Home / Analiza

Analiza

Koment – “Islami i Moderuar” për kë ose për çfarë?

Analizë në kuadër të serialit radiofonik “Perspektiva Globale” nga prof. dr. Kudret Bülbül, dekan i Fakultetit të Shkencave Politike të Universitetit “Yildirim Beyazit”, në Ankara…   Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Disa qendra dhe shërbimet e inteligjencës së disa shteteve hera-herës mund të bëjnë përpjekje të vazhdueshme për të përcaktuar agjendën …

Read More »

Koment – Zhvillimi i rrugëve hekurudhore në Ballkan gjatë periudhës së Perandorisë Osmane

Perandoria Osmane, e cila hyri në një obligim të madh financiar, në rajonin e Ballkanit ndërtoi linja hekurudhore në gjatësi 2.512 km.   Rrugët në Ballkan, ashtu si në çdo vend të rruzullit tokësor, me shekuj mbetën në atë mënyrë siç i ofroi natyra apo në një formë të ngjashme. …

Read More »

Ndikimi Global i Agjërimit

Shinasi Gyndyz Në veprën e Olivier Roit, Globalizimi i Islamit: Në kërkim të një umeti të ri (London: Hurst Company 2004), ai përpiqet të zbulojë perspektivat e reja që muslimanët janë duke ndjekur në botën e ndarë mes perëndimorizimit dhe neo-fundamentalizmit. Titulli i librit, që është njësoj goditës si përmbajtja …

Read More »

Jeta brenda agjërimit

Nga Ervin Hatibi Muaji i madh i Ramazanit, me veçoritë me të cilat Zoti e ka dalluar nga muajt e tjerë, bashkon brenda vetes vetëmohimin fisnik të agjërimit, përbashkimin e familjeve e vëllazërisë rreth sofrave të iftarit, përfshin në vetvete një natë me peshë vitesh si nata mistike e Kadrit, …

Read More »

Vetmia e Loris Kariusit, heroi modern që bëhet njëri prej nesh

Eshtë një ndjesi e zakonshme, ajo fantazmë që të zgjon nga gjumi. Nuk është gjë, thjesht një ëndërr e trishtë, ka shkruajtur një njeri i madh si Martin Amis. Janë ato zgjime të papritur, të diktuar prej një ndjesie marramendjeje, si të biesh në zbrazëti, ndjesia që duket sikur po …

Read More »

Stop diskriminimit në kufi – Letër kryeministrit Zaev nga Hoxhë Amel Kurtishi

Letër e hapur drejtuar kryeministrit të Republikës së Maqedonsë     I nderuari z. Zoran ZaevKryeministër i Republikës së Maqedonisë   Përshëndetje të përzemërta   I përkasim gjeneratës së njejtë, vitet e shtatëdhjeta të shekullit të kaluar, ashtu që do ti tejkaloj formalitetet e panevojshme. Do mundohem që në mënyrë …

Read More »

Skenari i komplotit të Babales do të refuzohej edhe në Holliwood

ERGYS MËRTIRI Një mori analistësh, të motivuar fort për të mbrojtur me çdo kusht ministrin Xhafaj, kanë shfrenuar fantazinë këto ditë me teza nga më të çuditshmet. Ata po mundohen ta paraqesin vëllanë e ministrit si një njeri të ndershëm, që nuk mund të ketë gisht në ato për çfarë …

Read More »

Ç’duan fëmijët…

Fëmijë të shtresave të ndryshme, u pyetën për lodrën e tyre të preferuar. Përgjigjet e tyre do ju zhysin në mendime… Anna Rosling Rönnlund ka kaluar 15 vitet e fundit në përpjekje për t’i bërë të dhënat publike globale, më të lehta për t’u kuptuar. Në pëprjekjen për të gjetur …

Read More »

Lufta tridhjetё vjeҁare: Njё mizori qё karakterizoi Gjermaninё

Para 400 vjetёsh nisi lufta 30 vjeҁare – njё luftё pёr fe dhe pushtet qё e zhyti nё kaos Europёn Qendrore. Marrёveshja e paqes e vitit 1648 mund tё shёrbejё edhe sot si model pёr zgjidhjen e konflikteve aktuale.Aristokracia protestante mё 23 maj 1618 sulmoi kёshtjellёn e Pragёs. Ajo kёkronte …

Read More »

Pse Shkupi dhe Athina këmbëngulin për emër sllav

Shaban Murati Rezultati i bisedimeve të gjata natën e 16 majit dhe ditën e 17 majit midis kryeministrit maqedonas ZoranZaev dhe kryeministrit grek Aleksis Cipras, që u takuan … në Sofje në kuadër të samitit BE-Ballkani Perëndimor, ishte njoftimi se dy kryeministrat gjetën gjuhën e përbashkët për emrin e ri …

Read More »

Pse Shkupi dhe Athina këmbëngulin për emër sllav

Shaban Murati Rezultati i bisedimeve të gjata natën e 16 majit dhe ditën e 17 majit midis kryeministrit maqedonas ZoranZaev dhe kryeministrit grek Aleksis Cipras, që u takuan … në Sofje në kuadër të samitit BE-Ballkani Perëndimor, ishte njoftimi se dy kryeministrat gjetën gjuhën e përbashkët për emrin e ri …

Read More »

Urrejtje ndaj Erdoğanit apo dashuri ndaj FETO-s?

