Home / Kosovë

Kosovë

Prap hoxhallarët në akcion – Familja Gashi i falin gjakun familjes Tërmkolli (Foto/Video)

Në fshatin Bardh i Madh (Bellaqevcë), gjegjësisht në xhaminë e këtij fshati të Fushë Kosovës ka ndodhur pajtimi ndërmjet familjes Gashi dhe Tërmkolli. Ky akt pajtimi, transmeton Telegrafi, ka ndodhur në prezencën e shumë hoxhallarëve dhe të pranishmëve të tjerë, në mesin e lotëve dhe vajit. Gjithashtu në këtë pajtim …

Read More »

Burdushi: Sivjet do të liberalizohen vizat?!

Magjsitari nga Kosova Burdushi dhe parashikimet e tij qesharake, në portalin EXPRESS është postuar lajmi goxha serioz me 06 Mars të vitit 2016 me titull “Mjeku popullor Burdushi duket se po ia qëllon shumë parashikimeve të veta.”, në lajm më tej thuhej: Përveç që ia ka qëlluar sa herë gjërave të estradës, ai …

Read More »

Vdekja e 18-vjeçarit Albi Luka në burgun e Shënkollit, familjarët e qajnë tek shteti

Albi Luka, 18-vjeçari nga Fushë Kruja që humbi jetën në burgun e Shënkollit ditën e djeshme, jetonte në një ish-magazinë të ish-ndërmarrjes së grumbullimit në këtë qytet. Prindërit dhe të afërmit akuzojnë institucionet për humbjen e djait të tyre. Ardiani, babai dhe Violeta, nëna tregojnë për ngjarjen duke rrëfyer faktin …

Read More »

Ambasadori Amerikan në Kosovë Greg Delawie instrukton Arbana Xharrën kundër islamit dhe muslimanëve?

Të jetë vallë një intervistë gazetareske? Pa letër, pa mjete të punës dhe pa asgjë, është e pabesueshme! Në foto shihet një bisedë miqësore mes Islamofobes Arbana Xharra dhe Ambasadorit amerikan në Kosovë Greg Delawie, sigurisht që ambasadori mund t’i premtojë Xharrës ndonjë medalje tjetër nga SHBA-ja, nëse ajo vazhdon …

Read More »

Hoxhaj e Tërnava koordinojnë punët për lobim për njohje nga vendet myslimane

Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj ka takuar Myftiun e Kosovës, Naim Tërnava, me të cilin kanë biseduar për koordinimin në lidhje me zhvillimet në vend dhe jashtë Kosovës në fushën e politikës së jashtme. Ministri e ka falënderuar Myftiun për bashkëpunimin e vazhdueshëm që ka treguar, ndërsa kanë diskutuar në …

Read More »

“Bambi”, aktori i serialit “o Sa mirë” i cili falë namazin (Foto)

Seriali humoristik, “O Sa Mirë” ka mbledhur në projektin e tyre një pjesë të madhe të aktorëve nga trevat e ndryshme të shqiptarisë.I preferuar nga audienca në këtë serial është edhe Neshat Krasniqi, që njihet si “Bambi”. Ky i fundit duket se është i përkushtuar ndaj fesë islame. Në disa …

Read More »

Veriu, ‘parajsa’ kosovare e naftës së kontrabanduar (Video)

Emisioni i fundit ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi të gjeturat e një hulumtim disamujor për kontrabandën me naftë në pjesën veriore të Kosovës.Atje një litër “arit të zi” kushton 68 centë. Emisioni paraqiti detajet për çmimet e naftës në veriun e Kosovës duke sjellë dëshmi filmimet për çmimet në këtë zonë. …

Read More »

Babai i të arrestuarit në Itali: Djali im praktikon fenë, nuk është terrorist

Associated Press ka intervistuar babain e Arjan Babajt, të riut nga Llausha e Skenderajt që të enjten u arrestuan bashkë me dy të tjerë në Itali, nën dyshimet se ishin duke përgatitur sulme terroriste në Venecia.Bedri Babaj i ka thënë kësaj agjencie të lajmeve, se djali i tij nuk është …

Read More »

Kosovë: Ajo u martua, bëri fëmijë, iu rriten por asnjëherë deri sot nuk i pa! Pas 44 vite ndodhi mrekullia (VIDEO)

Hafize Thaçi nga Skënderaj, është gruaja e cila për 44 vjet jetoi pa e parë dotë dritën e diellit. Ajo u martua, bëri fëmijë, iu rritën, por asnjëherë deri sot nuk i pa. Tashmë Hafizja pas më shumë se 4 dekadash mund të sheh burrin, por edhe fëmijët e saj. …

Read More »

Votimi i Demarkacionit nga Lista Serbe, rezultat i ndonjë kompromisi të dhimbshëm nga qeveria!

Kthimi i deputetëve të Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, u mirëprit nga Qeveria e Kosovës. E përfaqësuesit e Listës Serbe deklaruan se janë të gatshëm të votojnë Demarkacionin me kushtin që në themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë serbe, ata ta kenë rolin kryesor. Por, pavarësisht këtyre deklaratave …

Read More »

Specialja, arsyeja për zgjedhjet e parakohshme!

