Recent Posts

Kur shtrihesh në shtrat thuaji këto lutje…

Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) para se të shtrihej për të fjetur,ulej mbi shtrat, ngrinte shuplakat drejt fytyrës e këndonte suret: “Kulhuvallahu ehad”, “Kul eudhu birabil-felek”, “Kul eudhu birabin-nas”. Më pas prekte çdo pjesë të trupit që kishte mundësi, duke filluar nga koka, fytyra etj. Këtë veprim, e bënte tri herë. Kur shtrihej në …

Read More »

Shiko se si fitohet një thesar prej thesarëve të Xhennetit…

Pejgamberi sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem ka thënë: “O Abdull-llah ibën Kajs, a dëshiron që të të udhëzoj tek një thesar prej thesarëve të Xhennetit? Unë i thashë: “Po, o i Dërguari i All-llahut”. Ai më tha: “Thuaj:… لاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ La Havle ve la kuvvete il-la …

Read More »

Kur në vitin 1981 erdhi në Francë trupi i Faraonit (histori madhështore)

Në vitin 1981, kur Presidenti Francez François Mitterrand morri në dorë frenat e pushtetit, ai kërkoi zyrtarisht nga Egjipti transferimin e Mumies së Faraonit (Ramsis 2), me qëllim bërjen e analizave dhe studimeve gjeologjike. Kur kufoma e ateistit më të madh që ka njohur bota u transferua në Francë, presidenti …

Read More »

Kur në vitin 1981 erdhi në Francë trupi i Faraonit (histori madhështore)

Në vitin 1981, kur Presidenti Francez François Mitterrand morri në dorë frenat e pushtetit, ai kërkoi zyrtarisht nga Egjipti transferimin e Mumies së Faraonit (Ramsis 2), me qëllim bërjen e analizave dhe studimeve gjeologjike. Kur kufoma e ateistit më të madh që ka njohur bota u transferua në Francë, presidenti …

Read More »

Trafiku i rënduar, në të ardhmen, transporti me dron

Një shoqëri dronesh për pasagjerë konfirmon se e ka gjetur zgjidhjen në lidhje me trafikun që sa vjen e bëhet më i rënduar, shkruan tgcom. Shoqëria Autonomous Flight ka objektiv të saj Y6S-n, një pajisje elektrike dy vendëshe e cila do të testohet në Londër në fund të këtij viti. …

Read More »

Hoxhë Ardian Sejdiu – Për ata që ia kthejnë shpinën Zotit, ditën e Xhuma (VIDEO)

Zoti ynë thotë në Kuranin famëlartë: “O ju që keni besuar, kur të thirret ezani i ditës së xhuma, nxitoni atje ku përmendet emri i Zotit, lëreni shitblerjen, është më mirë për ju nëse me të vërtetë e kuptoni diçka të tillë”. (El Xhumuah: 9) Zoti i gjithësisë dalloi njeriun …

Read More »

Britania ka paralajmëruar shtetet që tërheqin njohjen e Kosovës me kerkesë të Serbisë

Dy shtete të fuqishme: Franca dhe Britania kanë paralajmëruar pasoja për shtete të cilat mund të tërheqin njohjen e shtetësisë së Kosovës, duke goditur kështu lobimet e shumta që Serbia kryen vazhdimisht kundër shtetësisë së Kosovës. E përditshmja e Beogradit, Vecernje Novosti, duke pasur për bazë deklaratat e ministrit serb …

Read More »

Britania ka paralajmëruar shtetet që tërheqin njohjen e Kosovës me kerkesë të Serbisë

Dy shtete të fuqishme: Franca dhe Britania kanë paralajmëruar pasoja për shtete të cilat mund të tërheqin njohjen e shtetësisë së Kosovës, duke goditur kështu lobimet e shumta që Serbia kryen vazhdimisht kundër shtetësisë së Kosovës. E përditshmja e Beogradit, Vecernje Novosti, duke pasur për bazë deklaratat e ministrit serb …

Read More »

Izraeli arreston jordanezin që ishte nisur për në funeralin e nënës së tij

Forcat izraelite kanë arrestuar një shtetas jordanez gjatë kalimit në Bregun Perëndimor për të marrë pjesë në funeralin e nënës së tij. Siç bën të ditur Ministria e Jashtme e Jordanisë, Yasin Ararawi, u arrestua teksa kalonte urën e Mbretit Hussein që lidh Jordaninë me Bregun Perëndimor për të marrë …

Read More »

Brnabiq: Për të mirën e serbëve do të nënshkruaja gjithçka, qoftë edhe që Kosova të ketë një vend në OKB

Në këtë drejtim, siç thuhet më tej, ajo ka thënë se “nuk do të trembem dhe as nuk do të hezitoj të nënshkruajë çfarëdo që të jetë e nevojshme për qytetarët serbë që të kenë siguri të plotë dhe një garanci për prosperitet të mëtejshëm”. Ndërkohë, në një intervistë për …

Read More »

