron mbi 2 ton lëndë narkotike

TIRANË (AA) – Gjatë një operacioni forcat e policisë në Shqipëri kanë sekuestruar 2 ton e 53 kilogramë lëndë narkotike e pa përpunuar, ndërsa është arrestuar në flagrancë poseduesi i lëndës narkotike, transmeton Anadolu Agency. Në një njoftim zyrtar të publikuar sot nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shqipërisë …

Read More »

Eksporti i Turqisë në muajin mars arrin shifrën rekord 13,6 miliardë dollarë

Në muajin mars shifrat e eksportit në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar u rritën me 19%. Në muajin mars shifrat e eksportit në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar u rritën me 19%. Të ardhurat e eksportit në muajin mars arritën në 13 …

Read More »