Home / Bota

Bota

Izrael: Donte të bëhej muslimane, babai i krishterë vret 17-vjeçaren

Një i krishterë izraelit është akuzuar për vrasjen e vajzës së tij adoleshente lidhur me marrëdhënien e saj me një të ri musliman dhe dëshirën për t’u konvertuar në Islam. Sami Karra dyshohet se vrau vajzën e tij 17-vjeçare Henriette, sepse ai kundërshtoi marrëdhënien e saj me një musliman i …

Read More »

Emiri i Katarit: Jeta vazhdon normalisht në vend pavarësisht ‘rrethimit’

Emiri i Katarit tha të premten se jeta në vendin e tij po vazhdonte normalish edhe pasi katër shtetet arabe shkëputën lidhjet diplomatike dhe të udhëtimit me të muajin e kaluar. “Siç e dini, jeta në Katar vazhdon normalisht,” tha sheiku Tamim bin Hamad al-Thani në një fjalim televiziv. “Katari …

Read More »

A do e zgjidhë problemin e terrorit mohimi i Izraelit për hyrjen në Aksa?

Kryeministri turk Binali Yıldırım tha të premten se masat e sigurisë të miratuara nga qeveria izraelite rreth xhamisë Al-Aksa në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit ishin krejtësisht të gabuara, duke shtuar se kufizimet e reja do të komplikonin namazet për muslimanët në vendin e shenjtë. Duke folur për shtypin pasi …

Read More »

Autoriteti Palestinez ngrin të gjitha kontaktet me Izraelin pas incidentit në Aksa

Presidenti palestinez Mahmud Abbas tha të premten se po ngrinte kontaktet me Izraelin lidhur me masat e reja të sigurisë në një vend të shenjtë shumë të ndjeshëm të Jeruzalemit, pasi përplasjet vdekjeprurëse shpërthyen më herët gjatë ditës. Abbasi tha në një fjalim se ngrirja do të vazhdojë derisa Izraeli …

Read More »

Erdogan do të niset në një turne dy ditor në Gjirin Arabik, për të diskutuar krizën e Katarit

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan do të fillojë një vizitë dy-ditore në vendet e Gjirit të dielën, si pjesë e përpjekjeve për të zgjidhur krizën diplomatike në rajon, sipas zyrës presidenciale të shtypit. Erdogani do të vizitojë Arabinë Saudite, Kuvajtin dhe Katarin të dielën dhe të hënën, tha zyra në një …

Read More »

Rusia prezanton me sukses avionët luftarakë T-50 në shfaqjen ajrore MAKS 2017

T-50, avioni luftarak i gjeneratës së pestë të Rusisë, ka përfunduar me sukses sesionin e parë të testeve të fluturimit, tha komandanti i Forcave të Hapësirës Ajrore, Viktor Bondarev. “Sot është një ngjarje historike – një përfundim paraprak është nënshkruar në shfaqjen ajrore MAKS në fazën e parë të fluturimit …

Read More »

Fajin e ka Rusia!

RT ka nxjerrë një sërë reklamash në aeroporte anembanë Rusisë, që hedhin akuza të shumta amerikane kundër Rusisë lidhur me ndërhyrjet e dyshuara në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës. Reklama ka tërhequr vëmendjen e mediave kryesore të SHBA-së dhe të përdoruesve të mediave sociale. “Humbët fluturimin? Humbët zgjedhjet? Na fajësoni ne!” …

Read More »

Në Turqi mbahen protesta kundër shkeljeve të Izraelit në Xhaminë Al Aksa

Në sheshin Bejazit të Stambollit pas namazit të xhumasë mbahet mitingu nën moton “Dili zot Xhamisë Aksa”, në shenjë proteste kundër shkeljeve të Izraelit në Xhaminë Al Aksa dhe për heqjen e bllokadës dhe embargos ndaj palestinezëve. Një numër i organizatave joqeveritare turke sot po mbajnë protesta në mbarë Turqinë …

Read More »