Brnabiq: Për të mirën e serbëve do të nënshkruaja gjithçka, qoftë edhe që Kosova të ketë një vend në OKB

Në këtë drejtim, siç thuhet më tej, ajo ka thënë se “nuk do të trembem dhe as nuk do të hezitoj të nënshkruajë çfarëdo që të jetë e nevojshme për qytetarët serbë që të kenë siguri të plotë dhe një garanci për prosperitet të mëtejshëm”. Ndërkohë, në një intervistë për …

Read More »

Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarit tek fëmijët

Asnjëherë nuk duhen ngritur duart ndaj fëmijëve, madje edhe kur ata ju kanë zemëruar shumë. Pasi përtej skuqjes acaruese në faqe, fëmija juaj mund të ketë pasoja edhe më të mëdha. Këtë e tregon një studim i fundit i Universitetit të Oregonit në SHBA, që përfshin gjashtë vende (Amerikë, Itali, …

Read More »

E Çuditshme!

Profeti Nuh a.s e kishte fëmijën pabesimtarë…nuk e vrau. Profeti Ibrahim a.s e kishte babain pabesimtarë…nuk e vrau. Profeti Lut a.s e kishte bashkëshorten pabesimtare…nuk e vrau. Profeti Muhammed a.s fali gjithë Mekën pabesimtare kur e çliroi edhe pse ata kishin mbi 22 vjet që e luftonin…nuk i vrau, por …

Read More »

Qepët janë një ilaç i madh natyral për sëmundjet, por këto mënyra habitëse përdorimi ndoshta nuk i dini!

Qepët janë të mbushura me agjentë antiseptikë dhe antibiotikë për shkak të përmbajtjes së lartë të squfurit. Ata rritin imunitetin tuaj, ndalojnë të vjellat, trajtojnë problemet e frymëmarrjes, ndihmojnë në trajtimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës, uljes së kolesterolit dhe artritit. Ata janë përdorur nga amerikanët për të trajtuar ftohjet …

Read More »

Ukraina kërcënon Rusinë me përshkallëzim të plotë të konfliktit, nëse ndalet tranziti i gazit për në Evropë

Kievi paralajmëron Moskën për ‘pasoja gjeopolitike’ nëse Gazpromi ndal tranzitin e gazit përmes territorit të Ukrainës. “Nëse nuk kryhet tranziti nëpër territorin e Ukrainës, atëherë gjasat e një konflikti të plotë midis Rusisë dhe Ukrainës do të rriten. Politikanët evropianë duhet të kuptojnë jo vetëm pasojat ekonomike për Ukrainën, por …

Read More »

Ukraina kërcënon Rusinë me përshkallëzim të plotë të konfliktit, nëse ndalet tranziti i gazit për në Evropë

Kievi paralajmëron Moskën për ‘pasoja gjeopolitike’ nëse Gazpromi ndal tranzitin e gazit përmes territorit të Ukrainës. “Nëse nuk kryhet tranziti nëpër territorin e Ukrainës, atëherë gjasat e një konflikti të plotë midis Rusisë dhe Ukrainës do të rriten. Politikanët evropianë duhet të kuptojnë jo vetëm pasojat ekonomike për Ukrainën, por …

Read More »

A DO TA FITOSH MIRËSINË E PLOTË?!

A DO TA FITOSH MIRËSINË E PLOTË?! E mrekullueshme është t’u ndihmosh të tjerëve pa dobi dhe pa interes, por më e mrekullueshme është kur e bën nijetin t’i ndihmosh tjetrit që të fitosh shpërblim nga Allahu. E mrekullueshme është të buzëqeshësh në fytyrën e vëllait tënd mysliman, por më …

Read More »

Unë do të agjëroj – po ti ? Video që po shikohet nga të gjithë – Shpërndaje-

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = ‘https://connect.facebook.net/de_DE/sdk.js#xfbml=1&version=v2.12’; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’)); Unë do të agjëroj – po ti ? Unë do të agjëroj – po ti ? Gepostet von Të përfitojmë nga hoxhallarët am Mittwoch, 25. …

Read More »

Pse femrat flasin më shumë?

Sepse, pjesët e trurit të ngarkuara për të folur janë më të zhvilluara së paku për 20 përqind më shumë tek femrat se te meshkujt. Sepse, pjesët e trurit të ngarkuara për të folur janë më të zhvilluara së paku për 20 përqind më shumë tek femrat se te meshkujt. …

Read More »

India i bashkohet vendeve si Turqia, pritet nënshkrimi i marrëveshjes për blerjen e sistemit raketor S-400

Marrëveshja e shumëpritur për furnizim me sistemin raketor rus S-400 për Indinë do të nënshkruhet këtë vit, pasi palët pritet që të bien dakord vetëm për çmimin, tha Shërbimi Rus i Bashkëpunimit Ushtarak-Teknik (FSMTC). “Për momentin, të gjitha çështjet teknike janë diskutuar dhe janë dakorduar. Mbetet vetëm për tu rënë …

Read More »