Recent Posts

Princi Muhamed Bin Selman ftohet nga Izraeli për një vizitë historike

Ministri izraelit i Shërbimeve Sekrete pohoi sot se qeveria izraelite i ka bërë ftesë princit trashëgimtar të Arabisë Saudite, Mohammed Bin Selman , për të vizituar Izraelin, megjithëse dy shtetet nuk kanë marrëdhënie diplomatike. Liderët izraelitë theksuan rivalitetin që ndikimi i madh i Iranit dhe shqetësimet që po nxit në …

Read More »

Gjashtë ditë nga protesta në Kuds pas vendimit të SHBA-ve

Sot ishte dita e gjashtë e protestave në Kuds, pasi Donald Trump më 6 dhjetor shpalli njohjen e Kudsit si “kryeqytet i Izraelit” dhe paralajmëroi zhvendosjen e ambasadës në këtë qytet. Një grup palestinezësh të mbledhur para Portës së Damaskut në Qytetin e Vjetër në Kudsin Lindor të okupuar protestuan …

Read More »

Kuptimi sekret i numrit shtatë..

Kuptimi shpirtëror i numrit ‘shtatë’Përdorimi i shtatë hurmave që përmendet në hadith, ka një kuptim shpirtëror (ezoterik) dhe material. Kështu, Allahu ka krijuar shtatë qiej, shtatë toka, shtatë ditë në javë, e bëri krijimin e njeriut në shtatë etapa, ka përcaktuar shtatë rrotullime rreth Qabes, shtatë xhiro ndërmjet Safasë dhe …

Read More »

Ndryshimet e para të dukshme jo më pak se 42 orë: Kjo pije bën mrekulli për trupin tuaj!

Moti i ngrohtë është koha e përkryer për të çhelmuar trupin nga ushqimet yndyrore të rënda të cilat i gëzuam gjatë muajve të dimrit. Lëng panxhari dhe selino është mënyra më e lehtë për të pastruar trupin tuaj në vetëm 42 orë. Për përgatitjen e këtij lëngu ju duhet 50 …

Read More »

Receta e 90-vjeçarit për përmisimin e shikimit që ka habitur edhe mjekët

Shumë njerëz në botë kanë probleme me shikim dhe shumica janë të detyruar që të bartin size. Megjithatë, syzet ju ndihmojnë që të shikoni më mirë, por nuk është se përmisojnë shikimin. Përmisimi i shikimi mund të trajtohet edhe me kurë natyrale, sikurse është kura e okulisitit të njohur rus, …

Read More »

Djaloshi i cili kerkoi qe te bej imoralitet (kurveri) ,pergjigje te mrekullueshme i dha Muhamedi alejhi selam

Kur një i ri vajti tek i dërguari i Zotit dhe i kërkoi leje për imoralitet. Ishte një kërkese absurde dhe e papranueshme, gjë e cila shkaktoi zemërimin e shumë muslimanëve të pranishëm. Ky i ri kërkonte publikisht, që të kryejë imoralitet. Edhe pse ishte një kërkese absurde, Profeti a.s …

Read More »

Putin udhëton drejt Sirisë, ja si reagon kur shikon nga dritarja dy avionë luftarakë (Video)

Teksa presidenti rus, Vladimir Putin ishte në një flutirim për të mbërritur në bazën ajrore Khmeimim në Sirinë Perëndimore, e para e tij atje, avioni i tij shoqërohej nga së paku dy avionë Su-35 luftarakë. Në këtë video postuar nga agjencia e lajmeve “Russia Today”, Putin sheh në dritare teksa …

Read More »

Ministri i Jashtëm i Sllovenisë: Ka ardhur koha që Sllovenia ta njohë Palestinën

 Ministri i Jashtëm i Sllovenisë, Karl Erjavec, tha të mërkurën pas një takimi të partnerëve të koalicionit në Qeverinë e Sllovenisë se ka ardhur koha që vendi i tij ta njohë Palestinën. “Personalisht besoj se ka ardhur koha që Sllovenia ta njohë Palestinën dhe se ne duhet sërish si qeveri …

Read More »

Truri i njerëzve të moshuar fillon të punojë si një të riu: Ky lëng bën mrekulli!

Përveç rregullimit të proceseve në tru, ai gjithashtu mund të ndihmojë në stabilizimin e presionit të gjakut. Pirja e lëngut të panxharit para ndonje aktiviteti sportiv mund të përtërij trurin e të rriturve dhe ta detyroj të punojnë në mënyrë më efikase, si në ditët e tija të rinisë, tregon …

Read More »

OBI do të kërkojë njohjen e Kudsit Lindor si kryeqytet të Palestinës

Në raportin e Samitit të jashtëzakonshëm të OBI-t i cili po mbahet në Stamboll, pritet që t’i bëhet thirrje komunitetit ndërkombëtar për njohjen e Kudsit Lindor si kryeqytet të Palestinës. Në raportin e Samitit të jashtëzakonshëm të Organizatës së Bashkëpunimit Islam (OBI), i cili po mbahet në Stamboll, pritet që t’i …

Read More »

Vlen sa ari: Shëroni të gjitha problemet me ndihmën e kësaj barishte!