Policia izraelite ndërhyn në xhematin në rrugët e Jerusalemit

Policia izraelite ka ndërhyrë në xhematin i cili falte namazin e xhumasë nëpër rrugët e Jerusaelmit. Pas ndërhyrjeve të realizuara në rrugët të cilët çojnë në Mesxhid-i Aksa dhe në pika të ndryshme të Jerusalemit, rrugët për një kohë të shkurtër u shndërruan në fusha të betejës. Dhjetëra persona u …

Read More »

Hamdallah i bën thirrje BE-së të ushtrojë trysni mbi Izraelin

Kryeministri i Palestinës, Rami al-Hamdallah, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian (BE) që urgjentisht të ushtrojë trysni mbi Izraelin me qëllim që t’i ndalë shkeljet ndaj palestinezëve dhe vendeve të shenjta. Në një deklaratë me shkrim nga Zyra e Hamdallah thuhet se kryeministri palestinez ka pranuar në zyrën e tij …

Read More »

BeH, varrosen edhe 23 viktima të luftës në Prijedor

Në Bosnjë e Hercegovinë (BeH) u varrosën mbetjet mortore të 23 viktimave boshnjakë të tjerë të identifikuar të cilët gjatë luftës në BeH mes viteve 1992 dhe 1995 ishin vrarë nga serbët në qytetin Prijedor në veri të vendit dhe të cilët u gjetën vite më pas në varreza masive. …

Read More »

Kanada, në xhami lihet një Kur’an i falsifikuar dhe një mesazh ofendues

Në xhaminë e Quebec City në Kanada, në të cilën gjatë muajit janar të këtij viti humbën jetën gjashtë persona kur një sulmues i armatosur hapi zjarr gjatë lutjeve të mbrëmjes, është lënë një Kur’an i falsifikuar dhe një mesazh ofendues. David Poitras, zëdhënësi i Quebec City, është shprehur se …

Read More »

Yıldırım: Turqia vazhdon të mbrojë të drejtat dhe intereset e turqve qipriotë

Kryeministri i Turqisë Binali Yıldırım tha se Republika Turke e Qipros Veriore mund të llogarisë në Ankaranë për mbështetje dhe se Turqia do të “vazhdojë të mbrojë të drejtat dhe interesat e turqve qipriotë në Mesdheun Lindor”. Yıldırım foli në një ceremoni në Qipron Turke, që shënuan 43 vjetorin e …

Read More »

Ushtria ruse siguron ndihmë për fshatin sirian të Mardas të goditur nga lufta

Zyrtarët nga qendra ruse e pajtimit me bazë në Siri kanë çuar ndihma humanitare në fshatin Maardas, vetëm pak javë pasi ai rrëzoi një ofensivë të ISIS-it, tha një oficer rus për Sputnik të premten. “Ne kemi shpërndarë 800 racione ushqimore. Kjo ndihmë ushqimore [programi] është nisur sepse ky vend kohët e fundit ka parë luftime,” tha Alexander Vorontsov. Fshati në provincën qendrore të Hamas ka ndryshuar krah disa kohë gjatë luftës gjashtëvjeçare siriane. Zyrtari ushtarak tha se vendi ishte shkatërruar nga sulmet me tanke, artileri dhe kamione kamikazësh nga grupi terrorist ISIS. Popullsia lokale është tkurrur pasi rreth njëqind persona vdiqën në luftime, dhe aktualisht qëndron në 500 familje. Rreth 200 janë të lënduar, shumë prej të cilëve fëmijë. Mjekët rusë të ushtrisë kanë qenë pjesë e rregullt e misioneve të qendrës së pajtimit në qytetet siriane dhe po japin ndihmë për njerëzit në Mardas. / Gazeta Impakt

Read More »

Rusia vendos të krijojë raketa të reja lundruese me diapazon deri në 1.000 kilometra

