Home / Historia

Historia

Ramla: aty ku mund të rremosh kah e kaluara e lavdishme islame

Kur gjeografi Muhammad Ibn Ahmad Shams al-Din al-Muqaddasi vizitoi qytetin e Ramlës në rrugën midis Kajros dhe Damaskut në shekullin e dhjetë, ai e përshkroi atë si një parajsë urbane që rivalizonte qytetin e tij të lindjes, Jeruzalemin.“Eshtë një qytet me shije dhe i ndërtuar mirë: uji është i mirë …

Read More »

Ramla: aty ku mund të rremosh kah e kaluara e lavdishme islame

Kur gjeografi Muhammad Ibn Ahmad Shams al-Din al-Muqaddasi vizitoi qytetin e Ramlës në rrugën midis Kajros dhe Damaskut në shekullin e dhjetë, ai e përshkroi atë si një parajsë urbane që rivalizonte qytetin e tij të lindjes, Jeruzalemin. “Eshtë një qytet me shije dhe i ndërtuar mirë: uji është i …

Read More »

Plani izraelit për ta kthyer Irakun në një Palestinë të dytë

Në artikuj të mëparshëm kam përmendur se zgjedhja e Donald Trumpit është fillimi i përgatitjes për “Shtetin e Izraelit” nga lumi Eufrat deri në Nil, ku të gjithë treguesit që tregojnë se skema çifute ka hyrë në fuqi janë bërë mëse të qartë dhe se në vitet e ardhshme ne …

Read More »

Arkiva e National Geographic: foto “vintage” nga Siria dhe një kushtim frymëzues nga Mark Tuein

Për gjashtë vjet, sirianët kanë parë sesi shumë nga lokacionet 6500 vjeçare të vendit të tyre janë bombarduar, grabitur e dëmtuar rëndë nga lufta. Në të gjithë vendin, luftimet kanë shkatërruar relike antike si metropolin e kohës romake, Palmirën, vendbanimin grek të Dura-Europos që strehonte kishën më të vjetër të …

Read More »

Zbulohen fragmente të një piramide 3.700-vjeçare në Egjipt

Fragmentet e një piramide 3.700-vjeçare u zbuluan në gjendje të mirë në Egjipt, në qendrën arkeologjike të Dahshurit, pranë Kajros, njoftoi të hënën Ministria e Antikiteteve. “Piramida e vogël, e cila daton që prej dinastisë së 13-të (1.802-1.640 p.e.s.) u gjet në nekropolin e Dahshurit, në jug të Kajros, në gjendje të …

Read More »

Çka porositi Pejgamberi sal-lAllahu alejhi we selem Muadhin?

Pejgamberi salAllahu alejhi ue selam e kishte porositur Muadhin radijAllahu anhu: “Ruaje këtë (gjuhen)! Atëherë Muadhi i tha: O i Dërguar i Allahut a edhe për këtë do të përgjigjemi?! Pejgamberi salaAllahu alejhi ue selem i tha: “Të pastë nëna o Muadh! A thua diç tjetër i hedh në zjarr …

Read More »

Deri në fund të shekullit do të zhduken 90 për qind e 6,000 gjuhëve të sotme në botë!?

Nëse alienët do të kishin ardhur nesër, gjuhëtarët mund të ishin të parët që do të thirreshin nga Qeveria – tani që ka dalë edhe filmi “Arrival”. Filmi ngrihet mbi hipotezën e “Sapir-Whorf”, sipas të cilës gjuha që flet përcakton mënyrën se si e sheh botën. Shumë njerëz e konsiderojnë …

Read More »

Nga Amir B. AHMETI: Impeachment-i i Trump-it dhe hija e Nixon-it? (II)

I. Trump është presidenti i 45-të me radhë i SHBA-së, nga gjithsej 58 palë zgjedhje që janë mbajtur në çdo katër vite prej zgjedhjeve të para presidenciale më 1789 e deri te ato të fundit, më 2016. Nga 44 presidentët e kaluar, vetëm dy prej tyre i janë nënshtruar impeachment-it …

Read More »

The New York Times rendit gjuhën shqipe si një ndër tre gjuhët më të vjetra në botë

Sipas prestigjiozes amerikane “The New York Times”, gjuha shqipe radhitet në mesin e 3 gjuhëve më të vjetra të botës. Në këtë studim, paraqiten fakte se gjuha shqipe është ndër gjuhet më të vjetra të botës, madje si gjuhë është praktikuar që në kohën e Greqisë së lashtë. Sipas gazetës …

Read More »

“NJË PORTRET I SHKURTËR I KRYEBASHKIAKUT TË PARË TË TIRANËS”

Kanë kaluar 96 vjet tashmë, që nga dita kur më 11 shkurt 1920 Kongresi i Lushnjës mori vendimin për ta shpallur Tiranën kryeqytet. Nga një qytet i vogël në Shqipërinë e Mesme, Tirana do të shndërrohej me kalimin e viteve në qytetin më të madh dhe më të rëndësishëm të …