Nga Ayhan Demir Koha evoluon dhe çdo gjë ndryshon, madje edhe mënyra e përcjelljes së lajmit dhe ajo e perceptimit të tij nga lexuesi, por një gjë mbetet e pa ndryshueshme, ajo e ndikimit të medias tek shoqëria. Jo vetëm që mbetet e pa ndryshueshme, por sa vjen dhe shtohet. …

Read More »

Kudsi Sherfi nuk mund të jetë kryeqytet vetëm i izraelitëve

(Reagim ndaj një shkrimi të Bardhyl Mahmutit me titull “Jerusalemi kryeqytet i Izraelit, është e drejtë legjitime e popullit hebre” që ishte botuar pak ditë më parë nëpër disa portale shqiptare. Në atë shkrim ku emri im është përmendur disa herë, autori ishte çuditur përse unë Kudsi Sherifin nuk e …

Read More »

Palestinezët nuk kanë qenë kurrë kaq të vetmuar

Nga Bernard Guetta Për palestinezët është përvjetori i shtatëdhjetë i nakbës, katastrofa që ka shkaktuar aq shumë humbje. Megjithatë, për izraelitët është përvjetori i lindjes së një shteti, pas shekujve të persekutimit dhe vdekjes së gjashtë milionë njerëzve. 15 maji kurrë nuk ka patur një domethënie unike për izraelitët dhe …

Read More »

Koment – Dy zhvillime të rëndësishme në Lindjen e Mesme: Jerusalemi dhe zgjedhjet në Irak

*Can ACUN Në Lindjen e Mesme u jetuan dy zhvillime të rëndësishme, të cilat interesojnë nga afër Turqinë dhe opinionin publik botëror. E para është zhvendosja e ambasadës amerikane në Jerusalem nga Tel-Avivi dhe martirizimi të 60 palestinezëve dhe plagosja e 2770 të tjerëve nga ana e ushtrisë izraelite gjatë …

Read More »

“LARAMANIZMI” I HAXHI ZENELIT NË SHKRIMET E TIJA NDAJ PUSHTIMIT OSMAN DHE ISLAMIT SI FE !!

Ajo që mora shkas të shkruaj dhe të reagoj janë zërat dhe shkrimet e disa bashkvendasve të mi, konkretisht duke u fokusuar në artikujt dhe veçanërisht në artikullin e fundit të z. Haxhi Zenelit me titull “E vërteta e konvertimit të shqiptarëve” të botuar nëpër portalet tona, ku autori nuk …

Read More »

Nuk ekziston çështja “Tahiri” apo “Xhafaj”, është shumë më e thellë

FITIM ZEKTHI Gjyqtari i njohur italian që i shpalli luftë mafies dhe që u vra prej saj, Paolo Borselino, është shprehur se mafia dhe politika janë dy pushtete në të njëjtin territor; ato ose bëjnë luftë, ose arrijnë një marrëveshje. Gjithë zbulimet e kohëve të fundit për ish-ministrin e Brendshëm …

Read More »

Audiopërgjimi, rreziku i Ramës së rremë dhe Shqipërisë së rreme

FATOS LUBONJA Pas publikimit nga opozita të vendimit të dënimit në Itali të vëllait të ministrit të Brendshëm Xhafaj, pastaj të një dokumenti që sipas saj provon se maxhoranca në mënyrë të njëanshme e gati të fshehtë ka ndryshuar një nen të Kodit Penal, që pengon ekstradimin e vëllait të …

Read More »

Një konflikt kulturash: të jesh musliman në shekullin e 21-të

Nga Umm Muhammed Ne të tërë e pranojmë se njerëzimi jeton i ngjeshur në një botë gjithnjë e më të vogël të shumë kulturave. Për një musliman nuk është më e mundur ta izolojë veten tërësisht nga ndikimet e qytetërimeve të huaja apo nga impakti i mjediseve të prishura, nuk …

Read More »

Nacionalizmi i trishtë i majit

Nga Bled Komini    Ne shqiptarët pavarësisht se e mbajmë veten për nacionalistë të mëdhenj, vetëm në pak raste në historinë tonë kemi ditur ta tregojmë e shfaqim atë. Në përgjithësi mbesim tek deklaratat, tek patriotizmi i përtharë e i ngjyer me doza ideologjie të fermentuara nga filmat e Kinostudios. …

Read More »