Kjo barishte mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez … Ndihmon në infeksionet e traktit urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhja kronike. Ju mund të pini çaj nga hithëra e thatë çdo ditë ose të bëni vetë përzierjen tuaj medicinale. …

Read More »

Vendosni një gotë me ujë, kripë dhe uthull në çdo pjesë të shtëpisë suaj. Pas 24 orëve do të suprizoheni!

Për fat të keq, energjitë negative mund të ndikojnë në familjen tuaj, kafshët, madje edhe çdo objekt rreth shtëpisë tuaj.Por lajmi i mirë është se ne mund t’i eliminojmë këto energji të këqija dhe të kemi një mënyrë cilësore të jetës me një truk të thjeshtë, me përbërësit që gjithkush …

Read More »

“Më ofendoi në grua, s’e durova “, pronari që vrau klientin në Divjakë tregon si nisi sherri

42-vjeçari Admir Llupo ngeli i vdekur në vend pas një konflikti me pronarin e një picerie në fshatin Goriçaj në Divjakë të Lushjnes. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth dy ditë më parë, ndërsa autori i krimit, i cili njëkohësisht është edhe pronari i lokalit ku ndodhi ngjarja, Petrit Toromëni, ka …

Read More »

Abbas në Samitin e OBI: Nuk do të lejojmë më SHBA-bë të marrë pjesë në procesin politik të paqes

Presidenti i Palestinës, Abbas në Samitin e OBI-t: “Nuk do të lejojmë assesi që SHBA të marrë pjesë në procesin politik të paqes në të ardhmen”. Presidenti i Palestinës, Mahmud Abbas: “Nuk do të arrihet paqja dhe stabiliteti në qoftë se Kudsi nuk bëhet kryeqytet i Palestinës”. Presidenti i Palestinës, Mahmud Abbas në Samitin e …

Read More »

‘OBI të gjejë rrugën për t’i dhënë fund pushtimit izraelit’

Anëtari i Komitetit Qendror të Lëvizjes Fatah, Muhammed Eshteje, ka bërë thirrje që në takimin e Jashtëzakonshëm të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OBI) që mbahet në Stamboll, të gjendet një rrugë që do t’i japë fund pushtimit izraelit dhe jo vetëm të punohet për tërheqjen e vendimit të SHBA-ve për …

Read More »

Duke u tërhequr zvarrë, fëmijët palestinez arrestohen nga ushtarët izraelit

Ushtarët izraelit po zhvillojnë një fushatë sulmesh dhe arresimesh të tmerrshme ndaj palestinezëve, por në target janë edhe fëmijët. Në një video të postuar në rrjetet sociale shihet se si ushtarët i arrestojnë fëmijët e vegjël paletinez, dhe i terheqin zvarrrë nëpër tokë. Situata në …

Read More »

Një mysafir surprizë në samitin e Organizatës së Bashkëpunimit Islam: Komunisti anti imperialist Nicolas Maduro

Samiti i Organizatës së Bashkëpunimit Islam (OIC), mbajtur të mërkurën me agjendë të jashtëzakonshme në përgjigje të ftesës së Turqisë si kryesuese e radhës, pati edhe një mysafir surprizë. Në këtë takim të rëndësishëm, i cili mblodhi në Stamboll liderët e 57 vendeve islame, mori pjesë si mysafir edhe Kryetari …

Read More »

Rreth 60 mijë euro për dekorimin e Prishtinës, njerëzit duke kërkuar ushqime në kontinierë

Komuna e Prishtinës tashmë ka filluar përgatitjet për dekorimin e shesheve për festat e fundvitit.E për dekorimin e katër shesheve të kryeqytetit do të përkujdeset ndërmarrja private tregtare” Anea “, e cila më 8 nëntor 2017 ka lidhur kontratë me Komunën e Prishtinës. Në përshkrimin e dhënies së kontratës shkruan …

Read More »

Kryeqyteti zbukurohet për Krishtlindje, por jo edhe për Bajram

Në kryeqytet janë ndezur dritat për të shënuar kështu fundin e vitit 2017. Kjo i ka dhënë një pamje tjetër qytetit. Ndezjen e dritave e ka bërë kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti i cili u pa i lumtur në mesin e shumë fëmijëve që e kishin rrethuar. Për këtë zbukurim …

Read More »

Turqia kryeson me rritjen më të lartë ekonomike në botë

Në çerekun e tretë të vitit ekonomia turke ka kapur një rritje ekonomike dyshifrore duke lënë prapa ekonomitë e vendeve të Bashkimit Evropian (BE), grupit G20 dhe Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD). Në krahasim me vendet e BE-së Turqia është rritur katër herë më shumë, ndërkohë që ka …

Read More »