Korporata e Sistemeve të Raketave Taktike të Rusisë do të përfundojë zhvillimin e një linje të re të raketave të lundrimit me rreze prej 100 deri në 1,000 kilometra deri në vitin 2020, tha të enjten Boris Obnosov, drejtori i përgjithshëm i korporatës. Korporata e Sistemeve të Raketave Taktike është prodhuesi kryesor rus i sistemeve të raketave me saktësi të lartë të të gjitha llojeve për programe të ndryshme nisjeje, dhe përfshin mbi 30 ndërmarrje anembanë vendit. “Ne jemi duke punuar në krijimin e raketave të reja subsonike të lundrimit. Ne kemi një linjë të re të raketave me rreze prej 100, 200, 400 dhe 1.000 kilometrash, dhe mendoj se do të përfundojmë me këtë linjë deri në vitin 2020”, tha Obnosovi në shfaqjen ajrore MAKS-2017. Sipas doktrinës ruse të sapokrijuar mbi aktivitetet detare deri në vitin 2030, raketat me shpejtësi të lartë e me saktësi të lartë do të bëhen armët kryesore për flotën ruse deri më 2025. Një nga raketat më të njohura të lundrimit rus, Kalibr, u përdor për herë të parë në luftime nga Flotilja Kaspike Ruse kundër objektivave të Daeshit në Siri në nëntor 2015. Raketat Kalibr janë lëshuar në mënyrë të përsëritur nga anijet e Rusisë Buyan-M dhe nëndetëset e klasës Varshavyanka kundër objektivave të Daeshit në Siri. Meqenëse raketa Kalibr ka një distancë operative deri në 2,500 km, nisjet janë kryer nga Deti Kaspik dhe Deti Mesdhe Ekspozita e 13-të Ndërkombëtare e Aviacionit dhe Hapësirës MAKS-2017 filloi të martën dhe do të zgjasë deri të dielën. / Gazeta Impakt

Read More »

Në Turqi mbahen protesta kundër sulmeve në xhaminë Al-Aksa

jë numër i organizatave joqeveritare turke sot do të mbajnë protesta në mbarë Turqinë me rastin e ndërhyrjes dhe sulmeve nga policia izraelite në xhaminë Al-Aksa në Jerusalem, raporton Anadolu Agency (AA). Duke filluar në Stamboll dhe në kryeqytetin Ankara, organizatat joqeveritare në qytete anembanë Turqisë sot kanë paralajmëruar protesta …

Read More »

Izrali ndalon hyrjen në Aksa të muslimanëve nën moshën 50 vjeç

Izraeli zgjodhi ngritjen e tensioneve në Jerusalem. Qeveria izraelite e cila nuk hoqi dorë nga praktika e detektorëve metalikë elektronikë të vendosur në hyrjen e Mesxhid-i Aksa-së mori vendimin për ndalesën e hyrjes së muslimanëve nën moshën 50 vjeçare në Aksa. Si rezultat i kësaj vazhdojnë tensionet në Jerusalem. Besimtarët …

Read More »

Erdoğan: Muslimanëve t’u lejohet hyrja në Al-Aksa pa asnjë pengesë

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka realizuar një bisedë telefonike me presidentin izraelit, Reuven Rivlin, në lidhje me tensionin e fundit në Mesxhid-i Aksa në Jerusalem. Sipas informacioneve nga burime presidenciale mësohet se presidenti Erdoğan gjatë bisedës telefonike ka theksuar se ngjarja e 14 korrikut në kompleksin …

Read More »

OKB: Sanksione kundër individëve të ndërlidhur me ISIS-in dhe Al Kaidën

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka votuar unanimisht për imponimin e sanksioneve kundër tetë individëve dhe bizneseve, të ndërlidhur me grupin terrorist ISIS dhe me Al Kaidën. Këta tetë individë të përfshirë në listën e zezë të sanksioneve të Kombeve të Bashkuara, janë liderët e ISIS-it në pjesën …

Read More »

Nëna hebreje, babai katolik, vajzat myslimane

Magda Haroun, kreu i bashkësisë hebraike në Egjipt, tha gjatë një interviste televizive se ishte e martuar me një burrë katolik, ndërsa dy vajzat e saj janë myslimane. Duke jetuar nën një çati për një kohë të gjatë, Haroun theksoi se familja e saj ka një jetë mjaft të qetë …

Read More »