Home / Kosovë

Kosovë

MyftiuTërnava mbajti hytbenë në Xhaminë e Madhe në Prishtinë “Sulltan Mehmet Fatih” dhe ia kushtoi dhjetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës

Prishtinë, 16 shkurt 2016 Me rastin e dhjetëvjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, Myftiu Naim Tërnava mbajti hytbenë e xhumasë në Xhaminë e Madhe në Prishtinë “Sulltan Mehmet Fatih” dhe iu drejtua xhematit me mesazhin e pavarësisë. Gjatë hytbesë, Myftiu falënderoi edhe mysafirin nga Turqia ish-kryeministrin dhe ish-ministrin e …

Read More »

Egzon Ibrahimi po merr pjesë në një turne të leximit të Kuranit në Pakistan

Prishtinë, 16 shkurt Lexuesi i njohur i Kuranit nga Kosova, Egzon Ibrahimi, po merr pjesë në një turne disaditor të leximit të Kuranit. Turneu po zhvillohet në qytetet më të mëdha të Republikës Islamike të Pakistanit gjatë këtij muaji. Në këtë turne marrin pjesë edhe lexues të njohur nga bota …

Read More »

Bashkësia Islame e Kosovës me sukses po vazhdon me organizimin e Umres

Prishtinë, 15 shkurt 2018  Sot nga Prishtina  u nis edhe grupi i dytë i besimtarëve drejt vendeve te shenjta.  Së pari do të vizitojnë  Medinën e Pejgamberit a.s., ku do të qëndrojnë për 4 ditë rresht, për të vazhduar më pas drejt Bejtullahit në Mekën e Bekuar dhe për të kryer Umren.  …

Read More »

Myftiu Tërnava bashkëbisedoi me nxënësit e medresesë “Alauddin” me rastin e dhjetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës

Prishtinë, 15 shkurt 2018 Me rastin e dhjetëvjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, ka bashkëbiseduar me nxënësit e medresesë “Alauddin” në Prishtinë. Myftiu në këtë eveniment shoqërohej nga bashkëpunëtorët e tij dhe temë bashkëbisedimi ishte rikujtimi i kontributit të medresesë për çlirimin dhe pavarësimin e Kosovës. …

Read More »

Nesër Myftiu i Republikës së Kosovës Naim ef. Tërnava do të mbajë hytbenë e xhumasë në Xhaminë e Madhe në Prishtinë

Me rastin e dhjetëvjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, Myftiu i Republikës së Kosovës Naim ef. Tërnava do të mbajë hytbenë e xhumasë në Xhaminë e Madhe në Prishtinë “Sulltan Mehmet Fatih”, ku do t’u drejtohet xhematit me mesazhin e pavarësisë.  Po ashtu nesër (ditë e premte), në të gjitha xhamitë e …

Read More »

Turqia dhuroi 3000 pako ushqimore për familjet skamnore në Kosovë

Prishtinë, 13 shkurt 2018 Qeveria e Republikës së Turqisë, për të pestën herë, dhuroi ndihma për familjet skamnore në Kosovë. Janë 3000 pako me ndihma ushqimore me bazë bimore për familjet skamnore dhe të varfra të Kosovës. Drejtori i shoqatës “Bereqeti” të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, z. Fitim …

Read More »

Sekretari Kryesisë, Resul ef.Rexhepi priti një delegacion nga FIDS-i i Zvicrës

Prishtinë,12 shkurt 2018 Sekretari i Përgjithshëm i Bashkësisë Islame të Kosovës Resul ef.Rexhepi dhe drejtori për Diasporë Ekrem ef. Simnica pritën në takim delegacionin e Federatës së Organizatave Islame Ombrellë në Zvicër FIDS, të kryesuar nga kryetari Muntasar bin Muradi, Bashkim Aliu, anëtar i Kryesisë së FIDS-it dhe Mehas Alia, …

Read More »

Në prag të dhjetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës u promovua libri “Dëshmi për kohën”

Në prag të dhjetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës u promovua libri “Dëshmi për kohën”, dokumentim i kontributit të Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjilanit për Lëvizjen Popullore gjatë viteve 1990-1999Prishtinë, 10 shkurt 2018 Në prani të përfaqësuesve nga Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, strukturave shtetërore nga pushteti qendor dhe …

Read More »

U mbajt mbledhja e redaksisë së re të revistës “Dituria islame”

Prishtinë, 8 shkurt 2018U mbajt mbledhja e redaksisë së re të revistës “Dituria islame”. Që në fillim kryeredaktori dr. Ajni Sinani, të cilit i është vazhduar edhe një mandat posti i kryredaktorit, u dëshiroi mirëseardhje anëtarëve të rinj të redaksisë duke lutur Zotin që të kenë sukses dhe të përbëjnë …

Read More »

Drejtori për Diasporë Ekrem ef Simnica vizitoi qendrat islame shqiptare në Gjermani dhe Austri

Më 03.02.2018, Ekrem ef. Simnica, drejtor për Diasporë në Bashkësinë Islame të Kosovës, vizitoi qendrën islame shqiptare “Ballkan” në Minhen të Gjermanisë, ku përveç takimit me kryesinë e xhamisë në fjalë dhe njohjes me ta, ai mbajti ligjëratë para namazit të drekës. Ekrem ef. Simnica në fjalimin e tij, pasi …