Read More »

Perandoria Osmane – Perandori Çlirimtare ,thotë Dr. Olga Zirojeviç serbe (VIDEO)

Perandoria Osmane – Perandori Çlirimtare ,thotë Dr. Olga Zirojeviç serbe (VIDEO) Gazetari : SHQYRTIMI SERIOZ I HISTORISË THOTË : POPULLI I THJESHTE KA JETUAR MË ME UNITET ME TURQIT , SESA ME MBRETERIT E TYRE SERB MESJETAR , DHE KANË PASË NDERHYRJE ME PAK NGA ATA ( TURQIT ) A …

Read More »

Si u bë shqiptari Bogojë – Mustafa pas betejës së Kosovës 1389 dhe …

Popullsia muslimane paska rënë, pra shtetin duhet marrë Me kompensimin e saj me popullsi jomusliman; Domethënë, therja e muslimanëve u bëka për kompensim Dhe, kur të arrihet kjo, s’do t’u bëka më krim!.. Kompensimi ende s’është bërë, kjo duket qartë, Pra, vendi digjet flakë, mijëra koka grihen nën sëpatë Ç’ngjyrë …

Read More »

Moriskot e Spanjës: tragjedia e dëbimit të muslimanëve para 400 vjetësh, ende aktuale

Dëbimi i muslimanëve spanjollë, të njohur si moriskot, në shekullin e 17-të duket se është një tragjedi, jehona e së cilës mbetet aktuale edhe në ditët e sotme. Në librin e tij, “Gjak dhe Besim”,  Matthew Carr, shpjegon sesi fatkeqësia e moriskove, që u dëbuan nga vendlindja e tyre si …

Read More »

Ibn-Batuta dhe historia e tij e udhëtarit më të madh

NË VITIN 1325, një djalosh u nis nga Tangjeri i Marokut për udhëtimin e tij të parë, i pasuar nga shumë të tjerë që do ta çonin në vendet më të largëta të botës që njihej në ato kohë, si në Kinë, Indi, Indonezi, Mali, Persi, Rusi, Siri, Tanzani, Turqi …

Read More »

Kelmendi: Skënderbeu nuk është hero kombëtar (Video)

Gëzim Kelmendi vazhdon të qëndrojë pas deklaratave të tij të mëparshme se Gjergj Kastrioti Skënderbeu nuk është hero kombëtar i shqiptarëve. Këto komente ai i bëri në emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit, ku tha se historia shqiptare ka shumë të pavërteta. “Sipas mendimit tim, po. Ka shumë të pavërteta në …

Read More »

Shkup, “Program përkujtimor për dëshmorët e Lëvizjes Juxhel”

Në kryeqytetin e Maqedonisë, Shkup, u organizua “Programi përkujtimor për dëshmorët e Lëvizjes Juxhel” me rastin e 69-vjetorit të ekzekutimit të tyre. Në porgramin e organizuar në bashkëpunim nga Shkolla Fillore “Tefejuz” dhe Shoqata “Köprü”, morën pjesë anëtari i Bordit drejtues të Fondacionit Humanitar Turk për të Drejtat dhe Liritë …

Read More »

Nikola Tesla ose “njeriu përtej mendjes”, përse i detyrohemi kaq shumë?!

Në këto ditë të shekullit të 21- të shumë kush mund të pyesë se përse i detyrohemi kaq shumë këtij njeriu, i cili ka jetuar rreth një shekull e gjysmë më parë dhe që mezi i kujtojmë emrin. Ditët që jetojmë dhe ato që do të vijnë, në të gjithë …

Read More »

Masakra Hoxhali, një çerek shekulli vuajtje

Azerbajxhani, që 25 vjet kërkon drejtësi për viktimat e Masakrës Hoxhali, e kryer nga ana e armenëve më 26 shkurt 1992. Armenët, pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, ndërmorrën veprim për të marrë Hoxhalin të cilin e kishin rrethuar në ditët e fundit të vitit 1991, vend i cili posedon aeroportin …

Read More »

Qyteza Lifta, mallëngjimi gjysmëshekullor i palestinezëve të syrgjynosur

Qyteza Lifta, që ndodhet menjëherë afër autostradës numër 1 në veriperëndim të Jerusalemit, popullata e të cilit, ashtu siç ka ndodhur edhe në shumë rajone të tjera të Palestinës, ka qenë i detyruar në migrim nga ana e organizatave hebreje të lidhura me lëvizjen Cioniste, sot rrezikohet nga zhdukja e …

Read More »

Mungesa e ushqimit dhe uria e madhe e njerëzimit në dekadat e ardhshme

Organizata FAO ka paralajmëruar se me shtimin e popullsisë së botës, mungesa e ushqimit dhe uria e madhe do të jetë problemi kryesor i njerëzimit në dekadat e ardhshme. Organizata FAO në raportin e saj më të fundit ka deklaruar se nëse nuk do të bëhen ndryshime të mëdha në …

Read More »