Home / Lajme

Lajme

Thaçi: Jam në SHBA për koordinim rreth dialogut me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka deklaruar se aktualisht ndodhet në Uashington me qëllim të koordinimeve për vazhdimin e dialogut me Serbinë. Ai ka thënë se për fazën e re të bisedimeve, ky koordinim është i domosdoshëm. Radio Evropa e Lirë: President …

Read More »

Alarmi: Kjo është droga e re qëpo zëvendëson marihuanën në Kosovë

Shitja e antidepresantëve pa përshkrimin mjekësor është e ndaluar më ligj dhe farmacitë të cilat bëjnë shitjen mund të humbasin licencën. Numri i përdoruesve të rinj po rritet. L.S një 17 vjeçar nga Prishtina tregon se ka filluar të përdorë Xanax në moshën 16 vjeçare, i shtyrë nga shokët. “Në …

Read More »

Çudia, qyteti në Austri mbyll lokalin e basteve, shqiptarët nisin protesten….

Autoritetet e qytetit Vöcklabruk kanë mbyllur një lokal bastesh. Por një numër shqiptarësh kanë zhvilluar një protestë të palejuar para shtëpive private të zyrtarëve të qytetit, shkruan ëocenblick.at. Sipas portalit, kjo protestë ishte përpjekje për t’i frikësuar punonjësit në fjalë. Ndërkaq, arsyeja për mbylljen nga shteti të bastores është, sipas …

Read More »

Çudia, qyteti në Austri mbyll lokalin e basteve, shqiptarët nisin protesten….

Autoritetet e qytetit Vöcklabruk kanë mbyllur një lokal bastesh. Por një numër shqiptarësh kanë zhvilluar një protestë të palejuar para shtëpive private të zyrtarëve të qytetit, shkruan ëocenblick.at. Sipas portalit, kjo protestë ishte përpjekje për t’i frikësuar punonjësit në fjalë. Ndërkaq, arsyeja për mbylljen nga shteti të bastores është, sipas …

Read More »

Marrëveshje e fshehtë Thaçi-Vuçiç? “Der Standard” zbulon fakte të reja: Gjermania parandaloi ndarjen e Kosovës

Gazeta ‘Der Standard’, ka shkruar rreth bisedimeve për ndarjen e Kosovës. Sipas kësaj të përditshmeje, gjermanët kanë parandaluar ndarjen e Kosovës, të cilën e kanë favorizuar serbët por edhe pala kosovare për shkak të lodhjes me çështjen e veriut të Kosovës. Kjo, sipas diplomatëve, edhe ka bërë që të ndërhyjë …

Read More »

Demo-Krishterët (LDK) përpiqet ta frikësojë Kuvendin e Kosovës me ISIS

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani, ka mbajtur fjalimin e saj lidhur me Demarkacionin, duke treguar pse sot e mbron marrëveshjen dhe kërkon që ajo të ratifikohet. Osmani ka thënë se sot kanë obligim të gjithë deputetët që t’i nxjerrin qytetarët nga izolimi. Osmani ka thënë se kanë ndryshuar rrethanat prej …

Read More »

​Amerikani me prejardhje serbe merr komandën e KFOR-it në Bondsteel

Roli i KFOR-it mbetet i pandryshueshëm, në ofrimin e një ambienti të sigurt dhe lirisë së lëvizjes. Kështu tha koloneli Nick Ducich i cili mori komandën e KFOR-it në Bondsteel.  Pas ceremonisë  së bartjes së komandës së Grupit luftarak Shumëkombësh  Lindje,  nga  koloneli MIchael Spraggins, koloneli  Nick Ducich nga California, …

Read More »

Të diplomuar, por të papërgatitur për punë

Kosova vazhdon të përballet me shkallë të lartë të papunësisë. Ndonëse ka një numër të madh të diplomuarve, kryesisht të moshës se re, megjithatë ndërmarrjet private thonë se po përballen me mungesë të punëtorëve të kualifikuar. Përfaqësues të komunitetit të biznesit dhe afaristë në vend, tërheqin vërejtjen se sistemi i arsimit …

Read More »

Përpjekja e katërt e Kuvendit për ratifikimin e Demarkacionit

Kuvendi i Kosovës do bëjë sot përpjekjen e katërt me radhë këtë vit, për ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Pavarësisht faktit që seanca tashmë është caktuar të mbahet sot, nga ora 16, dilemat mbesin ende nëse janë siguruar 80 votat e nevojshme për ratifikim. Ratifikimi i …

Read More »

Sipas KDI-së, Albin Kurti është politikani më model i të rinjve në Kosovë

Preferencat politike të të rinjve janë të lidhura ngushtë edhe me politikanët e tyre të preferuar, në kuptimin e një modeli që të rinjtë e shohin si më të duhurin për ta ndjekur. Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), mbajti tryezën e diskutimit “Qëndrimet dhe sjelljet e votuesve të rinj”, gjatë …