Read More »

Myftiu Tërnava vizitoi kryetarin e komunës së Vushtrrisë, z. Tahirin

Prishtinë,25 janar 2018Myftiu i Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava, me bashkëpunëtorë, i shoqëruar nga kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Vushtrrisë, Shemsi ef. Rrahimi, sot vizituan Xhafer Tahirin, kryetar i komunës së Vushtrrisë. I uruan zgjedhjen në postin e kryetarit të komunës. Kryetari Tahiri i dëshiroi mirëseardhje Myftiut …

Read More »

Myftiu Tërnava vizitoi kompanitë e certifikuara me Standardin “Hallall” në komunën e Klinës dhe atë të Pejës

Prishtinë,24 janar 2018 Myftiu i Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava, me bashkpuntorët e tij, sot vizituan kompaninë e mirënjohur vendore “AMO” në Klinë, e cila merret me prodhimin e produkteve ushqimore dhe që është certifikuar me Standardin “Hallall” nga Instituti Kosovar për Certifikim Hallall, që është institut i themeluar …

Read More »

Myftiu Tërnava vizitoi kryetarin Lladrovci

Prishtinë, 23 janar 2018 Myftiu i Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava, i shoqëruar nga stafi i tij dhe kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame në Drenas, Valon ef. Beçuku, vizitoi kryetarin e komunës së Drenasit, z. Ramiz Lladrovcin. Temë e këtij takimi ishte bashkëpunimi mes dy institucioneve. Nga ana …

Read More »

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ndihmon skamnorët e rrethit të Tropojës dhe të Pukës me 3000 kg mish

Prishtinë, 19 janar 2018Kryesia e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës, në kuadër të veprimtarisë humanitare, nëpërmjet shoqatës së saj “Bereqeti”, sot i ndihmoi skamnorët e rrethit të Tropojës dhe të Pukës. Në këtë veprimtari humane, BIRK-u ka shpërndarë 100 pako mish me nga 30 kg, që bëjnë gjithsej 3000 …

Read More »

Myftiu Tërnava priti në takim ambasadorin slloven z. Bojan Bertoncelj-i

Prishtinë, 17 janar 2018Myftiu i Republikës së Kosovës Naim ef. Tërnava priti në takim sot ambasadorin slloven, z. Bojan Bertoncelj-in. Në këtë takim, Myftiu Tërnava e njohu ambasadorin slloven me aktivitetet e BIRK-ut dhe me zhvillimet e jetës e të veprimtarisë fetare anembanë vendit. Myftiu Tërnava, po ashtu theksoi se …

Read More »

Myftiu Tërnava priti në takim kordinatorin nacional për siguri, Lulzim Fushticën

Prishtinë, 12 janar 2018Myftiu i Republikës së Kosovës Naim ef. Tërnava priti në takim koordinatorin nacional për siguri, Lulzim Fushticën. Në takim mori pjesë edhe Kryeimami Sabri ef. Bajgora.Me këtë rast, Myftiu i Republikës së Kosovës Naim ef. Tërnava e falenderoi z. Fushticën për vizitën dhe e uroi për detyrën …

Read More »

Kthehet grupi i parë i umrexhive

Prishtinë, 11 janar 2018 Sot më 11.01.2018 arritën në Prishtinë umrexhitë nga Kosova, të cilët nën organizimin e Bashkësisë Islame të Kosovës qëndruan në vendet e shenjta, Mekë dhe Medinë, që nga data 31.12.2017. Në këtë grup udhëtuan 59 persona nën udhëheqjen e drejtorit të Haxhit, Vedat ef. Sahiti. Umrexhitë …

Read More »

Mbahet mbledhja e rregullt e redaksisë së revistës “Dituria islame”

Kthehet grupi i parë i umrexhive Prishtinë, 11 janar 2018 Sot më 11.01.2018 arritën në Prishtinë umrexhitë nga Kosova, të c… U nis grupi i parë për Umre që organizon Bashkësia Islame e Kosovës Prishtinë, 31 dhjetor 2017 Organizuar nga Kryesia e Bashkësisë Islame e Republikës së Koso… Mbahet tryeza …

Read More »

U nis grupi i parë për Umre që organizon Bashkësia Islame e Kosovës

Prishtinë, 31 dhjetor 2017 Organizuar nga Kryesia e Bashkësisë Islame e Republikës së Kosovës, sot për herë të parë u nis grupi i parë për kryerjen e Umres, si dhe vizitë vendeve të shenjta në Mekë dhe Medine. Në këtë grup udhëtuan 59 persona nën udhëheqjen e drejtorit të Haxhit, …

Read More »

Mbahet tryeza shkencore “60 vjet të literaturës islame në gjuhën shqipe në Kosovë (1957- 2017)”

Prishtinë, 27 dhjetor 2017Organizuar nga Kryesia e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës, sot është mbajtur tryeza shkencore me titull “60 vjet të literaturës islame në gjuhën shqipe në Kosovë (1957- 2017)”. Në këtë tryezë shkencore morën pjesë studiues e hulumtues shkencorë që trajtuan dhe analizuan botimet e BIRK-ut që …

Read More »