Home / Headline

Headline

Prap hoxhallarët në akcion – Familja Gashi i falin gjakun familjes Tërmkolli (Foto/Video)

Në fshatin Bardh i Madh (Bellaqevcë), gjegjësisht në xhaminë e këtij fshati të Fushë Kosovës ka ndodhur pajtimi ndërmjet familjes Gashi dhe Tërmkolli. Ky akt pajtimi, transmeton Telegrafi, ka ndodhur në prezencën e shumë hoxhallarëve dhe të pranishmëve të tjerë, në mesin e lotëve dhe vajit. Gjithashtu në këtë pajtim …

Read More »

Regjimi i Asadit nuk heqë dorë nga armët kimike

Rrjeti Sirian për të Drejtat e Njeriut (SNHR) në një raport të publikuar më 20 shkurt njofton se në tre vitet e fundit janë kryer 162 herë sulme me armë kimike ANKARA (AA) – Regjimi i Bashar Asadit në Siri nuk heqë dorë nga përdorimi i armëve kimike kundrejt opozitarëve …

Read More »

Pse islamofobët e heshtin faktin se Mbretresha Elizabet për burrë e ka kusheririn e saj?

Prej 65 vitesh në fronin e Anglisë, Elisabeta II është një nga personazhet publikë më të famshëm të botës. Dhe që kur është në pushtet ka dhënë shumë pak intervista e flet akoma më pak. Pjesa më e madhe e njerëzve njohin koleksionin e saj të kapeleve por dihet pak …

Read More »

Erdogan: Kemi disa surpriza për organizatat terroriste

Në një fjalim që mbajti në qytetin e Trabzonit Presidenti Erdoan paralajmëroi operacione të reja ushtarake kundër organizatave terroriste brenda dhe jashtë vendit. Në deklaratat që bëri në Trabzon, në kuadër të programit në këtë qytet, Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyp Erdoğan) tha se faza e parë e operacionit …

Read More »

Arkiva e National Geographic: foto “vintage” nga Siria dhe një kushtim frymëzues nga Mark Tuein

Për gjashtë vjet, sirianët kanë parë sesi shumë nga lokacionet 6500 vjeçare të vendit të tyre janë bombarduar, grabitur e dëmtuar rëndë nga lufta. Në të gjithë vendin, luftimet kanë shkatërruar relike antike si metropolin e kohës romake, Palmirën, vendbanimin grek të Dura-Europos që strehonte kishën më të vjetër të …

Read More »

Dyshohet për sulm kimik në Siri, 18 të vdekur

Të paktën 18 persona janë vrarë në një sulm i dyshuar kimik, njofton BBC. Sulmi raportohet se ka ndodhur në qytetin sirian të mbajtur nga rebelët, thonë aktivistët dhe grupi monitorues. Qeveria siriane ka mohuar në mënyrë të vazhdueshme përdorimin e armëve kimike.

Read More »

Kryeministrja e Britanisë së Madhe vizitë në Lindjen e Mesme

“May në vizitat e saj në Jordani dhe Arabi Saudite, posaçërisht do të fokusohet në forcimin e partneritet të sigurisë, mbrojtjes dhe të tregtisë së Britanisë me këto shtete” Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, fillon vizitën e saj 3 ditore në Lindjen e Mesme, duke përfshirë Jordaninë dhe …

Read More »

Egjipt, zbulohen mbetjet e piramidës së vjetër 3.700 vjeçare

Besohet se kjo piramidë ishte përpjekja e parë e Egjiptit të Lashtë për të ndërtuar një formë të butë të kësaj arkitekture KAJRO (AA) – Një ekipi arkeologjik në Egjipt, ka zbuluar mbetjet të një piramide e cila daton nga dinastia e 13-të, e vjetër rreth 3.700 vjet, raporton Anadolu …

Read More »

Rritet numri i azilkërkuesve të FETO-s për në Belgjikë

Pas tentativës së grusht shtetit në Turqi më 15 korrik të vitit të kaluar, nga organizata terroriste FETO, njoftohet se 678 shtetas të Turqisë kanë bërë kërkesë për azil në Belgjikë BRUKSEL (AA)- Pas tentativës për grusht shteti në Turqi më 15 korrik të vitit të kaluar, nga organizata terroriste …

Read More »

Urim nga Kreu i BFI për fitoren e Nuri Seferi: Këtë që bëtë ju është një fitore e Umetit tonë

Kryetari i bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi ka uruar fitoren e boksieri shqiptar me prejardhje nga Gostivari, Nuri Seferi, ndaj boksierit Hungarez Laszlo Hubert. Në vijim ua sjellim urimin e plotë Në natën e sontshme përjetuam po atë ndjenjë të krenarisë të cilën dinë ta shaktojnë veçse bijtë …