Read More »

Flija, natyra e bukur dhe njerëzit miqësor – 14 arsyet për ta vizituar Kosovën sipas gazetës suedeze

Swedishnomad është një gazetë e njohur në Suedi. Ajo i ka kushtuar një artikull të veçantë Kosovës, duke renditur 14 arsye pse duhet të vizitohet shteti kosovar. Artikulli është shkruar nga Alex Waltner i cili kishte vizituar Kosovën. Ai përshkruan vendin si me natyrë të bukur, njerëz miqësor, çmime të …

Read More »

Mishi i prishur i Belgjikës, ja sa u shit kilogrami në Kosovë

Rreth 40 mijë kilogramë mish me cilësi të dyshimtë është shitur në tregun e brendshëm të Kosovës. Ata është konsumuar nga qytetarët e Kosovës. Mishi është eksportuar nga Belgjika në Kosovë nga kompania belge “Veviba”. Në total janë importuar në Kosovë 63 mijë kilogramë mish. Prej tyre janë asgjësuar rreth …

Read More »

Për dhjetë vjet, mbi 400 vrasje në Kosovë

Brenda dhjetë vjetësh në Kosovë, sipas të dhënave të Policisë së Kosovës kanë ndodhur 419 vrasje. Ndërkohë, vetëm gjatë janarit dhe shkurtit të këtij viti kanë ndodhur 5 raste të vrasjeve. Motivet e këtyre vrasjeve, sipas zyrtarëve të Policisë së Kosovës, thuhet të jenë të ndryshme. Zëdhënësi i Policisë, Bajram …

Read More »

Përleshje fizike në Kuvendin e Kosovës /Foto/

Deputetët e Lëvizjes “Vetëvendosje” nuk kanë lejuar ministren e drejtësisë, Dhurata Hoxha, të flas në foltoren e Kuvendit. Të njëjtit kanë pamundësuar duke rrahur tavolinat. Indeksonline ua sjellë pamjet ku disa deputetë të LVV-së dhe PDK-së patën shtyrje mes vete…

Read More »

Vetëvendosje rrethgrupit të ri parlamentar: Të ikurit po tentojnë formimin e “FER-it 2”

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar përmes një kumtese pas vendimit të 12 deputetëve të larguar nga kjo parti, për të formuar grupin e veçantë parlamentar, Grupi i Deputetëve të Pavarur. Në reagimin e VV-së thuhet se “këto ikje vijnë pas largimit të Shpend Ahmetit, duke i hapur kështu rrugën tentativës për …

Read More »

Vetëvendosje rrethgrupit të ri parlamentar: Të ikurit po tentojnë formimin e “FER-it 2”

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar përmes një kumtese pas vendimit të 12 deputetëve të larguar nga kjo parti, për të formuar grupin e veçantë parlamentar, Grupi i Deputetëve të Pavarur. Në reagimin e VV-së thuhet se “këto ikje vijnë pas largimit të Shpend Ahmetit, duke i hapur kështu rrugën tentativës për …

Read More »

Në Kishën e Elbasanit asnjë prift shqiptar? Ja si flasin… /Video/

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama vizitën e tij në Kishën e Elbasanit për Ditën e Verës ka publikuar online atë vizitë. Por ajo që bie në sy është se udhëheqësit e Kishës Katolike asnjëri nuk e flet rrjedhshëm gjuhën shqipe, pasi ato vijnë nga Italia, Amerika e vende të tjera, …

Read More »

Përshëndetje dhe urime në Kuvend, Teuta Haxhiu ia uron lindjen e djalit Hajdar Beqës

Ka kohë që në Kuvendin e Kosovës punimet nuk janë zhvilluar si duhet. Përpos kësaj deputetët shpesh janë të pavëmendshëm duke qeshur e folur me njeri-tjetrin, ose edhe duke mos qenë fare në seancat plenare. Por, sot një deputete ka gjetur kohë edhe për ta bërë një urim për kolegun …

Read More »

Media belge: Mishi i eksportuar në Kosovë ishte 12 vjet i vjetër

Mishi që ishte eksportuar nga thertorja belge Veviba për në Kosovë, me raste ishte mish 12 vjet i vjetër, raporton Het Laatste Nieuws. Sipas gazetës flamane, një dokument i gjykatës tregon se si një kamion me mish nga Veviba në Bastogne, kishte arritur në Kosovë më 19 shtator të vitit …

Read More »

Grupet e fuqishme nga Kosova në Zvicër porositën një pjesë të kokainës që u kap në Durrës

Grupe të fuqishme nga Kosova që operojnë në tregun e kokainës në Zvicër mund të jenë porositësit e një pjese të kokainës që u kap në Maminas të Durrësit mes datave 27-28 shkurt, dyshon grupi hetimor i çështjes ‘Kokaina” që po hetohet në Prokurorinë e Krimeve të Rënda në Tiranë. …

Read More »