Home / Kultura

Kultura

Ankandi i Pejgamberit salallahu alejhi ue selem

Njehere nje person i varfer shkoi tek Profeti a.s dhe i lypi dicka, profeti a,s iu drejtua dhe i tha: A ke ne shtepine tende dicka? Bedeviu (nomadi) tha: Po kam nje ene, hame me te, pime dhe e perdorim per pastrim; kemi dhe nje shtroje …

Read More »

Koncepti i përqendrimit

Nga Sufjan bin Abdulla –radijallahu anhu-, transmetohet të ketë thënë: “O i dërguar i Allahut, më thuaj në Islam një fjalë që të mos pyes për të askënd pas teje? Profeti tha: “Thuaj besova Allahun pastaj ndiq rrugën e drejtë.” Muslimi Në transmetimin e Ebu Daudit ka ardhur se Sufjan …

Read More »

Mbulesa nëpër kohëra

Flokët e mendjelehtësisë Koha që mbahet mend, është periudha e filmave historikë rreth historisë së Britanisë, ku kur shihej në to një grua e mbuluar me shami ishte gjë mjaft normale. Nëse surfojmë në internet, mund të fillojmë të besojmë se shamia (mbulesa, velloja) fillon dhe përfundon me Islamin, ose …

Read More »

Edhe Profetët qajnë

Ibrahimi, djali i Profetit Muhamed a.s dhe i Merjemes, vdiq në vitin e 10-të të Hixhrit. Ai ishte 16-muajsh dhe nën kujdesin e një dadoja në çastin që vdiq. Sapo mësoi atë që kishte ndodhur, Profeti a.s shkoi në shtëpi, mori Ibrahimin në krahë dhe nga sytë i pikuan lot. …

Read More »

Kush janë kampionë të precizitetit apo korrektësisë

Lajmi se një kompani japoneze transporti hekurudhor kërkoi ndjesë, pasi një tren i saj u nis vetëm 20 sekonda më herët nga orari bëri xhiron e portaleve. Sipas kompanisë gabimi ka ndodhur sepse ekipi nuk e ka parë me vëmendje tabelën e orarit të nisjeve, e kështu, një prej trenave …

Read More »

Kisha katolike nuk mund të betohet se Bibla është e vërtetë

Hierarkia kishtare e Kishës Katolike ka publikuar një dokument mësimor që instrukton besimtarët se disa pjesë të biblës në fakt nuk janë të vërteta. Peshkopi katolik i Anglisë, Uelsit dhe Skocisë po paralajmërojnë pesë milionë adhurues të tyre, si edhe të tjerë që merren me studimin e shkrimeve të shenjta, …

Read More »

Ja sa muslimanë jetojnë në Amerikë (SHBA)

Islami ėshtė feja me shtim mė tė shpejtė dhe feja e dytė pėr nga numri i besimtarėve nė botė Qdo i katėrti banor i botės ėshtė musliman. Shtimi i muslimanėve nė pesėdhjetė vjetėt e fundit ishte mė shumė se 235%, kėshtu qė numri i muslimanėve nė botė ka arritur 1.6 …

Read More »

Çifutët janë përzënë 47 herë në 1000 vjet – Pse?

Pse aq shpesh? Pse nëpër kaq kultura e popuj të ndryshëm? Pse asnjë popull tjetër mbi faqen e dheut as nuk i afrohet këtyre të dhënave të tërheqjes së këtij reagimi? Në librin e tij “L’antisémitisme son histoire et ses causes”, i botuar më 1894, autori i shquar çifut Bernard …

Read More »

Asgjë ne nuk dimë për dashurinë!

Dashurinë e ka njohur gruaja e cila në Uhud e humbi: burrin, djalin dhe vëllanë, ndërsa kur e pa Pejgamberin savs gjallë, tha: “Çdo fatkeqësi përveç fatkeqësisë tënde është e përballueshme!”   Dashurinë e ka njohur Bilal b. Rebbah r.a. i cili kur pas vdekjes së …

Read More »

Vlera e kërkim faljes (istigfarit)

1. Është adhurim, me të cilin i afrohesh Allahut! 2. Është sebep për faljen e gjynaheve! Allahu thotë: “e u thashë: “Kërkoni falje nga Zoti juaj, i Cili është Falës i madh”. Nuh 10. 3. Është sebep për zbritjen e shiut! Allahu thotë: “që Ai t’ju dërgojë shi të bollshëm”. …

Read More »