Gjykata Speciale është njëra prej arsyeve se pse po kërkohet të shkohet në zgjedhje të parakohshme. Kjo pasi që funksionalizimi i tërësishëm i kësaj Gjykate pritet ta godasë skenën politike, gjegjësisht disa figura të cilat janë pjesë përbërëse e partive politike në Kosovë. Kështu së paku vlerësojnë njohësit e çështjeve …

Read More »

Qytetari kërkon ndihmë për gruan e sëmur, mjeku ia kthen “ik mos të kapi për fyti” (Video)

Kryetari i Sindikatës së Mjekëve të QKUK-së, Xhemajl Selmani ka kërcënuar një qytetar që po kërkonte mjek për trajtimin e gruas së tij. Qytetari është kërcënuar të mërkurën gjatë protestës së mjekëve.Derisa qytetari iu kërkon ndihmëSelmani i thotë të largohet, përndryshe do ta kap për fyti. Ndiqeni debatin në video:

Read More »

Skamja në Kosovë: Bukën bajat e zbut me ujë!

Humansti Halil Kastrati, gjatë angazhimit të tij për t’i dalë në ndihmë familjeve të varfëra, ka treguar për një situatë rrëqethëse të cilën e ka hasur.Në profilin e tij në Facebook ai e ka postuar pjatën e një personi i cili jeton në kushte të rënda, në të cilën buka …

Read More »

Bashkëpunimi ndërinstitucional, rruga e vetme për promovimin e paqes (Video)

Besimtarët myslimanë së bashku me prijësit e tyre fetarë janë dhe do të jenë bashkëpunues si dhe promotorë të vlerave paqësore. Toleranca dhe bashkëjetesa ndërfetare në vendin tonë është meritë e popullit dhe institucioneve fetare e në asnjë mënyrë meritë e politikanëve. Kështu u tha në konferencën me temë “Bashkëpunimi …

Read More »

Selim Hasanaj: Palestinezët?! po sa mirë po jua bajka Izraeli dhe don Zoti e i faron deri në nji.

Publicisti nga Istogu i Kosovës Bardhë Nëngurra (ish Selim Hasanaj) vazhdon të fyej ndjenjat e myslimanëve publikisht dhe prokuroria e Kosovës akoma nuk ndërmer masa kundër kësaj gjuhe me plot urrejtje, në një shkrim të tij të publikuar në “Bota Press” ku shpjegon për migrimin e tij në Norvegji ai mes …

Read More »

48 ushtarë të UÇK’së u vetëvranë, për shkak të kushteve të rënda ekonomike

Për shkak të gjendjes së rëndë ekonomike e sociale dhe në pamundësi që t’i mbajnë familjet e tyre, 48 ish-ushtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë bërë vetëvrasje që nga përfundimi i luftës. Këto të dhëna i bën publike Xhevdet Qeriqi, kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave të …

Read More »

Enes Goga: Hoxhallarët, çdo herë kanë qenë në shërbim të atdheut

Kryeimami thekson se pjesa më e madhe e hoxhallarëve të cilët sot janë eminentë kanë qenë pjesë direkte e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Kjo për të nuk paraqet ndonjë befasi të madhe, sepse sipas tij, dalja në ndihmë atdheut është traditë dhe amanet edhe nga hoxhallarët të …

Read More »

Ish-ushtari i UÇK-së kujton agresionin serb në Llap

18 vite më parë, Kosova po kalonte nëpër periudhën e saj më të vështirë historike. Në një luftë të pabarabartë, regjimi i Millosheviqit, tashmë kishte vrarë mijëra e shumë të tjerë kishte larguar nga shtëpitë e tyre. Nisja e bombardimeve të NATO-s, vetëm sa kishte nxitur urrejtjen e regjimit paramilitar …

Read More »

Kelmendi për rritjen e rrogave të deputetëve: Turp, turp

Kryetari i Partisë Fjala, Gëzim Kelmendi ka kritikuar ashpër vendimin për rritjen e pagave dhe meditjeve për deputetëve të Kuvendit të Kosovës. “Turp, Turp, Turp, skandal, skandal…!Rriten pagat dhe meditjet për deputetët.Vendimi për rritjen e pagave dhe meditjeve për deputetët që sapo morri komisioni parlamentar për buxhet dhe financa është …

Read More »

“Besojmë se Turqia do ta mbështesë ushtrinë e Kosovës”

Ministri Demiri: (Për transformimin e FSK-së) “Për këtë çështje do të marrim përkrahjen edhe të NATO-s edhe të institucioneve tjera. Besojmë që Turqia do ta mbështesë formimin e forcave të armatosura të Kosovës” ANKARA (AA) – Sultan Çoğalan Ministri pa portofol i Qeverisë së Kosovës, Rasim Demiri shprehu bindjen se …

Read More »