Read More »

Ndihma nga TIKA për refugjatët e Sudanit Jugor

TIKA, e cila ka qenë një prej institucioneve të para që kishte shkuar në këtë rajon, ka zgjatur dorën e ndihmës për familjet e refugjatëve që strehohen në këtë vend KOSTI (AA) – Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA), zyra në Hartum me shpërndarjen e ndihmave bëri që 1.300 …

Read More »

Përleshje në CDU të Merkelit rreth “ligjit për islamin”

Qeveria gjermane e hodhi poshtë propozimin sipas të cilit Bundestagu duhet të sjellë ligj të veçantë me të cilin do të rregullohet puna e organizatave fetare myslimane në Gjermani. Kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila është lidere e Unionit Demokratik Kristian (CDU), është kundër propozimit të bashkëpunëtorit të saj të …

Read More »

Ambasadori Amerikan në Kosovë Greg Delawie instrukton Arbana Xharrën kundër islamit dhe muslimanëve?

Të jetë vallë një intervistë gazetareske? Pa letër, pa mjete të punës dhe pa asgjë, është e pabesueshme! Në foto shihet një bisedë miqësore mes Islamofobes Arbana Xharra dhe Ambasadorit amerikan në Kosovë Greg Delawie, sigurisht që ambasadori mund t’i premtojë Xharrës ndonjë medalje tjetër nga SHBA-ja, nëse ajo vazhdon …

Read More »

HRW akuzon Izraelin për pengimin e aktivistëve në Gaza

HRW ka akuzuar Izraelin se bllokon hyrje-daljet në Rripin e Gazës për aktivistët për të drejtat e njeriut, të cilët janë duke dokumentuar shkeljet e raportuara në territoret palestineze KAJRO (AA) – Human Rights Watch (HRW) ka akuzuar Izraelin se bllokon hyrje-daljet në Rripin e Gazës për aktivistët për të …

Read More »

Shqipëri, policia sekuestron mbi 2 ton lëndë narkotike

TIRANË (AA) – Gjatë një operacioni forcat e policisë në Shqipëri kanë sekuestruar 2 ton e 53 kilogramë lëndë narkotike e pa përpunuar, ndërsa është arrestuar në flagrancë poseduesi i lëndës narkotike, transmeton Anadolu Agency. Në një njoftim zyrtar të publikuar sot nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shqipërisë …

Read More »

Hoxhaj e Tërnava koordinojnë punët për lobim për njohje nga vendet myslimane

Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj ka takuar Myftiun e Kosovës, Naim Tërnava, me të cilin kanë biseduar për koordinimin në lidhje me zhvillimet në vend dhe jashtë Kosovës në fushën e politikës së jashtme. Ministri e ka falënderuar Myftiun për bashkëpunimin e vazhdueshëm që ka treguar, ndërsa kanë diskutuar në …

Read More »

Turqi: Aeroplani dhe treni bibliotekë

Bashkia Çankërë e cila ndodhet në Anadollin qendror, ka gjetur një mënyrë unike për të tërhequr lexuesit në bibliotekë. Duke hapur një aeroplan dhe një tren bibliotekë, ajo ia ka arritur të tërheqë qindra lexues brenda një kohe të shkurtër, raporton AA. Bashkia Çankërë ka marrë dy vagonë të papërdorur …

Read More »

Në kërkim të vrasësve të vëllezërve

Dy javë pas përfundimit të luftës në Kosovë, tre shqiptaro-amerikanë, që i ishin bashkuar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), u arrestuan prej policisë jugosllave. Ata u torturuan dhe u vranë. Tetëmbëdhjetë vite më vonë, lufta pothuajse është harruar, por vëllai më i ri i këtyre burrave vazhdon i vetëm të …

Read More »

Kush janë sytë më të shëndetshëm?

Mos gaboni që të tërhiqeni gjithnjë nga e bukura sa i përket ngjyrës së syve. Ngjyrë kafe apo të zezë, ata jeshilë apo të kaltër kanë avantazhet dhe disavantazhet e tyre. Një studim që është bërë publik nga portali “Health”, ku janë përdorur rreth 170 persona tregon se cila prej …

Read More »

Për të rinjët shqiptarë muslimanë në diasporë, po edhe në trojet shqiptare

Falënderimi i takon vetëm Allahut fuqiplotë, dhe salavatet dhe selamet qofshin mbi Pejgamberin tonë të dashur.Definitivisht të rinjët shqiptarë muslimanë që jetojnë në diasporë, po edhe ata që janë brenda trojeve shqiptare, duhet marrë seriozisht se prej kujt po e marrin fenë.O vëllezër, mos e merrni fenë prej atyre që …

Read More »