Ndikimi i artit islam në filma dhe videolojra

Arti islam është i pranishëm edhe në atë zhanër që ndoshta kurrë nuk ju ka shkuar mendja, siç janë lojërat kompjuterike apo filmat me famë botërore. Ja disa shembuj të këtyre elementëve, pavarësisht përdorimit të tyre për mirë apo për keq. Journey Bëhet fjalë për lojën e 2012-tës në playstation …

Read More »

Vendi me numër rekord veturash

Mesatarja e 28 shteteve anëtare të BE-së është 573 makina për 1,000 banorë, rekord absolut mban Malta me 775 makina për 1,000 banorë. Ajo pasohet nga Luksemburgu me 745 për 1,000 banorë. Italia është e treta me 706 vetura për 1,000 banorë. Në fund janë Letonia me 391, Hungaria me …

Read More »

Emri Muhamed më e përhapuri në botë

Nje gazete Spanjolle pohoi ne nje nga raportet e saj se emri i profetit Muhamed salallahu alejhi ue selem, eshte emri me i perhapur ne bote. Ajo pohoi se afro 150,000,000 (njeqind e pesedhjete miljon) persona ne bote bartin emrim Muhamed. Gazeta A.b.c. Spanjolle pohoi se ky emer mbizoteron me …

Read More »

Të vërtetat e parrëfyera të NASA-s

Nga të gjithë organizatat e botës, NASA padyshim është një prej më intrigueseve. Por ashtu si shumica e gjërave në botë, NASA ka disa sekrete të errëta që është më mirë të dihen. Nëse këto e bëjnë NASA-n më interesante apo më të frikshme, këtë vendoseni vetë. Ata e dinin …

Read More »

Perandori Herakli dhe Profeti Muhamed

Detyra e Herakliut per mbrojtjen e Sirise u influencua nga vizioni i tij i “mbreterise fitimtare te nje njeriu te bere synet” dhe besimi i tij se ky burre ishte me te vertete i Derguari i Zotit. Ai nuk beri me perpjekje qe te fitonte mbi njerezit e tij per …

Read More »

Dëshmia “Muhamedi është i dërguari i Allahut”

Kuptimi i kësaj dëshmie Kjo dëshmi është shtylla e dytë e Islamit, kuptimi i saj është dituria, besueshmëria dhe bindja kategorike, se Muhamedi (a.s) është i dërguar i Allahut, deklarimi dhe nxjerrja në pah e kësaj, qartësimi i saj me fjalë dhe punë, me fjalë përmes thënies së kësaj dëshmie, …

Read More »

Ramla: aty ku mund të rremosh kah e kaluara e lavdishme islame

Kur gjeografi Muhammad Ibn Ahmad Shams al-Din al-Muqaddasi vizitoi qytetin e Ramlës në rrugën midis Kajros dhe Damaskut në shekullin e dhjetë, ai e përshkroi atë si një parajsë urbane që rivalizonte qytetin e tij të lindjes, Jeruzalemin.“Eshtë një qytet me shije dhe i ndërtuar mirë: uji është i mirë …

Read More »

Ramla: aty ku mund të rremosh kah e kaluara e lavdishme islame

Kur gjeografi Muhammad Ibn Ahmad Shams al-Din al-Muqaddasi vizitoi qytetin e Ramlës në rrugën midis Kajros dhe Damaskut në shekullin e dhjetë, ai e përshkroi atë si një parajsë urbane që rivalizonte qytetin e tij të lindjes, Jeruzalemin. “Eshtë një qytet me shije dhe i ndërtuar mirë: uji është i …

Read More »

Arkiva e National Geographic: foto “vintage” nga Siria dhe një kushtim frymëzues nga Mark Tuein

Për gjashtë vjet, sirianët kanë parë sesi shumë nga lokacionet 6500 vjeçare të vendit të tyre janë bombarduar, grabitur e dëmtuar rëndë nga lufta. Në të gjithë vendin, luftimet kanë shkatërruar relike antike si metropolin e kohës romake, Palmirën, vendbanimin grek të Dura-Europos që strehonte kishën më të vjetër të …

Read More »

Zbulohen fragmente të një piramide 3.700-vjeçare në Egjipt

Fragmentet e një piramide 3.700-vjeçare u zbuluan në gjendje të mirë në Egjipt, në qendrën arkeologjike të Dahshurit, pranë Kajros, njoftoi të hënën Ministria e Antikiteteve. “Piramida e vogël, e cila daton që prej dinastisë së 13-të (1.802-1.640 p.e.s.) u gjet në nekropolin e Dahshurit, në jug të Kajros, në gjendje të …

Read More »